Forever Green
Campaign for Northwest
Directory
A-Z Index

July 24, 2020

Northwest announces spring 2020 trimester graduates


The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2020 spring trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in clinical laboratory sciences (B.S. CLS), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's spring 2020 graduates listed by country, state and hometown:

Hometown Honors Name Degree Major

Canada

Ajax Nyla Saige Peterkin M.S. Applied Health/Sport Sciences
Saint John Raouf Fellah M.S. Information Systems

China

Dalian Jiao Sui M.B.A. MBA: General
Dalian Liaoning Hongyang Wang B.S. Data Sci/Informatics: Comp Sci

Curaçao

Willemstad Talitha Tibisay Santana Baez B.S. Biology: Biomedical Sciences

Germany

Munich Bjorn Kurtze B.S. Business Economics

India

New Delhi ** Simi Maithani B.S. Computer Science

Japan

Shibata City Sota Tango B.S. International Business

Nepal

Jhapa Arpana Pokhrel M.S. Information Systems
Lalitpur Aawaj Raj Joshi M.S. Applied Computer Science
Kathmandu * Bikash Adhikari B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Kathmandu Prakriti Pokharel M.A. English
Kathmandu * Abha Niraula B.A. 1. Psychology
2. Writing: Creative/Publishing

Netherlands

Saba Sarah Xanne Caines B.A. Psychology
Saba Chesney Salomon Thielman B.A. History

Spain

Almanzora Tania Teruel Encinas B.S. Criminology: Adult System
La Llosa De Ranes * Marta Ferrando Pla B.S. Criminology: Adult System

Saudi Arabia

Riyadh Mshary Mohammad Almogren B.S. Management Information Systems

South Korea

Daejeon *** Nayeon Lee B.S. Foods & Nutrition: Dietetics

United States (Arkansas)

Bentonville Sharanya Reddy Kotha M.S. Information Systems

United States (Arizona)

Mesa Garrett William Gillen M.B.A. MBA: General Management

United States (California)

Brea Max Turner Wilkinson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
California City Pratyusha Pusapati M.S. Applied Computer Science
Fairfield * Daiwei Chen B.S. Computer Science
Milpitas Deepak Sai Krishna Jayanthi M.S. Applied Computer Science
San Diego Mondesi Gutierrez M.B.A. MBA: General
Union City Rajender Ravi Varma Devulapally M.S. Applied Computer Science
Yucaipa * Brooke Noelle Kleinberg B.S.Ed. Elementary Education

United States (Colorado)

Broomfield Brandon Allan Torres M.B.A. MBA: General
Colorado Springs Isabella Ann Gjersvik B.S. Marketing
Denver Travis I Stuckey M.B.A. MBA: Marketing Emphasis
Frederick Breanna KayLeigh Conover B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Pueblo Giavanna Ranee Zupancic M.S. Applied Health/Sport Sciences

United States (Florida)

Jacksonville Sahil Reddy Kandakatla M.S. Information Systems
Jacksonville James William Marshall Jr B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Lantana Chama Guito Pierre B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Port Saint Lucie Samantha Raelynn Rush B.S. Writing
Saint Petersburg Julie Anneliese Sinclair M.S.Ed. Special Education

United States (Georgia)

Alpharetta Siddharth Dulam M.S. Information Systems
Decatur Virginia Alynn Chochon B.S. Marketing
Johns Creek Sai Sharan Sangepu M.S. Information Systems

United States (Idaho)

Boise Kali L Rosendin M.B.A. MBA: Human Resource Mgmt Emph

United States (Illinois)

Belleville * Caitlyn Elizabeth Redman B.S. Theatre: Performance
Decatur * Faizol Christian Bouchard B.S.Ed. Physical Education
Glen Carbon Timothy John Nuoffer M.B.A. MBA: General Management
Jacksonville ** Joseph Riley Brannan B.S. Business Management
Machesney Park Augusta Ann Crane B.S. Psychology
Markham Infiniti Nicole Anderson B.S. Biology: General Biology
O'Fallon *** Madison Alexis DeBoer B.S. 1. Business Economics
2. Finance: Corporate Finance
Quincy Wendy Nicole Whelan M.B.A. MBA: Marketing Emphasis
Reynolds Carrie JoAnn Strachan B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Rockford Brielle Avery Haile B.S. Marine Biology
Worth Julie Anne Fitzner M.S.Ed. Special Education

United States (Iowa)

Adel Emma Lea Sirfus B.S. Org Beh/Human Resource Mgmt
Adel ** Mackenzie A Sutton B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Albia Ashley Rose Brennan B.S. Org Beh/Human Resource Mgmt
Ames William J Quinn M.B.A. MBA: General Management
Anita Haley Lynn Wollum M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Ankeny Lacey Joan Casel B.S. Communication:Public Relations
Arcadia Blake Timothy Hinners B.S. Agricultural Science
Atlantic Ryan Andrew Hawkins B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Atlantic Taylor Lee Jessen M.S.Ed. Health and Physical Education
Aurelia Bailey Rachael Mathews M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Avoca Jonathan D Bladt B.S. Agricultural Business
Bedford ** Amanda Sha Herzberg B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Bedford Victoria Lynn Swaney B.S. Human Services
Bettendorf Jackie Marie Edgin M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Bondurant Thomas Charles Leichliter B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Boone Lisa Carol Braddock M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Brighton Tristan Lee Ledger B.A.S. BAS - Agriculture
Burlington Jay D Huff M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Carlisle Aimee May Marasco M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Carlisle Drew Rodman Murray B.S. Finance: Financial Management
Cedar Rapids Natalie Bliss B.S. Psychology
Center Point Tanner Kendon Carlson M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Charles City ** Briley Ann Downing B.S. Biology/Psychology
Cincinnati *** Ty Austin Stewart B.S. Agricultural Business
Clarinda Casey Matthew Hill M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Clarinda Megan Marie Hill M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Clarinda * Rebekah Danielle Holt B.S.Ed. Elementary Education
Clarinda Denise R Stull M.S.Ed. Teaching: English
Corning ** Marie Kemery Palmer B.S.Ed. Spanish
Council Bluffs Kendra Michelle Cross B.S.Ed. Elementary Education
Council Bluffs ** Emma Grace Eickholt B.S.Ed. Elementary Education
Council Bluffs Colton John Emswiler B.S. Mass Media: Sports Media
Council Bluffs Carly Elizabeth Gates M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Council Bluffs Alondra Huerta B.S. Business Management
Council Bluffs ** Alexandria Kayo Lee B.S.Ed. Elementary Education
Council Bluffs Alexandra Lea Wolf B.S. Digital Media: Visual Imaging
Creston Cole B. Crawford B.S.Ed. Physical Education
Creston *** Alyssa Higgins B.S.Ed. Elementary Education
Creston ** RaeAnne Nicole Hopkins B.M.E. Vocal Music Educ/Voice
Creston Maria Katherine Mostek M.B.A. MBA: General Management
Creston Courtney Lauren Phelps B.S.Ed. Elementary Education
Creston Emily Nichole Stults B.S. Psychology
Creston Tyson A Tucker B.S. Agricultural Business
Dakota City Angela Marie Anderson M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Defiance Cassandra Lynn Trader B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Des Moines Mercedes Marie Harter B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Des Moines ** Joseph Patrick Lynch B.S. Computer Science
Eagle Grove Amanda Joy Johnston M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Elliott Shandy Breanne Guffey M.A. English
Essex ** Bethany K Johnson B.S.Ed. Elementary Education
Exira ** Monica Rae Jessen B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Fontanelle Adrienne Nicole Cass B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Garden Grove Clayton D Dale B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Glenwood Colby Ann Ostrander B.S.Ed. Elementary Education
Glenwood Keaton Alan Parks B.S. Business Management
Glenwood * Rileigh Justine Spahn B.S. Applied Health: Exercise Sci
Glidden ** Madison M Whitver B.S. Psychology
Grand River Jade Elizabeth Lecy B.S. Agricultural Science
Gravity Callie Calfee B.S. Biology/Psychology
Greenfield ** Noah Erwin Cooper B.S. 1. Mass Media: Brdcast Production
2. Mass Media: Sports Media
Greenfield * Samuel Edward Marnin B.S. Agricultural Business
Grimes Rachel Ann Jacobsen B.S. Biology/Psychology
Hanlontown Chrismar Jeanne Orton Colvin M.S.Ed. Reading
Harlan Brian James M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Harlan *** Marcus Ray Klein B.S. Mathematics
Harlan Whitney Jane Redler B.S. Biology: Biomedical Sciences
Indianola Kylee Jo Stecker B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Iowa City Jacob Douglas Vollstedt M.S.Ed. Health and Physical Education
Jefferson ** Alexandra Marie Lerch B.S.Ed. Elementary Education
Leland Chad Timothy Eekhoff M.B.A. MBA: General Management
Lenox Haley Rose Marie Bals B.S.Ed. Elementary Education
Lenox Kylee Kay Klommhaus M.B.A. MBA: General Management
Leon * Brittany Kay Cunningham B.S.Ed. Elementary Education
Linden Collin Dwayne Gross B.A.S. BAS - Agriculture
Macedonia Madalyne Jae Buckingham B.A.S. BAS - Agriculture
Maloy Madison Jo Mobley B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Malvern ** Noah J Richter B.S. Applied Health: Exercise Sci
Manning Matthew David Vonnahme B.S. Agricultural Business
Marion Nathan David Boyd M.B.A. MBA: Human Resource Mgmt Emph
Marshalltown Mandi Leigh Nunn M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Mason City Nicolas Shongo Lundula M.B.A. MBA: General Management
Mc Clelland * Kiley L Ryan B.S.Ed. Elementary Education
Mount Ayr Ica Elizabeth Hauge B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Nevada Ashley Ruth Thomsen M.B.A. MBA: Marketing Emphasis
Newton Jacob M Smith B.S.Ed. Agricultural Education
Nodaway Elizabeth Ann Timmerman M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Norwalk *** Rachel Alex Francisco B.S. 1. Criminology: Adult System
2. Psychology
Norwalk Haley June Larson B.S. 1. International Business
2. Marketing
Norwalk ** Elizabeth Caitlyn Roush B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Ogden Zachary Philip Waterbury B.S. Biology: Biomedical Sciences
Osceola Brooke Katharine Hem B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Ottumwa Hunter Lee Gerths B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Ottumwa Madelyn Margaret Lou Nelson B.S. Psychology
Pella *** Lauren Nicole Kingery B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Pella Loran Kereann Sneller B.A.S. BAS - Agriculture
Percival * Mackenzie Carol Daffer B.S. Applied Health: Exercise Sci
Pleasantville Bailey Jean Oliva B.S. Political Science
Prairie City * Carlee Renae Ver Helst B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Promise City Shelby W Dooley B.A.S. BAS - Agriculture
Red Oak ** Dana Kay Marsden B.S. Psychology
Red Oak Calleen Rae Nelson B.A.S. BAS - Management
Redfield * Truman Walter Wiles B.S. Political Science: Public Adm
Schaller * Sage Ellen Bennett B.S.Ed. Elementary Education
Shambaugh Curtis Dale Maassen M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Sharpsburg Bobbie Anne Gillespie M.B.A. MBA: Human Resource Mgmt Emph
Sheldon Gage Michael Bassett B.S. Agricultural Business
Shenandoah Sherri Lee Hiser M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Shenandoah *** Brianna Kay Holmes B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Shenandoah * Johnathan James Laughlin B.S. Applied Health: Exercise Sci
Sidney Quinn Marie Sheldon B.S. Animal Science
Sidney Brenden Tyler Thummel B.S. Computer Science
Slater Mason Vincent Robert Finn M.S. Applied Health/Sport Sciences
Stanton Christine Lundgren-Williams M.S.Ed. Special Education
State Center Mary Ann Brown M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Storm Lake Bailey Christina Duhn B.A.S. BAS - Marketing
Storm Lake * Madison Lynn Duhn B.A.S. BAS - Marketing
Story City Tricia R. Daiker Anderson B.S. Psychology
Tabor Christy Suzanne Jennings M.S.Ed. Reading
Treynor * Sarah Jane Duysen B.S.Ed. Elementary Education
Underwood John Glen Bertelsen B.S. Agricultural Business
Urbandale Elizabeth K Drees B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Urbandale ** Melinda Carol Jarman B.S. Chemistry: General Chem Emph
Van Meter Colby Allen Van Pelt B.S. Accounting
Villisca *** Elizabeth Anna Herzberg B.S.Ed. Elementary Education
Villisca Kendra Mykkel Top B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Waterloo Mikhail William Schwartzel B.A.S. BAS - Agriculture
Waukon Mason Richard Berns M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
West Des Moines * Christa Anne Feldt B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Wilton Jacob R Giese B.S. Criminology: Adult System
Winterset Grant Richard Williams B.S. Mathematics
Wiota Aubry Roseanne Schwarte B.S. Agricultural Science
Woodbine Amanda Anne Trierweiler B.S. Applied Health: Exercise Sci

United States (Kansas)

Andover Midhun Kandakatla M.S. Applied Computer Science
Andover Vamshi Krishna Yellamanchili M.S. Applied Computer Science
Clay Center Cody Dean Moon M.S. Applied Health/Sport Sciences
De Soto Adam Garet Earnest B.S. Marketing
Effingham Jessica Shiann Aupperle B.A.S. BAS - Agriculture
Eudora * Austin Steven McNorton B.S. Mass Media: Sports Media
Gardner Sierra Daniele Coen B.S. Radiologic Sciences
Highland Cory Beth Smith B.S. Agricultural Science
Highland * Lexie Taylor Whetstine B.S. Agricultural Business
Hugoton Ross Braden Davis M.S. Applied Health/Sport Sciences
Kansas City Caleb A Brown B.S. Business Management
Kansas City Ernest B Virgil M.B.A. MBA: General Management
Lenexa Courtney Nicole Roberts M.B.A. MBA: General Management
Maize Marianela Claudio Aguilera M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Merriam Alicia Renee Spruell M.S.Ed. Special Education
Oketo Jacob Wahlen Meybrunn B.A.S. BAS - Agriculture
Olathe Melissa Renee Clark M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Olathe Shelby Lyn Kenkel M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Olathe Nishanth Reddy Devi Reddy M.S. Applied Computer Science
Olathe * Colton Wayne Thomas B.S. Business Management
Overland Park Sanjana Baswapuram M.S. Applied Computer Science
Overland Park Shelby Louise Bessette M.S.Ed. Reading
Overland Park Subrahmanya Sai Bharadwaj Gandrakota M.S. Applied Computer Science
Overland Park Sowmya Reddy Kumbham M.S. Applied Computer Science
Overland Park Sunil Mundru M.S. Applied Computer Science
Prairie Village Taylor Shae Hawes M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Prairie Village Matthew Andrew Thorman B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Rantoul Cheyenne N Asbury B.S. Agronomy
Redfield *** Abigail Lane Cooke B.S. Animal Science
Roeland Park John Robert Quinly B.S. Business Management
Shawnee *** Sarah Kathleen Amos B.S. Marketing
Shawnee Lauren Elizabeth King B.S. 1. Biology: Biomedical Sciences
2. Human Services
Shawnee * Lindsay Marie McQuinn B.S. Accounting
Topeka * Jordyn Blair Musselman B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Wichita Christina Jayne Davis M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Wichita Ruth Quiazon Manalo M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Wichita Leigh E Miller M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Wichita Logan McKenna Wenzel B.S. Business Management
Winchester Amanda Lynn Wistuba B.S. Physics

United States (Maryland)

Hagerstown Kory John Zeigler B.S. Agronomy

United States (Massachusetts)

Acton Bhuvanesh Nakka M.S. Applied Computer Science
Grafton Samanth Gourineni M.S. Applied Computer Science

United States (Michigan)

Farmington Hills Bala Gopi Krishna Sabbineni M.S. Applied Computer Science
Okemos Chitralekha Chikku M.S. Applied Computer Science

United States (Minnesota)

Apple Valley * Erika Lee Schlosser B.S. Biology/Psychology

United States (Missouri)

Agency Kyle Richard Thompson M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Albany Caden Reed Wilson B.S. Agricultural Business
Albany * Mickayla Leanee Woody B.S. Marine Biology
Amazonia Seth Thomas Hummer B.S. Business Management
Archie Christine Elaine Blundell M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Arnold Karli Jean Allen B.S. Communication:Public Relations
Arnold * Aaron Joseph Fowler B.S. Geology: General
Arnold Kaylen Rose Oberlander B.S. Biology: General Biology
Ashland Dale K Long M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Atlanta Garrett Noland West B.S. Business Technology
Barnard Alden Elisabeth Hanes B.S. Animal Science
Battlefield Darron Charles Acklin M.B.A. MBA: Human Resource Mgmt Emph
Belton Megan Makenzie Clark B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Belton Jessica Carol Edmiston M.S. Recreation
Belton Courtney Nicole Graham M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Belton Ashley Michelle Robinson M.S. Recreation
Bethany ** Kiana L Bennett B.S.Ed. Elementary Education
Bethany ** Rylan S Purdun B.S.Ed. Business Education
Bevier Seth Daniel Shurvington B.S. Applied Health: Exercise Sci
Blackwater Megan Rose Roth B.S.Ed. Agricultural Education
Blue Springs * Cassandra Palmer Beechwood-Hall B.S. 1. Human Services
2. Psychology
Blue Springs Katherine Adele Billings B.F.A. Art: Graphic Design
Blue Springs Stacey A Hendricks M.S.Ed. Special Education
Blue Springs Teresa L James M.S.Ed. Reading
Blue Springs * Devyn Jay Martinez B.F.A. Art: Graphic Design
Blue Springs Nickley Jonathan Jesus Pierre B.S. Communication: Organizational
Blue Springs Randi Megann Smith M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Bogard Shelby Morgan Trussell M.B.A. MBA: General
Bolckow ** Lauren Renee Cole B.S. 1. Agricultural Business
2. Accounting
Bolckow Hanna Makenzie Fries B.S. Agricultural Science
Boonville Luke Maxwell Johnson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Boonville Alex Z Neal B.S. Agronomy
Breckenridge Colby Phillip Reed B.S. Agricultural Science
Brookfield ** Katelyn Ann Galloway 1. B.S.Ed.
2. B.S.
1. Agricultural Education
2. Agricultural Business
Brookfield Sonja Evelene Gillespie B.S.N. Nursing
Brookfield Sassie Marie Matzen M.S.Ed. Health and Physical Education
Browning Bryce Porter Miller B.S. Marketing
Bucklin Cyrus G Hanson B.S. Agricultural Science
Buckner Kristin Rose Boland B.S. Business Technology
Buckner Sydney Faye Martin B.S. Theatre: Technical and Design
Buckner *** Elizabeth Marie Shade B.S.Ed. Elementary Education
Burlington Junction * Dillon Ashley Dow B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Burlington Junction Zack Ryan Harris B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Burlington Junction * Alexis Renae Lichtas B.S.Ed. Elementary Education
Burlington Junction Levi Lynn Livengood B.S. Psychology
Butler Kyle Dean Craft B.S. Agricultural Science
Butler ** John Daniel Scot Noe B.S. 1. Chemistry (ACS Accredited)
2. Nanoscience: Nanoscale Physics
Blythedale Chandelar Denay Carey M.S.Ed. School Counseling
California Amy Lynn Hoecker M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
California Jordan Kristopher Hoecker M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Camdenton Michael Anthony Fenn M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Cameron Dakota Ray Gravitt B.S. Computer Science
Cameron ** Andrew Lee Jessen I B.S. Agricultural Business
Cameron Meighan L Robinson B.S.Ed. English Education
Cameron Jaret Kyle Smith M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Cameron Katilyn M Steinman B.S. Human Services
Canton Kelsey L Shires B.S. Animal Science
Carrollton Shane Thomas Stark B.S. GIS: Precision Agriculture
Chamois ** Madison Noel Nolte B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Chillicothe Alexander L Barnes B.S. Agricultural Business
Chillicothe * Erica Nichole Brade B.S. IDM: Visual Imaging
Chillicothe * Erica Nichole Brade B.S.Ed. Art Education
Chillicothe Colton L Hargrave B.S. Agricultural Science
Chillicothe Derek Michael Hussey B.S. Business Management
Chillicothe ** Maggie Jean Leatherman B.S.Ed. Elementary Education
Chillicothe * Trevor John Shira B.A.S. BAS - Agriculture
Chillicothe Kelsey Elizabeth Smith B.S.N. Nursing
Chula Reagin Michelle Klein B.S. Psychology
Chula Marsha R McLain M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Clearmont Breann M O'Riley B.S. Agricultural Business
Clearmont Tana Louise Wymer M.S.Ed. Elementary Mathematics
Clinton * Clifford Paul Nichols B.S. Horticulture
Clinton ** Jordon N Winn B.S. 1. Biology: Cellular/Molecular
2. Chemistry: Biochemistry Emph
Columbia ** Erin Natalie Happ B.S. Psychology
Columbia ** Tess Alaina Lovig B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Columbia Nicholas Scott Simmons B.S. Agricultural Business
Columbia Nathan Scott Thrasher B.S. Business Management
Conception Junction Nathaniel P Galbraith M.B.A. MBA: General Management
Conception Junction Rachel Nicole Stoll M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Conway Joshua Curtis Jones M.S. Geographic Information Science
Cottleville Austin Blake Godfrey M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
De Soto Matthew Wayne Garrison B.S. Mathematics
Dearborn * Hannah Jean Morris B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Dearborn ** Kaleb Rhyar Odle B.S. 1. Data Sci/Informatics: Business
2. Data Sci/Informatics: Comp Sci
Drexel Austin Randall Davis B.S. Agricultural Business
Dearborn Brock Reynolds Wenzel B.S. Animal Science
Drexel Joseph Andrew Wheeler B.S. Business Economics
Eagleville ** Carli Breann Brenizer B.S. Business Management
Eagleville * Alyssa Renee Craig B.S. Applied Health: Aging Studies
Eagleville Kenzie Dawn Reno B.S. Agricultural Science
Edgerton Chaence Orion Teachout B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Edina Storm David Bugh M.S. Agriculture
Edina Bryce Andrew Cardwell M.B.A. MBA: General Management
Ellisville Jared Joseph Zieger M.S. Recreation
Eureka * Trick Motley Rex B.S. Mathematics
Excelsior Springs Alicia Rose Kern M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Fairfax Amber Dawn Clark B.S. 1. Human Services
2. Psychology
Fairview Alexander Souyeng Chang B.S. Agricultural Science
Fenton ** Emma Kathleen Wiseman B.F.A. Art: Graphic Design
Festus Blane Robert Boss M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Festus Adam Daniel Dixon Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Fulton Tyler James Davison M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Fulton Cammie Renae Higgenbotham M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Fulton *** Rachel Dawn Quick B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Gallatin * Harris Read Cameron B.S.Ed. Middle School
Gallatin * Kase Patrick Critten B.S. Agricultural Business
Gallatin Bailey Jo Maxwell 1. B.S.Ed.
2. B.S.
1. Business Education
2. Business Management
Gallatin * Aubrey Delana Nelson B.S. 1. Criminology: Adult System
2. Political Science
Galt Brady Michael Huffman B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Garden City ** Holly Marie Hartzler B.S.Ed. Elementary Education
Gerald Jenise Ashley Stockton M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Gladstone Hannah Maree Jahal B.S. Theatre: Performance
Gladstone Westley Alexander King B.S.Ed. Elementary Education
Gladstone Madison Renea Mead B.F.A. Art: Graphic Design
Gladstone * Tosh Aza Newton B.S. Computer Science
Gladstone Zane Hassan Salam B.S. Cybersecurity
Graham * Cory Daniel Rosenbohm B.S. Finance: Corporate Finance
Grain Valley Jordyn Saige Azcona B.A. Chemistry
Grant City Joshua D Warner M.B.A. MBA: General
Green Castle Jentry Dione Quinn Rogers B.S. Agricultural Science
Green City Payton Rylee Jobe B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Greentop Morgan Lynette Summers B.S. Agricultural Business
Greenwood Jacob Ryan Nine B.S. IDM: New Media
Holt Sydney Victoria May Johnson M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Holt * Olivia Marie Krohne B.S. Criminology: Adult System
Hallsville Thomas Alan German B.S. Agricultural Science
Hamilton * Edward Maxwell Ernat B.S. Agronomy
Hannibal Jack Robert Jeffries B.S. Agricultural Business
Hardin Daniel Reid White B.S. Agricultural Science
Harrisonville *** Jessica A Bloustine B.S. Chemistry: General Chem Emph
Harrisonville Luke Alan Brines B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Harrisonville Briana Kylie Hasek M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Harrisonville * Mallory Dianne Jackson B.S. Human Services
Harrisonville *** Katelyn Rose McKinnis B.S.Ed. Physical Education
Harrisonville * Casey Renee Ann Wilson B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Independence Kelsey Roark Adams B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Independence *** Marissa Amber Atchley B.S. Radiologic Sciences
Independence * Nolan Alan Brooks B.S. Mass Media: Sports Media
Independence Bailey Leeann Carter M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Independence Samantha Carol Chapman B.S. Marine Biology
Independence Matthew Jordan Curts M.S.Ed. Health and Physical Education
Independence Nicholas Dodge Dunlap B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Independence John Picard B.S. Psychology
Independence Shay Marie Ramsay M.B.A. MBA: General Management
Independence Andrew Keith Tann B.S. Agronomy
Jamesport Gavin Lee Hopkins B.S.Ed. Speech/Theatre Education
Jamesport * Taylor Dawn Swalley B.S.Ed. Elementary Education
Jefferson Cty Emily Mishel Eckert M.S.Ed. Special Education
Jefferson City ** Katherine Jane Imhoff B.S. 1. Agricultural Business
2. Communication:Public Relations
Jefferson City Haley Maxine Klein M.S.Ed. Guidance and Counseling
Joplin * Kristin Amelia Metts B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Kansas City Md Shah Alam M.S. Information Systems
Kansas City ** Mason Davis Albertson B.S. Biology: Biomedical Sciences
Kansas City * Brooke Nicole Albracht B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Kansas City * Hayden Thomas Allee B.S. Mass Media: Brdcast Production
Kansas City Mollie Lea Allender M.S.Ed. Special Education
Kansas City Carolina Benitez M.B.A. MBA: General Management
Kansas City Connor Jared Beshears B.S. Computer Science
Kansas City Kimberly Dawn Bennett Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Kansas City Sierra Noel Bibler B.S. Communication:Public Relations
Kansas City Terron Marquise Briggs B.S. Radiologic Sciences
Kansas City * Lucas Daniel-Rod Bruce B.S.Ed. Elementary Education
Kansas City Erica Lyn Brunker B.S.Ed. Physical Education
Kansas City Riley Alana Buckman B.S. Agricultural Science
Kansas City * Jessica Ann Butts B.S.Ed. Elementary Education
Kansas City Arturo Carrasco III B.S. Biology/Psychology
Kansas City Devan Michelle Castino M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Kansas City Kaitlin Denise Corcoran B.S.Ed. Elementary Education
Kansas City * Connor Nicholas Crossen B.S. Computer Science
Kansas City Joshua Lee Davison B.S.N. Nursing
Kansas City Brandon Lloyd Day B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Kansas City Dominique C Delgado B.F.A. Art: Studio
Kansas City Max Keegan Dobbler B.S. Agricultural Business
Kansas City Clay Ryan Dorsel B.S. Finance: Financial Management
Kansas City Troy Richard Dorsel B.S. Finance: Financial Management
Kansas City *** Riley Nicole Dunaway B.S.Ed. Elementary Education
Kansas City Brianna Suzanne Eberle M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Kansas City Brittany Marie Elias B.S. Psychology
Kansas City Abigail Nicole Estep B.S. Communication:Public Relations
Kansas City Katie Kristine Filger B.S. Criminology: Adult System
Kansas City * Brianna Marie France B.F.A. Art: Studio
Kansas City Jorge Alexander Fuller M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kansas City * Benoit Douglas Gauthier B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano
Kansas City * Valerie Refugio Gonzalez Cordova B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Kansas City ** Tiffany Renee Grazda B.S.Ed. Elementary Education
Kansas City Victoria Helen Hadel M.B.A. MBA: General Management
Kansas City Jonathan William Harley M.S. Geographic Information Science
Kansas City * Kaleb Thomas Hascall B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano
Kansas City Timothy Chao Hay B.S. Business Management
Kansas City ** Shale Michael Hoth B.S. Marketing
Kansas City Joshua B Houck M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kansas City Amber Nicole Imperiale B.S. IDM: New Media
Kansas City Kalie Reed Jones B.S.Ed. English Education
Kansas City Leah A Jones M.B.A. MBA: General Management
Kansas City Mallory Anne Kissinger B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Kansas City Abby Lynne Kloeppel B.S. Political Science: Cr Jus/Crim
Kansas City Jori Soleil Kursh B.F.A. Art: Graphic Design
Kansas City Jared Lakey M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kansas City * Erika Leigh Laursen B.S. Business Management
Kansas City Jason Tyler Lee M.S.Ed. Special Education
Kansas City * Emma Mae Leeds B.S.Ed. Elementary Education
Kansas City * Alexandria Kay Leimkuhler Creason B.S. 1. Business Management
2. International Business
3. Org Beh/Human Resource Mgmt
Kansas City Chey Anne Long B.S.N. Nursing
Kansas City Elizabeth Anne MacDonald B.S.Ed. Elementary Education
Kansas City Hiba Mahgoub B.S. 1. Finance: Financial Computing
2. Finance: Financial Services
Kansas City Brett Andrew Majetich B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Kansas City Destiny D Mallory B.S. Communication:Public Relations
Kansas City Alixon Alejandro Herrera Martinez M.S. Applied Health/Sport Sciences
Kansas City Madeline Lily McCready B.S. Psychology
Kansas City Gerardo Ariel Mendez B.S. Human Services
Kansas City Rhett Joseph Monroe B.S. Biology: Biomedical Sciences
Kansas City *** Dante E Morello B.S. 1. Psychology
2. Human Services
Kansas City * Madalyn Kay Mosbauer B.S. Mass Media: Brdcast Production
Kansas City Moriah Jade Mullins B.S. Human Services
Kansas City Denny Ang Nguyen B.S. Business Technology
Kansas City Kathy Le Nguyen B.F.A. Art: Graphic Design
Kansas City Tiara May Pettijohn M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Kansas City Margaret Jane Porter B.S. Agricultural Business
Kansas City Jamie Lynn Potter M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Kansas City * Lauren Darling Potts B.S.Ed. Elementary Education
Kansas City Benjamin Joseph Rackers M.S.Ed. Special Education
Kansas City Brooke Elaine Ravenscraft M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kansas City * Timothy Jacob Reddekopp B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Kansas City Adrienne L Rhodus B.S. Business Management
Kansas City * Madyson Alene Roberts B.S.Ed. Elementary Education
Kansas City Rebecca Marie Saari B.A. History
Kansas City Heather Alicia Schroder M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kansas City * Joseph E Shea B.S. Psychology
Kansas City Prentiss Earl Lee Smith B.S. Human Services
Kansas City Maxwell Harrison Sollars M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kansas City Marissa Seirra Spain B.A. Spanish
Kansas City * Shalia Ramona Stamper B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Kansas City Lauren Marie Sullivan M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kansas City Heather Hilary Sutton M.B.A. MBA: General Management
Kansas City ** Emma Lauren Taylor B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Kansas City Tommy T. Vo B.S. Computer Science
Kansas City Chantai Marie Walker B.S. Psychology
Kansas City * Jason Michael Watson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Kansas City Jamee Alexis Weaver B.S. Applied Health: Exercise Sci
Kansas City Ashley Amanda Quinn Webb M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kansas City David Philip Webb M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kansas City *** Emily Dawn Wilkinson B.S.Ed. Elementary Education
Kansas City Cynthia Marie Williams-Marshall B.S. Business Management
Kansas City LaNee Anise Wood M.S.Ed. Guidance and Counseling
Kearney Kendall Janea Barclay M.S.Ed. Teaching: History
Kearney ** Samuel J Fields B.S. Computer Science
Kearney Samantha Sue Friday B.S.Ed. Speech/Theatre Education
Kearney * Jacob Frank Gassman B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Kearney Mattison Dianne Gerber B.S. Radiologic Sciences
Kearney * Savannah Marie Heath B.F.A. Art: Studio
Kearney * Jack Douglas Hill B.S. 1. Computer Science
2. Cybersecurity
Kearney ** Jennifer Lea James B.S. Mass Media: Sports Media
Kearney Scott Michael Meadows B.S. Mass Media: Brdcast Production
Kearney Joshua Harris Munden B.S. Theatre: Technical and Design
Kearney Ariel Eileen Propes B.S. Agricultural Science
Kearney Megan N Roberts B.S. Business Management
Kearney Zachary Lee Smith M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Kearney Jessica Lynn Trammell B.S. Communication:Public Relations
Kearney Abbey Kristine Walker B.S. Animal Science
King City Michelle Ann Verbick B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
King City Makinsey Patricia Workman M.B.A. MBA: General
Kirksville Ashlea Elizabeth Costello M.B.A. MBA: General
Kirksville ** Avery Gen Findling B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Kirksville Holly Michelle Hatfield 1. B.S.
2. B.S.
3. B.S.Ed.
1. Agronomy
2. Horticulture
3. Agricultural Education
Kirksville Levi Christopher Moore B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Kirksville Audrey Carolyn Wichmann M.B.A. MBA: General Management
Lake Saint Louis Jason James Alcoe M.B.A. MBA: General Management
Lake Winnebago ** Lauren Elizabeth Baker B.S.Ed. Elementary Education
Lathrop * John William Ezell B.S. Political Science: Global Afrs
Lawson MaKenna Lou Petty B.S. Biology/Psychology
Lawson Collin Matthew Siebert B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Lebanon Jordan Camile Knapp M.S.Ed. Reading
Lebanon Tyler Steven Knapp M.S.Ed. Reading
Lee's Summit Allison Kaye Bartlett B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lee's Summit Andrew Riley Botwinik B.S. Mass Media: Sports Media
Lee's Summit * Jacob William Bullimore B.S. Business Management
Lee's Summit Gabrielle Nicole Burt B.S.Ed. Elementary Education
Lee's Summit Colton Hunter Chance B.A.S. BAS - Management
Lee's Summit Nathaniel J Higbee B.S. Business Management
Lee's Summit David M Johnson M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Lee's Summit * Hannah N Johnson B.S. 1. Human Services
2. Psychology
Lee's Summit Taylor Goddard Jones B.S. 1. Marine Biology
2. Wildlife Ecol & Conservation
Lee's Summit Ryan Gregory Laddish B.S.Ed. Physical Education
Lee's Summit * Tucker Michael Quinn B.S. Mass Media: Sports Media
Lee's Summit James Paul Thieman M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Lee's Summit Allie Michelle Salas B.S. Radiologic Sciences
Lee's Summit * Meghan Renee Schreckenghaust B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Lee's Summit Trevor Jarrett Sell B.S. Business Management
Lee's Summit ** Taylor Lynn Urzendowski B.S.Ed. Elementary Education
Lee's Summit Asaph A Ward B.S. IDM: Visual Imaging
Lee's Summit Kristi Lynn Wheeler M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Lexington Alix Fay Isom B.S. Applied Health: Aging Studies
Lexington Trey Stephen Kaullen B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Lexington Carter M Jenkins B.S. Agricultural Business
Lexington ** Haylee Elizabeth Schreier B.S. Agricultural Business
Lexington Seth A Smith M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Liberty Zachary Michael Black M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Liberty * Brooke Courtney Culpepper B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Liberty Aubrey Ann Ewing B.S. Marine Biology
Liberty Ethan M Griswold B.S. Criminology: Adult System
Liberty Asma Ahmed Hassan B.S. 1. Human Services
2. Psychology
Liberty Loydena Millisa James M.S.Ed. Special Education
Liberty Tristin Ann Kaullen M.S. Agriculture
Liberty Jacob Michael McGowan B.S. Business Management
Liberty ** Blake Isaac Newland B.S. 1. Cybersecurity
2. Mathematics
Liberty Jessica Danielle Rawie M.S. Applied Health/Sport Sciences
Liberty Molly Patrice Roady M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Liberty * Madeline Marie Shaffer B.S.Ed. Elementary Education
Liberty Wren Alister Speaks B.S. Business Management
Liberty Johnna Diane Thomas M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Liberty Mallory Lynn Twenter B.S. Psychology
Liberty Tanner Scott Wendel M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Linn * Mollie Jo Wibberg B.S.Ed. Agricultural Education
Lone Jack Jacob Lee Keefe B.S. Accounting
Lone Jack * Micole Camryn Klover B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Lucerne Jay Forrest Rhoades B.S. Agricultural Business
Macon Hannah Zhidan Hartung M.B.A. MBA: General Management
Macon Zachary Thomas Peterman B.S. Agricultural Business
Macon Chase Michael Wilson B.S. Agricultural Business
Maitland Kennedy Irene Sportsman B.S. Psychology
Marshall ** Kieran David Brennan B.S.Ed. Elementary Education
Marshall Daniel Brandt Foose B.S. Political Science
Maryland Heights Prajakt Uttamrao Khawase M.S. Applied Computer Science
Maryville Nicholas Christopher Allee B.S. 1. Computer Science
2. Cybersecurity
Maryville Balaji Ancha M.S. Information Systems
Maryville Yeshwanth Reddy Anumula M.S. Applied Computer Science
Maryville Ravi Kumar Atluri M.S. Applied Computer Science
Maryville * Marton Bagoly B.S. Computer Science
Maryville Sai Kiran Reddy Baki M.S. Applied Computer Science
Maryville Kathryn L Ball M.S.Ed. Teaching: Early Childhood
Maryville Jamie Ray Ball M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Maryville Karim Achengli Benmouais B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Maryville Drew Michael Bruner M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Maryville Taylor Ann Bruner M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Maryville Shelby Nicole Bush M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Maryville Akhil Kumar Reddy Busireddy M.S. Applied Computer Science
Maryville Pavan Kumar Reddy Byreddy M.S. Applied Computer Science
Maryville * Aynsley Greer Davis B.S. Political Science
Maryville DeAnn Rachelle Davison M.B.A. MBA: Marketing Emphasis
Maryville ** Payden Michael Dawson B.S. Applied Health: Exercise Sci
Maryville Sai Kiran Doddapaneni M.S. Applied Computer Science
Maryville Zhi Dong B.S. Computer Science
Maryville Matthew Ryan Downing B.S. Applied Health: Exercise Sci
Maryville Hope Temitope Dudusola M.S. Agriculture
Maryville FNU Shoaib Faizan B.S. Biology
Maryville James M Feick M.B.A. MBA: General Management
Maryville Erin Nicole Florea B.S. Radiologic Sciences
Maryville Satish Hiru Gadge M.S. Applied Computer Science
Maryville Priyanka Galla M.S. Applied Computer Science
Maryville Naga Sai Manoj Goppisetty M.S. Applied Computer Science
Maryville Koteswara Harshith Gudapati M.S. Applied Computer Science
Maryville Brandi Rachelle Harvey M.B.A. MBA: General Management
Maryville CharLeigh Michaela Herbert B.S. Human Services
Maryville Cassidy Ann Holtman B.S. Biology: General Biology
Maryville Gary Hooyman M.B.A. MBA: General Management
Maryville ** Chancelor Alexander House B.S. 1. Biology
2. Psychology
Maryville Cole Dean Houston B.S. Cybersecurity
Maryville Nandini Yadav Janga M.S. Applied Computer Science
Maryville * Madison Renee Jones B.F.A. Art: Studio
Maryville Bharath Kumar Kanagala M.S. Applied Computer Science
Maryville Keerthi Chandrika Kolla M.S. Information Systems
Maryville Leela Krishna Kosaraju M.S. Applied Computer Science
Maryville Venkata Uday Teja Kosireddi M.S. Information Systems
Maryville Shelby Gregory Lager B.S. Agricultural Science
Maryville Ian Charles Macali M.S. Applied Health/Sport Sciences
Maryville Millindar Reddy Maligireddy M.S. Applied Computer Science
Maryville Rahul Mallampati M.S. Applied Computer Science
Maryville Ravi Chandra Manukonda M.S. Information Systems
Maryville Callie Jo Mattson B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Maryville Paden Jeffrey Maudlin M.S.Ed. Health and Physical Education
Maryville Nageswara Rao Nalla M.S. Information Systems
Maryville Harsha Vardhan Reddy Nallavolu M.S. Applied Computer Science
Maryville ** Jessica Ann Nelson B.S. Business Management
Maryville Kavya Daniel Nethala M.S. Information Systems
Maryville * Taylor Michael O'Brien B.S. Nanoscience: Nanoscale Physics
Maryville Bryan Austin O'Neal Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Maryville Prasanna Lakshmi Oruganti M.S. Agriculture
Maryville Bhavani Pathuri M.S. Applied Computer Science
Maryville Christine Louise Pearce B.A. Theatre
Maryville *** Cassandra Marie Pierce B.S.Ed. Elementary Education
Maryville Akhila Reddy Puli M.S. Information Systems
Maryville Varun Goud Pulipalpula M.S. Applied Computer Science
Maryville Nathan Kyle Reed B.S. Geology: General
Maryville * Kylie Jo Reuter B.S.Ed. Agricultural Education
Maryville Anvesh Rokanlawar M.S. Applied Computer Science
Maryville Vinusha Sandadi M.S. Applied Computer Science
Maryville Tasleem Ahamed Sayed M.S. Information Systems
Maryville Andrew Mitchell Schmidt B.S. Biology: Cellular/Molecular
Maryville Krishan Kant Sharma M.S. Information Systems
Maryville ** Dakota William Shields B.S. Nanoscience: Nanoscale Physics
Maryville Logan Wesley Smith B.S. Computer Science
Maryville Abhishek Telugu M.S. Applied Computer Science
Maryville Barbara Marie Terry M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Maryville Pradeepkumar Theegala M.S. Applied Computer Science
Maryville Nithya Vudayamarri M.S. Applied Computer Science
Maryville Isabella Elena Welch B.S. Biology: General Biology
Maryville Elijah Kevin Williams B.S. Management Information Systems
Maryville Brianna S. Wilmes M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Maryville Vasudev Yarramneni M.S. Information Systems
Maryville Vamshikrishna Reddy Yedalla M.S. Applied Computer Science
Maysville * Rachel Beth Boucher B.S.Ed. Mathematics Education
Meadville Charly M Brewer M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Middletown Brooke Ann Bruns B.S. Agricultural Business
Montrose * Harrison Boden B.F.A. Art: Studio
Monroe City Cheyanne Liz Lain B.S. Biology: Biomedical Sciences
Mound City Kase Andrew Newcomb M.S. Applied Health/Sport Sciences
Mound City Letitia L Oswald Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Mound City * Emily A Wedlock B.S. Biology: Biomedical Sciences
Mountain View DaVay Kelsey Rutledge M.B.A. MBA: General Management
New Haven ** Lauren Brittany Bergner B.S.Ed. Middle School
Neosho Karina L. Cole M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Nevada Mason Alexander Heard M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
New Haven Drew P Armfield B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
New London ** Julie Beth Zeiger B.S. Communication:Public Relations
North Kansas City Kevin Lee Hart B.S. Computer Science
North Kansas City Sydney Nicole Thatcher B.S. Human Services
O'Fallon Tiffany Marie Fleahman B.S. Radiologic Sciences
Oak Grove Mariah Rose Erickson B.S. Communication:Public Relations
Oak Grove Cheridan J. H. Herr B.S. 1. Chemistry: Biochemistry Emph
2. Psychology
Oak Grove ** Kyra Leann Jagels B.S. Radiologic Sciences
Oak Grove Sadie Colleen Kerr B.S.Ed. Elementary Education
Oak Grove *** Kori Shay Simmermon B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Odessa * Emily Nichole Johnson B.S.Ed. Agricultural Education
Odessa Alyssa Nichole Richardson B.S. Finance: Financial Services
Odessa Christopher Nathaniel Scarborough B.A.S. BAS - Management
Odessa Morgan Lyn Schaberg M.S.Ed. Special Education
Oregon Emily Marie Petersen Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Orrick Joseph Michael Cole B.S.Ed. Mathematics Education
Orrick Mitchell Cole Martinez B.M.E. Vocal Music Educ/Voice
Osceola Blake Andrew Murray B.S. Agricultural Business
Ozark Joshua Ryan Liesemeyer B.S. Business Management
Palmyra * Matthew Cary Frankenbach B.S. Agricultural Business
Parkville * Meghan Elizabeth Church B.S.Ed. Elementary Education
Parkville Lexie Morgan Fitch B.S.Ed. Elementary Education
Parkville Taylor Nicole Fortuna M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Parkville Sandra Nicole Saft M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Parkville Ryan William Welty B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Parnell ** Jill Danielle Spire B.S. Marketing
Peculiar ** Megan Renee Bua B.S. 1. Emergency & Disaster Mgmt
2. Geography
Peculiar ** Addison Nicole Crabtree B.S.Ed. Elementary Education
Peculiar Jacob D Eshleman B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Perry * Walker Stanley Sharp B.S. Applied Health: Exercise Sci
Pickering Emily Annette Frueh M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Pickering Hallie A Ginther M.S.Ed. Guidance and Counseling
Pickering Keenan Cole Piveral-Brooks B.S. Computer Science
Platte City Leah Autumn Eng B.S. Accounting
Platte City William Thomas Licop B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano
Platte City Emily Jo McLean M.S.Ed. Special Education
Platte City Rachel L Rawlings M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Platte City Jacob M Taylor B.S. Computer Science
Pleasant Hill Lindsey Beck M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Pleasant Hill ** Zandri Bredenhand B.S.Ed. Biology Education
Pleasant Valley Bryan Lyle Shockey B.S. Org Beh/Human Resource Mgmt
Polo Erik Johnson M.B.A. MBA: General Management
Princeton Chelsie Nicole Jones M.S. Applied Health/Sport Sciences
Queen City Christopher Ryan Fowler B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Queen City Molly McNabb B.S. Business Management
Raymondville Tracy Hughes M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Raymore Diego Agustin Fasani B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Raymore Brendan J Grove B.S. Psychology
Raymore Morgan Whitney Johnson B.S. Psychology
Raymore Mallory Erin Misemer M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Raymore ** Madelyn Reihs B.S. Communication:Public Relations
Raytown Michael Bartelli B.S. Horticulture
Rea Zachary Tyler Atkins B.S. Criminology: Adult System
Republic Owen Ross Clark B.S. Agricultural Science
Republic ** Jacob Christopher Wheeler B.S. Mathematics: Data Science Emph
Richmond Cassidy Nicole Layman B.S. Biology: Biomedical Sciences
Richmond David Eli Parker B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Richmond * Haley Nicole Sowder B.S.Ed. Elementary Education
Ridgeway *** Kiley Ann Gibson B.S. Business Management
Rock Port Kaleigh Diane Farmer B.S.Ed. Elementary Education
Rosebud Travis Noel Turnbough M.B.A. MBA: General
Saint Charles * Kayla Marie Burgess B.S. Marine Biology
Saint Charles Benjamin Lee Meyer M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Saint Charles ** Anthony Kane Naimo B.F.A. Art: Studio
Saint Charles Caitlyn Taylor O'Connor B.S. Marketing
Saint Charles Rachel E Slater B.S. Biology: Biomedical Sciences
Saint. Charles Meg Noel Smith B.S. Biology: Cellular/Molecular
Saint Clair Ashley Nicole Smith M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Saint Joseph Patrick Warren Baker B.S. Biology: Biomedical Sciences
Saint Joseph Kaitlyn Elizabeth Brown Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Saint Joseph Brittney Valentine Davis B.S. Human Services
Saint Joseph Hunter Ray Lyn Fry M.S.Ed. Special Education
Saint Joseph Joseph Patrick Gray B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Saint Joseph Jacob Briar Hughes B.S. Computer Science
Saint Joseph Ella Marie Lembke M.S.Ed. Guidance and Counseling
Saint Joseph Emily Ruth Madden B.S. 1. Emergency & Disaster Mgmt
2. Psychology
Saint. Joseph Rachel L Marmaud B.S.N. Nursing
Saint Joseph Daniel Philip Matlack M.B.A. MBA: General
Saint Joseph * Morgan B McCormick B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Saint Joseph Kelsi Leigh Osborn B.S. Radiologic Sciences
Saint Joseph ** Andrew O Proctor B.S. Cybersecurity
Saint. Joseph Alex Thomas Roberts B.S. Management Information Systems
Saint Joseph Angela Nicole Sears M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Saint Joseph * Chase Welton Smith B.S. Computer Science
Saint Charles Arbetha Diane Soph M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Saint Joseph Markus J Stone B.S. Business Management
Saint Joseph ** Brooklynn Mae Wattenbarger B.S.Ed. Speech/Theatre Education
St. Louis Sushma Rani Reddy Aleti M.S. Applied Computer Science
Saint Louis Jennifer Anne Bordenkircher M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Saint Louis ** Ashley Nicole Carron B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Saint Louis Duane Martin Foster M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Saint Louis Alexander Sean Gittemeier B.S. Computer Science
Saint Louis M. Brandi Gunn M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Saint Louis Catherine Ann Hennessey M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Saint Louis Elizabeth Anne Logsdon M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Saint Louis Cassandra Jane Modglin M.S.Ed. Special Education
Saint Louis Dominique ZsaNette Pearson B.S. Psychology
Saint Louis Susan Elizabeth Richmann M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Saint Paul ** Caitlyn Ann DeLaney B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Saint Peters Alonzo Lavelle McAfee-McKinney M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Savannah Molleigh J Arn M.S.Ed. Special Education
Savannah Kensey Rae Ann Edwards B.S.Ed. Business Education
Savannah Hailie Irene Fulton B.S. Human Services
Savannah John Tyler Hart B.S. Accounting
Savannah ** Chase E Keller B.S. Computer Science
Savannah ** Gianna M Magers B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Savannah Joel Richard Osborn B.S. Agricultural Science
Savannah Kaitlyn Lee Ruoff B.S.Ed. Agricultural Education
Savannah Desirae R Swan B.S. Radiologic Sciences
Savannah Holly Christine Taylor M.S.Ed. Reading
Savannah Ramsay Jo Younger B.S. Psychology
Shelbina Tanner Charles Foster B.S. Agronomy
Shelbina Tayler David Foster B.S. Agronomy
Shelbina Remington J Moore B.F.A. Art: Studio
Shelbina Rebecca Kay Trivette M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Sibley ** Krissandra M Seymour B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Skidmore Brandon Eugene Newton B.S. Agricultural Business
Skidmore * David Myles Small B.S. IDM: Computer Sci Programming
Slater Ryan Joseph Smith B.S. Agricultural Science
Smithville Bailey M Crampton B.S. Business Management
Smithville ** Sarah Ellen Davis B.S.Ed. Elementary Education
Smithville Megan Elizabeth Dusanek B.S.Ed. Elementary Education
Smithville Cole Patrick Justice B.S. Criminology: Adult System
Smithville Raleigh Heaton Saighman B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Smithville *** Harrisen Olivia Speck B.S. Communication:Public Relations
Smithville Lara Ann Young B.S. Psychology
Springfield George J Lamelza M.B.A. MBA: Marketing Emphasis
Stanberry Kirsten Marie Maronde M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Stanberry Lainey Ann Stuart B.S. Radiologic Sciences
Stover Garrett Michael Louiselle B.S. Agricultural Science
Strafford Justin Cole Cron M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Sweet Springs Austin Parker Knipmeyer B.S. Agricultural Science
Sweet Springs Miranda Maurine Tyler B.S. Agricultural Science
Taneyville Melanie Z Sims M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Tarkio * Blair Marie Broermann B.S.Ed. Elementary Education
Tarkio ** Brendon Tyler Bruns B.S. Finance: Corporate Finance
Tarkio ** Shelby A McCartney B.S. Applied Health: Exercise Sci
Tarkio * Gentri Paige Staten B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Trenton Trent R Crawford I B.S. History
Trenton Whitley Claire Richman B.S. Business Management
Troy Kaylee Nicole Calvin B.S.Ed. Agricultural Education
Union Jennifer Elizabeth Eagan B.A. English
Union Star Kenneth M. Grannas B.S. Computer Science
Unionville ** Cadence Lea Gilworth B.S.Ed. Elementary Education
Unionville Heather Ann Newman B.S.Ed. Elementary Education
Urich Susan Dawn Kedigh M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Warrensburg Maegan Catherine Reynolds B.S. Accounting
Weatherby Lake Ashley Nicole Williams B.S. 1. Business Technology
2. Finance: Financial Computing
Wellington ** Neal James Barnett B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Wentzville Corey Harris Brueggeman B.S. Accounting
Wentzville Courtney L Herkenhoff M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Westboro * Ethan Wade Riley B.S. Agricultural Science
Weston Alexandria Elizabeth Green B.A. History
Weston Peyton W Morris B.S. Criminology: Adult System
Wildwood Courtney Ann O'Connor M.S. Mathematics
Winfield ** Robert C Fahrenholtz B.S. Biology: Cellular/Molecular
Winston Aaron Glenn Piburn B.S. Business Management
Wright City Hannah Sue Doughty M.S.Ed. Reading

United States (Nebraska)

Adams Miranda Rae Zeman B.S. Biology: Biomedical Sciences
Avoca *** Jacob Wayne Meyer B.S. Agricultural Science
Beatrice * Skylar Marie Huls B.S. Biology: Biomedical Sciences
Bellevue Mallory Alyda Krishna B.S. Biology: General Biology
Bennington ** Jordan Johanna Aksamit B.S.Ed. Elementary Education
Bennington Luke Austin Bohn B.S. Finance: Financial Management
Bennington Michaela Rose Bohn B.S. Political Science
Bennington Andrew Thomas Elliott B.S. Psychology
Bennington Philip Thomas Elliott B.S. Advertising
Bennington Andrew Joseph Goff B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Blair ** Kelsie Marie Dibben B.S. Computer Science
Brownville Wyatt Gauchat B.S. Finance: Financial Management
David City * Alexi Marie Shanahan B.A.S. BAS - Marketing
Elkhorn Brook Elizabeth Govig B.S. Org Beh/Human Resource Mgmt
Elkhorn * Mercedes Nichole Isaacson-Cover B.S. Psychology
Elkhorn ** Calvin Rudolph B.S. Finance: Financial Services
Elkhorn Madison Taylor Wiley B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Elmwood ** Courtney May Pratt B.S. Communication:Public Relations
Falls City * Rachael Lynn Keithley B.S. Human Services
Fort Calhoun ** Kailey Jean Siemonsma B.S. Biology: Biomedical Sciences
Gretna ** Emily Eileen Haberer B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Gretna Madison X Owen B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Hebron ** Mariah N Hintz B.S. Psychology
Kearney ** Kamryn Ann Zimmer B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
La Vista * Tyler Robert Dougherty B.S. 1. Business Management
2. Finance: Financial Management
La Vista * Katherine Phillips B.S.Ed. Elementary Education
Lincoln * Brayden Mark Hansen B.A.S. BAS - Agriculture
Lincoln * Kia Marie Jones B.S. IDM: Visual Imaging
Lincoln Landon Kordell Kubicek M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Lincoln Brianne S Meissen M.B.A. MBA: Human Resource Mgmt Emph
Lincoln Cole Reed Otto B.S. Business Management
Milford Brett James Kremer B.S. Business Management
Nebraska City ReAnn Michelle Schreiner B.S.Ed. Mathematics Education
Nickerson Brett D Hull B.A.S. BAS - Agriculture
Omaha Isabelle Sandra Keck Adcock B.A. Theatre
Omaha Abigail Leigh Ahmann B.S. Psychology
Omaha Vijaya Raja Mayuri Akula M.S. Applied Computer Science
Omaha Stephanie Anna-Marrie Andrews B.S.Ed. Elementary Education
Omaha ** Ashley Marie Assman B.S.Ed. Elementary Education
Omaha Cassidy Bre'Ann Brannon B.S. Applied Health: Exercise Sci
Omaha Kaitlyn Nicole Burton B.S. Biology/Psychology
Omaha * David William Clark B.S.Ed. Social Science
Omaha Nicholas Gustaf Crouse M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Omaha Jackson Joseph Dubas B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Omaha * Abigail Cathryne Durbin B.S. Human Services
Omaha Jacob G. Fusselman B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Omaha ** Camryn Elizabeth Grove B.S.Ed. Elementary Education
Omaha ** Alison Renee Hagerty B.S. Applied Health: Exercise Sci
Omaha Katie Nicole Hall B.S. Mass Media: Brdcast Production
Omaha *** Megan Louise Hardy B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Omaha ** Anna Katherine Hatterle B.S. Psychology
Omaha * Emmily Anne Hawk B.S. Psychology
Omaha Robert Lawrence Hay B.S. Accounting
Omaha Taylor Michelle Hufferd M.S.Ed. Guidance and Counseling
Omaha Amanda Kay Krier M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Omaha *** Delaney Rae Lynam B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Omaha Grant Matthew Martin B.S. Agricultural Business
Omaha Zachary David Martin M.S.Ed. Health and Physical Education
Omaha Emily Anne Merrill B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Omaha ** Molly Elizabeth Miller B.S.Ed. Middle School
Omaha *** Rebecca Louise Newsom B.S. Radiologic Sciences
Omaha Julia Ruth Ourecky B.S. Theatre: Technical and Design
Omaha * Rachel Sarah Pistello B.S.Ed. Elementary Education
Omaha * Marissa M Preister B.S. Applied Health: Exercise Sci
Omaha * Ashley Victoria Silligman B.S.Ed. Social Science
Omaha Hailey Anne Vernon B.S.Ed. Speech/Theatre Education
Omaha Stephanie Nicole Wheeler B.S. Psychology
Omaha *** Natalie Rose Zook B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Ed: Cross Categorical
Papillion Payton Cory Adams B.S. Communication:Public Relations
Papillion Madalyn Ann Bienhoff B.S. 1. International Business
2. Marketing
Papillion *** Caitlyn Elizabeth Bland B.S. Human Services
Papillion Traci McShane Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Plattsmouth *** Samuel John Bergerson B.S. Biology/Psychology
Plattsmouth Zachery J Deleski-Taylor M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Plattsmouth Erin Anne Ellis M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Pleasant Dale * Phillip Michael Laurence Schildt B.S. 1. Business Economics
2. Business Management
Ralston Kaitlyn Irene Ann Elizabeth Davidson Miller B.S. Business Management
Salem Trenton Alexander Pentecost B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Springfield *** Lindsey Rose Brechbill B.S. 1. Communication: Interpersonal
2. Communication: Organizational
Weeping Water *** Hailey Elizabeth Rosemann B.S. Marine Biology
York *** Andrew Paul Holmes B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
York ** April S. Walkup B.S. Accounting

United States (New Jersey)

Piscataway Venkatesh Kunduru M.S. Applied Computer Science
Piscataway Yaswanth Yarram M.S. Applied Computer Science
Plainsboro Rudra Teja Potturi M.S. Applied Computer Science
Voorhees Chatur Veda Vyas Kurma M.S. Applied Computer Science

United States (North Carolina)

Cary Sharadruthi Beerkuri M.S. Applied Computer Science
Cary Rohit Saidugari M.S. Applied Computer Science
Durham Sri Anurag Sai Alladi M.S. Applied Computer Science
Durham Sai Nikhil Pippara M.S. Applied Computer Science
Durham Anuraag Naidu Sanakkayala M.S. Applied Computer Science

United States (North Dakota)

Lamoure Tyler Dean Thielges M.S.Ed. Ed Leadership: K-12

United States (Pennsylvania)

Malvern Swathi Challagundla M.S. Applied Computer Science

United States (South Dakota)

Mitchell Zackary Lee Clement M.S.Ed. Special Education
Vermillion * Natasha Natsai Samudzi B.S. Human Services

United States (Tennessee)

Nashville Sneha Madhavaram M.S. Applied Computer Science

United States (Texas)

Allen Karthik Reddy Muthyala M.S. Applied Computer Science
Austin Sravya Katpally M.S. Applied Computer Science
Austin Jaswanthi Nannuru M.S. Applied Computer Science
Dallas Roberto Davis M.S. Applied Health/Sport Sciences
Dallas Rajesh Tarigopula M.S. Applied Computer Science
Denton Romal Rajeshkumar Patel B.S. Computer Science
Fort Worth Hannah S Coble M.B.A. MBA: General
Frisco Nandini Doppalapudi M.S. Applied Computer Science
Frisco Nikitha Lakmarapu M.S. Applied Computer Science
Houston Sai Tejaswini Narne M.S. Applied Computer Science
Irving Sai Samrat Adloori M.S. Applied Computer Science
Irving Rohith Bharadwaj M.S. Applied Computer Science
Irving Nikhil Raj Bobbilla M.S. Information Systems
Irving HarshaVardhan Reddy Bollam M.S. Applied Computer Science
Irving Manasa Goriparthi M.S. Applied Computer Science
Irving Rajesh Kammari M.S. Applied Computer Science
Irving Gunashekar Koppula M.S. Applied Computer Science
Irving Nikitha Mandala M.S. Applied Computer Science
Irving Sesha Sanjana Mylavarapu M.S. Information Systems
Irving Chaitra Vemula M.S. Applied Computer Science
Little Elm Meghna Reddy Kunta M.S. Applied Computer Science
McKinney Bhagya Sree Chanda M.S. Applied Computer Science
McKinney Vijay Kumar Karanam M.S. Applied Computer Science
McKinney Farheen Mohammad M.S. Applied Computer Science
New Braunfels Samantha Blake Williams M.S.Ed. Health and Physical Education
Pflugerville Raghavendar Reddy Maddelavedu M.S. Applied Computer Science
Richardson Lahari Thamatam M.S. Applied Computer Science

United States (Virginia)

Brambleton Lavanya Reddy Uppula M.S. Applied Computer Science
Fairfax Rishika Reddy Gaddam M.S. Applied Computer Science
Falls Church Sai Sri Dachepalli M.S. Applied Computer Science

United States (Wisconsin)

Milwaukee Chandra Prakash Ginjupalli M.S. Information Systems
Milwaukee Ganesh Siripuram M.S. Applied Computer Science

Media contact:

Mark Hornickel, Communication Manager | mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704