This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Bearcats

M-Club Hall of Fame

Established in 1980, the M-Club Hall of Fame honors those who displayed athletic excellence and service to the University. It is the highest honor one can receive in Northwest Athletics.

*Indicates Missouri Sports Hall of Fame inductee

Name

Year Inducted

Sport

Herbert Dieterich
2013 Faculty Athletic Representative
John Edmonds
2013 Football
Diane Kloewer
2013 Women's Basketball
Gena Lindsay
2013 Women's Tennis
Clint Prange
2013 Track & Field
Steve Savard
2013 Football
Aaron Becker 2012 Football
David "D.C." Colt* 2012 Athletic Trainer
Vernon Darling 2012 Cross Country/Track and Field
Randy Euken 2012 Football
Dr. Patrick Harr* 2012 Northwest Physician
Rick Jolley 2012 Men's Basketball
Tony Miles 2012 Football
Rosa Tapia 2012 Women's Tennis
Kelvin Parker  2011 Men's Basketball
Scott Fleming  2011 Men's Basketball
Jim Ryan 2011 Track and Field
Jamaica Rector 2011 Football/Track and Field
Jim Wasem 2010 Baseball
Seth Wand 2010 Football
Tucker Woolsey 2010 Football/ Track/Field
Lindsey (Borgstadt) Clinton 2010 Cross Country/ Track/Field
Brad Ortmeier 2010 Cross Country/ Track/Field
Don Neil 2010 Track/Field
Jill (Quast) Hansen 2009 Volleyball / Softball
Onofrio Monachino 2009 Football / Basketball / Track/Field
Bill Sobbe 2009 Baseball / Basketball
Allan Borkowski 2009 Wrestling
David Alvey 2008 Men's Basketball
David Imonite 2008 Men's Tennis
Mary Beth Bishop Steele 2008 Volleyball
Steve Hansley 2008 Football
Tom Franke 2008 Baseball
Russ Northup 2008 Faculty Athletic Representative
Chris Greisen 2007 Football
Russ Miller 2007 Men's Basketball
Scott Spurgeon 2007 Baseball
Kathy Kearns Behounek 2007 Women's Cross Country / Track & Field
Ron "Jesse" James 2007 Wrestling
Julie Callahan Collins 2006 Women's Tennis
Yasmine Osborn 2006 Women's Tennis
Joe Hurst 2006 Men's Basketball
Marty Albertson 2006 Baseball / Football
Sherri Reeves 2005 A.D. / Women's Basketball Coach
Virgil Albertini 2005 Faculty Athletic Representative
Wayne Winstead* 2004 Women's Basketball Coach
Todd Frohwirth 2004 Baseball
Dave Svehla 2004 Football / Baseball
Leticia Gilbert Parks 2004 Track and Field
Bob Sundell 2003 Basketball / Track and Field
Julie Schmitz-Hunter 2003 Basketball / Track and Field
Gary Gaetti 2003 Baseball
Al Cade 2003 Football
John Bregin 2003 Tennis
G.E. Jerry Landwer 2002 Wrestling Coach
Dr. Jim Redd* 2002 Football / Football Coach / A.D.
Ed Tillison 2002 Football
Marven Weed 2001 Football
Kirk Mathews 2001 Football
Norman James 2001 Football / Track
Lonny Wieland 2000 Wrestling
Allan Henningsen 2000 Basketball / Football
Kelly Leintz-Franzen 2000 Basketball / Tennis
John Wellerding 1999 Cross Country / Track
Teresa Gumm 1999 Softball / Basketball
Vic Coleman 1999 Basketball
Stanley Zeamer 1998 Wrestling
Phil White 1998 Tennis
Ann (Kimm) Valdez 1998 Basketball / Cross Country / Track
Lloyd Younger 1997 Basketball / Football
Susan (Sugg) Sharp 1997 Basketball
Robert Henry 1997 Administrator
Dr. John Byrd 1997 Tennis Coach
Dr. Paul Gates 1996 Football / Track
Richard Flanagan* 1996 Football / Basketball / Track Coach
Janet Clark 1996 Basketball
Paul Stehman 1995 Football / Wrestling
J.J. O'Connor 1995 Basketball / Baseball
John Green 1995 Football
Frank Baker 1995 Football
George Campbell 1994 Football
Paul Butherus 1994 Football / Basketball / Track
Wilbur Pollard 1993 Football
Randy Baehr 1993 Football
Howard Iba* 1993 Football / Basketball / Baseball
Luke Palumbo 1992 Football / Basketball
Jack Padilla 1992 Football
Lester Hackett 1992 Basketball
Robert Dowell 1991 Football / Basketball
Donald Anderson 1991 Basketball / Track
Donald Sears 1990 Basketball / Baseball
Ed Messbarger 1990 Football
Alvin Wormsley 1989 Football / Basketball / Track
Dale St. John 1989 Basketball / Track
Arthur W. Yates 1988 Football
Leon Ungles 1988 Basketball / Track
Stanley Totoraitis 1988 Football
Burton Richey 1988 Athlete/Coach/Administrator
Bernard McLaughlin 1987 Football / Track
Edward Johnson 1987 Basketball
James Gregory 1987 Football / Basketball
Francis Summers (Buckner) 1986 Basketball / Tennis
Edward Molitoris 1986 Football / Track
Samuel England 1985 Football / Basketball / Track
Richard Buckridge 1985 Basketball
Jim Albin 1985 Football
George Coulter 1984 Football / Track / Basketball
William Bernau 1984 Football / Track / Baseball
Ivan Schottel 1983 Football / Track / Basketball
Marion Rogers 1983 Football
H.J. Fischer 1983 Football / Track / Basketball / Baseball
Wilbur "Sparky" Stalcup* 1982 Football / Track / Basketball
Herschel Neil* 1982 Track / Football
E.A. Davis 1981 Football Coach / Track Coach
Ryland Milner* 1981 Coach / Basketball / Football / Track / Golf
Henry Iba* 1980 Basketball Coach
Jack McCracken 1980 Basketball

Team

Year Inducted

1984 Softball 2013
1992 Women's Tennis 2013
1997 Football 2012
1995 Men's Tennis 2012
1997 Women's Tennis  2011
1975 Softball   2011
1975 Women's Cross Country 2010
2001-02 Men's Basketball 2009
1980 Volleyball 2007
1987 Women's Tennis 2006
1987 Men's Tennis 2006
1999 Football (National Champions) 2005
1998 Football (National Champions) 2005
1966-67 Wrestling 2004
1996 Football 2003
1971-72 Women's Basketball 2002
1972 Men's Cross Country 2002
1962-63 Wrestling 2001
1975-76 Women's Basketball 2000
1988-89 Men's Basketball 2000
1973 Men's Tennis 1999
1942-43 Men's Basketball 1999
1974 Football 1998
1983-84 Men's Basketball 1998
1984 Football 1997
1983-84 Women's Basketball 1997
1982 Men's Track and Field 1996
1975 Baseball 1996
1948 Football 1995
1934 Track and Field 1995
1944 Football 1995
1932-33 Basketball 1994
1972 Football 1993
1931-32 Basketball 1993
1925 Football 1992
1952 Football 1992
1965 Wrestling 1992
1939-40 Basketball 1991
1950 Men's Track 1991
1949 Men's Track 1991
1930-31 Basketball 1990
1931 Football 1990
1938 Football 1989
1939 Football 1989