This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

June 6, 2014

Northwest announces spring 2014 trimester graduates

The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2014 spring trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in clinical laboratory sciences (B.S. CLS), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's spring 2014 graduates listed by country, state and hometown:

 

Hometown   Name Degree Major

Australia

Wodonga Monique Catherine Stevens B.S. Marketing

Alberta (Canada)

Edmonton Calvin Gary Jr. Patterson M.S. Applied Health/Sport Sciences

Ontario (Canada)

Windsor Kristina Marie D'Angela B.S. Chemistry

China

Beijing Xiangni Yan M.B.A. MBA
Changsha Zhou Zhou B.S. Finance: Financial Services
Chao Hu Hang Gao M.B.A. MBA
Quzhou Yifan Luo B.S. Advertising
Taiwan I-Chih Su M.B.A. MBA

India

Chaitanya Chaitanya Sagar Peddaboodhi M.S. Applied Computer Science
Guntur Bala Chaitanya Matta M.S. Applied Computer Science
Harika Narendra M.S. Applied Computer Science
Rohith Krishna Sakamuri M.S. Applied Computer Science
Abdul Khaliq Shaik M.S. Applied Computer Science
Hyderabad Shivanandana Reddy Aleti M.S. Applied Computer Science
Poornima Bandari M.S. Applied Computer Science
Satish Kumar Baswapuram M.S. Applied Computer Science
Mahender Danam M.S. Applied Computer Science
Grishma Gadhe M.S. Applied Computer Science
Dheeraj Gunda M.S. Applied Computer Science
Sriram Jaini M.S. Applied Computer Science
Srinivas Kaleru M.S. Applied Computer Science
Vidhatri Manoor M.S. Applied Computer Science
Sindhuri Mutyala M.S. Applied Computer Science
Santosh Kumar Neela M.S. Applied Computer Science
Venkatesh Padma M.S. Applied Computer Science
Anusha Punugu M.S. Applied Computer Science
Abhinay Reddy Ragi M.S. Applied Computer Science
Ayesha Sultana Shaik M.S. Applied Computer Science
Jaswanth Rao Voora M.S. Applied Computer Science
Gopala Krishna Yarlagadda M.S. Applied Computer Science
Vineela Yedavalli M.S. Applied Computer Science
Sai Siddarth Yerrabacha M.S. Applied Computer Science
Khammam Rishi Chowdary Pentyala M.S. Applied Computer Science
Mancheriyal Sujith Kumar Tummala M.S. Applied Computer Science
Neeladripuram Phani Kumar Kodavati M.S. Applied Computer Science
Prakasam Santhi Kumari Popuri M.S. Applied Computer Science
Tenali Sai Teja Mandalapu M.S. Applied Computer Science
Vijayawada Dushyanth Parvathaneni M.S. Applied Computer Science
Divya Sadhineni M.S. Applied Computer Science
Sasank Yellambhotla M.S. Applied Computer Science
Warangal Shanthan Reddy Chintala M.S. Applied Computer Science
Bilal Mohiuddin Mohammed M.S. Applied Computer Science
Praneeth Reddy Polepally M.S. Applied Computer Science
Bharath Kumar Reddy Roopireddy M.S. Applied Computer Science
Prathyush Reddy Thanugundla M.S. Applied Computer Science
West Godavari District Mohan Muralidhar Bikkina M.S. Applied Computer Science
Rakesh Chowdary Chundi M.S. Applied Computer Science

Ireland

Kilmallock Fiona Catherine Moloney B.S. Marketing

Japan

Naka Shinichi Nagata M.S. Recreation

Nepal

Kathmandu Garima Dhakal M.S. Applied Computer Science
Subas Thapalia M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis

Arkansas (United States)

Bella Vista * Victoria Elizabeth Campbell B.S. Theatre: Technical and Design

California (United States)

Cypress Cameron Michael Bedard M.B.A. MBA
Huntington Beach John Joseph Baccari B.S. Mass Media: Sports Media
Palm Desert Katie Marie O'Grady M.S. Ed. Health and Physical Education

Colorado (United States)

Aurora * Raymond Alexander Bolick B.S. Ed. 1. Biology Education
2. Chemistry Education
Keenesburg Dana Kristine Schreibvogel M.S. Ed. Health and Physical Education
Littleton Matthew William Courtney B.S. Accounting

Florida (United States)

Beverly Hills James William Miller M.S. Applied Health/Sport Sciences
Melbourne Brian Kurinsky M.S. Geographic Information Science

Illinois (United States)

Calumet Park Dominique Dejon Evans B.S. Mass Media: Brdcast Production
Danville Arianna Alexis Watson B.S. IDM: New Media
Deer Creek Andrea Larae Pearson B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Fairview Heights Amanda Lyn Lovell B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Naperville ** Anne Jeanette Herbert B.S. Biology/Psychology
Schaumburg * Rachel Lynn Kakareka B.S. Public Relations

Iowa (United States)

Adel * Cassandra L Goeden B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Albia John (Cody) Simmons B.S. Biology: General Biol Emphasis
Alton Sarah Joanne Mousel B.S. 1. Marine Biology
2. Biology: Environ Sci Emphasis
Ames Gregory Thomas Jensen B.S. Ed. Social Science
Anita Caitlin Amanda Paulsen B.S. Agricultural Business
Bailey Linn Smith B.A. Public Relations
Anthon * Jared Duane Ludwig B.S. Ed. Social Science
Atlantic * Chet Joseph Meneely B.S. Biology: General Biol Emphasis
Audubon Kory Nels Lauridsen B.S. Animal Science
Luke Alan Nissen B.S. Agricultural Business
Beth Alexandra Schulte B.S. Ed. Art Education
Beth Alexandra Schulte B.F.A. Art
Bayard Steven Ray Schwartz B.T. BT - Agriculture
Bedford Emily Ann Robinson B.S. Ed. Agricultural Education
Seth Michael Livingston Streebin B.S. Ed. Mathematics Education
Bettendorf *** Mary Christine Nuernberger B.S. Biology: Zoology Emphasis
Braddyville ** McKenzie Lee Stevens B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Chariton *** Erin Liane Richmond B.S. Psychology/Sociology
** Jared Steven Ritenour B.S. History
Clarinda Cynthia Jade Aucker B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Shala Jean Davidson B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Allison Noelle Gerdts B.S. Child and Family Studies
Taylor Katherine Goetz B.S. Accounting
*** Robert Jeffrey Hess B.S. Pre-Professional Zoology
Bradley William Honnold B.S. Management Information Systems
* Silver Shane Love B.S. Pre-Professional Zoology
** Morgan Renee Peterman B.S. Ed. Mathematics Education
* Emma Julaine Sunderman B.S. Ed. Agricultural Education
* Jeff Michael Williams B.S. 1. Wildlife Ecol & Conservation
2. Geography
Coon Rapids Mary Katherine Tapps B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Corning * William Anthony Boswell B.S. Industrial Psychology
Danna Irene Harlow B.S. Chemistry
Caleb Joseph Nett B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Tyler Andrew Ogburn B.S. Agronomy
Council Bluffs Ryan Scott Behrens B.S. Finance: Financial Management
*** Meghan Crystal Boucher B.S. Theatre: Technical and Design
Paul William Johnson B.S. Business Management
Creston ** Ethan William Harris B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** T'Lee Marie Ray B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Des Moines * Cassandra Kay Curtis B.S. CLS Clinical Laboratory Sciences
* Sadie Mae Vorbrich B.S. Ed. Family & Consumer Sci Educ
Earling Nicholas Thomas Bosak Mr. B.S. Public Administration
James Robert Cairney B.S. Ed. Physical Education
Elliott Edward Lucas Oster Mr. B.S. Agricultural Business
Emerson * Katie Marie McDonald B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Essex * Gabrielle Patricia Tuck B.S. Ed. Elementary Education
Glenwood * Alyssa Morgan Goos B.S. Agricultural Business
Cody Alan Marriott B.S. Ed. Physical Education
Granger Anna Marie Heasley B.S. Business Management
Griswold Landon Charles Cousins B.S. Agricultural Science
Chris Jeffrey Schoning B.S. Ed. Middle School
Guthrie Center Rebecca Lynn Van Cura B.S. Business Management
Harlan Jon Henry Kaufman B.S. Business Technology
Danielle Nicole Stewart B.S. 1. Finance: Financial Services
2. Finance: Financial Management
Jefferson * Sarah Elizabeth Rasmussen B.S. Biology/Psychology
Keota Bryce Anthony Sieren B.S. Agricultural Science
Knoxville Terra Yvonne Bumgardner B.S. Ed. Art Education
Jason Andrew Ryan B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
* Kaylee Louise Shelford B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lemars Holly M Wright B.S. Pre-Professional Zoology
Lenox Nathan Todd Barker B.S. Ed. Physical Education
Kirsten Noel Hamilton B.S.N. Nursing
Lovilia ** Kassi Nikole Ward B.S. 1. Business Management
2. Industrial Psychology
Manilla Elaine Haven Gross B.S. Biology/Psychology
Denim Jeremy Schechinger B.S. Agricultural Science
Mount Pleasant Kaleb Joshua Ebeling B.T. BT - Other
Neola Zachary Joseph Fleer B.S. Ed. Physical Education
New Liberty ** Jayln Marie Havill B.S. Ed. Agricultural Education
New Market Nicholas A Comer B.S. Agronomy
Northboro Courtney Joy Apperson B.S. 1. Animal Science
2. Agricultural Business
Perry Alexandra Marie Fellom B.S. Accounting
Prescott Bryce Justin Schafer B.S. Ed. Physical Education
Prole Sarah Elizabeth Elliott B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Red Oak Dalton Jacob Larson B.S. Agricultural Business
Sarah Ann Ritnour B.S. Child and Family Studies
Riverton ** Stephen H Esser B.S. Computer Science
Shambaugh Shelby Nicole Montgomery B.S. Communication:Public Relations
Ashley Ann McGinnis B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Sharpsburg * Breeann Keyton Belding B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Shenandoah Colby Blake Bredensteiner B.S. 1. IDM: New Media
2. IDM: Visual Imaging
Sioux City Eric M McGlauflin B.S. Finance: Financial Management

Kansas (United States)

Atchison Laura Lynn Nichols Handke M.S. Agriculture
** Douglas Robert Wettlaufer B.S. Computer Science
Bonner Springs Jessica Lee Vervaecke B.S. Marketing
Concordia ** Cassie Lynn Lowell B.S. 1. Journalism
2. Public Relations
Denton Kelsey Rae Bartleson B.S. Accounting
Ryan Eugene Kuhnert B.S. Industrial Psychology
Eudora * Cody Alan Carlson B.S. Ed. Physical Education
Hiawatha Lori Rhea Fordyce Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Taylor Mark Olson B.S. Horticulture
Le Roy Codi Gail Hefner B.S. Pre-Professional Zoology
Leavenworth * Daniel Chad Hyde B.S. 1. Comprehensive Crisis Response
2. GIS: Emergency Mgmt Resp Emph
Amanda Dawn Monroe B.F.A. Art
Lenexa ** Alexis Christine Boeh B.S. Ed. 1. Special Educ:Cross Categorical
2. Elementary Education
Marysville Benjamin Thomas Throm B.S. 1. Business Management
2. Marketing
3. Management Information Systems
Olathe Sarah Nicole Bulmash B.S. Business Management
Amy Milroy Giesken M.B.A. MBA
Matthew G Kelly B.S. Ed. Physical Education
Osage City Jacob T Thompson B.S. Mathematics
Overland Park * Kelly Christine Linnan B.S. Psychology
* Morgan Marie Ruby B.S. Ed. Elementary Education
Roeland Park Justin Lee Fountain B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Shawnee Mission ** Chanteal Lacie Findling B.S. Pre-Professional Zoology
Michael Thomas Tracy B.S. Finance: Financial Management
Megan Sarah Whitman B.S. Psychology
Uniontown Emily Ann True M.S. Applied Health/Sport Sciences
Winchester Riley Michael Ziemer B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Louisiana (United States)

Covington Bret Miguez M.S. Applied Health/Sport Sciences

Michigan (United States)

Detroit David L.A Mosley, Jr. B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Livonia Phillip M. Rocker B.S. Mass Media: Brdcast Production

Missouri (United States)

Adrian Skyler Wade Kariker B.S. Biology/Psychology
Dalton Cole Williams B.A. Psychology
Agency Joy Lynn Budine M.S. Ed. Teaching: Early Childhood
Albany * Jacob Ryan Davis B.S. 1. Finance: Corporate Finance
2. Finance: Financial Computing
3. Accounting
4. Accounting
Paige Rachelle McGinley B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Alma Noah Scott Stoll B.S. Agricultural Science
Martin Ross Tieman B.S. Animal Science
Altamont Kaddie Lea Mott B.S. Business Management
Amity Seth Austin Whorton B.S. Animal Science
Barnard Chelsey Lynn Powers B.S. Public Relations
Bellflower Devon Louise Twellmann B.S. Biology/Psychology
Bethany Jacob Lee Klingensmith M.B.A. MBA
Garrett Cosby Spease B.S. GIS: Geographic Emphasis
Amanda Jean Sutton B.S. Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Blue Springs ** Michael Earl Evans B.A. English
Jason Christopher Fischer B.S. Business Management
Lauren Elizabeth Fouts B.S. Child and Family Studies
Rachel Lee Head B.S. Psychology/Sociology
Casey C Howell B.S. Ed. Physical Education
Shelby Rae Littrell B.S. Ed. Physical Education
* Dana Michelle Masters B.A. 1. Theatre
2. Psychology/Sociology
Donte' Arnell Moore B.S. Marketing
Jacob Brett Peace B.A. Psychology/Sociology
Jacob Anthony Scarbo B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jillian Cathleen Smith B.S. Public Relations
Blythedale *** Sydney Hunter Lawrence B.S. Agricultural Business
Bogard Emily Marie Bowman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Bowling Green Erica Lee Martin B.S. Ed. Business Education
Braymer * Samantha Grace Barton B.S. Biology: Zoology Emphasis
* Samantha Grace Barton B.S. Ed. Biology Education
Levi F Mallory B.S. Agronomy
Brookfield Skylar Kay Billingsley B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Adrienne Christine Palmer M.S. Ed. Guidance and Counseling
Rachel Ann Zumbrunnen B.S. Agricultural Business
Browning Alex Marie Snyder B.S. Agricultural Science
California Scott Aaron Nelson B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Camden Donnie William Merriman B.S. 1. Accounting
2. Business Management
Camden Point Chad Thomas Parker B.S. Biology: General Biol Emphasis
Cameron Darren James Adams B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jamie Lynn Berry M.S. Ed. Teacher Leadership
Jean Messner Eckert M.S. Ed. Teacher Leadership
* Jessep Douglas Englert B.S. Geology: Environmental
Brittany Nicole McClure B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Amanda Mae (Shaw) Raletz M.S. Ed. Teacher Leadership
Centralia Kelsay Marie Brown B.S. Child and Family Studies
Chesterfield ** Ryan David Abernathy B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jonathan Blake Harsley B.S. Marketing
Shelby Kaye Hurt B.S. Psychology
Chillicothe Clayton Shelby Allen B.S. Agronomy
* Samantha Dawn Fender B.S. 1. Broadcasting
2. Psychology
Kila Jacynda Fletchall B.F.A. Art
Alex William Singleton B.S. Marketing
Clarence Katti Laine Carroll M.S. Applied Health/Sport Sciences
Clearmont Lauren N Buholt B.S. Business Management
Miranda Paige Jones B.S. International Business
Robin Denice Teuscher B.S. Industrial Psychology
Sunshine Rea Williams M.S. Ed. Guidance and Counseling
Clever ** Bridget Lynn Hanafin B.S. Biology/Psychology
Concordia Brandon Christian Hinck B.S. Agricultural Business
Country Club Stephanie Ann/Joe Merritt Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Cuba * Steffen Michael Edgar B.S. Mathematics
De Kalb * Whitney Michelle Hickman B.S. Ed. Elementary Education
Downing * Alex Newly Bruner B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Easton Tristin Ann Myers B.S. Animal Science
Elmo Skyler Dane McGinness B.S. Ed. Physical Education
Excello ** Logan Andrew Compton B.S. Applied Advertising
Fairfax * Lindsey Nicole Karr B.S. Ed. Elementary Education
Forest City Hannah Nicole Jurgensen B.S. Pre-Professional Zoology
Fredericktown ** Salena Marie Condray B.S. Ed. 1. Mathematics Education
2. English
Garden City Heidi Lynn Hartzler B.S. IDM: New Media
Gentry Wendy Renae Mooney B.S. Psychology
Gilman City Avery Nicole Ragan B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Gladstone * Alaina Marie Balano B.S. Accounting
* Marie Irene Brancato B.S. Public Relations
Dillon Mathew Grider B.S. 1. Finance: Corporate Finance
2. Accounting
3. Accounting
Hunter Wayne Hampton B.S. GIS: Geographic Emphasis
** Megan Marie Kipper B.A. Humanities
Daniel Adam Todtfeld Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Gower Sarah Elizabeth Hixson B.S. Animal Science
** Jennifer Lynn McCoy B.S. Organizational Communication
* Jacob Andrew Phipps B.S. Animal Science
Taylor Diane Spiers B.S. Psychology
Grain Valley James W. Myers Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
** Kylie Marie Niichel B.S. Public Relations
Grandview Ebony J Ealy B.A. Theatre
Grant City Keely P Cook B.S. Ed. Elementary Education
Greentop Justin Craig Hazen B.S. Agricultural Science
Greenwood ** Rebekah Leigh Schmidt B.S. Child and Family Studies
Guilford Scott Gregory Tobin B.S. Business Technology
Kaleb Joseph Walter B.S. Geography
Hale * Katie Lee Nier B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Hamilton Zachary Ray Dixon B.S. IDM: New Media
* Holly Nichole Hamilton B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Hannibal Patrick E. Kendrick B.S. Agronomy
Harrisonville Jessica Holsman B.A. Psychology/Sociology
* Kimberly Michelle Mollenhour B.S. Ed. Elementary Education
Higginsville Ashlie Rochele Summers B.S. Agricultural Business
Holden * Jonathon Dale Stackhouse B.S. Psychology
Holt Katelyn Marie Edwards B.S. Ed. Family & Consumer Sci Educ
Shane Tyler Nickerson B.S. 1. Chemistry: Biochemistry Emph
2. Biology: Environ Sci Emphasis
House Springs Lindsey L Hughes B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Independence Brittney Nicole Ahring B.S. Psychology/Sociology
Kiersten Elizabeth Bailey B.S. Biology: Zoology Emphasis
Kelsey Ann Bowers B.S. Ed. Speech/Theatre Education
Rachael Anne Frazee M.S. Ed. Reading
Zach Scott Gouldsmith B.S. Public Relations
Natalie Rochelle Lyons Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Rachel Ellen Maday B.S. Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Joseph L. Michael B.S. Business Management
** Ashton Leslie Nibert B.S. Pre-Professional Zoology
Stacey Yasuka Portillo M.S. Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Cattie-Bree Skye Price B.S. Ed. English Education
Jovon Deamon Pulford B.A. Theatre
Cristil Ann Rogers Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Spencer Todd Shultz B.S. Broadcasting
Lindsay Marie Stapley B.S. 1. Psychology
2. Comprehensive Crisis Response
Lindsey Ann Steele M.B.A. MBA
Ceaser M. Williams B.S. Journalism
Jameson * Tyler Lee Cox B.S. 1. Biology/Psychology
2. Pre-Professional Zoology
Christine Annette Ferguson B.S. Computer Science
Jamesport Savannah Lee Cox B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Jefferson City Christopher Leviticus
Marshall Bowser
B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Justin Michael Eiken B.S. Ed. Physical Education
Shannel R Phillips B.S. Biology: Zoology Emphasis
Joplin ** Kasey Randall Metts B.S. Biology/Psychology
Kansas City Haley Brooke Balachowski B.S. Psychology
Cassandra Marie Baresel B.S. Geology: Environmental
Amanda Grace Bearden M.S. Ed. Teacher Leadership
Ethan Robert Bjorn B.S. Marketing
Benjamin James Boucher B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Kathryn Mary Burnett B.S. Industrial Psychology
Angelica Marie Castilleja B.A. Psychology/Sociology
** Taylor Craig Cayce B.A. History
Elizabeth K Clark B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Shelby Lynn Clay B.S. Psychology
Courtney Faye Clemens B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Erin Elizabeth Dredge B.S. Psychology
Brendan Domingo M.S. Ed. Teacher Leadership
Blake Allen Duren M.S. Ed. Teacher Leadership
Manecki Rae Dydell B.S. Psychology
Zachariah Damethius Ewing B.S. Management Information Systems
David Michael Fleming B.S. Ed. Art Education
Natalie Ann Fry B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Shawna M Galoyan M.S. Ed. Tchg: Instructional Technology
* Lillian E. Gibbens B.S. Public Relations
Alisa A Gillihan B.S. Geology: Environmental
Elizabeth Marie Hagan M.S. Ed. Reading
Michael Allen Harper B.S. IDM: New Media
Jennifer Frost Holden M.S. Ed. Teacher Leadership
Robin Michelle Housel Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Ivan DeShawn Hubbard B.S. Public Relations
Jacquelynne Hunt M.S. Ed. Teacher Leadership
Brittany M Huskey B.S. Business Technology
Rebecca Ann Irwin M.S. Ed. Tchg: Instructional Technology
Michael Frank Kaufmann B.S. Marketing
*** Quentin Tyler Klein B.S. Political Science
Deanna Leah Koelliker M.S. Ed. Teacher Leadership
Madison Rae Lewis B.A. Psychology/Sociology
Trenneth Ray Lewis B.A. Music
Daniel David Lipari B.S. Management Information Systems
Torie Ann Love B.A. Psychology
Samantha Jean Middleton B.S. Psychology
Danielle Nicole Mullens B.S. Mass Media: Brdcast Production
Valerie Anne Neal M.S. Ed. Guidance and Counseling
Samantha Paige Nowakowski B.S. 1. Marketing
2. Business Management
Samantha Ashley Oryshyn M.B.A. MBA
Mildred Vernita Pope B.S. Ed. Elementary Education
Natalie Darlene Pottier M.S. Ed. Teacher Leadership
Marissa Danielle Rangel B.S. Psychology
* Casandra Jo Renschler B.S. Ed. Middle School
Hannah Jean Richardson B.S. Ed. Elementary Education
** Jayron Dominique Robinson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jaclyn Star Rogers M.S. Ed. Teacher Leadership
Andrea Lynnette Ryan M.S. Ed. Teacher Leadership
Whitney Lauren Sedler M.S. Ed. Tchg: Instructional Technology
Montay Jamal Simmons B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Bethany Rose Stump B.S. Psychology
*** Jay M Taylor B.S. 1. Nanoscience: Nanoscale Chem
2. Chemistry (ACS Accredited)
Melissa M Torres M.S. Ed. Teacher Leadership
Brandon Thomas Watson B.S. 1. Marketing
2. Business Management
Juwan Dante' Williams B.S. Business Technology
** Brett Ann Wilmes B.S. Ed. Art Education
Michael Steven Wood B.S. Psychology
Kearney Jeffrey Neal Blevins B.S. Psychology
Derick Ray Bonner B.S. Agricultural Business
*** Taylor Lee Couchman B.S. Management Information Systems
Emily Louise Lingo B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Amanda Sue Mather B.S. Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Susannah Leah Smith Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Brittany Nicole Trammell B.S. Psychology
Kidder * Ashley Nicole Roberts B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
King City Ronnie Leaughn Auxier B.S. Horticulture
Wade Joseph Bryson B.S. Ed. Mathematics Education
Addisyn K Derks B.S. 1. Business Management
2. Marketing
*** Matthew John Willis B.S. Agricultural Business
Kirksville Benjamin David Lawson B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Austin Blaine Riley B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Kirkwood * Kelsey Marie Freeborg B.S. Biology/Psychology
Knob Noster Jake M Wendling B.S. 1. Marketing
2. Business Management
Lancaster Jessica Lynn Murphy B.S. Ed. Agricultural Education
La Plata Michael Alan Eitel B.S. Ed. English Education
* Emily Marie Snodgrass B.S. Industrial Psychology
Lake Saint Louis Rebecca Clay Welker B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Lathrop Daniel P Jennings B.S. Ed. Physical Education
Lebanon Garrett Duane Weaver B.S. Management Information Systems
Lee's Summit Kelsey Amensen M.S. Ed. Reading
Katie Angela Asher B.F.A. Art
* Brett Mitchell Budd B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Matthew Michael Delaney B.S. Ed. English
Brianna Alyse Forbes B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Brian Patrick Geraghty B.S. Pre-Professional Zoology
Meghan Elizabeth Griffin B.S. Child and Family Studies
Taylor Robert Grimm B.S. Mass Media: Brdcast Production
Ashley Marie Koch B.S. Business Management
*** Jessica Caroline Kunkel B.A. Organizational Communication
** Jessica Kate Loveland B.A. Psychology
Preston Mitchell Paquette B.S. Computer Science
* Kathryn Marie Pressly B.S. Radiologic Sciences
Katelyn Marie Rawert B.S. Business Management
Emily Catherine Reeb B.S. English
* Wesley William Rockwood B.F.A. Art
Courtney Allison Rowe B.S. Marketing
Amanda Marie Sullivan B.S. Public Relations
Zachary Ryan Teasley B.S. Business Management
Joseph Anthony Tucker B.S. Mass Media: Sports Media
* Amy Marie Wahlgren B.S. IDM: Visual Imaging
* Elaine Patricia Ward B.S. Biology/Psychology
Lexington * Haylee Brooke Davis B.S. Biology: General Biol Emphasis
** Troy August Dobson B.S. Agricultural Business
Liberty Ellen Loraine Backhaus M.B.A. MBA
Chase Andrew Baldridge B.S. IDM: New Media
Jordan Elise Bush B.S. Ed. Elementary Education
Hannah Renae Chamberlain B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Leslee Rose Feldhaus B.S. Marketing
Michele Nicole Foster B.S. Child and Family Studies
Laura Lee Irminger B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Tiffany Danielle Liberty B.S. Ed. Elementary Education
Allison Marie Mattson B.S. Accounting
** Anna Jean McKee B.S. Pre-Professional Zoology
Karen Elizabeth Moreno M.S. Ed. Special Education
Dustin Pearson B.S. Ed. Social Science
Charles Eli Purdom B.S. Theatre: Performance
Tiffany Shea Scantlebury B.S. IDM: Visual Imaging
Todd Edgar Swetnam B.S. Broadcasting
* John Kenneth Wallace B.A. English
Linn * David Robert Nilges B.S. GIS: Geographic Emphasis
Linneus Devon Joseph O'Kane B.S. 1. Agricultural Business
2. Business Management
Lone Jack Alexis Laine Dyer B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
* Emily Michelle Frey B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Macon Jakob William Kircher B.S. Applied Advertising
* Rachel Lynn Marie McGowan B.S. Ed. Elementary Education
Maitland J. Chance Long B.S. 1. Political Science
2. Comprehensive Crisis Response
Marryville Chance Dallas Parsons B.S. Mass Media: Brdcast Production
Marshall Brett Daniel Crumbaugh B.S. History
Whitney Rachel Rissler B.S. 1. Animal Science
2. Agricultural Business
Amber Christine Siefkas B.S. Psychology/Sociology
Maryville Derrick R Boozell B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Leah Marie Bostwick B.S. History
Rebecca Sue Brown B.S. Ed. Vocal Music Educ/Voice
Jamie Swan Casteel M.S. Ed. Reading
Andrew Joseph Chor B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jason Allen DeMott B.S. Pre-Professional Zoology
Jessica Zhang Decker M.B.A. MBA
** Chelsea Samantha Ebrus B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Jessica Reneé Eidson B.S. Animal Science
Alyssa Brianne Feehan B.S. Ed. Elementary Education
Tykeila Marell Gaddy B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Anthony George Groumoutis B.S. Management Information Systems
Hannah Alexis Hill B.S. Ed. Art Education
* Billy Karl Hodge B.S. Geology: Environmental
Brandi N Honeywell B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Fadila Kangaye B.S. Computer Science
Catelynn Lee Kunkel B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Christopher A Lerch B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Heather L Marsh B.A. Political Science
Bradley Curtis Meek B.S. Computer Science
* Cody Benjamin Morse B.S. Ed. Vocal Music Educ/Voice
** Christi Nicole Nance B.S. Business Management
* Reed Alan Pattee B.S. Ed. Vocal Music Educ/Voice
** Kimberly Doreen Pluskota B.F.A. Art
** Amanda Rose Redden B.S. Biology/Psychology
Abby Donovan Schreck B.S. Business Management
John R Schreck B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Drew Aaron Scott B.S. IDM: Computer Sci Programming
** Meridee L Scott B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Rebecca Jo Seipel B.S. English
Zachary Jerome Smith B.S. Business Management
Brian Lee Snead B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Lauren Ashley Suchan B.S. Biology/Psychology
*** Jacob D Taylor B.S. 1. Chemistry (ACS Accredited)
2. Biology: Cell/Molecular Emph
Jacob Vincent Trentman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Kiley James Watson B.A. Spanish
Ezekiel S Winans B.S. Psychology/Sociology
Amber Jo Wineland B.S. Child and Family Studies
Mercer Ashton Pauline Ellis M.B.A. MBA
Milan ** Alyssa Marie Franchett B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Monroe City Ashley Danielle Kendrick B.S. Business Economics
Mound City Hannah Kay Elton B.S. Chemistry (ACS Accredited)
*** Gage Davis Rosier B.S. History
Anna Faire Schoonover M.B.A. MBA
Napoleon Kelsey Marie Dougherty B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Neosho Travis David Lee Green B.A. Wildlife Ecol & Conservation
Rhonda Michelle Warren M.B.A. MBA
Norborne Alexandra Kay Anderson B.S. Agricultural Science
Novinger Teale Dawn Hocker M.B.A. MBA
O'Fallon Amanda Katherine Harris B.S. 1. Marine Biology
2. Biology: Zoology Emphasis
Anthony Paul Mueller B.S. Ed. Social Science
Brent Christopher Trout M.A. History
Lucas W Clark B.S. Organizational Communication
** Ashton Capri Markt B.F.A. Art
Oak Grove ** Rebekah Diane Jerabek B.S. English
Elizabeth Katherine White B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Oregon Bryant Edward Kurtz B.S. Ed. Agricultural Education
Orrick Amanda Nicole Harris B.S. Biology: General Biol Emphasis
Taylor Ashley Ruhnke B.S. Business Management
Overland Gabrielle Alexandria Ray B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Parkville * Hannah Michelle Churchman B.S. Finance: Financial Management
** Samuel Braxton Lanning B.S. Ed. Social Science
* Elisa Anne Lanter B.A. Public Relations
** Clara Marie Swoboda B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Parnell * Brandy M. Runde B.S. Agricultural Business
Peculiar ** Parker Alan Worden B.A. English
** Parker Alan Worden B.S. English
Pickering * Jillian A Porter B.S. Ed. Middle School
Platte City Megan Elizabeth Caswell B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Candace Mae Holmes B.S. 1. Comprehensive Crisis Response
2. Psychology
Megan Elizabeth Kremer M.S. Ed. Reading
Allison Grace Page M.S. Ed. Ed Leadership: K-12
Alisha Reni Sanders M.S. Ed. Reading
Kimberly Seckinger Roesle M.S. Ed. Teacher Leadership
Poplar Bluff Martin Anthony Passley B.S. 1. Communication: Rhetoric
2. Political Science
Princeton Andrew Wesley Clubb B.S. Agricultural Business
Raymore Ronald Hunter Stephenson B.S. Theatre: Technical and Design
Republic Laura Anne White B.F.A. Art
Richmond Mollie Joy Blair B.S. Ed. Elementary Education
Kristina Geniece Giddings M.S. Ed. Reading
Ridgeway Caleb Lane Booth B.S. Horticulture
* Wyatt Lee Price B.S. Management Information Systems
Rock Port Michelle Lynn Abbott B.S.N. Nursing
Miranda Lauren Deatz B.S. IDM: New Media
*** Abigail Leighann Lawrence B.S. Comprehensive Crisis Response
Saint Ann Taylor Danyce Hall B.S. Psychology
Saint Charles Donna M Jones B.S. Geology: Environmental
Saint Joseph Zachary Taylor Ball B.S. 1. Marketing
2. Business Management
Samantha Sunshine Cole B.S. Public Relations
Ronald Eugene Deets M.B.A. MBA
** Abby Grace Eagleburger B.S. 1. Recreation: Corp Rec/Wellness
2. Recreation: Therapeutic Rec
* Brandon Joseph Fangman B.S. Accounting
Kelsi Jo Franklin M.S. Ed. Guidance and Counseling
Molly Ann Franklin B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Reid Ellis Gillaspie B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Aislinn Elaine Goad B.S. Biology: General Biol Emphasis
Cassondra Jewell Haggard B.S. IDM: Visual Imaging
Katherine Marie Halter B.S. Geology: Environmental
Lane Conner Hegarty B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Shelby Renee Hunter B.S. Accounting
Rachel Elizabeth Justin B.S. Industrial Psychology
Rachel Diane Kendall B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Bryce Jacob Mereness B.S. Mass Media: Sports Media
** Cameron Craig Moore B.S. Psychology
Amanda Palmer M.S. Ed. Reading
Stacey Denise Steele B.S. Business Management
Lauren Blair VanCleave B.S. Foods & Nutr:Rest/Food Srv Mgt
** Vincent Edward Vos B.S. Accounting
Gloria Kay Gabel Warren M.S. Ed. Reading
Bridget Louise Wells M.S. Ed. Reading
*** Katie Lynn Wood B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Taylor Renee Woodruff B.S. Ed. Elementary Education
Saint Peters Rodney Yutaka Tamanaha B.S. Business Management
Saint Robert Aaron Brayman M.S. Recreation
Savannah Jeffrey Wayne Baumann M.S. Ed. Educational Leadership: Sec
** Taylor Renea Hartong B.S. Public Relations
Kristi Rasmussen M.B.A. MBA
Heather Lynn Shumake B.S. Public Relations
Shelbina Maggie Jo Rutter B.S. Business Management
Jordan Douglas Watson B.T. BT - Agriculture
Sheridan Maggie Lynn Schimming B.S. Biology/Psychology
Diana Lynn Stephens M.S. Applied Computer Science
Skidmore * Michael C Brown B.S. Agronomy
Smithville * Claire Magdalene Gerdts B.S. Biology/Psychology
Ryan Lee Lowe B.S. IDM: Computer Sci Programming
Springfield Erika J Haley B.S. Business Management
Stanberry Christopher Dale Conover B.S. Computer Science
Ryan Mitchell McQuinn B.S. Agricultural Business
Sweet Springs Craig Alan Sims B.S. Mass Media: Sports Media
Tarkio Chadwick Brock Freeman B.S. Management Information Systems
Tyler Aaron McIntosh B.S. Geology: Environmental
Trenton ** David Michael Slater B.S. Ed. Agricultural Education
Trimble ** Andrew O'Neil Shoemake B.S. Computer Science
Union Heidi L. Stahlman B.S. Animal Science
Unionville * Madeline Ann Newman B.S. Ed. Middle School
Villa Ridge Andrew Michael Clements B.S. Agricultural Business
Washington Corbin Elle Kreamalmeyer M.S. Ed. Ed Leadership: K-12
Watson ** Ciara Jo Armstrong B.S. Ed. Elementary Education
Waverly Jill Erin Boland B.S. Agricultural Business
Weatherby Caitlyn Alea McFee B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Wellington * Melanie Faye Barnett B.S. Ed. Agricultural Education
Weston Dylan Scott Black B.S. Mass Media: Brdcast Production
Ellie Marie Donner M.S. Ed. Teacher Leadership
Katherine Nicole Richardson M.S. Agriculture
Wesley Donald Wilson B.S. Agricultural Business
Wildwood Jordan A Albright B.S. Psychology

Nebraska (United States)

Bancroft Ryley James Mohl B.T. BT - Agriculture
Belden Jason Dean Miller B.T. BT - Agriculture
Bellevue ** Jasmine Marie Ramage B.S. Ed. Elementary Education
Blue Hill ** Caitlin Rhea Hilligas B.S. Psychology
Elkhorn ** William Cole Trout B.S. Management Information Systems
Fairbury *** Anna Marie Jordening B.S. Agronomy
Falls City * Tori E Olberding B.S. Ed. Physical Education
Firth * Kyle Lynn Schlake B.S. Animal Science
Friend * Charles Christian Beckler B.S. Management Information Systems
Humboldt Jamie Elise DeJonge B.A. Psychology
Kearney * Michaela Mary Faye Keller B.S. Organizational Communication
La Vista Riley Ann Delores Bean B.A. Theatre
Lincoln Ashley Marie Gove M.S. Ed. Health and Physical Education
Laurel Christine Holmquist B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jordan L Paul B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Emily Husen Stortenbecker B.S. Psychology
Helen Margaret Strotman B.A. 1. Theatre
2. English
Nebraska City Brittany Nicole Ehlers B.S. Mass Media: Appld Advertising
Neligh Grady Nicholas Ramold B.S. Agronomy
Norfolk Timothy Joseph Janousek B.S. Geology: General
Omaha Tyler James Bilek B.S. Marketing
* Emily A Chowdhury B.S. Business Management
Zachary Michael Corbett B.S. 1. Marketing
2. Business Management
Kaylie C. Howell B.S. Marketing
Nicole Marie Kunken B.S. Public Relations
Ryan Meyer M.B.A. MBA
Erin Danielle Mommsen B.S. 1. Comprehensive Crisis Response
2. Psychology
*** Kaily Mae Nelson B.S. Industrial Psychology
Colin Jeffrey Porter B.S. International Business
** Carolyn Arlene Robinson B.S. Business Management
Kohlman Bryant Adema Schulte B.S. Political Science
** Caroline Song B.S. Psychology/Sociology
* Lauren Alexandria Steele B.S. Biology/Psychology
Taylor Roger Teeter B.S. Ed. Elementary Education
* Brittany Elizabeth Terwey B.S. Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Emily Elizabeth Tyler B.S. Ed. Elementary Education
* Caitlin Rogers Wenrich B.S. Ed. Elementary Education
** Zachary Alan Wiley B.A. Psychology/Sociology
Courtney Elizabeth Woods B.S. Psychology
Osmond Chance Michael Lambrecht B.T. BT - Agriculture
Page Matthew J Melcher B.S. Agricultural Business
Papillion * Lindsay Ann Brison B.S. Ed. Elementary Education
*** Haley Nicole Lewin B.S. IDM: New Media
Leslie Elizabeth Nelson B.S. Psychology
*** Cameron Matthew Ramaekers B.S. IDM: New Media
Randolph Chelsea Faye Asmus B.T. BT - Agriculture
Adam David Haselhorst B.T. BT - Agriculture
Raymond ** Hannah Blair Brey B.S. Ed. Social Science
Seward Matthew Russell Johnson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Springfield Julia Katherine Laimans B.A. English
* Christine Marie Pennington B.S. Ed. Vocal Music Educ/Voice
Waverly * Bryce Joseph Keber B.S. Ed. Physical Education
Weston Elizabeth Anne Pleskac B.A. Spanish

North Dakota (United States)

Horace Cole Brian Mapes B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Medora April Janelle Logemann B.S. Chemistry (ACS Accredited)

Ohio (United States)

Oxford Matthew Charles Fritsch B.S. International Business
Painesville Alexander M Sullivan B.S. Recreation: Rec & Park Mgt

Oregon (United States)

Ashland Kylie Marie Cantrell B.S. Animal Science

Pennsylvania (United States)

Peach Bottom Jessica Lynn Keefer B.S. Ed. Agricultural Education
Jessica Lynn Keefer B.S. Agricultural Business

South Dakota (United States)

Dakota Dunes * Taylor Marie Neff B.S. Public Relations

Texas (United States)

Lufkin Johnathan Valentino Rivera B.S. International Business

Utah (United States)

South Weber Michael Thomas Winn M.S. Geographic Information Science

Wisconsin (United States)

Fitchburg Kelsie Christine Schwartz B.S. Animal Science
Hurley Nicholas John Markowski M.S. Applied Health/Sport Sciences
Menomonie Fredrick D Wardenburg M.S. Applied Health/Sport Sciences

Wyoming (United States)

Cheyenne Jamie Ann Schneider B.S. Business Management

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468