Menu & Search

News Release

June 19, 2019

Northwest announces spring 2019 trimester graduates


The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2019 spring trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in clinical laboratory sciences (B.S. CLS), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's spring 2019 graduates listed by country, state and hometown:

Hometown   Name Degree Major

Bangladesh

Dhaka ** Anik Paul Gomes B.S. Computer Science

France

Le Pellerin Romain Boissinot M.B.A. MBA: General Management

India

Chennai Vaijinath Susuruth Narayana Saker M.B.A. MBA: General Management
Chilakaluripet Sri Ram Teja Komerisetti M.S. Applied Computer Science
Dokiparru Gnana Naga Bindu Veeramachaneni M.S. Information Systems
Guntur Venkata Neelima Kolla M.S. Information Systems
Chandrika Meda M.S. Applied Computer Science
Dattu Bhargav Medarametla M.S. Applied Computer Science
Lokeswari Pittu M.S. Applied Computer Science
Hyderabad Rohith Kumar Agiru M.S. Applied Computer Science
Satya Phani Shyam Appasani M.S. Applied Computer Science
Shivani Busireddy M.S. Applied Computer Science
Raja Srikar Karthik Chinta M.S. Applied Computer Science
Niharika Gundala M.S. Applied Computer Science
Girish Guntuku M.S. Applied Computer Science
PhaniVardhan Gurram M.S. Applied Computer Science
Vamshi Raj Jennaikode M.S. Applied Computer Science
Hitesh Kolla M.S. Applied Computer Science
Anurag Kumar M.S. Applied Computer Science
Santosh Sekhar Muchkur Bogarajula M.S. Applied Computer Science
Yeshwant Muppaneni M.S. Information Systems
Rakesh Varma Nadakudhiti M.S. Applied Computer Science
Sowmya Patlola M.S. Information Systems
Nancy Divya Sambath M.S. Information Systems
Aditya Reddy Singireddy M.S. Information Systems
Prashanth Kumar Thallada M.S. Applied Computer Science
Karthik Raja Vemula M.S. Applied Computer Science
Sreelekha Vijaya M.S. Applied Computer Science
Srimai Reddy Yanala M.S. Applied Computer Science
Navaneeth Reddy Venkannagari M.S. Information Systems
Kakinada Surya Chandra Phani Santhosh Dulam M.S. Applied Computer Science
Chandra Mouli Kantipudi M.S. Applied Computer Science
Karimnagar Bharadwaj Dasari M.S. Applied Computer Science
Vyshnavi Srilaxmi Thannir M.S. Applied Computer Science
Karur Perichiappan Subbiah M.S. Information Systems
Khammam Saiteja Jonnalagadda M.S. Applied Computer Science
Manogna Sivangula M.S. Applied Computer Science
Vyshnavi Yalamareddy M.S. Applied Computer Science
Lakkavaram Ashok Atkuri M.S. Applied Computer Science
Machilipatnam Harish Bondalapati M.S. Applied Computer Science
Metpally Saicharan Gurudu M.S. Applied Computer Science
Nandyal Naveenkumar Nuggu M.S. Applied Computer Science
Nellore Chaithanya Cherukuru M.S. Applied Computer Science
Sravya Kancharla M.S. Applied Computer Science
Midhun Kumar Kurapati M.S. Applied Computer Science
Nizamabad Vipul Chandoor M.S. Applied Computer Science
Ponnur Naveen Kumar Chandaluri M.S. Applied Computer Science
Pune Ujjawal Kumar M.S. Applied Computer Science
Rajahmundry Vijay Kumar Tupakula M.S. Applied Computer Science
Tandur Shruthi Patlolla M.S. Applied Computer Science
Tanuka Naga Ravi Teja Sai Mohan Vummidi M.S. Applied Computer Science
Satya Sai Ram Vankina M.S. Applied Computer Science
Tirupati Nirishma Vadlamudi M.S. Information Systems
Vijayawada Sai Sirisha Devineni M.S. Applied Computer Science
Vikarabad Shivani Reddy Dodla M.S. Applied Computer Science
Warangal Yashwanth Reddy Bommineni M.S. Applied Computer Science
Bhaskar Gottemukkula M.S. Information Systems

Mexico

Guadalajara Lorena Miroslava Rivas Jarolim M.S. Applied Health/Sport Sciences

Nepal

Butwal ** Sagar Ghimire B.S. Computer Science
Kathmandu * Priyanka Khanal B.S. Computer Science
Kathmandu Abhishek Manandhar B.S. Computer Science

Nigeria

Anambra Nonso Shedrack Okika M.S. Information Systems

South Korea

Daegu * Chulho Yoon B.S. 1. Accounting
2. Management Information Systems

Sri Lanka

Dambadeniya Nilantha Pushpa Kumara Dambadeniya Dambadeni Kalu Achchillag M.S. Applied Computer Science

Arizona (United States)

Gilbert Madison Marie Wagner B.S. Biology
Tucson * Chase Sabrina Santua B.S. Biology: Biomedical Sciences

Arkansas (United States)

Bentonville Anthony Joseph Caenepeel M.S. Applied Health/Sport Sciences

California (United States)

Moorpark Eric William Richard Petersen B.S. 1. Emergency & Disaster Mgmt
2. Human Services

Colorado (United States)

Loveland * Holly Marie Posegate B.S.Ed. Elementary Education
Morrison Megan Ashley Hoerning B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Florida (United States)

Crestview Elizabeth A Spunaugle B.S. Marketing
Orlando Ernest Deion Scott B.S. Applied Health: Exercise Sci

Idaho (United States)

Ashton Tia J Cherry M.S.Ed. Ed Leadership: K-12

Illinois (United States)

Brighton Jessica Lee Werts M.B.A. MBA: General Management
Crystal Lake ** Matthew Joseph Schingel B.S. 1. Finance: Corporate Finance
2. Finance: Financial Services
Elgin Katherine Marie Bush B.S. 1. Biology: Biomedical Sciences
2. Psychology
Marissa Robert A Fett B.S. Agronomy

Indiana (United States)

Wolcottville Dillon Scott Alexander M.S. Applied Health/Sport Sciences

Iowa (United States)

Adel * Colin Scott Gavin B.S. Agricultural Business
Jordan Owen Grove M.B.A. MBA: General Management
Afton Mariah Lynn Mason M.S.Ed. Curriculum & Instruction
* Caitlin M McIlravy B.S. Psychology
Altoona * Nicole Jean Craig B.S.Ed. Agricultural Education
Ames Xuntong Zhang B.S. Business Management
Ankeny Maria Louise Babcock B.S. Mass Media: Brdcast Production
Kaitlynn Claire Boersma B.S. Criminology: Adult System
* Faith McKenna Casel B.S. Psychology
Timothy Andrew Ogg B.A. History
Arcadia ** Maria Lynn Dentlinger B.S. Biology: Biomedical Sciences
Aspinwall * Ashlynn Kay Lingle B.S. Agricultural Science
Bedford Maggie Leigh Jackson B.S. Agricultural Business
Peyton Levi Jackson B.S. Psychology
* McKenna Joy Standerford B.S. Communication:Public Relations
Blockton Cayla Jo Maynes M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Bloomfield ** Kalleigh Justine Tharp B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Carroll Rachel Anne Tapps B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
* Jordyn R Wood-Harris B.S. Psychology
Carter Lake * Kelli Johanna Cumberledge B.S.Ed. English Education
Clarinda Jonathon Anthony Cole M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
David Gerald Gosa M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
James William Lindsay M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Brianna Dawn Russell B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Clearfield Ashley Nicole Dillon M.B.A. MBA: General Management
Council Bluffs Hannah Taylor Hennings B.S. Applied Health: Exercise Sci
* Kelsey Kathleen Johnson B.S. Communication:Public Relations
Joshua Evan Jones B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
* Jason Michael Mahoney B.S. 1. Emergency & Disaster Mgmt
2. GIS: Emergency Mgmt Resp Emph
Nathan Andrew Meeker B.S. IDM: Computer Sci Programming
Cole N Ragland B.S. Finance: Financial Services
Corning Clint Allen Mullen B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lane William Peterson B.S. Agronomy
Jade Bee Wilbourne B.S. Animal Science
Correctionville ** Ashley Kay Hunwardsen B.S.Ed. Elementary Education
Creston *** Brenna Lynn Baker B.S.Ed. Elementary Education
Adam Christopher Bochart M.S. Instructional Technology
Trevor B Luther B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Maria Katherine Mostek B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Jacob J Powers B.S. Agricultural Science
* Camryn Paige Somers B.S. Psychology
Cromwell Grace Elizabeth Eagan B.S. Political Science: Cr Jus/Crim
Cumming Tristan Patrick McCartney B.S. Finance: Corporate Finance
Davis City Makinzey Nichole Bates M.S.Ed. Teaching: Sec Agriculture
Des Moines * Paul Raymond Keyser B.S. 1. Biology: General Biology
2. Wildlife Ecol & Conservation
Dexter ** Kelsey Ray Nourse B.S.Ed. Elementary Education
Dunlap Alexis Lehan Seuntjens B.S. Agricultural Science
Eagle Grove Justine Marie Brammer B.S. Psychology
Eldridge ** Alissa Lee Rucker B.S.Ed. Middle School
Elliott Lelia Abigail Linn B.S. 1. Human Services
2. Psychology
Fairfield Joseph Kevin Hietpas M.B.A. MBA: General Management
Fort Dodge Claire Elizabeth Marxen B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Glenwood * Devon Dona Arbogast B.S.Ed. Middle School
Goose Lake ** Cassidy Elizabeth Jacobsen B.S. Animal Science
Greenfield * Patrick Thomas Blair B.S. Computer Science
Grimes ** Evan Scott Grimes B.S. Marine Biology
** Rebecca Susanne Phillips B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Griswold * Jackie Marie Rush B.S.Ed. Agricultural Education
* Joseph Christian Schoning B.S.Ed. Middle School
Guthrie Center ** Clairissa A Thompson B.S.Ed. Elementary Education
Hamburg *** Elizabeth Joy Wells B.S.Ed. Elementary Education
Andrew Cole Welch B.S. Agronomy
Harlan Ashley R Hastert B.S. Psychology
Sidney Ann Mills M.B.A. MBA: General Management
Michael Joseph Sorfonden M.B.A. MBA: General Management
Honey Creek Brandon Vaughn Carlson B.S. Agricultural Science
Indianola * Madeline Marie Bruder B.S. Biology: Biomedical Sciences
*** Taya Jane Downs B.S. IDM: New Media
Bryant Allen Vickroy B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Knoxville Kelli Jo Keefer M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Lacona Garrett Allen Butler B.S. Agronomy
LeMars *** Bethany Nichole Specht B.S.Ed. Elementary Education
Lenox ** Bailey Elizabeth Schmitz B.S.Ed. Elementary Education
Leon Caitlin Ann Clark B.S.Ed. Middle School
Malvern Olivia Raine Henderson B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
* Hans Dietrich Leitner B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Michaela Jean Willms B.S.Ed. Elementary Education
McClelland * Lea Dahn Crouse B.S.Ed. Elementary Education
Mitchellville KateyJayne Dennis B.A.S. BAS - Agriculture
Neola Haley Jean Fischer B.S. Agricultural Science
Annastasia Lynn Peterson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Nevada David Patrick Runneals B.S. GIS: Emergency Mgmt Resp Emph
*** Ashley Ruth Thomsen B.S. 1. Business Management
2. Marketing
New Market *** Alexandria Lynn Guthrie B.S. Finance: Corporate Finance
Newton Derek Lee Bair M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Norwalk * Maria Boden B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Numa * Anthony Joseph Furlin B.S. Agronomy
Oakland Collin D Applegate B.S. Agricultural Science
Taylor J Applegate B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Jason R. Crum M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Ogden Sydney Kruse Bishop M.B.A. MBA: Marketing Emphasis
Orient Courtney Michelle Neal B.S. Human Services
Osceola Justin Reed Jones B.S. Agricultural Science
Tiffany Diana McKnight B.S. Animal Science
Ryan Neal Sweeney M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Ottumwa Brett S Denney M.B.A. MBA: General Management
Panora ** Veronica Rose Maere B.S. Communication:Public Relations
Pella Andrew James Johnson B.S. Mass Media: Brdcast Production
Polk City Hannah Julianne Goetz M.B.A. MBA: General Management
Prole ** Brianne Renee Connor B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Shenandoah Evan James Lindburg B.S.Ed. Physical Education
Shenandoah * James Runyon B.S. Computer Science
Stuart Dustin Cruise Hawley B.S. Spanish
Tabor Macy Annmarie Williams B.S. Psychology
Treynor Kara Jean Huisman M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Villisca Kelsey Erin Means B.S. Agricultural Business
Jared Lee Spunaugle B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Joshua Alexander Sussman M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Weldon * Kooper Riley Brimm B.S. Emergency & Disaster Mgmt
West Des Moines Courtney Lynn Eyerly B.S. Animal Science
Amber Mae Gierstorf B.S. Mass Media: Sports Media
* Joseph Glennon Hrdlicka III B.S. Biology: Biomedical Sciences
Kristin R. Maffin M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Wiota Morgan Elizabeth Adreon M.S. Agriculture

Kansas (United States)

Atchison Jacob Wayne Keimig B.S. 1. Finance: Financial Services
2. Accounting
Atchison Alicia M Pruett B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Bonner Springs * Francisco Ivan Banuelos B.S. Communication:Public Relations
Fort Scott Devin Tally M.B.A. MBA: General Management
Gardner Katie Marie Dearing M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Dalton James Francis B.S. Computer Science
** Shelby Lynn Simpson B.A. Communication:Public Relations
Highland *** Megan Lynnae Mueller B.S. Human Services
Kansas City Joann R Smith M.S. Geographic Information Science
Lawrence Ericka Corrado Waller M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Leavenworth Aliyah Monae Collins B.S. Nanoscience: Nanoscale Chem
Lenexa Caleb Joseph Nett M.B.A. MBA: Human Resource Mgmt Emph
Louisburg * Carina Jeanette Harding B.S. Communication:Public Relations
Mclouth Noelle Kathleen Prideaux B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Merriam Zoie Madalyn Hill B.S. Communication:Public Relations
Olathe Michaela Rae Crall M.S. Applied Health/Sport Sciences
*** Jordan Elizabeth Johnson B.S. Org Beh/Human Resource Mgmt
*** Taylor Lynne Johnson B.S. IDM: New Media
* Brendan Michael Kelemen B.S. Biology: Biomedical Sciences
Jana Maria Klaehn-Sturm M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Travis Edward Visty B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Ottawa Susan Lynn Sorensen M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Overland Park Mackenzie Grace Burton B.A. History
* Jack Richard Camenzind B.S. Business Management
** Elizabeth Watkins Conard B.S. Mathematics: Data Science Emph
* Cara Glenn Lunsford B.S.Ed. Chemistry Education
Trevor William Nicholas B.S. Mass Media: Brdcast Production
Eli Wade Stone B.S. 1. Economics
2. Mathematics
Roeland Park Lisa Marie Lopez B.S. Human Services
Wathena Mackenzie Jo Brewer B.S. Agricultural Business
Kentucky (United States)
Wilmore Kayla Marie Etherton M.A. Tchg Eng Speakers Other Lang

Maine (United States)

North Berwick Amanda Carole Sumner M.S. Geographic Information Science

Maryland (United States)

Gaithersburg Ryan Herbert Tietjen M.S. Geographic Information Science

Michigan (United States)

Flint Jamaal Sulamaan Brazil B.S. Communication: Organizational
Vermontville * Jadelyn Gayle Stewart B.S. Animal Science (Pre-Vet)

Minnesota (United States)

Stillwater Trevor Andrew Dudar B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Mississippi (United States)

Biloxi William Joseph Graff M.S. Geographic Information Science
Jackson * Kayla Allise Thomas B.S. IDM: New Media

Missouri (United States)

Aldrich Tanner Daniel Blakemore B.S. Economics
Amazonia Kohl Michael Sean Moutray B.A. English
Amity ** Dallas Michael Steiner B.S. Biology: Biomedical Sciences
Ashland Mason Rachelle Walters B.S. Agricultural Science
Ballwin Mark Alan Mowery M.S. Geographic Information Science
Bates City * Jenna Marie Nuckolls B.S. Radiologic Sciences
Belton Laura Boxley M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Bethany Amanda Nicole Faulkner B.S. Psychology
Blackburn Truman Scott Sleeper B.S. Agricultural Business
Blue Springs Derrick Allan Dow M.S. Applied Health/Sport Sciences
** Megan Nicole Frerking B.S. Communication:Public Relations
Travis Huseman M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
** Rachel Scarlett Ladd B.S.Ed. Elementary Education
Aliyah Jade Lee B.S. Psychology
David Chase Moyer B.S. Computer Science
Coby M Roark B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Ashtin Tate Stephens M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Blythedale Katherine Marie Claussen M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Bogard ** Shelby Morgan Trussell B.S. Accounting
Bolckow Hanna Joleine Turner B.S. Human Services
Bowling Green Zachary Ray Kiel B.S.Ed. Social Science
** Randall Zane Porter B.S. Computer Science
Brashear Nick Trent Bradshaw B.S. Agricultural Business
Braymer Morgan Rae Clifton B.S. Agricultural Science
Brookfield ** Jaclyn Ann Weydert B.S. Recreation: Therapeutic Rec
William Brock Wright M.B.A. MBA: General Management
Buckner Samuel Colton Farmer B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Susan M. Nettleton M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Deven Roszell B.S. Marketing
Caleb Scott Winslow B.S. Mass Media: Sports Media
Burlington Junction Jennifer Marie Baudler M.S.Ed. Teaching: Science
Kevin Brody McMahon B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Cainsville Ashton Lynn Summers B.S. Psychology
California Kelly Ann Hall M.S.Ed. Reading
Camden Jacob LaVon Jennings B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano
Camdenton John Weston Irvine M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Camdenton Eric James Sinner B.S. Geology: General
Cameron * Emily Yvonne Brunner B.S. Agricultural Science
Jared Scott Clough B.S. 1. Agricultural Business
2. Marketing
Lisa Sabrina Orr B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Canton Amanda Christine McCreedy M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Carrollton Celena Rose Kipping B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Andrew Hunter McNelly B.S. Agricultural Business
Chesterfield *** Megan Eileen Clasen B.S. Political Science: Public Adm
Chilhowee Elizabeth N Edwards B.S. Human Services
Chillicothe Rebecca Lynn Burr M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
William Clinton Ford M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Baily Jane Fox B.F.A. Art: Studio
** Carly Marie Hibner B.S.Ed. Middle School
Andrea F Jamison B.A.S. BAS - Management
Jozie Rae Reeter B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Haelee LaFaye Shady B.S. Biology: Biomedical Sciences
Clarksdale Jeffrey Alexander Conley M.S. Recreation
Clearmont Bonnie Joy Erickson B.S. Business Management
Ryan Lee Evans B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Cleveland Shuangyan Hayley Amelia Southard B.S. Mass Media: Brdcast Production
Columbia KelLeigh Ann Bryant M.S.Ed. Special Education
Chad William Hill M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Heidi R Meyer M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Conception Junction * Bryce Francis Deen B.S. Agricultural Business
* Nathaniel Paul Galbraith B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Benjamin R Jermain B.S. Business Economics
*** Emily Ann Mattson B.S. Agricultural Business
Makayla Danay Wilmes B.S. Agricultural Business
Country Club Tabitha R Blevins Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Olivia Rayna Bolin B.S. Marketing
Andrea B. Snapp M.S.Ed. Special Education
Desloge Blake James Charboneau B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Drexel Cody Hargreaves B.S. IDM: New Media
Edgerton Erika Lynn Ewing B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Edina Nathaniel Edward Harder B.S. Agricultural Science
Joseph M McCauley B.S. Criminology: Adult System
Elmo Alyson Kay Dye B.S. Psychology
* Sierra Denice Randolph B.S. Communication: Organizational
Excello Brandon Michael Quido B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Excelsior Springs ** Dalton Douglas McGaugh B.S. Applied Health: Exercise Sci
** Drake Levi Summers B.S. 1. Human Services
2. Psychology
Ewing Johnnie Lee Goings B.S. Human Services
Fairfax Grant McIntyre Hopkins B.S.Ed. Physical Education
Shelby Fisher Hurst M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Farmington Alexander Fleming Lloyd M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Taylor Renee Sutton B.S. Biology
Faucett Taylor Kathleen House B.S. Radiologic Sciences
Tristan Jacob Myers B.S. Agricultural Science
* Margaret Ellen Voisard B.S.Ed. Agricultural Education
Fenton Cale David Jacob Antisdel M.B.A. MBA: General Management
Jack Bartley B.S. Biology/Psychology
Festus * Victoria Rae Brown B.S. Biology: General Biology
Florissant Marquitta Heggins M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Cameron Leslie West B.S. Mass Media: Sports Media
Gallatin Colten Michael Beck B.S. Agricultural Business
Kailey Leann Salmon B.S. Marketing
Garden City Jordan Andrew Hargis B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano
Taylor Lynn Streicher M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Gentry Hanna Renee Conley B.S. Radiologic Sciences
Gladstone Dakkota Skye Harrington M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Gladstone Antonette Elizabeth Monachino B.S.Ed. Middle School
Chelcea Kun Riegel B.M.E. Vocal Music Educ/Voice
Catherine Amanda Temple B.F.A. Art: Studio
*** Victoria Sue Tetzlaff B.S. Biology
Gower Aaron Luke Gudde M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Benjamin Lee Shalz B.S. Agricultural Business
Grain Valley Daniel Robert Favor B.S. Computer Science
* Kierstin Lee Hill B.S. Psychology
* Brian Gregory Lowrimore B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Johnna Sue Natali M.S. Instructional Technology
Jackson Thomas Welch B.S. Criminology: Adult System
Grant City Joshua D Warner B.S. Business Management
Greentop Allison Brianne Garrett B.S. Accounting
Greenwood Kayla Morgan Kilgore B.S. Psychology
Michael James Meade M.S.Ed. Teaching: History
Katherine Marie Roberts B.S. Communication:Public Relations
Hallsville Tanner Robinson Burton M.S.Ed. Special Education
Hamilton * Sydney Gabrielle Ernat B.S.Ed. English Education
Hannibal Bryce Harrison Long B.S. Biology: Biomedical Sciences
Hardin Spencer Lane Wheeler B.S. Management Information Systems
Harrisonville Courtney Madison Bomberger M.S.Ed. Guidance and Counseling
Mitchell Lane Bomberger B.S. Mass Media: Brdcast Production
Kathleen R Britton M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Mason Dee Saffels B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Micalah Ann Thayer M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Hatfield Reed Stanton Hallock B.S. Agricultural Business
Helena Michael Calvin Mahlandt Barbosa M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Katherine V Lewis B.S. Biology: General Biology
Higginsville Lindsey Lorine Frerking M.S. Instructional Technology
Holden * Sydnie R Stewart B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Holt * Tristan S. Mistretta B.S. Criminology: Adult System
*** Addison Riley Passiglia B.S. Psychology
Taylor Ann Pieper B.S. Business Management
Heather Marie Williams B.S. Business Management
Hopkins * Samantha Nicole Frueh B.S. Agricultural Business
Erin Dawn Greeley M.S. Agriculture
Cameron Dale Morrison B.S. Psychology
Hughesville *** Logan Joseph Rieckhoff B.S. Agricultural Science
Hurdland Gracie May Hunziker B.S. Animal Science
Huntsville Kyle Patrick Dignan M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Independence * Coral Ryne Brown B.S.Ed. Elementary Education
Jocelyn Lissette Contreras B.S. Communication:Public Relations
* Meghan LeAnn Jackson B.S.Ed. Elementary Education
Kearstin Nicole Stimmel B.S. Biology: Biomedical Sciences
Raylene Alexander M.S.Ed. Curriculum & Instruction
** Kassandra Anna-Marie Erazo B.S. Biology: Biomedical Sciences
Matthew Dylan Grant B.S. Agricultural Science
Kellie Scout Higley M.S.Ed. Special Education
Andrew John Hoskins B.S. Computer Science
** Brianne Renee Huntsucker B.S.Ed. Elementary Education
Abigail Marie Limback B.S. Human Services
Mark Anthony Pace B.S. Biology: General Biology
Michelle Denise Rose M.S.Ed. Special Education
Lindsey Raye Walter B.S.Ed. Elementary Education
Ionia Johnna Ann Meyer M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Jamesport Kaley Cox B.S. Agricultural Science
Jefferson City Mariah Ellen Forck B.S. Agricultural Business
Matthias James McCurren M.A. Tchg Eng Speakers Other Lang
Andrew Robert Pitts M.S. Applied Health/Sport Sciences
Joseph M. Robinson M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kahoka Jessica Ann Roberts B.S. Org Beh/Human Resource Mgmt
Kansas City Sydney Marie Alexander B.S. Business Management
Jennifer Susan Andrews B.S.Ed. Elementary Education
Alyssa Ruth Asper B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
** Tessa Margarita Ballam B.S.Ed. Elementary Education
Sydney Nicole Baska B.S. Recreation: Therapeutic Rec
*** Rebekah Joy Best B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Cindy L Bulson M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Crystal Anne Busch M.S. Mathematics
Dana Collins M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Danielle L Compton M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Denise Lyn Cunningham Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Ashley D Dice M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Tyler Walker Dinsmore B.S. Political Science
Zachary Paul Dotson M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Tyler Michael Eggleston B.S. Computer Science
Matthew B Estep M.S. Instructional Technology
James Peyton Franklin B.S. Applied Health: Exercise Sci
Tara Marie Garcia B.S. Communication:Public Relations
** Taylor Alyssa Gonnerman B.F.A. Art: Graphic Design
Justin Mikel Hall B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Megan Ann Hansen B.S.Ed. Elementary Education
Connor Patrick Harrington M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Makayla Dorise Higgins B.S. Mass Media: Brdcast Production
Heidi Renae Holmes Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Dontaydra Nashay Hooker Bowens B.S. Mass Media: Brdcast Production
Carissa L Hunerdosse M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Katrina Deseraee Ivan M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Ashley Margaret Lehmkuhl Jasso M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Adam David Jones B.S. Business Technology
Morgan Jones B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Autumn Renee Kastner M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Joseph Durham Knapp B.S. Business Economics
* Brandi Lee Kumsher B.S.Ed. Elementary Education
Blake Mitchell Leavitt B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Kylie Louise Lohnes M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Lucia Dawn Mann B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Ashlyn Nicole Mansil M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Cody Taylor Mason M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Cameron Louis McCoy B.S. Communication:Public Relations
Joshua Daniel McEwen M.S. Applied Health/Sport Sciences
Lauren Elizabeth McMinn M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Joshua Steven Miller B.A. Music
** Olivia Danielle Nowakowski B.S.Ed. Elementary Education
Caitlin McKenna O'Connor B.S. Marketing
Keegan Jeffrey O'Dell B.S. Communication: Organizational
Alysa Marie Orchard B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano
Sophia Katherine Palmerin B.S. Psychology
* Kara Lynn Parman B.S. Business Management
Bobby Lee Perry M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Justin James Pitts B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
** Hailee Olivia Porter B.S. Human Services
Sasha LaNay Quarles B.S. Psychology
Anthony James Procopio Ross B.S. Writing: Professional
** Elicia Rose Reuscher B.S. 1. IDM: Computer Sci Programming
2. IDM: Visual Imaging
Bradford W. Scott B.S.Ed. Elementary Education
John Scott Scowley B.S. Business Management
Bridget C Schneider B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Jordan Simmons B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Dustin Alan Smith B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lyndsay K Smith B.S. Human Services
Amanda Diane Stine M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kaitlyn Richelle Thompson B.S. Recreation: Therapeutic Rec
* Haley Nicole Tilsworth B.S. Psychology
Rachel Asalee Turner B.S. Biology/Psychology
Tyler Curtis Uptegrove B.S.Ed. English Education
Ashley Nicole Vaughn Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Sophie Marie Venus B.F.A. Art: Studio
Alyson Leigh Waller B.S. Theatre: Performance
Tiffany R Waller M.S. Instructional Technology
** Shianne Sharee Williams B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Rhiannon Wolfe B.S.Ed. Biology Education
** Astrid Reynoso Zaragoza B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Kearney ** Mikayla Lee Andersen B.S.Ed. English Education
Collin Michael Barker B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
* Avery Caroline Kirke Broner B.S. Communication:Public Relations
** Gloria Ann Hanrahan B.S. Biology: Biomedical Sciences
Cheryl L. Hodge M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Rebekah Danielle Pinkman B.S. 1. Business Management
2. Management Information Systems
* Dray Douglas Starzl B.S.Ed. Physical Education
Kingsville Samantha Susan Lund B.S. Psychology
Kirksville Dana T Funderburk M.B.A. MBA: General Management
* Taylor Lynae Middleton B.S. Communication:Public Relations
Madison Lynn Reger B.S. Human Services
* Hadley Clayton Roberts B.S.Ed. Physical Education
Dillon Ray Wait B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Knox City Sandra RuthAnne Benedict B.S.Ed. Elementary Education
La Belle Katie Roxanne Clapp B.S. Agricultural Science
La Grange Nathan Michael Henderson B.S. Agricultural Business
La Monte Zachary C Warner B.S. Animal Science
La Plata Aaron Grant Gregory B.A.S. BAS - Agriculture
Laclede *** Vanessa Elaine Groves B.S. Human Services
Lake Waukomis Caroline Mae Hostetter B.S. Mass Media: Sports Media
Nicholas Bakken Present B.S. GIS: Civil/Public Emphasis
Lamar Caleb Ethan Robertson B.S. Agricultural Business
Lathrop Laura Beth Fine M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Ericia Marie Whitlow B.S. Applied Health: Exercise Sci
Lawson Austin Curtis Hatch B.S. Radiologic Sciences
Bryce Morris B.S. Business Management
Jessica Faye Nolker B.S.Ed. Middle School
Lee's Summit Allison Marie Anderson M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Ashley Kendra Andrews M.S.Ed. Curriculum & Instruction
* Joseph Michael Andrews B.S. Mass Media: Sports Media
Zachary D Barr B.S. Radiologic Sciences
Jessica A Cox B.S. 1. Human Services
2. Psychology
Connor Anthony Daniels B.S. Mathematics
** Kayla Ann Ellis B.S. Human Services
Colston Reid Erwin B.S. Computer Science
Addison Leigh Feeney B.S. Human Services
Miranda Kay Lenahan B.S. Org Beh/Human Resource Mgmt
Jackson G Lillard B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Morgan R Maxwell M.B.A. MBA: General Management
Julieta Medrano B.S. Political Science: Public Adm
Alexis K Mikesell B.S. Applied Health: Exercise Sci
* Melody Carroll Monroe B.F.A. Art: Studio
* Maya Grace Rivera B.S. Marketing
Hayden Bradley Smith B.S. Marketing
Keegan Breckenridge Williams B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Leeton Wyatt Lee Bell B.S. Mass Media: Sports Media
Lexington Lindsey Rae Clay M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Liberty Olivia Hurst Brown B.A. Writing: Creative/Publishing
Doris Ann Cadd M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Rachel Lee Cerra M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Renda R Duncan M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Madison Shalyn Goodwin B.S. Wildlife Ecol & Conservation
* Anna Elizabeth Kempf B.S. Theatre: Technical and Design
* Addie Marie McKee B.S. Communication:Public Relations
* Murron Alyssa Paeth B.A. Psychology/Sociology
Alexander S Parkins B.S. Finance: Financial Services
* Joshua Patrick Ryal B.S. Computer Science
* Joshua Michael Smith B.S. Communication:Public Relations
*** Brianna S. Wilmes B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Mathematics Education
Macon Ryan Wilson Peterman B.S. Agricultural Business
Maitland ** Jennifer Lynn Rueckert B.S.Ed. Art Education
Malta Bend Bryce Alden Bishop B.S. Agricultural Business
Marceline Erich Marlin Belzer B.S. GIS: Earth Technology Emphasis
Marshall *** Stephanie Kay Borgman B.S.Ed. Elementary Education
Laura Hannah Thomas B.F.A. Art: Studio
Skyler Marie Thurman B.S. Agricultural Business
Maryville * Kaitlin Rene Adams B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Natalie Ruth Arnold Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
* Stacy J Atkin B.S.Ed. Middle School
Kelton J Baker B.S. GIS: Geographic Emphasis
** Jamie Ray Ball B.S.Ed. Elementary Education
Rijan Basnet B.S. Biology: Biomedical Sciences
James Richard Carter B.S. 1. Agricultural Business
2. Mathematics
* Bethany A Christian B.S. Human Services
Brittany Ann Coppock B.S. Psychology
Wick Conrad Cunningham M.S.Ed. Health and Physical Education
Bryce LaRoy Enyard B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Kirk Minor Finley B.S. Business Management
Rebecca Audrey Flester B.S. Animal Science
Surmeet Gaba M.S.Ed. Guidance and Counseling
Brooklyn Michelle Green B.S. Communication:Public Relations
* Jessica Marie Hattey B.S. Recreation: Therapeutic Rec
*** Chloe Kenna-Sue Johnson B.S. Marketing
** Lincoln Chadwick Katsion B.S.Ed. Elementary Education
Erin Renee Keith B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Amy J Klaas B.S. Horticulture
Breann Louise Koch B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Trey Albert Kothe B.S.Ed. Business Education
Hunter B Lambdin B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
** Jacob Martin Liles B.S. Mathematics
* Allison Jean Martin B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Jesse Allen Meier B.S. Computer Science
Jeremy D. Meyer B.S. Biology: Biomedical Sciences
* Benjamin Tyler Moran B.S.Ed. Middle School
Chidimma Chika Olewunne M.S. Agriculture
Ravitheja Papareddy M.S. Information Systems
Josh Allen Partridge B.S.Ed. Unified Science: Chemistry
Daniel Grant Poppa B.S. Applied Health: Exercise Sci
Loren Kristine Puche B.S. Horticulture
* Ashton Dale Reuter B.S. 1. Marine Biology
2. Wildlife Ecol & Conservation
Jonathan Alejandro Sanchez B.S. Mass Media: Brdcast Production
Brittany Schlapia M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Erin Elizabeth Sorensen B.S. Mass Media: Sports Media
Stephen John Sporleder B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Ian Wiley Spradling B.S. Management Information Systems
Eli Michael Stanley B.S. Mass Media: Brdcast Production
Andrea Janelle Sturgis M.A. English
* Payton Jeanne Ternus B.S. Political Science: Global Afrs
Sheevam Thapa B.S. Biology: Biomedical Sciences
Taylor Kelsi Walter B.S. Communication:Public Relations
Bailey Anna Weese M.A. English
Shanna Garcia Welch M.B.A. MBA: General Management
Matthew Anthony Woolery M.S. Applied Computer Science
Mitchell Leon Worthington B.S. Agricultural Business
Jordan James Zech B.S. Computer Science
Shea Elon Zion B.S. IDM: New Media
Maysville Cade Larry Shelman B.S. Agricultural Business
McFall * Kari Lynne Cruthis B.S.Ed. Elementary Education
Meadville Erin Janette Maxwell B.S. Agricultural Business
Thomas John Schmitz B.S. Marketing
Cade Allen Shiflett B.S. Agronomy
Mendon * Mason Nicholson Gardner B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Mexico * Karen Elise Baker B.S. Psychology
Middletown Brent Robert Farrell B.S. Agricultural Business
Montrose * Mikayla Elizabeth Engeman B.S. 1. Agricultural Business
2. Communication:Public Relations
Mound City Miles Clay Clifton M.S.Ed. Health and Physical Education
** Dayne Elijah Messer B.S.Ed. Physical Education
Mount Vernon * Nathanael Isaiah Quick B.S. Mass Media: Brdcast Production
N Kansas City * Karolyn Elizabeth Johnson B.S. Human Services
New Haven Kelly Anne Hoffmann B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Niangua Kathleen Mackay Wantland B.S.Ed. Agricultural Education
Oak Grove Elizabeth Frances Billings B.S. Computer Science
Old Monroe Jeremy Michael Freihoff B.S. Agricultural Business
Oregon Paul Steven Barclay B.S.Ed. Physical Education
Palmyra ** Joseph Dylan Wright Drebes B.S.Ed. Physical Education
Parkville * Megan N Broyles B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Ann Jewell Dusenbery B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Makinlin Jo Webster B.A. Psychology
* Matthew B Wholey B.S. 1. Computer Science
2. Mathematics: Data Science Emph
Parnell * Rebecca Katherine Harmening B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Pattonsburg Haleigh Marie Plymell B.S. Biology: Biomedical Sciences
Peculiar Raegan Nadene Wagner M.S. Applied Health/Sport Sciences
Perry Wyatt Lane Sharp B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Pickering Heather Marie Young M.S. Recreation
Platte City * Abigail Elizabeth Bergstrom B.S. Biology: Biomedical Sciences
Giselle Regina Castaneda Huerta B.S. Geology: General
Braxton Rhine Hill B.S. Agricultural Business
Kirsten Leigh Hudgens M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Melissa Dawn Nedved M.S.Ed. Special Education
* Avree Marie Sealey B.S.Ed. Elementary Education
William Trent Sluder B.S.Ed. Physical Education
Rebecca Marie Stone M.S.Ed. Special Education
Plattsburg Ryan Edward Soldanels B.S. Accounting
Pleasant Hill Ashley K Bollinger B.S. Marketing
Amanda Jean Clevenger B.S.Ed. Elementary Education
Tara Michelle McDaniel M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Pleasant Valley Mattie Mae Bates B.S. Psychology
Polo * Erik Don Johnson B.S. Agricultural Business
Princeton ** Wyatt Paul Cridlebaugh B.S.Ed. Agricultural Education
Ravenwood Lori Christine Baldwin M.S.Ed. Special Education
Ashley Renee Covey B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Ashley Kay Standiford B.S. Radiologic Sciences
Raymore Michaela G Graham B.S. Psychology
Laurel Paige Moriarty B.S. Political Science: Public Adm
Haley Marie Tutorino B.S. Applied Health: Exercise Sci
Raytown Bria Elizabeth Creeden M.S. Applied Health/Sport Sciences
* Joseph Xavier Straws B.S. Biology/Psychology
Deallon Jaron Walton B.S. Human Services
Richmond Tammy Jean Kugler M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Joshua Alan McCray M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Richmond Heights Erin Catherine Leone M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Ridgeway Abbe Kate Gibson B.S. Communication:Public Relations
Rock Port Patricia Anne Crawford B.S. Psychology
Madison Marie Douglas M.S.Ed. Guidance and Counseling
Donald Lee Parsons M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
** Crystal Jasmine Schieffer B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Rushville Bridget Nichole Zabel M.S.Ed. Guidance and Counseling
Saint Charles Marrissa Michelle Neighbors B.S.Ed. Art Education
*** Greta Peterson B.S.Ed. English Education
Preston Earl Steinhoff M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Saint Clair Allen Joseph Hinson B.S. Psychology
Kay Leann Light B.S. English
Saint Joseph Blair Nicole Bruner M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Thomas Scott Corrington Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Bekha Marie Embrey M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Shelly Dawn Fox M.S.Ed. Guidance and Counseling
Grant Robert Gillaspie B.S. Business Management
** Nicholas Andrew Gutzmer B.S. Biology: Biomedical Sciences
Austyn Lee Hughes M.S. Mathematics
Alia Danielle Irvin B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Katherine Lynn Kimble M.S.Ed. Guidance and Counseling
Nancy Ellen Kirby M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
** Mallory Renee McAndrews B.S. Psychology
Megan McCamy M.S.Ed. Guidance and Counseling
Makayla Marie Meinert M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Tyler Matthew Meinert B.S. Communication: Organizational
* Annelise Rose Puett B.S. Communication: Organizational
Brooke Madison Rich M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Dylan Ashton James Richardson B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
** Madisyn Sue Reynolds B.S. Finance: Financial Management
Weston Andrew Sanger M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kramer Sansone B.S. Mass Media: Sports Media
Katalyn Brooke Sears B.S. Marketing
Zane Alexander Smith B.S. 1. Emergency & Disaster Mgmt
2. Psychology
Danielle Marie Strasser M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Caitlin Elizabeth Streck M.S.Ed. Guidance and Counseling
Jackenzie Marie Todd B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Tony Dashawn Todd B.S. Criminology: Adult System
ToriAnn Elizabeth Wainscott B.S. History
Kari Lynn Walker M.S.Ed. Guidance and Counseling
Saint Louis Steven Russell Davis M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Amanda Rose Campbell B.S. Human Services
Desmond Marcus Towns B.F.A. Art: Graphic Design
Katelyn Sue Stevenson B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Briana Wesley B.S. Mass Media: Brdcast Production
Bryant Nimrod Williams B.S. Communication: Organizational
Saint Robert Stephanie Rose Gibbs M.B.A. MBA: General Management
Saint Peters * Natasha Leigh Helme B.S. 1. History
2. Writing: Professional
** Kyle Mellor B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Salem Heidi Jo Ross M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Salisbury * Emily Gayle Binder B.S. Agronomy
Jaden Neil Porter B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Savannah Kelsie Nicole Fast B.S. Radiologic Sciences
Leah Jacklyn Holt B.S. Biology/Psychology
Stefanie Nicole Musser M.S.Ed. Guidance and Counseling
Shelbyville Katlyn Mae Drebenstedt B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Sheridan ** Madison Marie Cassavaugh B.S. Applied Health: Exercise Sci
Skidmore Alexa Olivia Francis B.S. Agricultural Business
Skidmore Katherine Lilian Nelson M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Smithville * Nicholas Jordan Bonavia B.S. Accounting
Chase Austin Thomas B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Elisa Carey Turner B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano
Springfield * Brett Evan Garner B.S. Business Economics
Steelville Jaime S Missey M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Stewartsville Payden Seth Thompson B.S. Agricultural Business
* Skyler Morgan Zimmerman B.S.Ed. Physical Education
Stover Stephanie Ann Holsten M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Sullivan Samantha Jo Finley M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Tarkio Alysia Nichole Holbrook B.S.Ed. Elementary Education
Trenton Abigail Christine Bailey M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Julia Christine Keuler M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Thomas D Mack B.S. Business Management
Jenna Dawn Meservey B.S. Agricultural Business
Troy * Ber Hajek-Jones B.S.Ed. Elementary Education
Meagan Elizabeth Spegal M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kaitlyn Rose Thornton B.S.Ed. Agricultural Education
Turney Bethany Rae Clark Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Union Cheyenne Racheal Frank B.S. Accounting
Union Star Melissa Grace Potter B.S.Ed. Business Education
Unionville Keith Brian Smith M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
University City Emmai Jamal Brown B.S. Applied Health: Exercise Sci
Vandalia Breanna Nickole Strange B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Warrensburg Alexandra Noel Christie B.S. Agricultural Science
Weatherby Lake ** James Allen Cookinham B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano
Brandon Steven Snyder B.S. Communication:Public Relations
Wentzville Jamie M. Bennett M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
* Kathrine Lizbeth Gerhardt B.S. 1. Biology: Biomedical Sciences
2. Spanish
* Elizabeth Anne Pisarek B.S. IDM: Computer Sci Programming
Matthew Wayne Summers M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Weston Tanner Payne Lintner B.S. Finance: Financial Management
Winigan Sydney Adelle Morrow B.S. Psychology

Montana (United States)

Power McKenzie Marie Johnson M.B.A. MBA: General Management

Nebraska (United States)

Ashland Cole S Bixler B.S. Agricultural Business
Beaver Crossing Shianne Elizabeth Kolts B.S. 1. Communication: Organizational
2. Communication: Public Relations
Beatrice *** Riley Hope Ensz B.S.Ed. Elementary Education
* Lacey Jane Haughton B.S. 1. Biology: General Biology
2. Marine Biology
* Jerica Lynn Kagy B.S. Human Services
Bellevue Madison Caelin Baird B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Alexandria Maria Garcia B.S. Marketing
Harlee Alexis Sine B.S. Political Science
*** Taylor Suzanne Young B.S. Geology: Environmental
Bennington * Blake Douglas Christensen B.S. Finance: Financial Management
Austin Ray Poehling B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Blair * Dane Steven Appel B.S.Ed. Middle School
Bruno * Konner Axel Magnuson B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Decatur Derek Francis Method B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Diller * Camille Marie Hennerberg B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Elkhorn ** Elena Christine Czyz B.S. Communication:Public Relations
** Kaitlyn LeAnn King B.S.Ed. Elementary Education
Shane M Miller B.S. Criminology: Adult System
Fremont Chase Michael Husen B.S. Business Management
Fairbury Gavin A Ragland B.S. Computer Science
Falls City Derik Darren Eickhoff B.S. Agricultural Business
Benjamin David Mullins B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Fremont Mathew David Horner B.S. Computer Science
Geneva Caroline Chantelle Motis B.S. Psychology
Gretna Hayley Danielle Brown B.S. Writing
Harvard Danelle Lynn Fields M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Juniata Denice Marie Pleak M.B.A. MBA: General Management
Kearney * Hayley Elizabeth Limbach B.S. Psychology
*** Megan Danielle Sughroue B.S.Ed. Elementary Education
Lincoln * Kiera Elizabeth Haun B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Tyler Duayne Henry B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Sydney Rae Pendergrass B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Mead * Hana Diane Mayfield B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Ogallala Byron Daniel Nelson B.S. Human Services
Omaha ** Halston Leigh Belcastro B.S.Ed. English Education
** Lauren Rae Buck B.S. Psychology
Richard Heath Carlson B.S. Human Services
*** Megan Leeann Carter B.S.Ed. Elementary Education
Jessica Leigh Doeschot B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Zachary Calvin Flott B.S. Business Management
Samuel Paul Gedwillo B.S. Computer Science
* Kevin T Handzlik B.S. 1. Accounting
2. Business Management
3. Finance: Corporate Finance
Cameron Lee Holtzen B.S. Business Management
*** Sierra Lynn Horan B.S.Ed. Elementary Education
* Emily Dawn Ivory B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Shyla Kay Kallhoff B.S. 1. Human Services
2. Spanish
** Alyssa Marie Lincoln B.S. Biology/Psychology
** Shelby Christine Massow B.S. Recreation: Therapeutic Rec
** Makenna Lynn O'Neal B.S.Ed. Middle School
Ian Michael Root B.S. Finance: Financial Management
* Samantha Elizabeth Russo B.S.Ed. Elementary Education
* Micaela Ann Schoening B.S.Ed. Elementary Education
Daniel Lawrence Skudlarek M.B.A. MBA: Human Resource Mgmt Emph
Megan Stilmock M.S. Applied Health/Sport Sciences
Megan Elizabeth Swanson B.S. Marketing
Derek Austin Templeman B.S. 1. Economics
2. Mathematics
*** AshLee Lesne Wetig B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Mary M Zach B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Papillion Brooke Taylor Fleischman B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Plattsmouth Lucas D Baggenstoss B.S. Criminology: Adult System
Kelly E Morse B.S. Industrial Psychology
Kaili Nicole Sager B.S. Marketing
Kaylene Ann Wiseman B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Ralston Kyle Lee Pirtle B.S. Agricultural Business
Seward Callen Andrew Christensen B.S. Agricultural Business
* Sarah Frisbie B.S.Ed. Agricultural Education
Ulysses Annie Goertzen Sawatzky B.S.Ed. Elementary Education
Wahoo ** Zachary Ryan Walkenhorst B.S. Biology: Biomedical Sciences
Waterloo Alexa Renee Mach B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Wayne Dakota Robert Coon M.S. Applied Health/Sport Sciences
Wilber Aubrey Ann Hollman B.S. Biology: Biomedical Sciences
York * Braden Austin Knight B.S. Agronomy
Austin James Melton B.A.S. BAS - Agriculture

Nevada (United States)

Elko * Jennifer Arebalo Cervantes B.S.Ed. Agricultural Education

North Dakota (United States)

Grand Forks Brandon Robert Klave B.S. Biology/Psychology

Oklahoma (United States)

Guymon Jacob K McCullough B.S. Computer Science
Pocola Clinton Ray Beesley M.S.Ed. Ed Leadership: K-12

South Dakota (United States)

Rapid City Jacob Ross Heck M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Sioux Falls * Meredith Michelle Turner B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Tennessee (United States)

Clarksville Lauren Ann Runde M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Hendersonville ** Alexandria Lynn Snyder B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano

Texas (United States)

Amarillo Hudson Cole Bilodeau B.S. Criminology: Diversity
Chandler William Morgan Zopff III M.S. Geographic Information Science
Dallas ** Sofia Danielle Schleppenbach B.S. Biology: Biomedical Sciences
Lantana Laxmi Prasanna Avva M.B.A. MBA: General Management
Prosper Koreen Autumn Muthiah M.B.A. MBA: General Management
Wichita Falls Briana Dawn Jarman B.S. Animal Science

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468