Directory
A-Z Index

News Release

June 18, 2018

Northwest announces spring 2018 trimester graduates


The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2018 spring trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in clinical laboratory sciences (B.S. CLS), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's spring 2018 graduates listed by country, state and hometown:

Hometown   Name Degree Major

Canada

Burlington Kenneth Michael Brookes M.S. Geographic Information Science

Costa Rica

San Jose ** Josef Altmann Saenz B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Denmark

Newark Sandeep Mulakala M.S. Applied Computer Science

India

Hyderabad Gopi Sai Krishna Lemati M.S. Applied Computer Science
Mumbai Ameya Chandrakumar Deshmukh M.S. Applied Computer Science

Nepal

Kathmandu * Prakriti Pokharel B.S. English
Lalitpur * Aawaj Raj Joshi B.S. GIS: Data and Technology Emph
Lekhnath *** Him Kumar Shrestha B.S. Nanoscience: Nanoscale Biology

Arizona (United States)

Avondale Myles Taylor McIntyre B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Scottsdale Sreeja Reddy Challa M.S. Applied Computer Science
Tempe Vaishnavi Kalvakota M.S. Applied Computer Science

California (United States)

Brea Luke Wolfgang Wilkinson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Buena Park Jacob Christopher Wagner B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Folsom * Melissa Ruth Maclay B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Manteca Nicholas David Pablo B.S. Political Science: Cr Jus/Crim
Montebello Naga Sravanthi Modali M.S. Applied Computer Science
Mountain View Lohita R Vanga M.S. Applied Computer Science
San Francisco Nishanth Chintamani M.S. Information Systems
San Mateo Raveendranath Eluri M.S. Applied Computer Science
Santa Clara Vandana Mallu M.S. Information Systems
Santa Clarita Bryce Arthur Shea B.S. Applied Health: Exercise Sci
Union City Sandeep Kumar Dara M.S. Applied Computer Science

Colorado (United States)

Pueblo Giavanna Ranee Zupancic B.S. Business Management
Windsor ** Sarah Lauren Dannettell B.S. Psychology

Connecticut (United States)

Windsor Manoj Kumar Munjeti M.S. Information Systems

Florida (United States)

Delray Beach Bhavishya Arelli M.S. Applied Computer Science
Lauderhill Amanda Elizabeth Newland B.A. Psychology

Georgia (United States)

Atlanta TisSian Li Briscoe-Rimmer B.S. Marketing

Illinois (United States)

Algonquin * Trevor Thomas Obecny B.S. 1. Accounting
2. Marketing
Alsey Sami Alyssa Wallace B.S.Ed. Elementary Education
Chicago Timothy Avants M.B.A. MBA
Des Plaines Rebecca Nicole Maher B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Naperville Brittany Lorraine Mitchell B.S. Agricultural Science
Quincy Shay Mayer M.S.Ed. Guidance and Counseling
Palatine Akhila Reddy Patlolla M.S. Applied Computer Science
Rochelle Keri Lynn Fager M.S. Recreation
Springfield Stephanie Louise Rich B.S. Marine Biology

Indiana (United States)

Carmel Venkata Naresh Mudda M.S. Information Systems

Iowa (United States)

Adel Jackson Roxie Ver Woert B.S. Management Information Systems
Albia ** Rebecca Anne Mason B.S. Human Services
Ankeny * Nathan Owen Christensen B.S. History
Atlantic Alex Hartwig M.S. Sport & Exercise Psychology
Avoca Christian Kerry Nelsen Danker B.S. Agricultural Science
Bedford Tabor Kathleen Riebesell M.S.Ed. Guidance and Counseling
* Seth Maurice Willets B.S. Agricultural Business
Blakesburg Nicole Elise Harnisch M.S. Sport & Exercise Psychology
Blanchard Matthew Dale Thomas B.S. Marketing
Blockton Cole James Bonde B.S.Ed. Physical Education
Bloomfield *** Christopher Allen Gingerich B.M.E. Vocal Music Educ/Voice
Boone Jordan Michael Crady B.S. Animal Science
Brayton Tate T Simpson B.S. Horticulture
Carlisle *** Kaitlin Elizabeth Brown B.S. Criminology: Diversity
Casey Carly Nichole Powell B.S. Animal Science
Churdan Colin Scott Brown B.S. Agronomy
Clarinda Cody D Campbell B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
** Darcy Rae Sunderman B.S. Agricultural Business
Clear Lake Ozzie Adams B.S. Business Management
Colfax Janell Dawn Walters B.S. Biology: General Biology
Council Bluffs Brooke Renee DeForest B.S.Ed. Elementary Education
Kathleen Marie Hummel B.S.Ed. Elementary Education
Jacob Albert Lewis B.S. Business Management
Dana Renee Stane B.S. Biology: General Biology
Creston * Jon P Birchard B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
* Brandon S Phipps B.S.Ed. Physical Education
Kiana Evan Stuart B.S. Psychology
Cumming Kendyl Nicole McCartney B.S. Biology: Biomedical Sciences
Davenport Elizabeth Marie Finn B.S. Marketing
Deloit MacKenzie Kay Waldemar B.S. Finance: Financial Management
Des Moines Taylor Alexis Blackford B.S. Biology: General Biol Emphasis
Rikki Christine Blaker B.S.CLS Clinical Laboratory Sciences
* Jordan Taylor Strittmatter B.S.Ed. Middle School
Dexter Allison Katherine Doud B.S. Business Management
Eddyville ** Harlie Jo Boyer B.S. Agricultural Business
Eldridge Randy Mark Schmidt B.S. Marketing
Elliott * Meghan Taylor Capps B.S. Political Science
Emerson Lindsey Jeanette Huntsman B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Essex Naela Rachelle Thornton B.S.Ed. Middle School
Exira Ty Ray Lauritsen B.S. Agricultural Science
Fairfield *** Joseph Kevin Hietpas B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Forest City * Madeline Corrinne Buffington B.S. Finance: Financial Services
Glenwood Noa Kathleen Bales B.S. 1. Communication: Organizational
2. Communication:Public Relations
Glidden Matthew Daniel Pottroff B.S. Agricultural Science
Greenfield * Casey Alan Ladd B.S. Finance: Financial Management
Grimes Karlee Mae Morgan M.B.A. MBA: General Management
Jordan Nichole Poore B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Guthrie Center * Alison Marie Hanner B.S. 1. Communication: Organizational
2. Communication:Public Relations
Harlan Emily Marie Blum B.S.Ed. Middle School
** Michael Joseph Sorfonden B.S. 1. Business Management
2. Finance: Financial Management
Hinton Kylee Kathleen Lang B.S. Criminology: Adult System
Humeston * Kelsey Lynn Gehlhaar B.S. 1. Economics
2. Marketing
Huxley ** Ann Elizabeth Houlette B.S.Ed. Elementary Education
Indianola Emily Nicole Mann B.S. Agricultural Science
** Arianna Elise Palmer B.S. Animal Science
Johnston Cambria Hazel Breig B.S. Psychology
* Katlyn Marie Meiners B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Lacona Kaylee Marie Miller B.S.Ed. Agricultural Education
Lamoni *** Garrett William Martz B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Leon Marissa Nicole LaFee B.S.Ed. Elementary Education
Ariel S Sinclair B.S.Ed. Elementary Education
Manilla Emily Kaylene Brus B.S. Psychology
Massena Hannah Marie Ankenbauer B.S. Political Science
Daniel Charles Holste B.S. Business Management
Melrose ** Kolby Nicole Sinclair B.S. IDM: New Media
Neola Kelli Sue Manhart B.S. Agricultural Business
New Market Jason James Scroggie B.S. Computer Science
Norwalk Michael Clay Maddison B.S. GIS: Geographic Emphasis
Bailey Margaret Minella M.S.Ed. Guidance and Counseling
Kyle Holden Warren B.S. Computer Science
Otley ** Braden M Shull B.S. Applied Health: Exercise Sci
Polk City * Brianne Marie Schultz B.S.Ed. Elementary Education
Portsmouth Marea Jeanette Ferry B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Prairie City ** Abigail Lynn Gilson B.S. Communication: Organizational
Red Oak Jared Alexander Larson M.S. Sport & Exercise Psychology
Redfield *** Shawn Patrick Murphy B.S. Theatre: Performance
Shenandoah Emma Leigh Christensen B.S. Agricultural Science
Sidney Ruth Ellen Gregory B.S. Business Management
Kyle Christian Miller B.S. Accounting
Clayton Alan Wilson B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Sioux City * Breanna MaryAnn Kass B.S. Biology: Biomedical Sciences
Tanya Lou Meyer B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Stanton *** Carmen Leigh Subbert B.S.Ed. Middle School
Stuart Alicia Kay Urquhart B.S. Agricultural Business
Sully Chase Monty Jansen B.A.S. BAS - Management
Tabor Logan Michael Wood M.S. Applied Health/Sport Sciences
Thurman Kalyn Mari Ann Madison B.S. Animal Science
Tracy * Christopher Lee Moody B.S. IDM: Computer Sci Programming
Treynor Ty Allen Castle B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Urbandale Madison Marie Nealey B.S. Communication:Public Relations
*** Rebecca Lynn Sanders B.S.Ed. Social Science
Villisca * Jake James Burgess B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
** Macy Blaine Elwood B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Stefanie Kole Johannes B.S.Ed. Elementary Education
Jennifer Ann King B.S. Marketing
West Des Moines ** Jack Lawrence Jones B.S. Finance: Financial Management
Melissa Leigh Shepherd B.S. 1. Biology
2. Psychology

Kansas (United States)

Effingham Wade Dale Alan Meeks B.S. Agricultural Business
Fairview *** Kali M. Swartz B.S. Mathematics: Data Science Emph
Garden City ** Taylor Marie Linenberger B.S. Biology: Biomedical Sciences
Kansas City Elizabeth Jean Brown B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Justine Emma Spease M.S. Recreation
Manhattan Samuel James Livsey B.S. Agricultural Business
Olathe Scott Tyler Gourley B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
** Madison Nichole Krannawitter B.F.A. Art: Graphic Design
* Ivory Frances Lacina B.S. IDM: Visual Imaging
Kristina Rae Parker B.S. Mass Media: Appld Advertising
* Anne Marie Poelzl B.S. Emergency & Disaster Mgmt
** Danielle Nicole Wolfe B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Ottawa Rachel Ann Dibbins B.S. Psychology
Overland Park Sarah Elizabeth Augustine B.S. English
* Nataleigh Brooke Brull B.S.Ed. Speech/Theatre Education
Swaroop Gembali M.S. Applied Computer Science
* Carter Bryan Herrman B.S. Marketing
Sai Alekya Somangurthy M.S. Information Systems
Perry ** Emma Rae Taylor B.S. Human Services
Topeka * Jesse Michael Perez B.S. Accounting
Wathena ** Emily Jane Elder B.F.A. Art: Graphic Design

Kentucky (United States)

Hartford Alixon Alejandro Herrera Martinez B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness

Louisiana (United States)

Mandeville Stuart Glenn Nolan M.S. Geographic Information Science

Massachusetts (United States)

Marlborough Lakshmi Supriya Nakerikanti M.S. Applied Computer Science

Michigan (United States)

Ann Arbor Durga Venkat Prasad Mahasamudram M.S. Information Systems
Okemos Preethi Sarugari M.S. Information Systems

Minnesota (United States)

Coon Rapids * Carrie Lynn Egnatowski B.S. Communication:Public Relations

Missouri (United States)

Albany Harley Allen Nigh B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Alma Morgan Caroline Zitelman B.S. Agricultural Science
Amazonia * Mason C DeVooght B.S. Agricultural Business
Amity Dakota James Steiner M.S. Applied Health/Sport Sciences
Appleton City Emily Maye Bracher B.S. Psychology
Arnold *** Him Kumar Shrestha B.S. Nanoscience: Nanoscale Biology
Baring Jared Anthony Barnard B.S. Mathematics
Barnard Brian R Lance B.S. Agricultural Business
Bates City Andrea Nichole Scott B.S. Human Services
Belton Whitney Nikole Hall B.A. Communication: Interpersonal
Bethany Brennan Kaid Hendren M.B.A. MBA: General Management
Tiara Angelee Ward B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Blue Springs * Nathan Elliot Banks B.S. Political Science: Global Afrs
** Alixandria Christine Buchanan B.S.Ed. Elementary Education
** Steven James Gordon B.S.Ed. Chemistry Education
Jessica Nicole Kelley B.S. Animal Science
Abby Brianna Mattson B.S. Human Services
Michael Anthony Mickelson B.S. International Business
* Kramer Aileen Ragsdale B.S. Recreation: Therapeutic Rec
* Kaitlin Danielle Riggs B.S.Ed. Elementary Education
** Kelsey Taylor Schwensen B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Alexander Edward Verbrugge B.S. Business Management
Bolckow * Korinne Louise Cole B.S.Ed. Agricultural Education
** Colin Patrick Vaughan B.F.A. Art: Studio
Browning ** Morgan M Gray B.S.Ed. Elementary Education
Brunswick Colton Nathaniel Elliott B.S. Animal Science
Buckner Brooke Marie Grisham B.S. Psychology
Burlington Junction Kabrina Lynn McClellan B.S. Agricultural Science
Aaron Joseph McKinley Moser B.S. Geography
Cairo Aaron Roy Barratt B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Bradley Kenneth Roberts B.S. Business Management
California * Travers Kenneth Eugene Hopkins B.S.Ed. Biology Education
Beth Alexandra McDonald B.S. Psychology
Brooke E Ziehmer B.S. Business Management
Camden Point Levi R Stillwell B.S. Finance: Financial Services
Cameron ** Krystal R. B. Brier B.S. Psychology
McKay Jenel Lannigan M.A. English
Jacob A Robinson B.S. Psychology/Sociology
Ashlea Nicole Schmitz B.S. Communication:Public Relations
Canton Colin Patrick Cain B.S. Advertising
Chillicothe Shantel Nicole Cooper B.S.Ed. Agricultural Education
Jordan D Dixon B.S. Human Services
** Alicia Nicole Kieffer B.S.Ed. Elementary Education
Clearmont * Korbin Scott Jones B.A. 1. Spanish
2. Writing: Creative/Publishing
Columbia *** KelLeigh Ann Bryant B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
** Ashlea Marie Wineland B.S. Human Services
Conception ** Alex Richard Holtman B.S. Agronomy
Concordia Breanna Noel Vogelsmeier B.S. Spanish
Country Club Chloe Ann King B.S. International Business
Creve Coeur * Audra Jean Kramer B.S. Criminology: Juvenile System
Dawn Elizabeth Ann Warren B.S. Animal Science
De Soto * Maddilyn Nicole Clifton B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
DeKalb Hunter Marie Henderson B.S. Radiologic Sciences
Eagleville *** Samantha Dawn Rinehart B.S. Agricultural Business
Easton Heaven Marie Hayward B.S. English
Edgerton *** Morgan Denise Wagle B.S. 1. Animal Science
2. Writing
Edina Bryce Andrew Cardwell B.S. Agronomy
Elmo Brooke L Hull M.B.A. MBA
Elsberry *** Anne Katherine Heintzelman B.S. Nanoscience: Nanoscale Biology
Excelsior Springs ** Mercedes Noelle Kinney B.S. Industrial Psychology
** Daniel Gene McGaugh B.S. Biomedical Sci: Chiropractic
Cole Andrew Sales B.S. Marketing
Fairfax Alyssa Mae Lewis B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Baylee Anne Lewis B.S.Ed. Elementary Education
Crystal Ann Yocum B.S. Business Economics
Florissant Danielle Victoria Williams B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Freeman Stacy Lane LeRosen B.S.Ed. Agricultural Education
Gladstone * Jacob Rhys Bocchino B.S. Biology: Biomedical Sciences
* Nicholas Martin Bocchino B.S. Biology: Biomedical Sciences
* Brianna Rayniesha Daniels B.S. Mass Media: Brdcast Production
Emily C Finney M.S.Ed. Reading
Regina K. Kellogg Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Kennia Yamilet Lopez M.A. English
Glasgow * Anthony J Weydert B.S. Agronomy
Gower Collin James Mier B.S. Agricultural Science
Grain Valley Sarah Nicole Armstrong B.S. Psychology
** Rebecca Lynn Boren B.S. Human Services
Alyx Nicole Fenton M.S.Ed. Reading
* Chelsea Grace Gabriel B.S. Animal Science
Sydnee Nicolle Poe B.S. Psychology
Hunter Alan Ramirez B.S. Psychology
** Briana Danielle Sparks B.S. Psychology
Grandview ** Morgan D Shaw B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Grant City Alaina J Freeman M.S.Ed. Guidance and Counseling
Emily Genevieve Martz M.S. Applied Health/Sport Sciences
Green City ** Cassie Jo Keller B.S. 1. Emergency & Disaster Mgmt
2. Political Science
Harrisonville Anna Cherié Holden M.S. Sport & Exercise Psychology
* Leslie Katherine Iseman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Higginsville Chandra Lynn Arbogast B.S. 1. Animal Science
2. Psychology
Holden Sierra Ann Michele Rains B.S. Marketing
Hollister *** Madeline Sara Blair B.S.Ed. Elementary Education
Holt * Colton Michael Quick B.S.Ed. Physical Education
Holt's Summit Nicholas James Bruemmer B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Iberia Tiffany Lynn-Marie Keeth M.S.Ed. Teaching: Mathematics
Independence Cassandra R Baldus B.S. Computer Science
* Teresa Marie Beck B.S. Geology: Environmental
Alexander Brent Duey B.S. Emergency & Disaster Mgmt
* Joseph William Fountain B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Maria Lindsay Lutes M.S.Ed. Reading
*** Marissa Lynn Mallon B.S. Political Science
*** Madeline D Mason B.S. Recreation: Therapeutic Rec
D'Vante Hanipale-Aumoe Mosby B.S. Biology/Psychology
Alexis Breanne Pardee B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Kaley Ashlyn Wells B.S. Communication:Public Relations
Megan Ashley Young B.S. Psychology
Jefferson City ** Haley Maxine Klein B.S.Ed. Elementary Education
* Alexa Nicole Mertens B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Jennings Cherrie Lorene Anderson B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Kahoka Cydney Beth Blum B.S. Psychology
Kansas City Mark Anthony Andrist Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
** Sydnee BreAnn Arnold B.S. Communication:Public Relations
Alyssa Brooke Baker B.S. Mass Media: Appld Advertising
Morgan Ashley Blackburn Dungan B.S. 1. Marketing
2. Business Management
Alexandria Layne Carrizzo B.S.Ed. Elementary Education
** Courtney Cauley B.S. English
Maria Magdalena Cook M.S.Ed. Reading
April Celestial Crandall M.S. Mathematics
Katherine Belle Crane M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Krista Marie Daniels M.S.Ed. Special Education
Kyriece Lynette DeVine B.S. Mass Media: Brdcast Production
Breana Lynne Dietrich M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Dupree Antonio Dolor B.F.A. Art: Studio
Philip James Dunlap B.S. Mass Media: Brdcast Production
Leah Corrinne Easley M.S. Mathematics
Carly Marie Estlund M.S.Ed. Teacher Leader
Jourdain Alexis Everts B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Tyler James Flaherty B.S.Ed. Elementary Education
Samantha Lynn Gaither B.S. Economics
Jackie L Glidewell B.S. Biology
Alexandra Marie Grant M.S. Sport & Exercise Psychology
Elizabeth M Hagan M.S.Ed. Teacher Leader
Jeremy B Hart M.S. Mathematics
* Amy Elaine Hartgrove B.S.Ed. Elementary Education
Jennifer Frost Holden M.A. English
Shannon Beth Hubbard B.S. Geology: General
Abby Christine Jewell M.S.Ed. Curriculum & Instruction
Leah A Jones B.S. Business Management
Rachel Dawn Keefer M.S.Ed. Teacher Leader
Hannah Kay LaFollette B.S. Marketing
*** Samantha Lynn Laurenzo B.S. Psychology
Allison Lorraine Lueck B.S. Psychology
Sai Sri Dasarsh Rajarao Manikonda M.S. Applied Computer Science
Benjamin Ray Martinez B.S. Business Management
Leanna Nicole Mazzeffe B.S. Marketing
Lindsy Rae Monroe B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Joseph A Moreno IV B.S. Marketing
Lauren Annette Morley B.S. Communication:Public Relations
Cheyenne Danae Morris B.S.Ed. Elementary Education
*** Natalie Msechu B.A. Psychology/Sociology
* Kelli Sue Newhall B.S.Ed. Social Science
Davis J Nguyen B.S. Radiologic Sciences
Aditya Srimat Tirumala Pallerlamudi M.S. Applied Computer Science
Touria Pratt Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
* Hannah Renee Protzman B.S. 1. Computer Science
2. Mathematics
Andrew B Puett M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Darby Turner Raines B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Jessica Taylor Rambo B.S. Biology: General Biol Emphasis
Marissa D Rangel M.S.Ed. Guidance and Counseling
** Abigail Lee Rechsteiner B.S. Communication:Public Relations
David Christopher Reed II B.S. 1. Business Management
2. Org Beh/Human Resource Mgmt
Megan Elizabeth Ruckh B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Garrett Nicholas Scribner B.S. Management Information Systems
Sam Emerson Spencer B.S. Criminology: Adult System
Jessica Lynn Spradley B.S. Recreation: Therapeutic Rec
* Heather Hilary Sutton B.S. Business Management
Michael Joseph Turpin M.S. Instructional Technology
Hayden McKenna Ward B.S. 1. International Business
2. Marketing
Hannah Marie Warman B.S. Communication: Organizational
Marcellis D Washington M.S.Ed. Guidance and Counseling
Alexandria Pauline Weekley B.S. Marketing
Janae' Marie Wells B.S. Mass Media: Sports Media
Shannon Elizabeth Williams B.S. Advertising
Katlyn Marie Witthar B.S. Marketing
*** Benjamin Siegfried Wolff B.S. Computer Science
Kearney Emily Paige Basty B.S. Biology: Cellular/Molecular
Logan Richard Camper B.S. Political Science
Ashton Nicole Clevenger B.S. Business Management
*** Dylan C Eckstein B.S. Computer Science
Kelly Marie Heath M.S.Ed. Special Education
Kaitlyn Ann LaFrenz B.S.Ed. Unified Science: Biology
Keytesville Tyler Adam Richardson B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Laclede Emily Elizabeth Parks B.S. Psychology
*** Nathan Allen Powell B.S. International Business
Lake Winnebago Baylee Jean Smith B.S. Human Services
Lawson Skyler M Moxley B.S. Biology/Psychology
Lebanon *** Mariah Carolyn Jones B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lee's Summit Trevor Ray Butler B.S. Accounting
Allison Nicole Coley M.B.A. MBA: General Management
Abigail Johanna Cook B.S. Communication:Public Relations
Jacinda Davidson B.S.Ed. Elementary Education
Nathan A Deal B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Ashtyn Breana Dedovesh B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Nikkolette Lee Ehlinger B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Joseph William Lambert B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
** Morgan Riley Maxwell B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Andrew Martin Olsen B.S. Finance: Financial Services
** Samantha Morgan Ayer Ruiz B.S.Ed. Speech/Theatre Education
** Lauren Paige Russell B.S.Ed. Elementary Education
*** David Lance Schmitt B.S. Computer Science
** Vilune Sestokaite B.S. Writing: Professional
* Travis Duane Arca Simonin B.S. Business Management
Berkley Breyer VanDuyne B.S. Political Science
Liberty ** Zachary Douglas Garrison B.S.Ed. Elementary Education
Elizabeth Ann Holmes M.S.Ed. Special Education
Connor Ryan McNeill B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
* Clayton Robert Newberry B.S. Communication: Interpersonal
** Laura Anne Prindle B.S.Ed. 1. English
2. Spanish
Lindsey Noelle Rich B.S. Political Science
** Abigail Ann Samuelson B.S. Applied Health: Exercise Sci
Joseph Susaki Soutter B.S. Marketing
* Nicole Aileen Throckmorton B.S.Ed. Elementary Education
Linneus Jessica L Triplett M.A. English
Sara B Van Dyke B.S. Marketing
Linn Creek Austin John Vandiver B.A.S. BAS - Agriculture
Lowry City ** Ashley Lanae Culbertson B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Ludlow Shannon May Hein M.S.Ed. Special Education
Macon Cody Montana Lolli B.S. Agricultural Business
Madison Cody Garrett Hasekamp B.S.Ed. Middle School
Maitland Zachary Michael Haider B.S. Management Information Systems
Manchester * Trevor Jackson Stegall B.S. Geography
Maryville Anil Seshu Kumar Akula M.S. Applied Computer Science
Maryville Devin Lynn Albertson B.S. Mass Media: Sports Media
Gannon Dale Albrecht B.S.Ed. Middle School
Haritha Arikapudi M.S. Applied Computer Science
Venkata Bhardwaj Avasarala M.S. Applied Computer Science
Austin Joseph Barmann B.S. Agricultural Business
Varsha Basawapuram M.S. Applied Computer Science
Mahesh Bashyal M.S. Agriculture
Jesse Robert Brandt B.S. Computer Science
Brooke Alena Byland M.S. Recreation
Sahu Chintha M.S. Applied Computer Science
Raviteja Chintala M.S. Applied Computer Science
Austin Burl Colwell B.S. GIS: Geographic Emphasis
Neelesh Varma Dhanalakota M.S. Applied Computer Science
* Terra Marie Elswick B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Blaze Elizabeth Erickson B.S. Business Management
Christian Paul Falcone B.S. IDM: Visual Imaging
James M Feick B.S. Business Economics
Megan Mae Frueh M.S. Instructional Technology
Samyuktha Reddy Ganga M.S. Applied Computer Science
Neeraja Garigipati M.S. Applied Computer Science
Dennis Farrel Gatewood B.S. Management Information Systems
Ryan S Ginther B.S. Agricultural Business
Sai Narasimha Kumara Raja Goda M.S. Applied Computer Science
* Benjamin James Goecken B.S. History
Laureen Muir Graves M.S.Ed. Special Education
Grishma Gurung B.S. Biology: General Biology
Zenova Marie Harris B.S. Psychology
Hunter Joseph Hawthorne B.S. Computer Science
Darion Michael Higgins B.S. Computer Science
Raghavender Jarupati M.S. Applied Computer Science
Julie Ann Johnson M.S. Applied Health/Sport Sciences
Prathibha Kamani M.S. Applied Computer Science
* Jacob Andrew Katsion B.S. GIS: Data and Technology Emph
Srikar Reddy Katta M.S. Applied Computer Science
Brett A Kirk B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Arun Kumar Kona M.S. Applied Computer Science
Deepak Kuchana M.S. Applied Computer Science
Haritha Kurla M.S. Applied Computer Science
Karthik Laddipeerla M.S. Applied Computer Science
Koushik Lakkaraju M.S. Applied Computer Science
Taylor Mon'Tee Legrone B.S. Mass Media: Brdcast Production
Chen Liang M.S. Sport & Exercise Psychology
Johnny Matthew Looram B.S. Human Services
Sushmitha Madireddy M.S. Applied Computer Science
Alekhya Devi Manne M.S. Applied Computer Science
Kavya Sri Margam M.S. Applied Computer Science
Brent Tanner Martin B.S. History
Elizabeth A Mason M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis
** Caleb Charles Mather B.S.Ed. Middle School
Kade Alexander Maupin B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Daniel J McCulloch B.S. Mathematics
Venkata Naga Kamal Nadh Meduri M.S. Applied Computer Science
Shiva Teja Miyapuram M.S. Applied Computer Science
Sai Krishna Mudduluru M.S. Applied Computer Science
Nikhil Muthyala M.S. Applied Computer Science
Miranda Nilene Oder B.S. Psychology
Jyothsna Pala M.S. Applied Computer Science
*** Sarah Colleen Percell B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Abhilash Pochampally M.S. Applied Computer Science
Tarun Kumar Potlapalli M.S. Applied Computer Science
Yeshwanth Rao Rangineni M.S. Applied Computer Science
Amarendar Reddy Reddygari M.S. Applied Computer Science
Rachel Jean Roush B.A. Psychology
Valerie Ann Ruby M.S. Applied Health/Sport Sciences
Sunil Kumar Sangaraju M.S. Applied Computer Science
Kameron Alec Schieffer B.S.Ed. Biology Education
Bailey R Schmidt B.S. Communication:Public Relations
Reshma Shaik M.S. Applied Computer Science
Dominique Q Sherrod B.S. Business Management
Mahipal Signh B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Aaron Gerald Spinler B.S.Ed. Physical Education
Selina Rae Talmadge B.S. Business Management
Saidevi Uppalapati M.S. Applied Computer Science
Venkata Naga Manikanta Harnath Vagicharla M.S. Applied Computer Science
Unnathi Vallapu Reddy M.S. Applied Computer Science
Vinay Madhav Reddy Vanga M.S. Applied Computer Science
Venkata Naga Mahesh Kumar Vankayala M.S. Applied Computer Science
Avinash Vasadi M.S. Applied Computer Science
Michelle Inez Vaught M.S.Ed. Teaching: Early Childhood
Darshan Yadav Venkatesh M.S. Applied Computer Science
Bala Krishna Vijayagiri M.S. Applied Computer Science
Akshay Reddy Vontari M.S. Applied Computer Science
Ashlyn J Wiederholt B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Samuel Gene Westbrook M.S.Ed. Guidance and Counseling
Qinwen Xue B.S. Finance: Financial Management
Maysville Jessica Ann Ebersold M.S.Ed. Reading
Jennifer Nicole Haley B.S. Accounting
Scott Allen Maltsberger M.S. Recreation
Stefani Elaine Pulley M.S.Ed. Guidance and Counseling
Maywood Carley Elizabeth Williams B.S. Applied Health: Exercise Sci
Meadville Halee Elizabeth Neal B.S. Finance: Financial Management
Mercer * Kassidy Kay Stark B.S.Ed. Business Education
Miami Kayla Rachelle Elson B.S. Agronomy
Miller Erin Jean Wilkins B.S. Mass Media: Brdcast Production
Moberly * Zachary Gordon Brown B.S. Mass Media: Brdcast Production
Montgomery City Brian Russell Davis B.S. Management Information Systems
Montrose *** Alexander Coulter Engeman B.S. Agricultural Business
Mosby *** Janelle Weber B.S. Theatre: Performance
Mound City Jordyn Marie Pankau B.S. Business Technology
Luke Sanders B.S. Psychology
** Thomas Jacob Shifflett B.S. Business Management
Mount Vernon Shane Douglas Williams B.S. GIS: Geographic Emphasis
Napoleon * Katelynn Rena Kropp B.S.CLS Clinical Laboratory Sciences
Nelson Amanda Jean Hampton B.S.Ed. Agricultural Education
Novinger Dakota Michael Kittle B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
O'Fallon Lydia Marie Przybylski B.S. Theatre: Technical and Design
Oak Grove Morgan Danielle Maguire B.S. Geography
Christian Joseph Phelps M.S. Applied Health/Sport Sciences
Micah Ethan Sperry B.S. Agricultural Science
Alexandria Christine Turpin B.S. Psychology
Ashley Erin Watson B.S.Ed. English Education
Oregon David Gerrell Winget M.S.Ed. Teaching: Mathematics
Parkville *** Alexandria Paige Eiken B.S. Nanoscience: Nanoscale Biology
Alec Richard Henn B.S. Mass Media: Brdcast Production
* Cole Christian Knoernschild B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Emili Brooke South B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Parnell Nicholas L Patterson B.S. Agricultural Business
Dalton Lee Welch B.S.Ed. Elementary Education
Pattonsburg Melinda Megan Hess B.S. Biology: General Biology
Peculiar Leslie Leon Blackburn B.S.Ed. Physical Education
Sara Katherine Cumberland B.S. Biology: General Biology
Pickering Taylor Max Crater B.S. Mass Media: Brdcast Production
** Hallie A Henggeler B.S. Psychology
Pilot Grove Nathan Dean Beach B.A.S. BAS - Agriculture
Platte City * Haylee Marie Davis B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Ashlee Julianne Guillory B.S. Applied Health: Exercise Sci
*** Karissa Nicole Lloyd B.S.Ed. Elementary Education
* Shelby Lynn Lloyd B.S. Communication:Public Relations
** Rachel Lynn Rawlings B.S.Ed. Elementary Education
Michael James Wolowicz B.S. Theatre: Performance
Plattsburg Virginia Inez Webber B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Pleasant Hope Victoria Inez Garrett B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Powersville Chelsey Ranae Valentine B.S. Agricultural Science
Princeton Kimberly Nichole Elsberry M.S.Ed. Guidance and Counseling
Ravenwood Kerrigan Marie Adwell B.S. Radiologic Sciences
Jenny Marie Seipel B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Raymore Austin Jeffery Mezzacasa B.S. Business Management
Kyle Donald Teter B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Raytown Taelor Brianna Barrett-Jones B.S. Geology: Environmental
Ryan Keith Brown B.S. Business Management
*** Emily Ann Johnson B.S.Ed. Elementary Education
Suzette Marie Jusino M.S. Recreation
Rayville * Emily Erin Bush B.S.Ed. Middle School
Richland Annelise Josephine Wright B.S. Mass Media: Brdcast Production
Richmond Mary Catherine Penny B.S. Agricultural Science
Ridgeway Terry Todd Alexander B.S. Computer Science
Rolla ** Casey Elaine Bladdick B.S.Ed. Elementary Education
Kalen S Brady M.S. Geographic Information Science
Darin C Welch M.S. Geographic Information Science
Rushville Riley Joseph Miller B.S. Agronomy
James Lee Sellers B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Saint Charles Drake Anthony Watson B.S. History
Lane Taylor Williams B.S. Communication:Public Relations
Saint Joseph Charlotte Ann Buhman M.S.Ed. Teaching: Early Childhood
Carlie Rae Campbell B.S. Radiologic Sciences
Michael Christian Cripe B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Michelle Annette Geeting M.S. Instructional Technology
Rollens Alexandra Hardy B.S. Psychology
*** Zachary Thomas Miller B.S. Psychology
* John Matthew Prokop B.S. Mass Media: Brdcast Production
Manvir Vick Singh B.S. Mathematics
** Rylie Nicole Wilkinson B.S. Biology: Biomedical Sciences
Saint Louis Connor Thomas Besancenez B.S. Computer Science
Nelson Abram Butler B.S. Mass Media: Brdcast Production
*** Carter Steven Jeffery B.A. History
Devin Andrew Miller B.S. Computer Science
Harshini Nunna M.S. Information Systems
Destiny B Plair B.S.Ed. Elementary Education
Jordan Marie Quinlan M.S. Sport & Exercise Psychology
William John Robinson B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Saint Peters Jarrod Isiah Bishop B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Saint Robert ** Stephanie Rose Gibbs B.S. Business Management
Savannah Katherine Michelle Ernst B.S. Theatre: Technical and Design
Michael Byron Gordon B.S. Chemistry: General Chem Emph
Jessica Renae Hoffman B.S. Communication:Public Relations
Luke Remington Hummer B.S. Finance: Financial Management
Nathaniel Lee Miller M.B.A. MBA: General Management
Allison Kaye Sybert B.S. Marketing
Sedalia Brett James Lang B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Jessica Ione Rigdon B.S. Theatre: Technical and Design
Traci Leigh Wisbey B.S. Business Management
Shelbyville ** Bridgett LeAnn Gibbons B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Skidmore *** Emily Ann Cordell B.S. Agricultural Science
Taylor Paige Miles M.S.Ed. Special Education
* Rachel Marie Mullins B.S.Ed. Elementary Education
Smithville Madison Ruth Adler B.S. Criminology: Diversity
Taylor Lynn Bush B.S. Business Management
Casper Michael Fergen B.S. Radiologic Sciences
** Zoe Opal Green B.F.A. Art: Studio
Stanberry Quentin Matthew Eiberger B.S. Business Management
Nathan James Luke B.S. Agricultural Business
** Kaleigh Mae Wilmes B.S.Ed. Elementary Education
Stark City Cher-Xa Thao B.S. Computer Science
Steele * Emily Paige McHugh B.S. Biology: Cellular/Molecular
Steelville Logan Edward Billingsley B.S.Ed. Agricultural Education
Stewartsville Dominick Tanner Fleeks B.S. Human Services
Dee A Flint M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Sumner Morgan Kate McCormick B.S. Agricultural Business
Tarkio ** Ambera D Pearson B.S. Biology/Psychology
Trenton Samantha Reanne Shaw B.S. Human Services
Isaiah G Swann B.S. Mass Media: Sports Media
Troy ** Benjamin Ray Westerman B.S. 1. Biology
2. Wildlife Ecol & Conservation
Turney Amanda Lynne Rupert B.S.Ed. Elementary Education
Union Joshua William Skaggs B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Unionville ** Cory James Finch B.S. Mass Media: Brdcast Production
Jarrod Messman B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Kaisee Dawn Perkins B.S.Ed. Physical Education
Cody James Quint B.S. Agricultural Business
Union Star Dylan Klawuhn B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Warrenton * Karla Nicole Everman B.S. Accounting
Warsaw Benjamin Layne Brodersen B.S. Animal Science
Waynesville Montez O Huggins II B.S. Mass Media: Brdcast Production
Weatherby * Jonathan Joseph Kimball B.S. Psychology
Weston * Logan Floyd Moose B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Chad A Vincent M.S.Ed. Special Education
Wildwood Abigail Joelle Steinhoff B.S. Communication: Interpersonal

Nebraska (United States)

Beatrice * Shelby Ann Barnard B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Shelby Milniece Bloomquist B.S. Biology/Psychology
** Alexander Mitchell Meyers B.S. History
Bellevue * Courtney Kay Bybee B.S. Marine Biology
Bennington Amanda Lynn Bennetch B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
*** Brenna Alyse Clark B.S. Biology/Psychology
Luke Isaiah Peterson B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Blair Bailey A Mason B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Cortland * Chase Allen Hartwig B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Crete Jared Stehlik B.S. Agricultural Science
Dorchester Bailey Kathrine Fisher B.S. 1. International Business
2. Marketing
Elkhorn ** Sarah Margaret Brand B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Tayte Stephen Myers B.S. Marketing
** Sarah E Rouse B.M.E. Vocal Music Educ/Voice
** Mallory Anna Wescom B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Falls City *** Madison Mae Olberding B.F.A. Art: Graphic Design
Cody D Schawang B.S. Agricultural Business
Fremont Makenzie Joan Dockerty B.S. Mass Media: Brdcast Production
Walker Munro Hulett B.S. Criminology: Diversity
Brittney L. Keene B.S. International Business
** Riley N Sleister B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Gretna Bonnie Jean Butler B.S. Emergency & Disaster Mgmt
** Michael Adam Morgan B.S. Biology: Biomedical Sciences
Michaela X Owen B.S. Management Information Systems
** Anna Maria Reick B.S. Psychology
Herman Tori Lynn Paulsen M.S. Sport & Exercise Psychology
Kearney ** Alana Katelyn Baack B.S.Ed. Elementary Education
Christa Ann Lovitt B.S. Marketing
La Vista * Brett Michael Dougherty B.S. Biology/Psychology
Lincoln Grant Dean Allen M.S. Applied Health/Sport Sciences
* Sarah Kristine Allen B.S.Ed. Elementary Education
* Madison Rae Hulse B.S. Biology: General Biology
Devin Joseph Krenk B.S. Finance: Financial Services
Landon Kordell Kubicek B.S.Ed. Physical Education
** Elizabeth Rosa Loos B.S. Biology: Biomedical Sciences
Milford * Makayla Kristine Roth B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Norfolk Erica Tod Dover B.S. Agricultural Science
Omaha Chase Austin Ahlers B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Erica Anne Babin B.S.Ed. Elementary Education
Brooke Lindsay Bennett B.S. Communication:Public Relations
Thomas Michael Bird M.B.A. MBA: General Management
Madison Ann Bonnett B.S. Biology: Biomedical Sciences
** Ashton Elizabeth Bradley B.S.CLS Clinical Laboratory Sciences
*** Erin LaDonna Brown B.S.CLS Clinical Laboratory Sciences
** Kali Marie Coates B.S. Theatre: Performance
* Jack Roosevelt Dresslar B.S. Political Science: Cr Jus/Crim
Kayla Marie Earl B.S. Biology: Biomedical Sciences
Nicholas Jobe Fountain B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Kyle Robert Hufferd M.S.Ed. Special Education
Brooke Marie Konecky B.S. Accounting
Luke Michael Maass B.S. Business Management
Ashley Elizabeth Malloy B.S. Mathematics
Zachary Thomas Nielsen M.B.A. MBA: General Management
Madyson Mae Pendergast B.S. Communication:Public Relations
* Kathryn Pesek B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Chandler Jewel Petersen B.S. Communication: Organizational
* Anne Rachel Polland B.S. Mass Media: Appld Advertising
Megan Elizabeth Powell B.S. Marketing
* Madison Marie Prismantas B.S. Psychology
* Brady Joseph Reed B.A. Theatre
Evan Randall Root B.S. Human Services
Alyson L Stanczyk B.S.Ed. Elementary Education
* Anna Nicole Thoma B.S. Psychology
Alexander David Wickert B.S. Finance: Financial Management
MacKenzie Lee Wisecarver M.S.Ed. Guidance and Counseling
Panama *** Samantha J Houfek B.S. 1. Business Management
2. Org Beh/Human Resource Mgmt
Papillion ** Taylor Rae Bland B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
** Jessica Lynn Buckley B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
** Austina Marie Falcone B.S.Ed. Elementary Education
Lindsey Ray Gess B.S. Business Management
Roseland * Emily Quinn Bonifas B.S.Ed. English
Seward Nicole Taylor Canning B.S. Psychology/Sociology
** Jacob Daniel Hain B.S. Agricultural Business
Myranda Lea Nerud B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Strang Elizabeth Joy Ohlde B.A. Communication:Public Relations
Walton * Kourtney Layne Kempkes B.A.S. BAS - Agriculture
Weeping Water Lindsey Marie Mills B.S. Agricultural Science
Wilber Connor Allen Ksionzek B.A.S. BAS - Agriculture

New Jersey (United States)

Piscataway Veera Kishon Kumar Mucherla M.S. Applied Computer Science
Woodbridge Srinithya Kamareddy M.S. Applied Computer Science

New York (United States)

Brooklyn * Aawaj Raj Joshi B.S. GIS: Data and Technology Emph
* Prakriti Pokharel B.S. English
Woodside Tashi Tshering Sherpa M.S. Information Systems

Ohio (United States)

Seven Hills Tilak Vinuth Nag Dhulipalla M.S. Applied Computer Science

Oklahoma (United States)

Edmond Snigda Jataprolu M.S. Applied Computer Science

Texas (United States)

Austin Lavanya Kalluri M.S. Applied Computer Science
Dallas Roberto Davis B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Houston Sowjanya Gangapuri M.S. Information Systems
Midlothian Jacob Kennth Madden B.A. Psychology
San Antonio Aswini Vadlamudi M.S. Applied Computer Science
Watauga Brentt Jay Hughes B.S. Business Management

Utah (United States)

Tooele Cherokie Gayle Davis B.S. Psychology

Virginia (United States)

Alexandria Kristopher Kai Reinertson M.S. Geographic Information Science
Herndon Kranthi Kumar Parelly M.S. Applied Computer Science

Washington (United States)

Snohomish Tejaswi Uppalapati M.S. Information Systems

Wisconsin (United States)

Oconomowoc Emily Marie Hotchkiss M.S. Applied Health/Sport Sciences

Venezuela

Maracay Alixon Alejandro Herrera Martinez B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468