This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

June 20, 2017

Northwest announces spring 2017 trimester graduates

The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2017 spring trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in clinical laboratory sciences (B.S. CLS), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's spring 2017 graduates listed by country, state and hometown:

Hometown   Name Degree Major

India

Hyderabad Nayan Reddy Prodduturi M.S. Applied Computer Science
Pruthvi Raj Sagiraju M.S. Applied Computer Science
Divya Jadhav M.S. Applied Computer Science
Panipat Prankur Malhotra B.S. Computer Science
Vijayawada Naga Nikhitha Ananthaneni M.S. Applied Computer Science

Mexico

Guadalajara * Lorena Miroslava Rivas Jarolim B.S. Foods & Nutrition: Dietetics

Netherlands

Moergestel ** Aniek Marianne Kolen B.S. Foods & Nutrition: Dietetics

Arizona (United States)

Glendale Sophie Sylvie Cole M.S. Geographic Information Science

California (United States)

Los Banos Austin Christopher Slayday M.S. Recreation

Colorado (United States)

Parker Miranda Lynn Foster B.S. Communication:Public Relations

Florida (United States)

Melbourne Andrea Johnson Newbern M.S. Geographic Information Science
Parkland Dillon Morgan Espey B.S. Emergency & Disaster Mgmt

Illinois (United States)

Carol Stream * Gianna E Huspen B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Chicago Aaron Jonathan Archie M.B.A. MBA
Millstadt Tiffany Janean McBride B.S. Management Information Systems
Quincy Mikayla Lee Guymon Heintz B.S. Liberal Arts and Sciences

Indiana (United States)

Corydon Rebecca Ann Riley B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Lafayette * Dillon Scott Alexander B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness

Iowa (United States)

Adel Andrea Marie Baier B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Afton Audrey Rose Bolinger M.B.A. MBA
Sydney Shai Weis B.S. Animal Science
Altoona Luke Thomas Guenther B.S. Business Management
Reagan Catherine Van Meter B.S. Communication:Public Relations
Ames ** Kara Jean Andersen B.S. IDM: New Media
Ankeny Garrett C Aukes B.S. Agricultural Science
Atlantic Branden Michael Ballinger B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
  Austin Christopher Conrad B.S.Ed. Middle School
Dylan J Kay M.B.A. MBA
Audubon * Brock Andrew Deist B.S. Agricultural Science
Jacob Wade Petersen B.S. Agricultural Business
Bedford * Kyle Eric Yehle B.S. Mass Media: Sports Media
Bettendorf Elizabeth Ann Penrose B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
  * Benjamin Michael Trewyn B.S. Biology/Psychology
Bloomfield Maggie Ann Hougland B.S.Ed. Agricultural Education
Bridgewater Taylor Jo Henkenius B.S. Agricultural Business
Brooklyn * Samantha Lynn Doty B.S. Animal Science
Clarinda Daniel M Bates B.A. Music
Corning Andrea Lynn Boswell B.S. Theatre: Performance
Council Bluffs Hunter James Andrews B.S. Theatre: Technical and Design
* Kurt Allan Lee B.S. Biology: Zoology Emphasis
Crescent Chelsie Marie Hardesty B.S. Marketing
Creston Cooper Rae Bailey B.S. Animal Science
* Adam Christopher Bochart B.S. Mass Media: Brdcast Production
Ryan Lee Cook B.S. Management Information Systems
Chisum John Downing B.S. Agricultural Business
Melanie Ann Marvin B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Matthew Joe Waltz B.S. Agricultural Business
Emily Rose Wignall B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Defiance ** Carly Jayne Nielsen B.S. Psychology
Des Moines Kolby Allen Greenslade B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Diagonal Heath R. Evans B.S. Agricultural Business
Eldridge David Robert Kietzman M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Elliott ** Ellen Larisa Oster B.S.Ed. Elementary Education
Farragut Jacob William Welchans B.S. Political Science
Glenwood Seth Anderson Phillips B.S. Animal Science (Pre-Vet)
  Seth David Warren B.S. Animal Science
Gravity Jessica Lee Johnson B.S. Animal Science
Grimes * Karlee M Morgan B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Griswold Christian Andrew Jorgensen B.T. BT - Agriculture
  ** Larissa Kay Potter B.S.Ed. Elementary Education
* Tanner Lane Potter B.S. Animal Science
Harlan Taylor Joy Essa Brown B.A. Psychology
* Anna Christine Hastert B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Holstein ** Amelia Renee Leuschen B.A. History
Humeston Cassandra Dee Moore B.S. Agricultural Science
Imogene Mishatona Lee Sayers B.S. Agricultural Business
Indianola Alexander Stephen Catron B.S. Agronomy
Iowa City * Jacob Douglas Vollstedt B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Johnston * Haley Constance Manning B.S.Ed. Physical Education
Kimballton * Sam Warren Dreher B.S. 1. Business Economics
2. Finance: Corporate Finance
Knoxville Eric Lee Harvey B.T. BT - Agriculture
  Abby J Pothoven B.S. Agricultural Business
* Jordan Lea Richardson B.S.Ed. Agricultural Education
Le Mars ** Shay Marie Hatfield B.S. CLS Clinical Laboratory Sciences
Lenox Madison Marie Douglas B.S. Psychology
  * Todd A Stoaks B.S. Agricultural Business
Leon * Sarah Jeals Elsberry B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Lewis Tyler Michael Muhlbauer B.S. Finance: Financial Services
Malvern Michaela R Staiert B.S.Ed. Elementary Education
Milford Cheyanne Nicole Kopera B.S.Ed. Elementary Education
Missouri Valley Dain Richard Hember B.T. BT - Agriculture
Mitchellville Cameron Lawrence Lawler B.S. Agricultural Business
Mount Ayr Jena Lynn James B.S. Agricultural Science
Mount Pleasant Morgan Rhea Barton B.F.A. Art: Graphic Design
Neola Jason Eugene Denning B.T. BT - Agriculture
Norwalk Eric Loy Bagby M.S. Sport & Exercise Psychology
Orient * Chrystal Lee Patten B.S. Agricultural Business
Oskaloosa Jared F. Van Kooten B.S. Agronomy
Pella Brian Robert Heifner B.S. Computer Science
Prole *** Cassidy Kay Purdy B.S.Ed. Elementary Education
Red Oak Jacob Scott Reeve B.S. Geography
Redfield Lucas Jon Anderson B.S. Geography
Remsen Brittany Joy Sudtelgte B.S. International Business
Shenandoah * Wilbur Eugene Ellis B.F.A. Art
Elizabeth Diane Wilson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Silver City Kreighton Dale Elwood B.S. Mass Media: Sports Media
Sioux City ** Katie Jo Middaugh B.S. Biology: General Biol Emphasis
Stuart Miranda Kay Snell B.F.A. Art: Graphic Design
Tabor Phillip L Worcester B.S. Agricultural Business
Thurman Lynde Danielle Madison B.S. Agronomy
Treynor Ryan Jeffery Carley B.S. Computer Science
* Paige Elizabeth Volkens B.S. Agricultural Science
Urbandale Bryan John Baker Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
  * David D Bruce B.S. Computer Science
Van Wert * Tara Marie Norman B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Villisca Amanda Jordan Focht B.S.Ed. Elementary Education
** Travis William Herzberg B.S. Agronomy
  Austin Roger Sorensen B.S. Animal Science
Waukee Kiersten Ruthjeanne Orton M.S. Applied Health/Sport Sciences
West Des Moines Nicholas E Gerlach B.S. Finance: Financial Services
Winterset ** Adam Dell Purdy B.S.Ed. Social Science

Kansas (United States)

Bucyrus Nicole Lynn Hopkins B.S. Finance: Financial Services
Hiawatha Brandon Eugene Keller M.B.A. MBA - Ag Economics Emphasis
Kansas City Ve'Shawn Preston Lamont Dixon B.S. Political Science
  Malinda Cherrelle Herron B.S. Mass Media: Sports Media
** Alicia Linette Johnson B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Lansing Kaitlin A Williams B.S. Communication:Public Relations
Lawrence Scott A. Watson M.S. Geographic Information Science
Louisburg *** Joseph Willem Garza B.S. Accounting
Marysville ** Sabrina Renee Throm B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Merriam Jessica Nichole Kaufman B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Morrill * Emma Taylor Kleopfer B.S. Psychology
Olathe Haylee Danielle Meyer de Barros B.S.Ed. Elementary Education
  Jessica Lee Feltner B.S. 1. Communication: Organizational
2. Communication:Public Relations
** Ashley Nicole Hawkins B.S. English
Overland Park * Conner Dodge Crooker B.S. 1. Accounting
2. Economics
3. Finance: Corporate Finance
Prairie Village * Zachary Henry Schneider B.S. Business Management
Richmond Stephen Glenn McDonald B.S. Psychology
Topeka Alexander D Henry B.S. Biology: Cellular/Molecular

Mississippi (United States)

Biloxi * Kellie Scout Higley B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical

Missouri (United States)

Albany * Taylor Corynne Findley B.S. Psychology
  Kaylie Elizabeth McGinley B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
*** Grant David Parman B.S. Agricultural Business
Archie Austin Lee Ray B.S.Ed. Agricultural Education
Aurora Jesse Logan Parker B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Ballwin Mark Edward Masalskis M.S. Applied Health/Sport Sciences
Barnard * Layne A Beattie B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Belton Katie Lynn West B.S. 1. International Business
2. Marketing
Bethany Austin D Vandivert B.S. Agricultural Business
Blue Springs Timothy Lee Elliott B.A. English
** Hannah Paige Frerking B.S.Ed. Social Science
  Haley Kay Gray B.S. Marketing
Sydney Michelle Jones B.S. IDM: New Media
Haden Mitchel Kioh B.S. Accounting
Katherine J McLean B.S. Psychology
* Randi Megann Smith B.S.Ed. Elementary Education
Bolckow Alex James Wiederholt B.T. BT - Agriculture
Brashear Hayden Thomas Housman B.S. Agricultural Science
*** Shelby Lynn Salter B.S.Ed. Elementary Education
Braymer Patrick Blake Peters B.S. Animal Science
Brookfield Alizabeth Shadlynn Blair Ballard M.S. Higher Education Leadership
  *** Katie Ann Falconer B.S.Ed. Elementary Education
** Cassie Marie McKenzie B.S. Radiologic Sciences
Tamlyn R Smith B.S. Agronomy
Browning * Tawnya Irene Hardy B.S. 1. Agronomy
2. Animal Science
Burlington Junction Jeremy Todd Ingraham Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Kassondra Renae Jones B.S. Human Services
  Sarah Nicole McIntyre B.S. Psychology
Cameron Rebekah Marie Adamek B.S. Psychology
Whitney Nicole Parks B.S. Finance: Financial Management
Marcie Ann Webber B.S. Radiologic Sciences
Cape Girardeau * Jordan Dirrel Reddin B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Chillicothe Derek Wayne Gray B.S. Agricultural Business
Clearmont Bryce Daniel Evans B.S. 1.Agricultural Business
2. Animal Science
Conception Junction Tyler Keith Schmitz B.S. Business Technology
Corder Morgan Anne Schaeperkoetter B.S. 1.Agricultural Business
2. Animal Science
Cosby *** Amy Marie Bunse B.S. 1.Agricultural Business
2. Animal Science
Country Club ** Courtney Rae Coble B.S. Finance: Financial Management
Jessica Faye Cornelius B.S.Ed. Middle School
Allan Housell Smith M.B.A. MBA
Cowgill Erica M McBee M.S.Ed. Teaching: Sec Agriculture
Curryville Anne M. Luebrecht B.S. Business Management
Downing Drew Michael Bruner B.S.Ed. Middle School
Easton Hayley Marie Myers B.S. Animal Science
Edina ** McKaiya Raye Miller B.S.Ed. Elementary Education
Eldon Brittany Marie Kempker B.S. 1. Agricultural Business
2. Marketing
Excelsior Springs Jennifer Sue Dugan M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
  Jordan Nicole Smith B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Fairfax Shannon Rae Culp B.S. IDM: New Media
Tristan Earl Ray B.S. Agricultural Business
Faucett ** Sara Ann Voisard B.S. Chemistry: General Chem Emph
Fayette *** Alexandra Nicole Davis B.S. 1. Geology: General
2. Geography
Festus * Maria Rebecca Wiseman B.S. IDM: Computer Sci Programming
Florissant * Joseph Michael Anger B.S. Biology/Psychology
  Joel Anthony Hamilton B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Alyssa Mechelle Johnson B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Jennifer Rene O'Dell B.S. Psychology
Forest City April Dawn Allen M.S.Ed. Special Education
Foristell Cody Ryan Smith B.S. International Business
Gibbs Angela Faith McKim B.S. Business Management
* Olivia Fay Thompson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Gilman City ** Ryan Daniel Burrows B.S. Biology/Psychology
Gladstone Leigha Dawn Chenoweth B.S. English
Caroline Harrison Cox B.S. Marine Biology
Corey Phillip Ehlers B.S. Computer Science
  Matthew Allen Peacher B.M.E. Vocal Music Educ/Voice
Jessica M Velder Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Charles William Ward M.B.A. MBA
Gower Robert Louis Carstensen B.A. Music
Grandview Anthony Todd Ealy Jr B.S. Political Science
Raeonna Alexis Williams B.S. Psychology
Grant City Samuel Charles Martell B.S. Biology: Biomedical Sciences
  Julia Gayle Wideman M.A. English
Green Ridge *** Claressa Kay Chamberlin B.S. Animal Science
Greenwood * John Bradley Smith B.S. Marketing
Zachary Tyler Swinford B.S. Marketing
Hallsville Samuel Addison German B.S. Nanoscience: Nanoscale Physics
Hamilton ** Timothy Joseph Schieber B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Hannibal Dori Fae Colborn M.B.A. MBA
Harrisonville * Courtney Madison Bomberger B.S. Psychology
Kailey Marie Huston B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Hazelwood Tre'Lesia D. Ward B.S. Psychology/Sociology
Helena Brandon Michael Thomas B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Holt Andrew Patrick Goepferich B.S. Agricultural Business
* Jordan Claire Hale B.S.Ed. Elementary Education
Nichole Marie Junco M.S.Ed. Guidance and Counseling
Tanner Scott Wendel B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Holt's Summit Justin Ray O'Dell B.T. BT - Geographical Info Systems
Houston Lake Joseph Anthony Cornejo B.S. Mass Media: Brdcast Production
Imperial Austin C Rolfes B.S. Biology: General Biology
Independence * Katherine Elise Baldus B.S.Ed. Middle School
* Jackie Jean Becker B.S. Business Technology
  Tyler A Foster B.S. Marine Biology
Taylor Elizabeth Haas B.S. Mass Media: Appld Advertising
Andrew Ryan Jennings B.S. Geology: General
Stephanie Kate Sloan B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Jamesport Reuben Ellsworth Gingerich B.S. Chemistry: General Chem Emph
Jefferson City George Kipp M.S. Geographic Information Science
Jack Henry Young B.S. Mass Media: Sports Media
Joplin Kevin John Meadowcroft M.B.A. MBA
Kansas City Ryan Dale Barmann B.S. Communication: Organizational
  Jessica Jo Bonnot B.S. Horticulture
Adam Elliott Campbell B.S. Management Information Systems
Sean David Carder B.M.E. Vocal Music Educ/Voice
Naomi Jeanne Coates B.S.Ed. Elementary Education
John-Paul Eugene Culver B.S. IDM: Computer Sci Programming
Karin Beth Davis M.S. Higher Education Leadership
Rebecca Christine Duncan B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Michelle Lynn Easterday M.S.Ed. Special Education
Elizabeth Ann Ferron M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Travis L Greenwood M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Christina Nichole Hansen B.S. Psychology
KnyElah Hill B.S. Communication:Public Relations
Megan Marie Hummel B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Brian Gerard Kaufmann B.S. Finance: Financial Management
Daniel Patrick Kerwin B.S. Finance: Financial Management
*** Marley Karen Killgore B.A. Psychology
* Courtney Ann Milius B.S. 1. Biology
2. Psychology
** Mersadie Renae Moore B.S. 1. Business Management
2. Marketing
*** Jordan Paul Nazario B.S. Computer Science
** Allison Rae Nissley B.S. Theatre: Performance
Jessica Lynn Nolin Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Becca Brianne Nowakowski B.S.Ed. Elementary Education
Andrea Michelle Palmer M.S.Ed. Special Education
Megan Jeanne Power M.B.A. MBA
Alonzo Christian Powers B.S. Mass Media: Brdcast Production
Dalton Michael Price B.S. Geology: General
Anthony Vincent Quintero B.S. Computer Science
Trey X Randle B.S. Mass Media: Multimedia Journal
** Brooke Elaine Ravenscraft B.S.Ed. Elementary Education
*** Courtney Sue Ravenscraft B.S.Ed. Elementary Education
Chacey Christiana Rembecki M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
John Stanley Rodriguez B.S.Ed. Physical Education
Veronica Louise Rogers B.S. Business Management
Jessica Ruth Sanders B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Ross Thomas Sharp M.S.Ed. Health and Physical Education
Audra Lynn Simcoe M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
* Kayla Jordan Simmons B.A. 1. Spanish
2. Writing: Creative/Publishing
Adrienne Alysse Smith B.A. Psychology/Sociology
Kara Elizabeth Smith M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Keenan Nijal Smith B.S. Business Technology
Laiya Shari'a Smith B.S. Communication:Public Relations
* Emily Blair Spittler B.S. Biology: General Biology
Alexander E Taylor M.S. Sport & Exercise Psychology
Daniel Steven Tripp B.S. Geology: Environmental
Alexis Tra'Nae Turner B.S. Psychology
Haley Lenae Vickers B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Leigh Ann Weisbach M.B.A. MBA
Hannah Elizabeth Woodson B.S.Ed. Art Education
Mariah Elizabeth Zamarripa B.S.Ed. Elementary Education
Kearney ** Madeline Rae Essig B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Dalton E Haberman B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano
Alannah Paige Kenowith B.S. Marketing
** Cassidy Nicole Lee B.S. Biology/Psychology
Robert Dane Moss B.S. Geology: General
Ryan E Muiller B.S. Marine Biology
Elisabeth Sarah Pinkman B.S.Ed. Elementary Education
** Emily Nicole Smith B.S. Psychology
Kidder Jacqueline Michon Lemoine Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
King City Bryan Austin O'Neal B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
  Schafer Jay Townsend B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Jordan Renee Weddle B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Kingsville Trey Allen Vinke B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Kirksville Anna Nicole Coy B.S. Agronomy
* Sarah Joan Findling B.S.Ed. Elementary Education
Knob Noster Dakota Dawn Carroll B.S. Marketing
Laddonia Caleb Joseph Bertels B.S. Computer Science
Lancaster Tad Matthew Shotten B.S.Ed. Physical Education
Lathrop Jacob Boone McKnight B.A. English
  Jason Alexander Van Horn B.S. Agricultural Science
Lawson Michelle Marie Parsley B.S. Economics
  Nathaniel Wayne Suddarth B.S. Computer Science
Austin Kegan Walker B.S. Agricultural Business
Lee's Summit Brian Aceves B.S. Mass Media: Appld Advertising
  *** Calli Renee Bales B.S. Psychology
  * Malinda Sue Blanchon B.S.Ed. Middle School
Benjamin S Fiedler M.S.Ed. Health and Physical Education
Caleb Lee Foster B.S. 1. Finance: Financial Management
2. Finance: Financial Services
Megan Elizabeth Jackman B.S.Ed. Middle School
  * Sarah Elizabeth Laemmli B.S. Marketing
*** Kayla Sue Morgan B.S. Mass Media: Brdcast Production
Kevin Eugene Mott B.S. IDM: Computer Sci Programming
*** Haley Marie Riffle B.S.Ed. Elementary Education
Tucker Lee Peve B.S. Business Management
Lindsay Jean Rimel M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Exon Travionne Smith B.S. Business Management
* Sandip Subedi B.S. Computer Science
James P Thieman B.S.Ed. Middle School
Raegan Nadene Wagner B.S. Communication:Public Relations
Lewistown Isabella Renee Lay B.S. Agricultural Business
Liberty Kellianne Paige Baker B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Nathaniel James Carl B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Mary Margaret Carmichael B.S. International Business
** Anna Jean Carter B.S.Ed. Elementary Education
** Lyndsaybeth Suzanne Garrison B.S. Human Services
  Kayla Michelle Hammer B.S. Mass Media: Brdcast Production
Timothy Jacob Hannah B.S. Mass Media: Sports Media
Shawna Lee Kingston B.S. Mass Media: Multimedia Journal
John Marshal Otis B.S. Chemistry: General Chem Emph
James Ragan B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Jacob Christopher Stansbury B.S. Accounting
** Brianna Lynn Swank B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Gabriella R Usera B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lone Jack Michael John Keefe B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Maitland Darcie Ellen Gallagher B.S. Agricultural Science
Marceline ** Kyle Steven Bell B.S. Biology/Psychology
  Timothy Lee Niemeier B.S. Animal Science
Marshall Kristen I Hollabaugh B.F.A. Art: Graphic Design
Maryville Rahul Vinay Akarapu M.S. Applied Computer Science
Sneha Alkuru M.S. Applied Computer Science
Chance Lure Allen B.F.A. Art
Neha Ankam M.S. Applied Computer Science
Nadeem Ansari M.S. Applied Computer Science
Charles Anthony Badami M.S. Applied Computer Science
* Jonathan Marc Baker B.S. Mass Media: Sports Media
Balaji Vinay Banala M.S. Applied Computer Science
Sai Kiran Bandaru M.S. Applied Computer Science
Sri B. M.S. Applied Computer Science
Ritish Reddy Bandi M.S. Applied Computer Science
* Alexis S Banegas B.F.A. Art
Durga Sparsha Bhagwat M.S. Applied Computer Science
Mounika Bhandari M.S. Applied Computer Science
*** Sarah Sharee Bliley B.S. Agricultural Business
Vamsy Chowdary Bobba M.S. Applied Computer Science
Hemanth Ravindranath Boinpally M.S. Applied Computer Science
Vinay Ashok Bondade M.S. Applied Computer Science
Kristy Mae Bruns B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Robert Louis Carstensen B.S. Computer Science
Sai Suneel Reddy Challa M.S. Applied Computer Science
Ashwini Cherukuri M.S. Applied Computer Science
Sarath Kumar Chidella M.S. Applied Computer Science
Jashwanth Chilakabhathula M.S. Applied Computer Science
Revathi Chittepureddy M.S. Applied Computer Science
Rakesh Chitturi M.S. Applied Computer Science
*** Kaylee Bryann Coulter B.S. Human Services
Billy Joe Crawford III B.S. GIS: Geographic Emphasis
** Wick Conrad Cunningham B.S.Ed. Middle School
Mallikharjuna Rao Dande M.S. Applied Computer Science
A. D. M.S. Applied Computer Science
Bruce Robert Henry De Witt B.S. 1. GIS: Civil/Public Emphasis
2. GIS: Data and Technology Emph
Chandra Dawn DeMott M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Taylor Ann Deen M.S.Ed. Guidance and Counseling
Devyani Satish Deshmukh M.S. Applied Computer Science
Sri D. M.S. Applied Computer Science
Amrit Dhimal M.S. Applied Computer Science
* Madison Michelle Driskell B.S. Psychology
Kaitlyn Renee Dunkin M.S.Ed. Reading
Rathnakar Reddy Ettedi M.S. Applied Computer Science
Chelsey Nicole Fannon B.S. GIS: Geographic Emphasis
Sushma Gaddam M.S. Applied Computer Science
Swetha Kumari Gajam M.S. Applied Computer Science
Venkata Suresh Reddy Ganapam M.S. Applied Computer Science
Sai Kiran Gandham M.S. Applied Computer Science
Anirudh Gannarapu M.S. Applied Computer Science
Vikram Simha Reddy Ganta M.S. Applied Computer Science
Prathibha Gayam M.S. Applied Computer Science
  Kaylee Sue Green B.S. Org Beh/Human Resource Mgmt
Shafali Gondi M.S. Applied Computer Science
Giri Rakesh Gopavaram M.S. Applied Computer Science
Chandra Mouli Gullapalli M.S. Applied Computer Science
Meher Manoj Gullapalli M.B.A. MBA
* Alanna Jade Gurney B.A. 1. English
2. Philosophy
Megan Renee Hamilton M.S.Ed. Reading
Michael Louis Hansen B.S.Ed. Art Education
Pavan Jupally M.S. Applied Computer Science
Mahesh Babu Kadiyala M.S. Applied Computer Science
Kalyan Dass Kairamkonda M.S. Applied Computer Science
Ankitha Jain Kala M.S. Applied Computer Science
Jeevitha Kamatham M.S. Applied Computer Science
Nishanth Reddy Kamballapalli M.S. Applied Computer Science
Sravya Kandepu M.S. Applied Computer Science
Lalith Kandriga M.S. Applied Computer Science
Vaishnavi Kankanala M.S. Applied Computer Science
Abhishek Kavalla M.S. Applied Computer Science
Connor Scott Kellerstrass M.S.Ed. Teaching: Mathematics
* Tyler Michael Kenkel B.S. 1. Finance: Financial Management
2. Finance: Financial Services
Prabhath Teja Kommirisetty M.S. Applied Computer Science
Rama Naveen Kommuri M.S. Applied Computer Science
Shivanvitha Konda M.S. Applied Computer Science
Prem Sagar Kondaparthy M.S. Applied Computer Science
Nitheesha K. M.S. Applied Computer Science
Manoj Kumar Kotte M.S. Applied Computer Science
Chiranjeevi Sneha Kotu M.S. Applied Computer Science
Chaoran Liu M.B.A. MBA
Grevil Gonsalo Lopes M.S. Applied Computer Science
** Dakota A Luke B.S. Communication: Organizational
Sumesh Madishetty M.S. Applied Computer Science
Suresh Kumar Madugula M.S. Applied Computer Science
Harish Kumar Majeti M.S. Applied Computer Science
Srinivasa Rao Makkena M.S. Applied Computer Science
Harika Malempati M.S. Applied Computer Science
Maximilian Malldorf B.S. Biology: General Biol Emphasis
Harish Reddy Mandadi M.S. Applied Computer Science
Venkata Sudheer Kumar Mandava M.S. Applied Computer Science
Laura Leigh McComb M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Michael Paul McVinua M.B.A. MBA
** Emily Ann Meyers B.S. Communication:Public Relations
Varshitha Mittapally M.S. Applied Computer Science
Sardar Mohammed M.S. Applied Computer Science
Raihan Ahmed Mohammed M.S. Applied Computer Science
Rupanandha Reddy Moori M.S. Applied Computer Science
Kranthi Kumar Mukka M.S. Applied Computer Science
Laxmi Sai Teja Naraharasetty M.S. Applied Computer Science
Shubham Narang M.S. Applied Computer Science
Sahil Nokhwal M.S. Applied Computer Science
Manikanta Nomula M.S. Applied Computer Science
Koti Reddy Nusum M.S. Applied Computer Science
Dawn Christine O'Dell B.S. Animal Science
Samantha Lynn Oder B.S. Business Management
Marlon James Oliver B.S. Political Science
Venkata Koti Anil Kumar Pachipulusu M.S. Applied Computer Science
Teja Parimi M.S. Applied Computer Science
Pruthivi Reddy Parne M.S. Applied Computer Science
Akshay Patil M.S. Applied Computer Science
Manojkumar Reddy Peddamallu M.S. Applied Computer Science
Vinod Kumar Reddy Peram M.S. Applied Computer Science
Krishna Jyothi Swaroop Reddy Pothamsetti M.S. Applied Computer Science
Venkata Naga Kiran Putchala M.S. Applied Computer Science
Madhuri Ratakonda M.S. Applied Computer Science
** Jaque Kate Runyon B.S. 1. IDM: Computer Sci Programming
2. IDM: Visual Imaging
Anoop Sama M.S. Applied Computer Science
Krishna Teja Samineni M.S. Applied Computer Science
Sanket Devrao Selokar M.S. Applied Computer Science
Abigail Christine Shipley B.S.Ed. Middle School
Rajasekhar Siravati M.S. Applied Computer Science
Justin Michael Skaggs B.S. Finance: Financial Management
Jeffrey Alan Smith B.S. Business Management
Vamsi Krishna Solasa M.S. Applied Computer Science
Siva Sai Rama Krishna Somanchi M.S. Applied Computer Science
** Alyssa Suzanne Stiens B.S. Finance: Financial Services
Dillon James Stiens B.S.Ed. Agricultural Education
Prudvi Krishna Tarugu Subbaiah M.S. Applied Computer Science
Santhosh Kumar Thadka M.S. Applied Computer Science
Meghana Thakkellapati M.S. Applied Computer Science
Shashank Tiruvaipati M.S. Applied Computer Science
Victor M Torres B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Saicharan Vaddadi M.S. Applied Computer Science
Emily Carol Van Gundy B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Anurag Veerapaneni M.S. Applied Computer Science
Venkata Sai Sandeep Velaga M.S. Applied Computer Science
Nikhil Kumar Vemula M.S. Applied Computer Science
Sahithya Vuppala M.S. Applied Computer Science
Sai Krishna Vurugonda M.S. Applied Computer Science
Katelynn Rose Monnett Walter M.S.Ed. Guidance and Counseling
Dustin Duane Whitehill B.S. Psychology/Sociology
Matthew Anthony Woolery B.S. Computer Science
Maysville Tara Alexandra Rhoad B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Mayview William Patrick Monroe B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Mendon *** Kynlee Ann Marnin B.S.Ed. Middle School
Moberly Elizabeth Marliese Morales B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Monroe City ** Kelly Renee Winking B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Moscow Mills Caitlyn Emily Burkemper B.S. IDM: Visual Imaging
Mound City Amanda Lyn Moyers Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
  Spencer Edwin Staples B.S. Agricultural Science
Napoleon *** Jacob Jeffrey Beckemeyer B.S. Agricultural Science
New Hampton ** Melody Shannon Grooms B.S. English
Norborne *** Duncan Erin Dufva B.S. Computer Science
  Colton E Layman B.S. Agricultural Business
O'Fallon Alexandra Jane Gross B.S. Biology: General Biol Emphasis
Kathryn A Koenig B.S. Marketing
Oak Grove ** Cory Alexander Stattelman B.S. Biology/Psychology
  *** Aimee Claire Stiegemeyer B.S.Ed. Elementary Education
Odessa Johnothon Fears Dillon B.A. Music
* Logan N Manning B.S. Computer Science
Alexis Noel Ryan B.A. Communication:Public Relations
Oregon Allyson Lynn Bradley M.S. Sport & Exercise Psychology
Landi Lynn Quinlin Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Osceola Caleb Dalton Edwards B.S. 1. Geography
2. Geology: Environmental
Parkville Katrina Beth Case M.S.Ed. Reading
  ** Michelle Ann Estes B.S.Ed. Middle School
* Taylor Nicole Fortuna B.S.Ed. Elementary Education
Jessica Rae Hinderliter B.S. Political Science
Elizabeth Claire Jurries B.S. Advertising
John Robert McCormick B.S. Mass Media: Brdcast Production
Sara Marie Vineyard B.F.A. Art: Graphic Design
Peculiar * Simone Lynn Rall B.S.Ed. Elementary Education
Platte City Mark Nemr-Ebeid Hanna M.B.A. MBA
Selina Gail Kendall B.F.A. Art
Selina Gail Kendall B.S. IDM: Visual Imaging
Pleasant Hill Eric Chen M.S. Applied Health/Sport Sciences
  Phillip Kolton Cline M.S. Applied Health/Sport Sciences
** Aaron William Feehan B.S. Chemistry (ACS Accredited)
** Kirstie Roach B.S.Ed. Elementary Education
** Rebekah Monet Mae Russell B.S.Ed. Elementary Education
Polo Katie Elizabeth Mollie Fisher B.S. Marketing
  * Alexander Lee Johnson B.S. Agricultural Business
Powersite ** Jaron Walker Hendrix B.S. Communication: Organizational
Ravenwood Tessa Katherine Burgher B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Rachel Marie Runde B.S.Ed. Elementary Education
Raymore Natalie Rose Conner B.S. Business Technology
Timothy Noel Evans B.S. Business Technology
  Lauren Ashley Farnsworth B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Kristopher DeAnthony Holman-Hudson B.S. Communication:Public Relations
Rodney Tilden McDuffie II B.S. Political Science
Mallory E Misemer B.S.Ed. Art Education
* Victoria Baigi Wellman B.S.Ed. Middle School
Raytown Jacob Curtis Adamson B.M.E. Instru Music Educ/Non Piano
Joseph D Adamson B.S. Economics
  Edward Gibson IV M.B.A. MBA
Karlaysha Da'Shay Lucas B.S. Public Administration
Zachary Stephen McFerren B.S. Computer Science
Ridgeway *** Anna Quinn Fitzpatrick B.S.Ed. Elementary Education
Roger Garren Gibson B.S. Animal Science
Rock Port Austin Keith Alitz B.S. Agricultural Business
Rosendale ** Jamie Lee Ford B.S. Computer Science
Colin Andrew Roush B.S. Business Management
Saint Charles ** Ashley Breanne Reynolds B.A. Theatre
  * Jaclene Elizabeth Swengrosh B.S. Radiologic Sciences
Mackenzie Lyn White B.S. Communication:Public Relations
Saint Clair Bryanna M Pierce M.S. Applied Health/Sport Sciences
Saint Joseph Crystal Beckham M.B.A. MBA
  Makayla Rachel Brady B.S. Mass Media: Brdcast Production
  Rhonda Kem Brown M.S.Ed. Teaching: Mathematics
John Ross Ebling M.B.A. MBA
Terner Adam Ervin M.S. Sport & Exercise Psychology
Drake Thomas Ford B.A. Political Science
Samantha Ellen Herrington M.S. Mathematics
Aubree Leigh Krugh M.S.Ed. Guidance and Counseling
  Krysta Marceline McGinnis M.S. Applied Health/Sport Sciences
Colin Joseph Pettegrew M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
  Bailey R Portman M.S.Ed. Special Education
Christine Kay Prussman Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
  * Kody Tyler Rawson B.S. Marketing
Adam Lee Shifflet B.S. Computer Science
Tyler John Siewert M.B.A. MBA
Chelsea Renee Smith B.S. Political Science: Global Afrs
Logan Katherine Taylor B.S. Political Science
* Lilly Rose Tighe B.S. Marketing
Taryn Elizabeth Traub B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
  Lindsay Nicole Williams B.S. Psychology
Abigail Marie White M.S. Sport & Exercise Psychology
Saint Louis Jasmine Aunyia Banks B.F.A. Art
  ** Leah May Carlson B.S. 1. Chemistry: Biochemistry Emph
2. Marine Biology
  William Green-Bey B.S. IDM: Computer Sci Programming
Brittany La'Trice McCartney B.S. Business Management
Matthew William Tohl M.B.A. MBA
St. Paul Lauren Ashley DeLaney B.S. Nanoscience: Nanoscale Biology
Saint Peters Alexandra Marie Crossfield B.S. Mathematics
  Joanna Helen Crotty B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Savannah Whitney Ann Colborn B.S. Psychology
Blakely Mason Deal B.S.Ed. Physical Education
Collin Thomas Ingram B.S. Business Management
Alyssa L Jones B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
  Craig David Russell B.S. Agricultural Science
Dara Christine Willis B.S.Ed. Elementary Education
Shelbina *** Tyler Lee Foster B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Michelle Ann Greenwell B.S. Communication:Public Relations
Sheridan Chase Montgomery Thummel B.S. Agricultural Business
Skidmore ** Amberle Ann Filley B.S. 1. Agronomy
2. Horticulture
  Dennis Anthony Lawrence B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Duston D Wetzel B.S. Nanoscience: Nanoscale Physics
Slater Brooke Taylor Kirby B.S. Psychology
Smithville Miranda Nicole Vest B.S. Animal Science
Springfield Anthony Joseph Caenepeel B.S. History
Meagan Elizabeth Cofer M.S.Ed. Guidance and Counseling
Amanda Jane Trotter B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Stanberry Michael Dean Ettinger B.S. Animal Science
Whitney Leann Woodward B.S. Agricultural Business
Stover ** Madison Korrie Johnson B.S. Psychology
Sumner John Derrick Drew Foster B.S.Ed. Elementary Education
Tarkio Maria Ann Brought M.S.Ed. Guidance and Counseling
Bryant Austin Hummel M.S. Mathematics
** Mikaila Cheyenne Wallace B.S. Pre-Professional Zoology
Tipton Emily Ann Franken B.S. Agricultural Business
Trenton Nathan Miles Koon B.S. Agricultural Business
Sarah Ann Schroeder B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Michael Austin Witten B.S. Agricultural Business
Troy * Casey Lee Schulte B.S. Psychology
Unionville Preston Guy Harlan B.S. 1. Business Management
2. Finance: Financial Management
  ** Jenifer Renee Wagner B.S.Ed. Elementary Education
Versailles Kyle Joseph Meyer B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Warrenton ** Samantha A Olsson B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Watson Ciara Jo Armstrong M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Waverly Grant W Boland B.S. Agricultural Business
Wellington ** Brandon James Niendick B.S. Agricultural Science
Alexandria Lynn Thompson B.S.Ed. Elementary Education
Wentzville Rachael Rene Hoff B.S. Biology: General Biol Emphasis
* Allison Scott Parks B.S. Theatre: Performance
Westboro * Kaitlyn Faith Stevens B.S.Ed. Elementary Education
Weston Christopher Broderick Hiatt B.S. Business Management
  Jared Martin McMahon M.S.Ed. Ed Leadership: K-12

Nebraska (United States)

Adams Kyle Todd Essink B.S. Agricultural Business
Arlington ** Nicole Michelle Stork B.S.Ed. Agricultural Education
Auburn * Nikki Michelle Chubick B.S.Ed. Elementary Education
Beatrice Joseph Michael Cherry B.S. Computer Science
  * Brianne S Karas B.S. Psychology
Mackenzie Lea Licht B.S.Ed. Elementary Education
* Breanna Marie Tvrdy B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Bellevue ** Kayla Nicole Martin B.S.Ed. Elementary Education
Bennington Madeline Eva Guyer B.S. Psychology
Central City Jennifer Rachel Jensen B.S. Geology: General
Crete Cory Matthew Hintz B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Chase Alexander Sherman B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Elkhorn * Cale James Korbelik B.S.Ed. Physical Education
  ** Sarah Christine Raymond B.S.Ed. Elementary Education
Falls City *** Elizabeth Mary Eickhoff B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Firth Kaylie Ann Flood B.S. Marine Biology
Fremont Abbie Jane Voorhies B.F.A. Art: Graphic Design
Hastings Megan Emily Gangwish B.S. Animal Science (Pre-Vet)
  Tyler Ray Kirkegaard B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Geoffrey William Utecht B.S. Agricultural Business
Juniata Joshua Darrin Nienhueser B.S. Agricultural Science
Kearney * Nolan Brady Zimmer B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
La Vista * Jenna Michelle Rafe B.S.Ed. Elementary Education
Lincoln * Dylan Scott Codr B.T. BT - Agriculture
Austin J Titus B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Lyons Haley Bacon B.T. BT - Agriculture
Malmo ** Brent Jackson Urban B.S. Nanoscience: Nanoscale Chem
Memphis Sydney Elizabeth Oetter B.S. Mass Media: Appld Advertising
Milford * Mekenna Jo Wingard B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Omaha Brian Robert Briggs B.S.Ed. Elementary Education
* Lauren A Elsberry B.S. Psychology
Taylor Nichole Gardner B.S. 1. Business Management
2. Finance: Financial Management
  Jonathan William Harley B.S. Geography
* Alexis Skye Heilig B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Monica Ashley Irwin B.S. Finance: Financial Management
Connor Royce Jones B.S. Computer Science
Madison Lee Jones B.S.Ed. English
Taylor Grace Korte B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
* Karlie N Kriss B.S. Psychology
Reid Sawyer Latimer B.A. 1. English
2. History
Robert Lawrence Thorsen Mann M.B.A. MBA
Ellie Susan Martin B.S. Human Services
Alexandra Melo-Mora B.S. IDM: New Media
*** Kylie Christine Murcek B.S.Ed. Elementary Education
Alec Jay Nelson B.S. Marketing
Anna Joy Nelson B.S. Psychology
** Zachary Thomas Nielsen B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Megan Ashley Palmer B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Mitchell Joseph Plance B.T. BT - Agriculture
*** Madelyn Marie Pospisil B.S. English
Emily Kay Pratt B.S. IDM: New Media
Karlee Anne Qualheim B.S. Animal Science
** Breanna Nicole Ripley B.S. 1. Business Management
2. Org Beh/Human Resource Mgmt
Stephanie Theresa Robinson B.S. 1. Finance: Financial Management
2. Finance: Financial Services
Sierra Ann Weber B.S. Biology/Psychology
** Lauren Spencer Wenrich B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
** Hailey Morgan Worthy B.S.Ed. English Education
Papillion ** Kelci M Christensen B.S. Psychology
Courtney Jo Leeper B.S. Emergency & Disaster Mgmt
Sara Lynne Worsfold M.S.Ed. Reading
Pierce *** Paige Marie Orwig B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Rulo *** Courtney R Chapple B.S. Psychology
Uehling * Karen Elisabeth Lawrence B.S. Mass Media: Brdcast Production
Verdon ** Cord Alan Huettner B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Wood River * Sarah Nicole Saladen B.S. 1. Emergency & Disaster Mgmt
2. Psychology

New Jersey (United States)

Quiton Jay Collins Bradway III B.S. IDM: New Media

Ohio (United States)

Lakewood Faith A Davis B.S. Marine Biology
  ** Colin Matthew Scheel B.S. Biology/Psychology

Pennsylvania (United States)

Cambridge Springs Michael James Hobson M.S. Applied Health/Sport Sciences

South Dakota (United States)

Brookings Matthew Walter Rames B.S. IDM: Visual Imaging
Mitchell * Courtney Lynn Schiltz B.S. Human Services

Texas (United States)

Lewisville Katherine Melissa McDill M.B.A. MBA

Washington (United States)

Sequim Christina Rose Merrigan B.S. Finance: Corporate Finance

Wisconsin (United States)

Prescott ** Hannah Diane Furlong B.S. Economics

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468