This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

Jan. 10, 2014

Northwest announces fall 2013 trimester graduates

The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2013 fall trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in clinical laboratory sciences (B.S. CLS), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's fall 2013 graduates listed by country, state and hometown:

 

Hometown   Name Degree Major

Brazil

Birigui Rafael Lemos Bugiga B.S. Business Management
Campinas Guilherme Fae Narducci B.S. Business Management

China

Beijing Xin Jiang B.S. Accounting
Changsha Xiaofen Li M.B.A. MBA
Dalian Zhichao Ye B.S. International Business
Nanchang Jia-Jia Tao B.S. Accounting
Feng Qin B.S. Accounting
Quzhou Jun Yang B.S. Business Management
Marketing
Urumchi Kun Zhang B.S. Accounting
Wuhan Xiao Ma B.S. Accounting
Accounting
Xi'An Zhujin Jiang B.S. Broadcasting
-- Huang Hu M.B.A. MBA
-- Rong Hu M.B.A. MBA
-- Yu Zhang M.B.A. MBA

India

Hyderabad Priyanka Dudgundi M.S. Applied Computer Science
Gautham Goalla M.S. Applied Computer Science
Shruthi Gummadi M.S. Applied Computer Science
Poojitha Kanagala M.S. Applied Computer Science
Mohammed Jawad Shafi M.S. Applied Computer Science
Nishitha Reddy Nalla M.S. Applied Computer Science
Praveen Kumar Reddy Narayana M.S. Applied Computer Science
Deepthi Nelavelli M.S. Applied Computer Science
Nyruthi Pachika M.S. Applied Computer Science
Phanidhar Paruchuri M.S. Applied Computer Science
Saba Sultana M.S. Applied Computer Science
Anusha Tumula M.S. Applied Computer Science
Karimnagar Abhyudaya Reddy Gurram M.S. Applied Computer Science
Krishnacharan Reddy Muduganti M.S. Applied Computer Science
Miryalguda Prathyusha Ragireddy M.S. Applied Computer Science
Tenali Poojitha Sai Alla M.S. Applied Computer Science
Vijayawada Mrudula Yalamandala M.S. Applied Computer Science
Warangal Sradhika Chinthapatla M.S. Applied Computer Science
Raghu Varan Reddy Malladi M.S. Applied Computer Science
Santhosh Palla M.S. Applied Computer Science
West Godavari Sravani Daparthi M.S. Applied Computer Science
Pravallika Ponna M.S. Applied Computer Science
Korea
Cheon-An * Hyo Han Bae B.S. Business Management

England (United Kingdom)

London David McHarg Grant M.S.Ed. Health and Physical Education

Alaska (United States)   

Eagle River Margaret Jean Martens M.S.Ed. Teaching: History

Arizona (United States)   

Phoenix Jacob Drew DeGayner M.S. Geographic Information Science

California (United States)   

Los Angeles Rashaad Jalaal Ahmad Scott B.S. Psychology
San Ramon David Bernard Rene Jaquet M.S. Geographic Information Science
Twentynine Palms Stefania Laural Strohman B.S. Marketing

Colorado (United States)    

Lakewood * Ryan Michael Hass B.S. Finance: Corporate Finance

Florida (United States)   

Redington Beach Jessica Williams M.S. Geographic Information Science

Georgia (United States)   

Dalton Esat Ertan Sertcelik M.B.A. MBA

Illinois (United States)   

Batavia Jacob D Hilliard B.S. Marketing
Edwardsville Mary McKeehan B.S.Ed. Art Education
Glen Ellyn Joseph John Adduci M.S. Geographic Information Science
Marissa Peter John Pannier B.S. Agricultural Science
Richton Park Ellyn Cecelia Grassmuck B.S. Psychology/Sociology
Riverside Laney-Alexa Deligianis B.S. Marketing

Iowa (United States)   

Ames Amber Renee Beenken B.S. Organizational Communication
Ankeny Kathryn Nicole Woolery B.S. Organizational Communication
Arlington ** Jacob Craig Baumgartner B.S. Pre-Professional Zoology
Atlantic Jeffrey Paul Gude M.B.A. MBA
Derek Scot Lowary B.S. Finance: Financial Services
Finance: Financial Management
Audubon Diana Rebecca Bruch B.S. Agricultural Business
Bedford Tyler Jared Folkerts B.S. Biology: Ecology Emphasis
  Zuleika Marie McClarnon B.S. Horticulture
Bonaparte Lauren L Mitchell B.S. Animal Science
Boone Breck Benshoof B.A. Psychology
Amanda Grace Novotny B.S.Ed. Elementary Education
Bronson * Tasha Marie King B.S. Animal Science
Chariton Emily Ann McGee B.T. BT - Agriculture
Clarinda Kristin Lynn Berry B.F.A. Art
** Kristi A Hoskins B.S.Ed. Elementary Education
Clayton Michael Rope B.S. Business Management
  Ethan James Woldruff B.S. Agronomy
Council Bluffs Kyle Seth Gann B.S.Ed. Unified Science: Earth Science
Creston Colton Eugene Dunphy B.S. Agricultural Science
Lucas Cole Waltz B.S. Business Management
Des Moines Chase Steven Anderson B.S.Ed. Mathematics Education
  Abigail Frances Harrison B.S. English
Paige Danielle Orness B.S. Animal Science
Diagonal Chad Michael Bailey B.S. Agricultural Business
Levi James Cameron B.A. Political Science
Eagle Grove Christopher Lewis Choquette B.T. BT - Other
Eldridge Daniel Richard Marceau B.S.Ed. Mathematics Education
Elk Horn Shelby Kay Andersen B.S. Agronomy
Greenfield Kelsie Ruth Cass B.S.Ed. Elementary Education
Gina Elizabeth Wallace B.S. Child and Family Studies
Staci Anne Woodside B.S. Business Management
Indianola Katelyn Marie Eubank B.S. Biology/Psychology
  Cole Michael Lawler B.S. Agricultural Science
Lenox Tyler Keith Peterson B.S.Ed. Social Science
Logan Rachel Anne Pickle B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Mapleton Lee Daniel Drenkhahn B.T. BT - Agriculture
Marne James Dylan Swanson B.T. BT - Agriculture
Marcus Gail Marie Bauler B.S. Agricultural Business
Missouri Valley Tyler James Martens B.S. Agricultural Science
Mount Ayr ** Daniel Edward Showalter B.S.Ed. Social Science
Oakland Jeremy William Fritz B.S. Agricultural Science
Osceola * Jenifer J Shields B.S. Business Management
Marketing
Persia Garrett Joseph Buckley B.S. Agronomy
Prescott Keaton David Lundquist B.S. Agricultural Business
Red Oak ** Jeremy Dwayne Clark B.S.Ed. Physical Education
Nicholas Gustaf Crouse B.S.Ed. Physical Education
Urbandale *** Kelsi Rae Johnson B.S.Ed. Middle School
Villisca * Emily Jo Herzberg B.S.Ed. Elementary Education
Waverly Stefanie Elizabeth Boeckman B.S. Organizational Communication
West Des Moines Madison Paige Farmer B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Biology: Zoology Emphasis

Kansas (United States)

Andover Dawn Marie Mikus M.S.Ed. Reading
De Soto Daniel Robb Copple B.S. Business Management
Denton Paul Douglas Johnson M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis
Easton Matthew R Meinert B.S. Business Management
Marketing
Hiawatha Jordan Ray Holt B.S. Geography
Kansas City Alexandrea Marie Fowler B.S. Child and Family Studies
Lawrence * Victoria Kathleen Naylor B.S. Business Management
Maggie Lynn Reynolds B.S. Psychology
Comprehensive Crisis Response
Leawood Kelly Bornheimer M.S.Ed. Reading
Lenexa ** Candace Marie Boeh B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Manhattan Gabrielle Curtis B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Overland Park Carly Christine Brandt B.S.Ed. Elementary Education
  Betsy Margaret Rhoades B.S. Theatre: Technical and Design
** Katie Marie Sutton B.S.Ed. Elementary Education
Perry * Joel Richard Gantz B.S. Agricultural Science
Prairie Village Stephen Miguel Kibler M.S.Ed. Guidance and Counseling
** Ashley M. Thayer B.S.Ed. Elementary Education

Louisiana (United States)    

Covington * Amy Deann Majors B.S.Ed. Physical Education

Minnesota (United States)   

Sleepy Eye Ryan Michael Starkey B.S. Geology: Environmental

Missouri (United States)   

Agency Calin Nyles Gilliard B.S. Geography
Samantha Jo Jones B.S. Biology/Psychology
Albany * Jordan Michael Davis B.S. Business Technology
Douglas Wayne Fountain M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Clinton Scott Richardson M.B.A. MBA
Altamont Alyssa M. Strein M.B.A. MBA
Ballwin Erica Jean Norton B.S.Ed. Elementary Education
Baring Rebecca LeAnn Mallett B.S.Ed. Agricultural Education
Barnard Brent Francis Ginther B.S. Agricultural Business
Bates City Kaitlyn JoNell Smith B.S. Industrial Psychology
Belton Mallory Elizabeth Conley B.S. International Business
* Ashley Michelle Robinson B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Psychology
Bethany Alyssa Ann Bugbee B.S. Animal Science
Tye Allen Lydon B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Blue Springs Kathleen Rose Brown B.S.Ed. Elementary Education
  Ian Gregory Echlin B.S. Broadcasting
  Michael Gideon M.B.A. MBA
Jonathan Matthew Logan B.A. Music
Adam Merit Newmaster B.S. Finance: Corporate Finance
Jordan Tyler Addison Philpott B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Abbey Nicole Porter B.S.Ed. Elementary Education
Bolckow CiJay Marie Smith B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Braymer Tanner Cord Fuson B.S. History
Vincent Evan Murrain B.S. Business Management
Marketing
William Wayne Neely B.S. Agronomy
Brookfield Tyler Allen Gordon B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Burlington Jct John David Staples B.S. Accounting
Cameron Luke Thomas Shoemate B.S. Biology/Psychology
  Blaine David Warner B.S. Geology: Environmental
Chillicothe Jennifer Lynn Bacon Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
** Ryan Alan Riggs B.A. Music
Clarence Bryce William Johnston B.S. Biology/Psychology
Keely Nicole McCarty B.S.Ed. Elementary Education
Cleveland Travis Melvin Doughty B.S. Geology: General
Clinton Kelli M Bilyeu B.S. Animal Science
Columbia Loni Rae Russell B.S. Business Management
Conception Junction * Ashley B Henggeler B.S. Industrial Psychology
  * Rachael Ann Schmitz B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
  Zachary Carl Sherry B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Concordia Tyler Wayne Tolle B.F.A. Art
Cosby Hannah Marie Hegeman B.S. Animal Science
Dawn ** Maggie Jane Assel B.S.Ed. Elementary Education
Edgerton Laura Lynn Hoeffner B.S.Ed. Middle School
Elsberry Courtney Leigh Morton B.S. Industrial Psychology
Ewing Lucas Ethan Stevens B.S. Agricultural Business
Excelsior Springs Jessica Anne Richardson Broadbent M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Fairfax * Amanda Marie Geib B.S. Agricultural Business
Animal Science
Rachael Colleen O'Riley B.S. Radiologic Sciences
Leslie Elizabeth Smith B.S. Child and Family Studies
Florissant Monai Elise Douglass B.S. IDM: New Media
Forest City Bryon R Fuller B.S.Ed. Elementary Education
Gallatin Shelby Lea Chadwick B.S. Agricultural Business
  Kevin Allen Corwin B.S. IDM: Visual Imaging
** Sydney Renae Elbert B.S.Ed. Elementary Education
** Courtney Leigh Ray B.S.Ed. Middle School
Gladstone Ronald David Fortune Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Amy B Toebben Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Gower Bradley Allen Johns B.S. Computer Science
Lauren Ashley Moravec B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Graham Kally Jo Lee Haer M.S. Agriculture
Grain Valley   Tyler Curtis Driggs B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Grant City * Kyler Dane Hiatt B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Recreation: Rec & Park Mgt
Psychology
  Aaron James Summers B.S. Geology: General
Green Castle Malissa Leigh Ellsworth M.B.A. MBA
Hallsville Dana Kaitlynn Ray B.S.Ed. Instru Music Educ/Piano
Hamilton Amy LuAnn Hudlemeyer B.S.Ed. Unified Science: Biology
Hannibal Ryan Cooper Bensman B.A. English
Alyx Nicole Hosley B.S.Ed. Elementary Education
Harrisonville Hannah M Young B.S. Political Science
Herculaneum Austin James Burgert B.S.Ed. Elementary Education
Higginsville Evan Michael Hoeppner B.S. Agricultural Science
Holt Shirley L Kantola Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
JoAnna Danielle Speiser B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Natalie Lou Telge B.S.Ed. Elementary Education
Independence Kaitlyn Jo Amberson B.F.A. Art
  Richard Travis Bailey B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
* Cassie Lee Barnes B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Tucker James Beck B.S.Ed. Physical Education
Courtney Lynn Bigler B.S. Psychology/Sociology
  Stephanie Joyce Eiken B.S. Psychology
Comprehensive Crisis Response
* Kayla Renae Engelman B.S.Ed. Social Science
Tyler Jeffrey Harris B.S. Mass Media: Brdcast Production
Elizabeth Marie Nelson B.S. Broadcasting
Jason Scott Orndoff B.S. International Business
Marketing
Joby Nicole Parton B.S. Organizational Communication
Melissa Marie Semegran B.S.Ed. Elementary Education
** Kara Nichole Wilson B.S.Ed. Elementary Education
Jamesport Alexandra Geneva Eliza Burge M.B.A. MBA
    Taryn Lee Dustman B.S.Ed. Physical Education
Jefferson City *** Robyn Marie Eiken B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Kansas City Blaine Andrew Adams M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
* Victoria Beckman B.S.Ed. Middle School
Brandon Ray Boles M.B.A. MBA
Lindsey Kristine Campbell B.S. Child and Family Studies
Armand A. Carr M.S.Ed. Special Education
Andrea Rhea Crawford B.S. Public Relations
Shaun Michael Day B.A. Philosophy
Kellie Dayhuff Barnett M.S.Ed. Reading
* Breana Lynne Dietrich B.S.Ed. Elementary Education
Elisha Ann Foote B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Katelyn Elizabeth Ford B.S. Organizational Communication
Amanda Christine Galaske M.S.Ed. Teaching: Early Childhood
Charlotte Hillary Goebel B.S. Child and Family Studies
Todd Wilson Goforth B.S. Business Management
Alyssa Brooke Hank B.S. Business Management
Marketing
Kara Beth Hayden B.S. Psychology/Sociology
*** Brecken Joy Heft B.S. IDM: Visual Imaging
* Nathanial Leo Horton B.S. Biology/Psychology
Michelle Nichole Howren Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Nichole Racheal Johnson B.S. Biology: General Biol Emphasis
Samantha M. Kapp M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Josh Kearney III B.S. Business Management
Marketing
** Austin Michael Lynn B.S. Biology: Botany Emphasis
Kristina Alicia Macias B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Alexander L Mead B.S. Agricultural Business
Elisa Marie Brown Ray M.S.Ed. Health and Physical Education
Christopher John Rosenthal B.S. Biology: Ecology Emphasis
Ryan C Schmeltz B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Emily Kathleen Schol B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Erick Michael Shinn B.S.Ed. Physical Education
Kearsten Rae Smith M.A. English
Johna-Kaye Schuster Sutton Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
*** Hillary Alyse Weedman B.S. Accounting
Accounting
Kearney Jordan L Benningfield B.S. Geology: General
* Erin Elizabeth Hartwig B.S. Journalism
* Andrew Eric Lentz B.S.Ed. Physical Education
Whitney D Weakley Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
* Justin Lee White B.S. Geology: General
Keytesville Emily Catherine Creech B.S. Agricultural Science
Kidder Kemper Roth Kellerstrass B.S.Ed. Social Science
King City Thomas Dean Slayden B.S. Agricultural Business
Kirksville Emily Elizabeth Ladwig B.S. Business Management
Lamar Denise L. Overstreet M.B.A. MBA
Lancaster Kathleen Michelle Pantry B.S. Agricultural Business
Tyler Weston Weaver B.S. Agricultural Business
Laredo Staci Jean Cross B.S.N. Nursing
Lees Summit Brennan Christopher Benkert M.B.A. MBA
  Monica Jo Berry B.S.Ed. Middle School
Christopher Glenn Brooks B.F.A. Art
* Sophia Caruso B.S.Ed. Elementary Education
Tyler William Dierking B.S.Ed. Elementary Education
* Katelyn Joyce Farrar B.S.Ed. Elementary Education
  Alec J Groff B.S. Marketing
  Michael E Harp B.F.A. Art
** Jessica Lynn Knapp B.S.Ed. Elementary Education
Andrew Lee Park B.S. Public Relations
  Rachel Christine Parsons B.S. Industrial Psychology
  Keenan Paul Fischer Robertson B.A. History
* Megan Elizabeth Sees B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
  * Brianna Nichole Shepardson B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
  Lauren Elizabeth Trump B.S. Advertising
Leonard Nolan Kendall Otto B.S. Agricultural Business
Lexington Stephanie Lee Schreier B.S. Agricultural Business
Liberty Lucas Jay Craun B.S.Ed. Social Science
  Alycen Moore Fiegel B.S.Ed. Elementary Education
Joshua Devon Jefford B.S. Business Management
Marketing
Shannon L Lawson Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Kathryn Elizabeth Lillard B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Ronald David Mason Jr B.A. Philosophy
Bonnie Verelle McCoskey M.S.Ed. Special Education
David Michael McDorman M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Matthew Richard Meier B.S. IDM: New Media
Hillary A Schebo B.S.Ed. Family & Consumer Sci Educ
Benjamin R Thomason M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Meredith Leigh Troutwine M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Licking ** Emilie Constance Clark B.S. Public Relations
Lone Jack Kelsi Carlene Douglass B.S.Ed. Art Education
Macon * Jessica Ashley Gipson B.S. IDM: Visual Imaging
Marceline Erica Danielle Boone B.S.Ed. Physical Education
  Michael Aaron Cordray B.S. Agricultural Science
* Jordan Meagan Ewigman B.S.Ed. Physical Education
** Carla Kay Hustead B.S. Finance: Financial Management
** Michelle Lynn Hustead B.S. Finance: Financial Management
Maryville Cale David Jacob Antisdel B.S. Accounting
Accounting
Alexis Dawn Boyles B.S.Ed. Elementary Education
Brandon Harold Carmean B.S. Biology: Environ Sci Emphasis
Geology: Environmental
Michelle Lynn Castillo B.F.A. Art
Michael David Coffelt B.S. Business Management
Marketing
Jessica Marie Degase B.S.Ed. Elementary Education
Matthew Wayne Dice B.S.Ed. Physical Education
Mark Mason Galbraith M.B.A. MBA
Ryan A Holman B.S. Accounting
Patricia Louise Hughes B.S. English
Danette Anne McBrien B.S. Psychology
Samantha A McGinness B.S. Biology: General Biol Emphasis
Ashley Elizabeth Moore B.S. Pre-Professional Zoology
Austen Wade Mozier B.S. Business Technology
  Charles H. Myrick B.S.Ed. Elementary Education
** Olivia Nicole Shevling Oehler B.S. Theatre: Performance
Alisha Marie Page B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Amber Nicole Persinger B.S.Ed. Elementary Education
  Cody Michael Proctor B.S.Ed. Speech/Theatre Education
** Erika Joelle Raney B.S. Biology/Psychology
Neil Gregory Robinson B.S. Business Management
Marketing
Cindy Lea Scarbrough M.S.Ed. Teaching: Early Childhood
Matthew Tyler Stark B.S. Economics
Casey Wray Thompson M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis
Randi R Tobin B.S. Biology: General Biol Emphasis
Daniel Lee Ronald Vance B.S. IDM: Computer Sci Programming
Kristina Marie Watts B.S. Geology: Environmental
Tiffany Michelle Williams B.S. Business Management
Industrial Psychology
* Curtis Alan Wolfe B.S. Marketing
Business Management
Maysville Taylor Brianne Neill B.S. Psychology
Mayview Lacey Nadine Miller B.S.Ed. Elementary Education
Mound City Kelsey Davis B.S. Child and Family Studies
Jeremy Wilson Staples B.F.A. Art
Mount Vernon Cole Robert Higginbotham B.F.A. Art
Napoleon Clint Allen Thilking B.S. Animal Science
Nevada Gina Leigh Pendrak M.S.Ed. Reading
Norborne * Rachel Dawn Cosens B.S. Agricultural Science
  * Jarrod R Green B.T. BT - Agriculture
Oak Grove Dennis Houston Gower B.S. Agricultural Business
Alexander Michael Votaw B.S. Biology/Psychology
  ** Jami Lynn Williams B.S.Ed. Elementary Education
Oregon Garrett Edward Derr B.S. Agricultural Business
* Toshia Nichole Jones B.S. Business Management
Orrick Megan Daniell Stagner B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Osborn Jacob Stephen Erdman B.S.Ed. Physical Education
Parkville Courtney Alyssa McDaniel B.S.Ed. Elementary Education
Mary Jo Pettit M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Platte City Hannah Leigh Brought B.S.Ed. Elementary Education
* Hilary Anne Brought B.S.Ed. Art Education
Jacob Thomas Crawford B.S. Horticulture
Catherine Carrie Jeffers M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
  * Emily Jo McLean B.S.Ed. Elementary Education
  ** Ethan John McLean B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Plattsburg Joshua David Walker B.S. Agricultural Business
Princeton * Jessica Caroline Coon B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Michael Eugene Thogmartin B.S. Business Management
Raymondville Alexandra LeShea Ceplina B.S. Public Relations
Raymore Jeffrey Michael Allen B.S. Computer Science
Raytown Eric LaNeal Austin B.S. Business Management
Marketing
Republic Joshua Albertson Good B.S. IDM: New Media
Richmond Ashley Ilene Brown B.F.A. Art
Kenneth Lee Hogan B.S. Accounting
Accounting
Ridgeway Jeremy Robert Livesay B.S. Business Management
Rock Port Kari Beth Sierks B.S. Public Relations
Rolla Amanda Jean Lowe M.S. Geographic Information Science
Sibley Birgitta Christa Maria Winfrey B.S. Agricultural Business
Saint Clair Nicholas Norman B.S. Biology: Zoology Emphasis
Saint Joseph Nicole Abigail Beck M.B.A. MBA
  Christopher Lee Bennett M.B.A. MBA
Ryan Alexander Bodicky B.S. Business Management
Marketing
*** Amanda Joye Capps B.S.Ed. Elementary Education
Riley Andrew Coats B.S. Business Management
** Seanna Maile Daise B.S.Ed. Elementary Education
Bradley M Hankins M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
** Jacob Michael Kretzer B.S.Ed. Elementary Education
** Molly Kathryn Lehman B.S.Ed. Elementary Education
Abigail Myfanwy Marks M.S.Ed. Teaching: English (Option II)
Marissa Lynn Minnis M.S.Ed. Reading
Brett Alan Moore B.S. Biology/Psychology
Taylor Marie Nassen B.S.Ed. Elementary Education
Joseph Evan Sanders B.S. Business Management
Stephen C Scheerer M.S. Biology
Joseph William Ueligger B.S.Ed. Physical Education
Jordan M. West M.B.A. MBA
Joshua Thomas Wilson M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Saint Louis Dominique R. Fulton B.A. Theatre
** Katie Christine Miller B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Savannah Ashlee Swartz Boner M.B.A. MBA
** Connor Anthony Douthat B.S. Computer Science
Jayde Kirsty Douthat B.S. Computer Science
* Meredith Louise Evans B.S. Animal Science
Skidmore Michelle Marie Allen M.S. Biology
Smithville *** Barbara Eimile Colgan B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Spanish
Brent C. Hastings B.S. Agricultural Business
Dakota Stinson B.S. Management Information Systems
Spickard Blake E. Baugher B.S. Agricultural Business
Stanberry Amanda Lynn Bentley B.S.Ed. Elementary Education
Randi Lee Johnson McMillen M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Tarkio * Markie Diane Mather B.S.Ed. Elementary Education
Tebbetts Keli Jean Smart B.S. Biology: Zoology Emphasis
Trenton Ethan Tyler Bunnell B.S.Ed. Physical Education
* Crystal Dawn Pash B.S.Ed. Elementary Education
Trimble Bret Andrew Stevenson B.S. Marketing
Union Star Audrey Jo Silvey B.S. Animal Science
Agricultural Business
Unionville Jessica Mae Lutz B.S. Animal Science
Cole Garett Young B.S. Agricultural Business
Wellington Austin Brent Soendker B.S.Ed. Elementary Education
Weston Amanda Elizabeth Edwards B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
** Carly Ellen Stowe B.S. Biology/Psychology
Wheeling Willie Ray Howe II B.S. Agricultural Business

Nebraska (United States)   

Bassett Sarah Michelle Thomack B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Beatrice Samantha Marie Hovendick B.S. Business Management
Bellevue * Sadie Louise Winterscheid B.A. Music
Bennington Amanda Lynn Matz B.S.Ed. Mathematics Education
Crete * Chelsea Kristine Thiem B.S.Ed. English Education
Diller Courtney Marie Meyer B.S. Marketing
Elkhorn Matthew James Moylan B.S.Ed. Physical Education
Fort Calhoun ** David Joseph Koziol B.S. Biology: General Biol Emphasis
Holdredge Kaylyn Nacole Sly Sander B.S. Child and Family Studies
Holdrege Kyle G Sander B.S. Agronomy
Jansen Stephanie Kay Ebke B.S. Agricultural Business
La Vista * Cassandra Jean Thomas B.A. Psychology
Lexington Kellen Michael Schroeder B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Lincoln Andrea Leigh Bray M.S.Ed. Reading
* Makayla N Krenk B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Murray Cortney Elizabeth Weatherby B.S. Marine Biology
Omaha * Kellie Nicole Bishop B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
** Zachary Thomas Cox B.S. Accounting
Erica Joy Favor B.S.Ed. Social Science
* Marion Marie Holden B.S. Psychology
Casandra Ellen Mourer B.S. Psychology/Sociology
** Rachel Michele Preston B.S. Psychology/Sociology
Elizabeth Anne Smith B.S. Accounting
Accounting
International Business
Michelle Ann Thomsen B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Osmond Kimberly Don Huwaldt B.S. Animal Science
Papillion * Michelle Marie Madsen B.S.Ed. Elementary Education
Special Educ:Cross Categorical
Plymouth Shelby Jane Meints B.S. Agricultural Science
Seward BreAnn Ashley Schmidt B.S. Child and Family Studies
Stromsburg * Amanda Hackenkamp B.S.Ed. Agricultural Education
Syracuse *** Brett Steven Copley B.S. Biology/Psychology

Ohio (United States)    

Fairborn * Alycia Kerith Landon B.S.Ed. Middle School
Hudson David J. Wilkinson M.B.A. MBA

Oklahoma (United States)   

Enid Billy Logan Kerns B.S. Marketing

Tennessee (United States)   

Knoxville Jonnathan Brackenridge Owens M.S. Geographic Information Science

Texas (United States)   

Ennis Douglas Wayne Aday Jr. M.S.Ed. Special Education
Lake Jackson Nicholas Gordon Funesti B.S. Psychology
Odessa ** Trevor Brian Adams B.S. Biology/Psychology

Utah (United States)   

Duchesne Brittney Dawn Browning B.S. Child and Family Studies

Washington (United States)   

Spokane Michael Fallon M.S. Geographic Information Science

Wisconsin (United States)   

Madison Nathan Ellefson B.S. Animal Science
Sparta Kyle Schroeder M.S. Applied Health/Sport Sciences

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468