This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

June 3, 2013

Northwest announces spring 2013 trimester graduates

The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University in Maryville, have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2013 spring trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in clinical laboratory sciences (B.S. CLS), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's spring 2013 graduates listed by, country, state and hometown:

 

Hometown Name Degree Major

China

Yantai na Junyuan Guo B.S. Finance: Financial Services

India

Eluru Somasuryabrahmam Gutta M.S. Applied Computer Science
Gudivada Pranitha Ramineni M.S. Applied Computer Science
Hyderabad Pradeep Sagar Akula M.S. Applied Computer Science
Kusuma Akunuru M.S. Biology
Hey Krishna Bharat Karumanchi M.S. Applied Computer Science
Raja Reddy Onteddu M.S. Applied Computer Science
Srikanth Pamidi M.S. Applied Computer Science
Rachel Divya Thokala M.S. Applied Computer Science
Vijayawada Gowtham Varma Alluri M.S. Applied Computer Science
Warangal Avinash Yadav Madharavena M.S. Applied Computer Science

South Korea

Seoul Hyeji Do B.S. Marketing

Stockholm (Sweden)

Järfälla * Carl Erik Larsson B.S. 1. Business Management
2. International Business

United Arab Emirates

Abu Dhabi Mayur Suryarao Gangala B.S. Accounting

Arizona (United States)

Mesa Jay C. Petsch M.S. Applied Health/Sport Sciences

Arkansas (United States)

Harrison Cara Renfroe B.S. Foods & Nutrition: Dietetics

California (United States)

Beaumont Rachelle Kathleen Casey B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Irvine Krishna Dev Annamaneni M.S. Applied Computer Science
Santa Clarita Kristen Heather Uthe B.S. Animal Science

Georgia (United States)

Suwanee Jeevan Reddy Kandi M.S. Applied Computer Science

Illinois (United States)

Alton * Brittany Marie Swoboda B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Aurora Christopher Steven Parker B.S. IDM: Computer Sci Programming
Belvidere * Allison Dressler Engelman B.S. Biology/Psychology
Chicago Jarrett Leland Smith B.S. Psychology/Sociology
Rochelle Kasandra Nicole Elliott B.S. Business Management
Springfield * Tess Marie Edwards B.S. 1. International Business
2. Marketing
Troy Daniel J. Carlson B.S.Ed. Social Science
Weldon * Michael Christian Holtzscher B.S. Computer Science

Iowa (United States)

Adel Derek Lee Roberts B.S.Ed. Physical Education
Afton ** Amanda Vivian Herzberg B.F.A. Art
Albia Jesse D Simmons B.F.A. Art
Altoona Danielle Leigh Morse B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Anamosa ** Chelsea Anne Arensdorf B.S.Ed. Agricultural Education
Anita Haley Lynn Wessling B.S.Ed. Agricultural Education
Atlantic Kellen C Koll B.S. Geology: Environmental
Maggie Linn Robinson B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
** Kasey Lynn Swinnerton B.S. Biology/Psychology
Bayard Alex Michael Corkins B.T. BT - Agriculture
* Jessica Marie McAlister B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Bedford Jeston Del Dulin M.A. English
Kerri Marie Meredith M.A. English
Jessica Patterson B.S. Biology/Psychology
* Meagan Suzanne Poe B.S.Ed. Elementary Education
Seth Robert Thomas B.S. Business Management
Boone Megan Nicole Beste B.S. Biology/Psychology
Trevor William Stephens B.S. Animal Science
Breda *** Madeline Lynn Peters B.S. Psychology
Cory Michael Uhlenkamp B.S. Agricultural Science
Cedar Rapids Andrea Mae Freeman M.S. Applied Health/Sport Sciences
Chariton Jacob Christopher Hoch B.S. IDM: Visual Imaging
Churdan Jacob Avery Brown B.S. Agricultural Business
Clarinda Tyler Andrew Dirksen B.S. Business Management
Brittni Jo-Ann Foster B.S. Biology: General Biol Emphasis
** Jill Kathryn McCall B.S. Business Management
Frank G Miller B.S. Management Information Systems
Emily Kaye Witthoft B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
College Springs Jessica Rae Hoyt B.S.Ed. English
Columbus Junction Micah Robert Hills B.T. BT - Agriculture
Coon Rapids Beth Broich B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Corning Duane Joseph Dougherty B.S. 1. Biology/Psychology
2. Recreation: Corp Rec/Wellness
Macy Marie Thompson B.S. Advertising
Council Bluffs Brittany Lynn Cheney B.S.Ed. Elementary Education
Laura Anne Fry B.S. 1. Recreation: Rec & Park Mgt
2. Recreation: Therapeutic Rec
Jordan Elizabeth Gadbois B.S. Child and Family Studies
Creston JoDee Raye Lantz B.A. Psychology
** Madeline Marie Mongar B.S. History
* Keri J. Peterson B.S. Journalism
Kyle Alan Shaffer M.S. Higher Education Leadership
Cromwell Alex James Rogers B.S. Business Management
Denison Derek Joseph Ketelsen B.S. Agronomy
Denver Landan Cole Zaputil B.S. Accounting
Des Moines * Cassandra Kay Curtis B.S. Biology: General Biol Emphasis
Dunlap Kara Jo Behrendt B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Earlham Nicole Chiree Ruth B.S. Biology: Zoology Emphasis
Earling Derek Alan Pauley B.S. Agricultural Business
Eldridge * Tyler Dale Durant B.S. Business Management
Glenwood Emily Ann Swinford B.S. Business Management
Gravity Tiana Lee Wheeler B.S. Business Technology
Griswold William Dean Bates B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Hallie Rose Peck B.S.Ed. Agricultural Education
Michelle Marie Pelzer B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Harlan * Jeff Jacob Hastert B.S.Ed. Social Science
Houghton Jared J Walker B.S. Business Management
Indianola Alisha Renae Brummer B.S. Agricultural Business
Kristine Renae Labertew B.S. Animal Science
Irwin Ryan Michel Carter B.S. Agricultural Business
Jefferson Eric Lloyd Swain B.S. Business Management
Lenox Jeremy James Barrans B.S. Agricultural Business
Lucas Jena Jo Danner B.S. Public Relations
Malvern Michelle Mae Sneed B.S. Psychology/Sociology
Mediapolis Stacy Lorann Stover B.T. BT - Agriculture
Minden * Matthew Charles Nanninga B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Norwalk * Erin Marie Funk B.S. IDM: New Media
Justin Michael McClure B.S. Broadcasting
Onslow Alexander Paul Reid B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Orient * Jessica DeAnne Baier B.S.Ed. Family & Consumer Sci Educ
Osceola Marshall Joseph Carlson B.A. 1. Philosophy
2. Psychology
Oskaloosa Timothy David Harned B.S. Agronomy
Persia Derek Raymond Parsons B.S. Agronomy
Portsmouth Megan Alayna Jacobsen B.S. Business Management
* Joshua Daniel Lefeber B.S.Ed. Social Science
Prescott Tucker Aaron Mittag B.S. Animal Science
Red Oak Christopher Curtis Hilding B.S. 1. Accounting
2. Accounting
3. Business Management
Becca Jane Hossle B.S.Ed. Elementary Education
* Katherine Louise Renander B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Rockwell City James Allyn Hepp B.T. BT - Agriculture
Shannon City * Ayla Ann Peppmeier B.S.Ed. Elementary Education
Sharpsburg Nicholas Aaron Bond B.S. Psychology
Shelby Arrianne Dianne Graham B.S. Organizational Communication
Shenandoah Hilary Jeanne Marie Cole B.F.A. Art
Sioux City Lauren Ashlee Hansen B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Sloan Ashley Mae Lutterman B.S. Child and Family Studies
Spencer Kassandra Kroger B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Stockton Joel Wayne Lincoln B.S.Ed. Physical Education
Treynor Travis Glen Miller B.S. Agronomy
Underwood Mitchell Francis Masker B.S.Ed. Elementary Education
Urbandale Claire Marie Patterson M.B.A. MBA
Walnut Alisha Frances Blake B.S. Psychology
Waukee *** Lauren Nicole Gilliard B.S.Ed. English Education
* Kyle Christopher Smith B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Winterset ** Jenna Jo Creger B.S. Biology: General Biol Emphasis

Kansas (United States)

Easton Hillary Ryan Wagner B.S. Biology: Zoology Emphasis
HIGHLAND
Hiawatha Hannah Beth Roland B.S. Psychology/Sociology
Robert J Stueve B.S. Foods & Nutr:Rest/Food Srv Mgt
Highland *** Johnathan Eric Simmons B.S.Ed. Art Education
Holton Tiffany Dawn Dugan B.S. 1. Horticulture
2. Animal Science
Tiffany Dawn Dugan B.S.Ed. Agricultural Education
Kansas City Erica Ann Hatcher B.S.Ed. Elementary Education
Lansing * Emilee Kayla Clouse B.S. Biology/Psychology
Leawood ** Minka Ashley Foster B.S.Ed. Elementary Education
Lenexa Daniel Steven Pestock B.S. Business Management
Olathe * Karl Michael Achey B.S. IDM: New Media
Manir Zaman Ahmed M.B.A. MBA
Mitchel Curtis Ray B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Oskaloosa LaTicia Maree Mooney M.S.Ed. Teaching: Early Childhood
Overland Park Morgan Nicole Brunmeier B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Naren Divi M.S. Applied Computer Science
Melissa Ann Engelhardt B.A. Spanish
Monica Nicole Leary Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Brett Akira Mayekawa B.S. Marketing
Roeland Park Rebecca Ann Basinger M.B.A. MBA
Michael Charles Duntz B.S. Applied Advertising
Megan Elizabeth Hughes M.S.Ed. Teacher Leadership
Michael Isaiah Marsh M.B.A. MBA
Shawnee Alok Shrestha M.S. Applied Computer Science
Mary Jean Vesel B.S. Wildlife Ecol & Conservation

Kentucky (United States)

Nicholasville * Kayla Marie Etherton B.A. 1. Psychology
2. Spanish
Vine Grove Chelsea Nicole Bulen B.S. Geology: Environmental

Louisiana (United States)

Schriever Zachary Luke McNeely B.S.Ed. Elementary Education

Massachusetts (United States)

Woburn Manpreet Kaur M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis

Minnesota (United States)

Lakeville Bipin Tej Govindu M.S. Applied Computer Science
Morgan * Amanda Kay Anderson B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance

Mississippi (United States)

Southaven Brandin Charles Bovay B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano

Missouri (United States)

Albany * Marvin Cody Barry B.S. 1. Recreation: Corp Rec/Wellness
2. Recreation: Rec & Park Mgt
** Katelyn Aileen Bridges B.S. Public Relations
Heather Ann Humphrey B.S. Psychology/Sociology
Francis Allan Weddle B.S. History
Ryan E Williams B.S. Political Science
Amazonia ** Nikki J Sauter B.S. Geology: Environmental
* Kiersten Breanne Vette B.S. 1. Finance: Corporate Finance
2. Finance: Financial Services
Amity Taylor Marie Stanton B.S. Child and Family Studies
Arnold Aaron Christopher Hoeing B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Amanda Kailyn Werner B.S. 1. English
2. Computer Science
Atlanta Samantha Beth Halley B.S. Agricultural Science
Nicole M Sloan B.S. Psychology
Barnard ** Laura Anne Beattie B.S. Pre-Professional Zoology
Garrett Dayle Pulley B.S. Agronomy
Kinsey Marie Ruehter B.S. Office Information Systems
Belton * McKenzie Dawn Brown B.S. Psychology/Sociology
* Allison Shea Daniel B.A. 1. English
2. Spanish
Taryn Alyse McKarnin B.S.Ed. Elementary Education
Bethany * Sue Ellen Kern B.S. Business Technology
Bevier * Chandra Dawn Shurvington B.S.Ed. Art Education
Blue Springs * Courtney Brianne Bauer B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Katherine Gail Bennett B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Ross Martin Davis B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
** Benjamin Michael Dean B.S. GIS: Geographic Emphasis
Courtney Johanna Gard B.S. History
* Laura Rose Harz B.S. Child and Family Studies
Angella Irene Hill M.S.Ed. Teacher Leadership
Kyla Jo Kirksey B.S.Ed. Physical Education
* Alysa Nicole Kramer B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Elizabeth Grace Leonard B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Christopher Joseph LoPorto B.S. Business Management
Tyler Kenneth Sikes M.B.A. MBA
* Melissa Ann Spengler B.S.Ed. Middle School
Mark Anthony Ugarte B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Bowling Green Grace Ann Becker M.S. Agriculture
Braymer Faith Marie Barton B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Brookfield Heather Ashley York B.F.A. Art
Brunswick Monica Lynn Heishman B.S. Psychology/Sociology
John Anothony Reigelsberger B.S. Agricultural Business
Bucklin Heather Ann Main B.S. Agricultural Business
Buckner Alan William Reed B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Burlington Junction Raymond W Ashbaugh B.S. Agricultural Science
** Lindsey L Derr B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Erin Hunolt M.S.Ed. Guidance and Counseling
Cameron * Jenice Candace Assel B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Shelby Lynn Tillman B.S. Business Management
Mitchell Andrew Holder M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Christopher James Ocker B.S. Business Management
Steven Paul Steinman B.S. English
Brandon Alan Tunks B.S. Mass Media: Brdcast Production
Carrollton * Kayla Marie Flick B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
** Jacob Franklin Mercer B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Chesterfield Christine Marie Chinberg B.F.A. Art
Cleveland Kathi Perkowski Mills M.S.Ed. Special Education
Clinton Tyler Anthony Propst B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Coatsville Zachery Tyler Hand B.S. Business Management
Conception Junction Allison Ann Kemper B.S. 1. Accounting
2. Accounting
** Shelbi Lynne Schieber B.S.Ed. Elementary Education
Stuart Joseph Kemper B.S. Agronomy
Cosby Blake Andrew Beahler B.S. Agricultural Business
Eric Duane Schneider B.S. Agricultural Business
Crystal City Corey Gene Ipock M.S. Higher Education Leadership
Dearborn J. Shyloh Stafford-Jones B.S. Agronomy
Drexel Jenny Lea Hocker B.S. Mathematics
Easton Jessica Marie Mularoni B.S.Ed. Art Education
Eldon Elizabeth Irene Gier B.S. Marketing
Elmo Christopher L Adkins B.S. 1. History
2. Comprehensive Crisis Response
Eugene *** Cody Houston Duncan B.S. Computer Science
Eureka Rachel Margaret Skaggs B.S. Public Relations
Excelsior Springs Chase Allyn Adams B.S. Business Management
Blake Michael Bledsoe B.S. Psychology/Sociology
Amy Falconer Brinker M.S.Ed. Reading
Karas Terese Dykes B.S. Psychology/Sociology
Fairfax Mallory L Heits B.S. 1. Biology: General Biol Emphasis
2. Biology: Zoology Emphasis
John Jacob Wennihan B.S. Agricultural Business
Florissant * Jamie Nicole Isley B.S. Psychology
Freeman ** Denise Nicole Dibben B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Fulton Connor Dean Hendricks B.S. Marine Biology
Gallatin Kelly Lynn Critten B.S. Business Management
Kelly Lynn Critten B.S.Ed. Business Education
Justin Tyler Duffy B.S.Ed. Physical Education
Tyler Scott Gore B.F.A. Art
Garden City Billy J. McMahon M.A. History
** Nathaniel Anson Orr B.S.Ed. 1. Instru Music Educ/Non Piano
2. Vocal Music Educ/Voice
Gibbs * Daniel Lee Smith B.S. Agricultural Science
Gladstone John David Belfonte B.S. Accounting
Kelsey Lynn Ewing B.S. Public Relations
Shelby Lynn Farris B.S.Ed. Elementary Education
Michelle LaFollette Leach M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Katlin Michelle Level B.S.Ed. Art Education
Darcy Louise Ralston B.S.Ed. Mathematics Education
Delaney Arlene Ralston B.S.Ed. Unified Science: Biology
Daniel Adam Todtfeld M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Gower Caitlyn Nicole Price B.S.Ed. Elementary Education
Jordan Michael Roth M.B.A. MBA
** Tyler Andrew Tommey B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Grain Valley Jenny Lynn Farrow M.S.Ed. Guidance and Counseling
Veeder Keith Ransom B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Theodore Eric Winkler B.S. International Business
Grandview James Matthew Love B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Jenna Renee Snorgrass B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Grant City Connor James Dignan B.S.Ed. Agricultural Education
Micah Len Green B.S.Ed. Physical Education
Elizabeth Ann Runde B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Scott Allen Sherer B.S. Business Management
Greenwood ** Kindsey Deanna Dale B.S. 1. Mathematics
2. Spanish
Vincent Steven Defeo B.S. Finance: Corporate Finance
** Alisha Nicole Kennedy B.S. CLS Clinical Laboratory Sciences
Hamilton Jordan Katherine Esry M.S. Applied Health/Sport Sciences
Harrisonville Justin Timothy Hicks B.S. Industrial Psychology
Derika Dusti Lawrence B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Hartsburg * Shelby Lyn Crow B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Higginsville *** Adrienne A Cornelius B.S. Organizational Communication
Independence Jamie Jo Anderton B.S. Business Management
Angela Dawn Hiatt M.S.Ed. Teacher Leadership
** Megan Jeanne Moore B.S. Finance: Financial Management
Jessica Dawn Ruckman M.S. Higher Education Leadership
* Kyle M Ryals B.S. Public Relations
** Alyssa Dawn Striplin B.A. English
Joseph M Strode B.S. Business Management
*** Amber Leigh Thompson B.S. Psychology/Sociology
Thomas Ray Mark Whited B.S. Business Economics
Jefferson City ** Hannah Elizabeth Brenneke B.S.Ed. Elementary Education
Elizabeth Renae Hedges B.S. Business Technology
Joplin Cathleen A. Blades M.B.A. MBA
Heather Marie Soat B.S. History
Kansas City Shawnta La'trice Addison B.S. Business Management
Casandra Lee Alejo B.S. Marine Biology
Whitney Lynn Barulich B.S. Recreation: Therapeutic Rec
* Jacob Dennis Beard B.A. 1. History
2. Philosophy
Ryan Lawrence Benjamin B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Lara Booth M.B.A. MBA
Matthew Travis Brown B.S. Broadcasting
Alexander Wayne Bruner B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Christopher Paul Cain B.S. Wildlife Ecol & Conservation
* Caroline Ann Cerra B.S.Ed. Art Education
Shelby Lauren Cochran B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jordan Allen Coe B.S. Psychology
Danielle Jill Crawford B.S.Ed. Elementary Education
Ryan Joseph Culver B.S. Industrial Psychology
* Shelby Leigh Culver B.S.Ed. Elementary Education
Jaime Nicole Gasca Curtis M.S.Ed. Teacher Leadership
Andrew Dale M.S.Ed. Teacher Leadership
Staci Daniels M.S.Ed. Reading
** Kathryn Renee Davis B.S.Ed. Elementary Education
Donna Iris DeGood M.S.Ed. Special Education
Anthony James Dice B.S.Ed. Social Science
Douglas Paul Dishman B.S. Business Technology
Tammie Maria Eiberger B.S.Ed. Elementary Education
Briana Christine Bridges Evans B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Amanda Kay Flavin B.S. Geology: Environmental
James Daniel Fluker B.S. 1. Broadcasting
2. Theatre: Performance
* Andrea Grace Goering-Stafford B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
** Judith Anne Gonnello B.S. Marine Biology
* James Darby Hawes B.S.Ed. English
Matthew Jordan Hummel B.S. Biology/Psychology
Carissa Hunerdosse M.S.Ed. Teacher Leadership
Erica Lynn Hutchinson M.S.Ed. Teaching: Early Childhood
Seth Michael Johnson B.S. IDM: Visual Imaging
Daniel Joseph Larson B.S.Ed. Elementary Education
Rocquieh Ly'nel Jewell Locke B.A. Political Science
Rebecca M. Mahnken-Koffman M.S.Ed. Teacher Leadership
* Tanner David Marchisello B.S. Theatre: Performance
Brent Marsh M.B.A. MBA
Justin Michael McClellan B.S. Industrial Psychology
Alexandria Marie McKee B.S. Theatre: Technical and Design
Andrew Lloyd Mead B.S. Business Management
* Kirstie Ann Mulligan B.F.A. Art
Carlton Allen Myles B.S. Business Management
Aryn A. Peters Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Stormi Renae Peterson B.S. Psychology
William Mathew Platt B.S. GIS: Earth Technology Emphasis
Vincent Joseph Polito B.S. Theatre: Performance
Danielle Lyn Ritter B.S.Ed. Speech/Theatre Education
Kelly Meyers Rule Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Stephanie Norine Sanders-Littleton M.S.Ed. Teaching: Elem Self-Contained
* Lindsay Grace Saunders B.S.Ed. Family & Consumer Sci Educ
Elizabeth Marie Sheffer B.S.Ed. Business Education
* Christina Ann Marie Smith B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
* Emily A Stark B.S.Ed. Elementary Education
Johnathan Shelby Stitt B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Gabrielle Marie Stolwyk M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Robert Joseph Stough B.S.Ed. Physical Education
Leslie Rae Thompson M.B.A. MBA
Katherine Lynn Walter M.S. Applied Health/Sport Sciences
** Haley Alexandra Weedman B.S. Business Management
Kearney Angela Bell M.S.Ed. Teaching: Early Childhood
Tyler Wayne Bosley B.S.Ed. Physical Education
Jared Michael Bullock B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Laken Olivia Kenowith B.S. Psychology
* Julie Diane Middleton B.S. Biology: Zoology Emphasis
Megan Marie Mosser Huff M.S.Ed. Teacher Leadership
Jeremy Schneider M.S.Ed. Teacher Leadership
Keytesville Richard Dewayne Sommerfeld B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Kidder Andrea Erin Westover Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Kirksville Kellee Nicolle Mae Baker B.S. Child and Family Studies
* Grant William Rolfe Chamberlain B.S.Ed. Biology Education
Kirkwood Ashley Marie Razzano B.S. 1. Marine Biology
2. Wildlife Ecol & Conservation
La Russell Hailee Jadan Hendricks B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Laddonia Mackenzie Dianne Becker M.S.Ed. Guidance and Counseling
Lake St. Louis Dale Hopper M.S.Ed. Teaching: Science
Lake Tapawingo ** Cody Bryan Murphy B.S.Ed. Spanish
Lamar Daniel L. Young M.B.A. MBA
Laquey Davina Fern Jennings B.S. Agricultural Business
Lathrop Miranda Lynne Giger M.S.Ed. Reading
Reese Anthony Hammond M.S. Applied Health/Sport Sciences
Rachel E. Wood B.S. Applied Advertising
Lawson Jenna Kathleen Brewer B.S. 1. Accounting
2. Accounting
* Alexandria Arielle-Skye Rash B.S. Journalism
Lebanon Christina Deanne Bell M.B.A. MBA
Lee's Summit Anthony James Botts B.S. Journalism
* Ashley Nicole Brixey B.S.Ed. Elementary Education
Andrew Benjamin Chamberlin B.S.Ed. Physical Education
Alison Marie Clark B.S. Management Information Systems
Katherine Irene Gerhold M.S.Ed. Teacher Leadership
* Heather Nicole Hare B.S. Theatre: Performance
** Stephanie Nicole Katzer B.S.Ed. Elementary Education
Kristen Leann Lockyer B.S. Child and Family Studies
Ryan Neil Smith B.S. Broadcasting
*** James Madison Snodgrass B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Matt Gregory Sweeten B.S. Theatre: Performance
** Victoria Ann Wilkie B.S. Psychology
Liberal Leslie Ann Beasley B.S. 1. Finance: Corporate Finance
2. Finance: Financial Computing
Liberty Ellen Loraine Backhaus B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Cody Matthew Baldridge B.S.Ed. Middle School
Elissa Naomi Graham B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Nathan Andrew Graham B.S. Broadcasting
Bradyn Hammond M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Wesley John Harper B.F.A. Art
Evan Joseph Heuer B.S. Management Information Systems
** Emily Jane Hoffman B.S.Ed. Middle School
*** Amy Elizabeth Hull B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Jessica Rae Jimenez B.S. Psychology
Randi Jo Flaherty McIntosh M.B.A. MBA
Ashley LaRue Miller B.S.Ed. Biology Education
Megananne Nicole Peck B.S. Psychology/Sociology
Ryan James Rutliff B.S. Business Management
Jeremy Christian Tate B.S.Ed. Physical Education
Lauren Cara Todtfeld B.S. Child and Family Studies
Kasaundra Elise Victor B.A. Psychology/Sociology
Linneus * Megan Marie Van Dyke B.S. Business Technology
Lockwood Micah Crutcher McGuire B.S. Biology: General Biol Emphasis
Louisiana Emily Joan English B.S. Psychology
Macon Amanda Ann Prenger B.S. Industrial Psychology
Marshall Jamie Lyn Hartman B.S. Foods & Nutr:Rest/Food Srv Mgt
* Brittany Rae Hedrick B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Jared Alan Porter B.S. Marketing
Nathan Raymond Swisher B.S. Agricultural Science
Rosalind Marie Thiel B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Marshfield Angela Dawn Murphy M.A. English
Martville Botao Fan B.S. Finance: Corporate Finance
Maryville Nathan C Barnes B.S. GIS: Geographic Emphasis
Quentin Scott Blackford B.S. Business Management
Stacey Lee Burson B.S. IDM: Visual Imaging
Cory Michael Cronk B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jessica Zhang Decker B.S. Accounting
Lauren Dixon B.S. Business Management
** Brittni Elaine Ebrecht B.S. 1. History
2. Political Science
Terra Higdon Feick M.S. Higher Education Leadership
Kelsey Marie Fitzpatrick B.S. Animal Science (Pre-Vet)
* Abbie Nicole Florea B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Nickolas Freeman M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
* Laura Kristyne Gamblin B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Spanish
Will Edwin Goodspeed B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Sean Micheal Gundersen M.S. Recreation
Cindy Elizabeth Haddock B.S. Psychology/Sociology
Kevin Craig Hawkins, Jr. B.S. Business Management
Gage Michael Hayes B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Brett Alan Henggeler B.S. Agricultural Business
Edward Andrew Hensley B.S. Political Science
Mark Hornickel M.S. Higher Education Leadership
Krishna Sameera Kamma M.S. Applied Computer Science
Alex Edward Keever M.B.A. MBA
Dustin Wade Keith B.S. 1. Business Management
2. Accounting
3. Accounting
Lucas Robert Lancaster B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Karlee R Liberty B.A. English
Dmitriy Lunev B.S. 1. Business Economics
2. International Business
Kameron LeShae Martin B.S. Biology: General Biol Emphasis
Angel McAdams Prescott M.S. Higher Education Leadership
Michael Fitzpatrick McDonald B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Carli May Mercer M.S. Higher Education Leadership
Sarah Jacqueline Nelson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Raymond Leroy Ottman M.S. Higher Education Leadership
John Thomas Petroff II B.S. Chemistry (ACS Accredited)
*** Stephanie Ann Poppa B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Mandi Sue Richey B.S. Psychology
Velma Joan Sayer Richey B.S. Child and Family Studies
Damon Allen Ross B.S. Business Management
Melissa A. Sandusky-Ury B.S. Psychology/Sociology
*** Steven Lawrence Scheffe B.S. Computer Science
Jennifer Marie Seipel B.S. Public Relations
Mary Kathleen Smith B.S. Psychology/Sociology
Benjamin Michael Snead B.S. Computer Science
Mariah Katherine Stiens B.S. 1. Agronomy
2. Horticulture
Boyd Keith Taylor M.S. Higher Education Leadership
Megan M Thacker B.S.Ed. Agricultural Education
* Elizabeth Jean Titus B.S. Psychology
Kiran Sai Veerubhotla M.S. Applied Computer Science
Tanner Patrick Walter B.S. Public Relations
Dali Wang M.B.A. MBA
Jennifer Wells M.S.Ed. Reading
Joshua Curtis Wiederholt B.S. Agricultural Business
Rachel Ione Willis B.S. Public Relations
Kathleen Jeanette Wilmes B.S. 1. Political Science
2. Comprehensive Crisis Response
* Samantha Jeanne Wray B.S. Child and Family Studies
Meadville Zachary Wayne Tolson B.T. BT - Agriculture
Memphis Megan Renee Westhoff B.S.Ed. Elementary Education
Mendon Riley Garrett Young B.S. Agricultural Science
Middlebrook Garrett Taylor Hargiss B.S. 1. Wildlife Ecol & Conservation
2. Biology: Botany Emphasis
Monett Genea Michelle Hall M.B.A. MBA
Montgomery City Benjamin Alan Miskle B.S. Biology: General Biol Emphasis
Mound City ** Ryan Lee Atkins B.S.Ed. Mathematics Education
*** Miles Clay Clifton B.S. Agronomy
** Blaire K Heck B.S. Psychology/Sociology
Cole Lee Rosier B.S. GIS: Earth Technology Emphasis
NIXA Ryan Merrill King B.S. Geography
Neosho Christopher Michael Green M.B.A. MBA
New Boston Cody Leon Moore M.S.Ed. Health and Physical Education
New Hampton Carter Scott Gillespie B.S. Agricultural Business
New London Lisa Marie Powell B.S. Agricultural Business
Nixa ** Tomas Brock M.S.Ed. Health and Physical Education
Oak Grove ** Jessica Janee' Calvin B.S. Biology/Psychology
Odessa ** Alvin Edwards IV B.S. 1. Statistics: Actuarial Science
2. Accounting
Sarah Ann Kegley B.S. Horticulture
* Caleb Michael Volmer B.S. Public Relations
Olean Seth Andrew Kilson B.S. Management Information Systems
Oregon Christopher David Scroggins B.S. Comprehensive Crisis Response
Parkville ** Taylor Anne Askin B.S.Ed. Elementary Education
** Tyler William Brite B.S. Computer Science
Taylor Wright Flora B.S. Journalism
Savannah Michele Frye B.S. Child and Family Studies
Parnell * Kevin Mitchell Runde B.S. 1. Agronomy
2. Horticulture
Kristin Michelle Sybert B.S. Child and Family Studies
Peculiar * Kelsey Lynne Peters B.S. 1. Recreation: Therapeutic Rec
2. Recreation: Corp Rec/Wellness
Pickering Jody Oelze Renfro M.S.Ed. Guidance and Counseling
Platte City Brandon John Preece B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Christopher Randal Triplett M.S. Higher Education Leadership
Plattsburg John Ethridge Trayler B.S. 1. Business Economics
2. Finance: Financial Services
Pleasant Hill Emily L Pfaff B.S.Ed. Elementary Education
Princeton *** Shayla Luan Cridlebaugh B.S.Ed. Biology Education
*** Abigail Claire Henke B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Ravenwood Megan Elizabeth Brandt B.S. Agricultural Business
Caleb Andrew Bredlow B.S. Computer Science
** Holly Jean Luke B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Raymore ** Troy Daniel Anstine B.S.Ed. Social Science
Rachel Kay Hicks B.F.A. Art
Michelle Marie Nolan M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
* Jason Edward Skinner B.S. Organizational Communication
Raytown Daniel Joseph Apgar B.S. Business Management
Deandre L. Matlock B.S. Biology/Psychology
Taneesha Nicole Shelby B.S.Ed. Physical Education
John C Tye B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Rayville * Kaitlin Brianna Hartman B.S.Ed. English Education
Richmond Ashley Dawn Layman B.S.Ed. Agricultural Education
*** Rachel Dianne Mathes B.S. Biology/Psychology
Ridgeway Justin Lee Joiner B.S.Ed. Physical Education
* Megan Elizabeth Lofgren B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Riverside Chelsea Lauren Bell B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Catherine R. Euwer B.S.Ed. Elementary Education
Daniel Lee Karr M.B.A. MBA
Rock Port ** Leslie Jean Alitz B.S. Biology: General Biol Emphasis
Rolla Nicole Gail Southern B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Saint Charles Christopher Allen Echele B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Saint Joseph Austin Mitchell Anderson B.S. Psychology/Sociology
Casey Marie Arambula M.S.Ed. Guidance and Counseling
Megan Erin Burley M.B.A. MBA
* Kyle Richard Curtis B.S. Management Information Systems
Lynn Davis M.S.Ed. Teacher Leadership
Jessica Louise DeSpain B.S. Psychology
Caleb John Delaney B.F.A. Art
Georgie Fanning M.B.A. MBA
Amy A Fowler M.S.Ed. Teacher Leadership
** Ashley Marie Gach B.S.Ed. Elementary Education
Daniel Scott Gerhardt B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Kelsey Lauren Goforth B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Barton C. Hardy M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
** Katherine Renee' Jeffers B.S. Psychology/Sociology
* Kristin Andrea Keely B.S. Psychology
Constance Elizabeth Miller B.S. Biology: General Biol Emphasis
Lori M. Norcross M.S.Ed. Guidance and Counseling
Andrew Shelby Pankau B.S. Business Management
* Skye Morgan Pepper B.S.Ed. Art Education
** Kendra Beth Quick B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
William J Quinn B.S. Psychology
Erica Danielle Rowland B.S. Business Management
Kayla Lynn Schmerbach B.S. Public Relations
Samantha Jordan Sciara B.S.Ed. Speech/Theatre Education
Tasha Sherman M.B.A. MBA
Jeffrey Siasoco M.S.Ed. Teacher Leadership
Rebecca Sue Snider M.S.Ed. Teacher Leadership
** Brock Joseph Spinner B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Emily Jane Sumner M.S.Ed. Guidance and Counseling
Jennifer Lynn Taylor M.S.Ed. Teacher Leadership
Elissa L Thomas Garr M.S.Ed. Guidance and Counseling
Daniel Paul Wilkinson B.S. Psychology
Saint Louis Daniel Francis Barnes B.S. Political Science
* Philip Stephen Gruenwald B.S. Public Relations
Jacquelyn Bernadette McNett M.S.Ed. Guidance and Counseling
Carl Jamal Stafford B.S.Ed. Speech/Theatre Education
Brittany Lyn Tanner B.A. 1. Organizational Communication
2. Psychology
Savannah Jacob Miles Clevenger B.S. Business Management
Megan Linn Hanna B.S. 1. Accounting
2. Accounting
3. Finance: Corporate Finance
* Alison M. Hartong B.S. Public Relations
Paige Erin Lampton B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Chaz Michael Lyle B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Brenda Reine Lynn M.S.Ed. Guidance and Counseling
Tyler Robert Ruoff B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Skidmore Chloe Cheyenne Mitchell B.S. 1. Animal Science
2. Agricultural Business
Smithville Nathan James Beaver B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Alpha Christine Chesney B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Alex Jeffery Foster B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Sandra Lynn Henshaw Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
* Kylie Marie Mattke B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Stephen Brent Till B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Springfield Ann Marie Frazier M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Joshua Shane Parrish B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Stanberry Abbie Marie Groomer M.S.Ed. Guidance and Counseling
Jeremy W Kramer B.S. Horticulture
Jason Lewis Luke B.S.    Management Information Systems
Stover Bailey Ann Marriott B.S. Animal Science
Tarkio * Maria Ann Brought B.S. Psychology
Lese' Rachelle Killough B.S. 1. Psychology
2. Child and Family Studies
Jessica Dawn Lindsay B.S. Business Management
Carrie Ann Livengood Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Miles Allen Mitchell B.S. Psychology
* Deyton Scott Thomson B.S.Ed. Business Education
Trenton Loren Cree Beverlin B.S.Ed. Social Science
Coltan Luke Wyant B.S. IDM: New Media
Tuscumbia ** Kacie Danielle Wright B.S. Agricultural Business
Union Star Lindsay Jo Hutchcraft Myers M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
** Ally Jo Varner B.S.Ed. Elementary Education
Unionville Nicole Elizabeth Casady M.A. English
Mason Eugene Harlan B.S. Animal Science
* Jamie Leigh Rouse B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Washington Samantha L Wood B.S. History
Weatherby Lake Lindsey J Blust B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Wentzville ** Emily Nichole Meier B.S.Ed. Agricultural Education
Wheeling Shelby Kay Wayman B.S. Psychology/Sociology
Winston Rachel Marie Michael B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Wyaconda Amber Nicole Webster B.S. IDM: New Media

Nebraska (United States)

Beatrice * Charissa Marie Tvrdy B.S. Psychology
Bellevue Elizabeth Ann Connealy B.S. Broadcasting
Robert Henry Langenfeld B.A. Music
Robert Henry Langenfeld B.S. Computer Science
Juliana Marie Lowe B.S. Pre-Professional Zoology
* Tyler Scott Seals B.S. Marketing
Bennington *** Erika Lea Hanson B.S. Psychology/Sociology
Blair Kristi Michelle Beal B.S. Marketing
Broadwater Patrick Wayne Hallett B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Cedar Bluffs Erienne N Strong B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Cortland ** Erin Lois Schoenbeck B.F.A. Art
Elkhorn Catherine Mary Grimm B.S. Applied Advertising
Firth Madison Shea Lee B.S. Agricultural Business
Fremont * Aaron John Morris B.S. Finance: Financial Services
Hastings Taylor Jacob Overmiller B.S. Biology: General Biol Emphasis
La Vista Rebecca Lynn Metz B.S. Psychology
Lincoln Porter Lautee Groves B.S. Mathematics
** Ryan Andrew Phillip Haas B.S. Finance: Financial Management
* Christina Marie Incontro B.S. Psychology
** Lindsay Roes Masin B.S. Theatre: Performance
* Maggie Kathleen Murphy B.S. Child and Family Studies
Timothy Nicholas Tlamka B.S. Psychology
Milford Jennifer Claire Fichtner B.S. Psychology
Nelson Markele Anne Jacobitz B.T. BT - Agriculture
Norfolk ** Heather Cheri Buckendahl B.S. Psychology/Sociology
Omaha ** Todd Jarrett Adolf B.S. Speech Communication
Natalie Jean Bannister B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Danielle Marie Bendon B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
* Allison Rose Camenzind B.S. Marketing
Amarjeet Singh Gambhir M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis
Daniel Patrick Harr B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Courtney Ann Vanden Hoek B.S. 1. Finance: Corporate Finance
2. Accounting
Chris Hooyboer B.S. Geology: Environmental
* Nathan Bryce Johnston B.S. Broadcasting
Madilynn Marie Kettle B.S.Ed. Elementary Education
Nicole Rene Korpela B.S. Theatre: Performance
Carolyn R. Kozol B.S. Psychology
** Samantha Lane Maass B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Rachelle K Martin B.S. Biology/Psychology
Marissa Marie Milone B.S. Psychology/Sociology
* Breanna Zerlina-Rose Patten B.A. Chemistry
Melissa C Peitzmeier B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Brittany Lynne Poole B.S.Ed. Elementary Education
Amanda Kathyrn Schulte-Smith B.S. Journalism
Victor Manuel Sepulveda-Muro B.S. Business Management
Jacob C. Slabaugh B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Cassie Marie Swanson B.S. Applied Advertising
* Kristin Michelle Terry B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Kaleigh Marie Williams B.S.Ed. Middle School
Papillion * Joseph Ryan Kankovsky B.S. Biology/Psychology
** Kelsey Renee Knowlton B.S. 1. International Business
2. Marketing
* Mara Norton Wilson B.S. English
** Christina Marie Worsfold B.S.Ed. Elementary Education
Plattsmouth Kara Michelle Bramhall B.S. Psychology/Sociology
Anna Carol White B.S. Biology/Psychology
Waco Andrew M Saeger M.A. History
Waverly Kari Nichole Kolts B.S. Journalism
Yutan *** Paige Nicole Schnoes B.S. Wildlife Ecol & Conservation

Nevada (United States)

Carson City Dacey Rai Hassey M.S.Ed. Guidance and Counseling

New York (United States)

Johnston James Edward Samek M.S. Geographic Information Science

North Carolina (United States)

Wilmington Jameson Dearborn Hutchins B.S. Political Science

North Dakota (United States)

Fargo Kelsey Noelle Larson B.S. Public Relations

Ohio (United States)

Youngstown * Stefanie Anne Ague B.S. Psychology

Pennsylvania (United States)

Sewickley Rishab Dulam M.S. Applied Computer Science

South Carolina (United States)

Columbia Shravya Oddiraju M.S. Applied Computer Science
Pomaria Jeffrey L. Fellers M.S. Geographic Information Science

Tennessee (United States)

Ooltewah Alison Mary Burch B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice

Texas (United States)

Irving Sneha Reddy Kankanala M.S. Applied Computer Science
Plano Krishnapriya Kommaraju M.S. Applied Computer Science
Trophy Club Cody W. Hooten B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Virginia (United States)

Chantilly Julie Renee Conklin M.S. Geographic Information Science
Sterling Jeremy Craig Smith M.S. Geographic Information Science

Wisconsin (United States)

Beaver Dam Elizabeth CatherineStafford M.S. Higher Education Leadership
New Holstein Katherine Susan Schmitz M.S. Applied Health/Sport Sciences

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468