This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

Jan. 25, 2018

Northwest announces fall 2017 trimester graduates

The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2017 fall trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in clinical laboratory sciences (B.S. CLS), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's fall 2017 graduates listed by country, state and hometown:

 

 Hometown

Name

Degree

Major

Costa Rica

Heredia Alvaro Daniel Riveros Quintero M.B.A. MBA: General Management

Curacao

Willemstad Jefferdson Jonathan Jimenez B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness

France

Le Pellerin * Romain Boissinot B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Sceaux * Aymeric Autones B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Germany

Siegen Fin Glowick M.B.A. MBA: General Management

India

Machilipatnam Jyothirmayi Somisetti M.S. Applied Computer Science
Vipparlapalli Raghava Rao Nallabothula M.S. Applied Computer Science
Warangal Vipul Reddy Madadi M.S. Applied Computer Science

San Luis

Villa Mercedes ** Mauro Tete B.S. 1. Business Management
2. Marketing

South Korea

Busan * Sujung Yun B.S. IDM: Visual Imaging
Ilsan * Gunhee Lee B.S. GIS: Data and Technology Emph
Yong-In Si Hayoung Song B.S. Emergency & Disaster Mgmt

California (United States)

Paso Robles Elizabeth Ann Lamore M.S. Geographic Information Science
San Bruno Sara Elizabeth Vega B.S. Human Services

Colorado (United States)

Aurora Gia-Lorraine Roe B.S. Business Management
Denver Joseph Glenn Riemer M.S. Geographic Information Science

Georgia (United States)

De Soto ** Hugh Dorsey Slaton B.S. Chemistry: Biochemistry Emph

Illinois (United States)

Chicago Keautishay Kedaejah Young B.S. IDM: Computer Sci Programming
Brian John Williams B.S. IDM: Computer Sci Programming
Rochelle Keri Lynn Fager M.S. Recreation

Iowa (United States)

Adel ** Jordan Owen Grove B.S. Finance: Corporate Finance
Anita Elizabeth Mailander B.S.Ed. Elementary Education
Ankeny Benjamin Scott Martin B.S. Agricultural Business
Arcadia Travis Karl Freese B.A.S. BAS - Agriculture
Bedford Bailey RaeAnn Jenkins B.S.Ed. Elementary Education
Anetra Joan Mackey B.S. Psychology/Sociology
Climbing Hill Derek Scott Widman B.A.S. BAS - Agriculture
Corning Zachary Chance Barton B.S. Finance: Corporate Finance
Regan Kristi Jessen B.S. Org Beh/Human Resource Mgmt
Council Bluffs Samantha Ann Mohr B.S.Ed. Elementary Education
Creston Keaton Charles Hulett B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Dunlap James Richard Cogdill B.A.S. BAS - Agriculture
Fontanelle Jennifer Marie Baudler B.S. Chemistry: General Chem Emph
Glenwood Grace Christine Newman B.S. Agricultural Business
* Caroline Elizabeth Pickett B.S. Computer Science
Caleb Daniel Severn B.S. Agricultural Business
Glidden Bethany Ann Pottroff B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Grinnell Peyton Renee O'Dell B.S. Biology: General Biology
Harlan * Courtney Ann Leinen B.F.A. Art
* Courtney Ann Leinen B.S. IDM: Visual Imaging
Sidney Ann Mills B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Honey Creek Michael Philip West B.S. Biology/Psychology
Humboldt Kara Jo Rodriguez B.S. Animal Science
Imogene * Breanna Marie Dyche B.S.Ed. Elementary Education
Kimballton Spencer Alan Smith B.S.Ed. Physical Education
Knoxville Kyle Davis Richards B.S. Agricultural Science
Blake Douglas Wyatt M.B.A. MBA: General Management
Marion * Abigail Elaine Kriz B.S.Ed. Elementary Education
Milo Breanna Marie Dennis B.S.Ed. Elementary Education
Muscatine *** Joseph Patrick Ernst B.A.S. BAS - Agriculture
Norwalk ** Sarah Rose Gillen B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Ogden Sydney Kruse Bishop B.S. Communication:Public Relations
Osceola Jordyn Danielle Bethards B.S.Ed. Elementary Education
*** Nicole Renae Clark B.S.Ed. Elementary Education
Pacific Junction Briana Nicole Overhue B.S. Agricultural Business
Polk City *** Hannah Julianne Goetz B.S. 1. Finance: Corporate Finance
2. Marketing
Red Oak * Danielle Lynne Gilliland B.S.Ed. Elementary Education
Kylie Danielle Pendleton B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Sac City Kent Salton Irwin M.S. Biology
Villisca MaKayla Lynn Gladman B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Walnut Lucas John Blum B.S.Ed. Social Science
West Des Moines Samuel David Morgan B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Winterset Austin Wade Motsinger B.S. GIS: Emergency Mgmt Resp Emph

Kansas (United States)

Atchison Zachary Thomas Wilson B.S. Biology/Psychology
Emporia Corey A Schmidt M.B.A. MBA
Hays Kelsey Ann Lacy M.S. Applied Health/Sport Sciences
Hiawatha Joshua David May B.A. Music
Highland * Kassiday Marie Blevins B.S. 1. Communication: Organizational
2. Communication: Public Relations
Lancaster ** Morgan Nicole Martin B.S. Animal Science
Olathe * Cassandra Elizabeth Loran B.S.Ed. Art Education
* Cassandra Elizabeth Loran B.F.A. Art
Jamie Eileen Nyffeler B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Lyndsay Nicole Urban B.S.Ed. Elementary Education
Overland Park Kiley A Dukes B.S. Business Management
Shawnee Madison Nicole Scott B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Tonganoxie Elizabeth Ann Patrick B.S. Agricultural Science
Wichita * Malerie Elizabeth Davied B.S. Foods & Nutrition: Dietetics

Maryland (United States)

California Chad Michael Holdsworth M.S. Geographic Information Science

Missouri (United States)

Agency Kendall F Stagner B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Albany Daniel Bryan Duddy M.M.E. Music Education
Alma Gavin Allen Bargfrede B.S. Agricultural Business
Amity Jake Nelson Mitchell B.S. History
Auxvasse John Adam Crawford B.S. Agricultural Business
Barnard ** Shea Fallon Miller B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Bethany * Quincy Ann Lowrey B.S. Geology: Environmental
Blue Springs Misael Abonce B.S. Computer Science
** Courtney Marie Kern B.S. 1. Geography
2. Geology: Environmental
Jared M. Littlejohn M.S.Ed. Special Education
* Christina Marie Mann B.S.Ed. Elementary Education
Kayla L Mueller B.S.Ed. Elementary Education
Trent Riley Pelletier B.S. Psychology/Sociology
Jill Deann Louise Smith B.S.Ed. Elementary Education
Brunswick Bailey Lyn-Dale Meyer B.S. 1. Business Management
2. Org Beh/Human Resource Mgmt
Bunceton Samantha Nichole Brandes B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Cameron Mitchell Ray Thomas Colson B.S.Ed. Physical Education
Cameron Megan Lynn Wolfe M.S.Ed. Elementary Mathematics
Chillicothe Elizabeth Faye Ann McCoy B.S. 1. Mass Media: Brdcast Production
2. Mass Media: Multimedia Journal
Chance Jordan Myrick B.S. Agricultural Business
Clarksdale Jeffrey Alexander Conley B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Tiffany Lynn White B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Clearmont Kaela Denae Howard B.S.Ed. Elementary Education
Columbia * Lauren Elisabeth Russell B.S.Ed. Elementary Education
Conception Junction Angela Renee Guss B.S. Human Services
Country Club * David Robert Girvan B.S. Business Technology
Darlington Kathy Elizabeth Buhman M.S.Ed. Teaching: Elem Self-Contained
Dawn Meredith Laine Lange M.S.Ed. Guidance and Counseling
Edgerton Joel Robert Harmer B.S. Mass Media: Multimedia Journal
El Dorado Springs * Alexa RaeAnn Schaaf B.S. Accounting
Elmo Landon Lowell Wood M.S.Ed. Teaching: Science
Elsberry Zachary Benjamin Powelson B.S. Mass Media: Appld Advertising
Excelsior Springs Randie S Fisher B.A.S. BAS - Management
Florissant Jennifer Marie Schultz B.S. Nanoscience: Nanoscale Biology
Fredericktown Chester E.L. Condray B.S. Computer Science
Gallatin Grace Elizabeth Von Opitz B.S. Animal Science
Gibbs Samuel James Smith B.S. Agricultural Science
Gilman City * Mitchell F Ragan B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Jessica Ann Roy B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Gladstone * Colette Renee Ferrara B.F.A. Art: Graphic Design
Glenwood Tad Garon Steen B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Grain Valley Jesse Ray Frazier B.S. Psychology
Daniel James Malone M.S.Ed. Health and Physical Education
* Weston Timothy Ruhlman B.S. Marketing
Grandview Annastasia M Tuttle B.S. Mass Media: Brdcast Production
Hannibal Abigail Lynne Jeffries B.S.Ed. Physical Education
Helena Michael Calvin Mahlandt Barbosa B.S.Ed. Middle School
Higginsville Trey Dennis Allen B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Holt Jessica Lynn Breyfogle B.S. Marketing
Eric Michael Cox B.S. Wildlife Ecol & Conservation
* Emily Rebekah Stark B.F.A. Art: Graphic Design
Independence ** Connor Monroe Adams B.S. Nanoscience: Nanoscale Chem
MaKenzie Taylor Bennett B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Brian William Erstad B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Melissa Lynn Long B.S. Mass Media: Brdcast Production
** Amanda Ann Stoll B.S. Psychology
Clayton Shannon White B.S. GIS: Earth Technology Emphasis
Jamesport Hannah Lee Snuffer B.S. Agricultural Business
Kahoka Daniel Jackson McAfee M.B.A. MBA
Kansas City Joshua Paul Burger B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Jennifer Ann-Marie Clarkson B.S.Ed. Art Education
Jennifer Ann-Marie Clarkson B.F.A. Art
Cassidy Kathleen Dailey B.S.Ed. Elementary Education
* Marcus J Gates B.S.Ed. Physical Education
Natalie Ann Gay M.S.Ed. Teaching: English
Meia Jenel Gibson B.S. Accounting
Andrew Salvatore Gonino M.S.Ed. Special Education
Jaclyn Monique Gosney M.S.Ed. Reading
Nicole Louise Grant B.S.Ed. English
Scott Jeffrey Griffin M.S. Instructional Technology
Caitlin N Gritz B.S.Ed. Elementary Education
Lauren Nichole Harris B.S. Political Science: Cr Jus/Crim
Rachel Sue Heichel B.S. Business Management
* Cara Jean Hukill B.S.Ed. Elementary Education
Emily Marie Juhl B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Charles Martin Killgore B.S.Ed. Social Science
* Rachel Louise Kirby B.S.Ed. Speech/Theatre Education
John S Lackey B.S. Communication:Public Relations
Nichole E. Lieb M.S.Ed. Reading
Jessica Marie Lutz B.S. Marketing
Zakiah Vaughn Marshall B.S. Psychology
Hugo Alberto Mendoza B.S. Marketing
Zachary Daniel Michalek B.S. Accounting
Shyanne Marie Moore B.S.Ed. Elementary Education
Hieu Thi Nguyen B.S.Ed. Elementary Education
LaBebe Anisa Nickell M.B.A. MBA
** Rachael Marie Niec B.S.Ed. Elementary Education
Danielle Jo Overly M.S.Ed. Special Education
Melissa Gayle Peterson B.S.Ed. Elementary Education
Erika L Rambo B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Chance Garrett Reuscher B.S.Ed. Middle School
Laura Anne Ryczek M.A. English
Kathryn Rose Samson M.B.A. MBA
Carrie Jo Shuck Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Angela Nairn Simmons B.S. 1. Business Management
2. Marketing
*** Samantha Lee Snodgrass B.S. Marketing
** Jennifer Nicole Stock B.S.Ed. Physical Education
Danielle Shante Walker B.S. Human Services
Kelvrin Rajohn Washington B.S. Political Science
Samantha M Williams B.S. Psychology
Kearney Emily Brooke Porter M.S. Recreation
Austin Ramsey B.S. Agricultural Business
Mackenzie Nicole Winn B.S. Marketing
Kirksville Emily Louise Clouse B.S. 1. Business Management
2. Org Beh/Human Resource Mgmt
Paige Nicole Shultheiss B.S. Marketing
La Plata ** LaDonna Suzan White B.S.Ed. Elementary Education
Lawson Taylor William Dameron M.B.A. MBA: General Management
Skyler L Gunther B.S. Business Management
Jerrica Breanne Johnson B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Trevor J Sullard B.S. Mass Media: Brdcast Production
Lee's Summit Destiny Chinazor Anudike-Uzomah B.S. Biology: Biomedical Sciences
Carson J Brown B.S. Mathematics
* Jennifer Michelle Cline B.S.Ed. Elementary Education
Parker Mitchell Higgins M.S. Recreation
Taylor Nicole Howard B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Sheldon D Ledbetter B.S. IDM: Computer Sci Programming
Allison Taylor Moore B.S.Ed. Elementary Education
Tanner Andrew Morrill-Rodriguez M.B.A. MBA: General Management
Kenneth Newlin Mott B.S. Computer Science
Sean-Wesley Nienow B.S. Mass Media: Sports Media
Ashton Brooke Stark B.S.Ed. Elementary Education
Taylor Ashley Thompson B.S. Business Management
Nicholas James Van Ross B.S. Marketing
Liberty Anthony Michael Helou B.S. Chemistry: Biochemistry Emph
Victoria Lynn Hollar B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Matthew Paul Mejia B.A. History
* Shelby Lea Metcalfe B.S.Ed. Elementary Education
** Madison Nicole Pope B.S.Ed. Elementary Education
Katrina J. Yoakum M.A. English: Pedagogy Emphasis
Macon Jacob Cain Hogsett B.S. Agricultural Business
Marshall Rebekah Kate Holder B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Marthasville Christopher Lee Schall B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Maryland Heights Joshua Wayne Spiller B.S. Marketing
Maryville Harish A. M.S. Applied Computer Science
Santhosh Reddy Agumamidi M.S. Applied Computer Science
Hari Kiran Akunuri M.S. Applied Computer Science
Shravani Alampalli M.S. Applied Computer Science
Harsha Vardhan Reddy Alla M.S. Applied Computer Science
Stacy Frances Allen B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Sri Karthik Amaravadi M.S. Information Systems
Bharadwaj Ambati M.S. Applied Computer Science
Maggie Ann Barger B.S. Psychology
Vikas Bavikadi M.S. Applied Computer Science
Sanjay B. M.S. Applied Computer Science
Kamala Priya Bharam M.S. Applied Computer Science
* Sadhana Bhattarai B.S. Biology: Biomedical Sciences
Prasanthi Rani Bhogaraju M.S. Applied Computer Science
Poorna Chandu B. M.S. Applied Computer Science
Daniel Alexander Blackwell B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Vineetha Boppishetty M.S. Applied Computer Science
Emily Lauren Bryant B.S. IDM: New Media
Muralidhar Gouda Buddanagoudagari M.S. Applied Computer Science
Shelby N Bush B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Grant J Campbell B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Mounika Chanati M.S. Applied Computer Science
Lynne Elizabeth Chandler B.S. Psychology
Gautham Chandramouli M.B.A. MBA
Rahul Reddy Chandupatla M.S. Applied Computer Science
Michael J Christian M.B.A. MBA: General Management
Sandeep C. M.S. Applied Computer Science
Sri Sai Ravali Chinthareddy M.S. Applied Computer Science
Terri Michelle Dawson M.B.A. MBA
Vamsi Devalla M.S. Applied Computer Science
Alexander Gregg Dieringer B.S. Computer Science
Bapuji Dirisala M.S. Applied Computer Science
Jaime Rose Dowden B.S. Psychology
Connor Dean Duis M.B.A. MBA
Varun Raj Duvalla M.S. Information Systems
Manikanteswara Rao Earla M.S. Applied Computer Science
Amarishwer Edam M.S. Applied Computer Science
Abhinav Ekka M.S. Applied Computer Science
Philip John Elsbecker B.A. Music
Shantel Breann Emerson B.S. Psychology
Haley Flowers B.S. Psychology
Cole Michael Forney B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Vineeth Gajula M.S. Applied Computer Science
Karuna Reddy Gangidi M.S. Applied Computer Science
Vikas Rao Garimella M.S. Information Systems
Vamshi Krishna Girikala M.S. Applied Computer Science
Sandeep Chakravarthi Gorantla M.S. Information Systems
Santosh Ravi Teja Goteti M.S. Applied Computer Science
Madanamohan Reddy Govindu M.S. Applied Computer Science
Jagadeesh Gudavalli M.S. Applied Computer Science
Swetha Gudivaka M.S. Applied Computer Science
Saiteja Guduri M.S. Applied Computer Science
Sainath Gulla M.S. Applied Computer Science
Connor Garrett Heitman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Ryan A Holman M.B.A. MBA: General Management
Hima Bindu Jammula M.S. Applied Computer Science
Jaswanth Kumar Jonnalagadda M.S. Applied Computer Science
Uday Reddy Kaithi M.S. Information Systems
Shamprasad Kalburgi Srikumar M.S. Information Systems
Akhil Kumar Reddy Kamatham M.S. Information Systems
Sudharshan Reddy Kankara M.S. Applied Computer Science
Renu Rajeshwari Kappara M.S. Applied Computer Science
Reetu Krishna Karusala M.S. Information Systems
Venkatesh Katragadda M.S. Applied Computer Science
Pratistha Khadga M.B.A. MBA: General Management
Naga Rahul Tejas Konkepudi M.S. Applied Computer Science
Revanth Kovuri M.S. Applied Computer Science
Akhil Reddy Kunduru M.S. Information Systems
Durga Bhavani Kuppagiri M.S. Applied Computer Science
Juhi Sravani Lanka M.S. Information Systems
Sandeep Linga M.S. Applied Computer Science
Sai Pranay Lingala M.S. Information Systems
Christopher Edwin List B.S. Computer Science
Chandana Kumari Madha Shiva M.S. Information Systems
Harshavardhan Reddy Malipatlolla M.S. Applied Computer Science
Anudeep Reddy Mallidi M.S. Applied Computer Science
Sresth Malpani M.S. Applied Computer Science
Sri Sai Ram Kumar Mamidala M.S. Applied Computer Science
Avinash Varma Mandapati M.S. Applied Computer Science
Sonia Radhakishan Masand M.S. Information Systems
** Baylee Brooke Mather B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Melissa D Mattson M.S.Ed. Reading
Adam Christopher McNairy M.B.A. MBA
Siva Reddy Mekapothula M.S. Applied Computer Science
Sai Prakash Mekonda M.S. Applied Computer Science
Taylor Renae Mizera B.S. IDM: Visual Imaging
Charles William Moore III B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Chaitanya Kiran Moturu M.S. Applied Computer Science
Lakshmi Godha Mummadi M.S. Applied Computer Science
Sandeep Kiran Mungara M.S. Information Systems
Mikayla C Murphy M.B.A. MBA
Naganjali Mutyala M.S. Applied Computer Science
Sai Rama Rao Nayeni M.S. Applied Computer Science
Hemanth N. M.S. Applied Computer Science
Kartik Nuli M.S. Applied Computer Science
Saravana Kumar Palaniyappan M.S. Applied Computer Science
Avyakta Pallerla M.S. Applied Computer Science
Sruthi Palpandian M.S. Applied Computer Science
AjithReddy Pati M.S. Applied Computer Science
Sushmitha Patlolla M.S. Applied Computer Science
Vamsi Nagendra Pilli M.S. Applied Computer Science
Kelsey Adison Piveral B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Venkata Prasant Poodipeddi M.S. Applied Computer Science
Alysha Martha Pope B.S. Human Services
Subba Reddy Pothireddy M.S. Applied Computer Science
Sravani Rao Potlapalli M.S. Information Systems
Nagnath Gokuldas Prabhu M.S. Applied Computer Science
Yeswanth Eswar Prathipati M.S. Applied Computer Science
Hima Bindu Putta M.S. Information Systems
Swami Sai Anuraag Ravulaparthi M.S. Applied Computer Science
Shanmukha Manikantha Surya Vamsi Ravva M.S. Applied Computer Science
Rohith Babu Sadhu M.S. Applied Computer Science
** Hannah Grace Sears B.S. Political Science
Shubham Sharma M.S. Applied Computer Science
Sashidhar Siddamsetty M.S. Applied Computer Science
Varun Sirigiri M.B.A. MBA
Sonal Tanaji Sohani M.S. Information Systems
Charan Teja Somepalli M.S. Applied Computer Science
Shashank Reddy Sunkara M.S. Information Systems
* Harigovind Tarlapally B.S. Computer Science
Sai Kiran Tallapaneni M.S. Applied Computer Science
Likhitha Telugu M.S. Information Systems
Kevin Mark Thomas M.S. Information Systems
Shankar RV M.S. Applied Computer Science
Sirisha Vanamali M.S. Applied Computer Science
Mani V. M.S. Applied Computer Science
Ruchika Varma M.S. Information Systems
Navyatha Vegesna M.S. Applied Computer Science
Hasya Durga Vellapalem M.S. Applied Computer Science
Monish Verma M.S. Applied Computer Science
Pradeep Vunnam M.S. Applied Computer Science
Adam Luke Wagner B.S. Biology: Cellular/Molecular
Bailey Anna Weese B.A. 1. English
2. Writing: Creative/Publishing
Anthony T Williams M.B.A. MBA
Anoop Kumar Yalala M.S. Applied Computer Science
Phani Lakshman Yarlagadda M.S. Applied Computer Science
Chandan Srinivas Yelamanchili M.S. Applied Computer Science
Maysville Scott Allen Maltsberger M.S. Recreation
Trent Dalton Steiner B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
McFall * Joshua M Jeffries B.S. Agronomy
Tyler Dean Lupfer B.S. Finance: Financial Services
Jesse Dale Lykins B.S. Marine Biology
Mokane ** Seth Allen Markley B.S. GIS: Geographic Emphasis
Napoleon Christian Andrew Bryant B.S.Ed. Physical Education
New Boston Allison Nicole Thurman M.B.A. MBA
New Hampton Kailey Renee Findley B.S. Agricultural Business
Newtown Japheth Daniel Busick B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Novelty Nicollette Cary Lincoln B.S. Biology: Biomedical Sciences
Oak Grove Morgan L Baker B.S. Business Management
Kyle Matthew White B.S. Management Information Systems
Odessa Dylan Clay Dennis B.S. History
** Morgan Lyn Waibel B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Ozark ** Chloe Lynne Haffarnan B.A. History
O'Fallon Cassondra Denae Zeier M.B.A. MBA
Parkville *** Kylie Rae Hoffman B.S.Ed. Elementary Education
Barrett Jeffrey Hudson B.S. Computer Science
Lindsey Ann Latessa M.S.Ed. Reading
Peculiar Emily Christine King M.S.Ed. Reading
Accalia Trageser B.S. Management Information Systems
Platte City Tasha B. Cardwell M.A. English
Ashley Marie Rainsbarger M.A. English: Pedagogy Emphasis
Pleasant Hill Makenna Danielle Deckert B.S. Psychology
Princeton Kyle Adam Pollard B.S. IDM: New Media
Ravenwood Ashley B Henggeler M.B.A. MBA
*** Stephen S Schulte B.S. 1. Agronomy
2. Horticulture
Raymore Bailey Nichole Coin B.S. IDM: New Media
Hunter Dane Haake B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Maxwell James Thomas Moore B.S. Mass Media: Sports Media
** Amanda Jane Wharton B.S. Biology: Biomedical Sciences
Richmond Lauren McKenzy Fulte B.S. Animal Science
Rock Port Lacy Marie Larsen B.S. Communication:Public Relations
Taya Marie Lewis B.S. Psychology
Rogersville Emily Marie Biles B.S. Human Services
Tonyaleea Ann Sharp Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Saint Joseph Jessica D Anderson M.S. Applied Health/Sport Sciences
Caelan Boone Campbell B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Ty Alexander Franklin B.S. Political Science
Marina Diane Dean Hayner B.S.Ed. Business Education
Justin Daniel McCarthy Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Kiffany M Reno-Walters M.S.Ed. Special Education
Sarah Jane-Ann Stapleton M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Austin Cain Stout B.S. 1. Computer Science
2. Economics
** William John Thomson B.S. Biology/Psychology
Ashley Nicole Wilcoxson B.S. Biology: Biomedical Sciences
Saint Louis Brandy Jeanette Bennett B.S. Psychology/Sociology
Alisha Kay Greene B.S. Psychology
Asha Rashida Hammons B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Jordan Andrew Whiters B.S. Human Services
Saint Robert James Edward Holler M.B.A. MBA: General Management
Savannah Joseph Simon Mahlandt Barbosa M.A. History
Austin Tyler George B.S. IDM: Visual Imaging
Breanna Danielle Sorensen B.S. Communication:Public Relations
Jared Alan Ware B.S. GIS: Geographic Emphasis
Taylor Nicole Willis B.S. Psychology
Skidmore ** Derek Stuart Lemon B.S.Ed. Physical Education
Jamie Lee Madden M.S.Ed. Guidance and Counseling
Smithville Micah Leon Bagby B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Megan E Britton M.S.Ed. Reading
Kyle Anders McLaughlin B.F.A. Art: Graphic Design
Marissa Renae Schmidt M.S.Ed. Guidance and Counseling
Springfield Logan Douglas Bethurem B.S. History
Stanberry Cassandra Elizabeth McMillen M.B.A. MBA
Stewartsville Cookie Sample- Pederson B.S. Business Management
Stoutsville Lillie Ruth Buckman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Brandon Kern Underwood B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Tarkio Derek Lane Rohlfsen B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Tina Marshal Erin Eggers B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Trenton Justin Dwayne Collins Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
* Mallory Jo Hooyman B.S. Biology: Biomedical Sciences
Washington ** Desi Ree Kerr B.S. Advertising
Wellington * Brett Steven Schaberg B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Weston Cara Beth Simmons M.A. English: Pedagogy Emphasis
Windsor Samantha Louise Neuman B.S.Ed. Agricultural Education

Nebraska (United States)

Albion Jacob Dean Olson B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Bellevue ** Caitlin Mae Nielson B.S.Ed. English
Bertrand ** Ashley Victoria Wallander B.S. Agricultural Business
Clatonia Bridget Murkle B.S. Agricultural Business
David City Devin Prochaska B.A.S. BAS - Agriculture
Elkhorn * Madison Morgan Foxx B.S.Ed. Middle School
Alyson Kaitlyn Recic B.S.Ed. Middle School
Fairbury Hannah Danielle Reikofski B.S. 1. Business Management
2. International Business
3. Marketing
Falls City Rachel Nicole Aitken B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Tyler Edward DiGiacomo B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Firth * Carley Rose Scdoris B.S. Chemistry: Medicinal Chem Emph
Fremont Abigail K. Bobbett B.S. Psychology/Sociology
Friend Haley Elizabeth Girmus B.S. Agricultural Science
Gretna Tori Nicole Oldenkamp B.S. Business Management
** Ashley Lauren Smoot B.S. Psychology
Kennard * Laura Ann Smith B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Lincoln ** Brianna Marie Dostal B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Savannah Elizabeth Meredith B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Louisville ** Megan Fickler B.A. History
Milford Trey Douglas Frey B.S.Ed. Middle School
Nebraska City * Karissa Joy Bahr B.S. Agricultural Business
Omaha * Joel David Beckley B.S. Computer Science
** Ashton Elizabeth Bradley B.S. Biology/Psychology
Mary Emily Brummel B.F.A. Art: Graphic Design
*** Allison Tyler Dirks B.M.E. Vocal Music Educ/Voice
Samuel George Gill B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Brianne Catherine Hansen B.S. International Business
Zachary W Hendrickson B.S. International Business
* Alicia Carmela Margritz B.S. Marine Biology
* Zachary David Martin B.S. Applied Health: Exercise Sci
Kyle M Stenger B.S.Ed. Unified Science: Biology
Madison Stinemetz B.S. Theatre: Technical and Design
* Taylor Kae Trotter B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Austin Frederick Wulff B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Papillion Nicholas James Calandra B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Bryce Steven Sheard B.S. Biology/Psychology
Plattsmouth * Joshua Adam Daily B.S. Geology: General
Ralston Ryan Christopher Huff B.S. Business Management
Ravenna Tara Shay Dethlefs B.S. Agricultural Science
Seward * McKenzie Jordan Christensen B.S. Marketing
Spalding Michael P Glaser B.A.S. BAS - Agriculture
Springfield James Arthur McElwain B.S. Agricultural Business
Valparaiso ** Bryn Emmalyn Matulka B.S. Biology/Psychology
Waco Kelsey June Chrisman B.S. Agricultural Business
York Analyse Marie Hennings B.S. Communication:Public Relations
Jordan William Schoch B.A.S. BAS - Agriculture

Texas (United States)

Boerne James Vivan Kemp M.S. Recreation
Spring Desiree' Maria Turner B.S. Emergency & Disaster Mgmt

Washington (United States)

Pasco ** Charla Marie Taylor B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical

Wisconsin (United States)

Green Bay Justin A Mulloy M.S. Applied Health/Sport Sciences

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468