This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University

News Release

Jan. 9, 2015

Northwest announces fall 2014 trimester graduates

The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2014 fall trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in clinical laboratory sciences (B.S. CLS), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's fall 2014 graduates listed by country, state and hometown:


Hometown   Name Degree Major


Changsha Leilei Li M.B.A. MBA
Nan Chang Tian Qiu B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Shijiazhuang Yang Shen M.B.A. MBA

Costa Rica

San Jose * Camila Quesada B.S. Advertising


Cairo Mamdouh Mahfouz Elsayed Aly M.B.A. MBA


Adilabad Anup Reddy Chinninti M.S. Applied Computer Science
Bhimavaram Rama Krishna Raju Pericherla M.S. Applied Computer Science
Choutuppal Abhilash Kumar Manchikanti M.S. Applied Computer Science
Dandepally Nikhil Mylarapu M.S. Applied Computer Science
Guntur Venkata Kishore Kumar Chinta M.S. Applied Computer Science
  Siva Satyanarayana Daggubati M.S. Applied Computer Science
  Amesh Jetty M.S. Applied Computer Science
  Naga Sai Ram Narne B.S. Computer Science
  Ramakrishna Makkena M.S. Applied Computer Science
Pavan Kumar Yakkala M.S. Applied Computer Science
Srujan Yaparthi M.S. Applied Computer Science
Hanamkonda Pradeep Reddy Bokkala M.S. Applied Computer Science
Dinesh Valishetty M.S. Applied Computer Science
Hyderabad Raghavendra Akkinepally M.S. Applied Computer Science
Harish Reddy Akunapuram M.S. Applied Computer Science
Sai Chirasmai Ampally M.S. Applied Computer Science
Rama Krishna Amula M.S. Applied Computer Science
Venkata Naga Alekhya Appana M.S. Applied Computer Science
Santosh Banuri M.S. Applied Computer Science
Tejaswi Bojja M.S. Applied Computer Science
Shiva Teja Celumula M.S. Applied Computer Science
Sarita Chalamalla M.S. Applied Computer Science
Vinay Kumar Chikkatolu M.S. Applied Computer Science
Phani Sandesh Dhachepalli M.S. Applied Computer Science
Sneha Reddy Erupaka M.S. Applied Computer Science
Narayana Sri Kalyan Gandikota M.S. Applied Computer Science
Anil Reddy Garlapati M.S. Applied Computer Science
Sai Kumar Kacham M.S. Applied Computer Science
Sahiti Kamineni M.S. Applied Computer Science
Santhosh Kande M.S. Applied Computer Science
Siddhartha Kantipudi M.S. Applied Computer Science
Laveen Kumar Kattela M.S. Applied Computer Science
Tanuja Kodali M.S. Applied Computer Science
Namitha Kodi M.S. Applied Computer Science
Sai Praneeth Reddy Kolimi M.S. Applied Computer Science
Pravalika Kompally M.S. Applied Computer Science
Shruthi Lella M.S. Applied Computer Science
Sudheer Reddy Maddirala M.S. Applied Computer Science
Rakesh Madhavaram M.S. Applied Computer Science
Manasa Manne M.S. Applied Computer Science
Swathi Moosaramthota M.S. Applied Computer Science
Abhilash Srimat Tirumala Pallerlamudi M.S. Applied Computer Science
Anitha Pamulapati M.S. Applied Computer Science
Krishna Kanth Reddy Pannala M.S. Applied Computer Science
Arpit Bipin Parekh M.S. Applied Computer Science
Suman Paruchuri M.S. Applied Computer Science
Tejeswara Reddy Pogula M.S. Applied Computer Science
Tejaswini Puvvada M.S. Applied Computer Science
Ramakrishna Vaitla M.S. Applied Computer Science
Vinod Kumar Reddy Veerapuram M.S. Applied Computer Science
Sai Abhimanyu Yasamreddy M.S. Applied Computer Science
Jagtial Sripal Chinthalapelly M.S. Applied Computer Science
K Cherukumpalem Nageswara Rao Jadda M.S. Applied Computer Science
Kakinada Nunithamani Akula Yalla M.S. Applied Computer Science
Karimnagar Venkatreddy Bollam M.S. Applied Computer Science
Khammam Meena Nalajala M.S. Applied Computer Science
Krishna Prasad Pamarthi M.S. Applied Computer Science
Rasagna Sivangula M.S. Applied Computer Science
  Gouthami Yellanki M.S. Applied Computer Science
Kolkata Rajesh Upadhyay M.S. Applied Computer Science
Mahabubnagar Poojitha Katta M.S. Applied Computer Science
Manmad Kalyan Kumar Asaldhar M.S. Applied Computer Science
Medak Siddartha Karusala M.S. Applied Computer Science
Miryalguda Bhavana Reddy Anumula M.S. Applied Computer Science
Mogaltur Harish Jakkamsetti M.S. Applied Computer Science
Nagaraju Nagaraju Saripally M.S. Applied Computer Science
Nalgonda Ajay Reddy Dudipala M.S. Applied Computer Science
Nithin Kumar Miryala M.S. Applied Computer Science
Nandigama Venkatesh Samudrala M.S. Applied Computer Science
Nellore Karthik Reddy Koduru M.S. Applied Computer Science
New Delhi Ankit Khullar M.B.A. MBA
Nizamabad Kranthi Nirmala M.S. Applied Computer Science
Saiteja Yalamanchili M.S. Applied Computer Science
Ongole Mounic Sai Ram Chimmiri M.S. Applied Computer Science
Rajahmundry Srikant Achanta M.S. Applied Computer Science
Gowtham S. M.S. Applied Computer Science
Sangayagudem Raja Sunkavalli M.S. Applied Computer Science
Secunderabad Abhilash Amirishetty M.S. Applied Computer Science
Vignesh Babaiah M.S. Applied Computer Science
Nikhil Lothumalla M.S. Applied Computer Science
Suryapet Rajesh Puli M.S. Applied Computer Science
Talakondapadu Chennakrishna Gonuguntla M.S. Applied Computer Science
Tanuku Manohar Reddy M.S. Applied Computer Science
Telangana Pranay Kumar Bollena M.S. Applied Computer Science
Ram Prasad Jayini M.S. Applied Computer Science
Sushmanth Kumar Jonnala M.S. Applied Computer Science
Sravyatha Vegesna M.S. Applied Computer Science
Sai Kumar Voore M.S. Applied Computer Science
Tenali Sree Charan Damodara M.S. Applied Computer Science
Trivedi Pemmasani M.S. Applied Computer Science
Vijayawada Bhanu Praneeth Kathari M.S. Applied Computer Science
Jyothi Sashank Kothapalli M.S. Applied Computer Science
Chandra Mouli Madhav Kotteti M.S. Applied Computer Science
Joseph Sundeep Nalluri M.S. Applied Computer Science
Babloo Narra M.S. Applied Computer Science
Sai Rupa Paladugu M.S. Applied Computer Science
Praneetha Vajjha M.S. Applied Computer Science
Vinukonda Chaitanya Kumar Gangineni M.S. Applied Computer Science
Visakhapatnam Bharathi Devi Malempati M.S. Applied Computer Science
Varun Raja M.S. Applied Computer Science
Warangal Sharath Kumar Enugala M.S. Applied Computer Science
Vinay Kumar Kasula M.S. Applied Computer Science
Ashwin Kumar Mukka M.S. Applied Computer Science
Abhinav Polsani M.S. Applied Computer Science
Abhignan Srivatsava Sribhashyam M.S. Applied Computer Science
Shravya Vanam M.S. Applied Computer Science
West Godavari Pavan Kumar Sai Rayalu Palivela M.S. Applied Computer Science
Yerraguntla Mallikarjuna Reddy Palempallinallappagari M.S. Applied Computer Science


Ibadan Akindele Teslim Azeez M.S. Agriculture

Saudi Arabia

Medina Sufian Kamal Rajeh B.S. Management Information Systems

South Korea

Cheonan Young Wook Lee B.S. Marketing

Arizona (United States)

Ajo Ami Pate M.S. Geographic Information Science

Arkansas (United States)

Bella Vista Samantha Evans M.B.A. MBA

California (United States)

Redding Charles Douglas Shoemaker M.S. Geographic Information Science

Colorado (United States)

Littleton *** Bethany Noel Aluise B.S. Biology/Psychology

Florida (United States)

Longwood Paul Vines M.S. Geographic Information Science
Sanford Hannah Joy DeLee B.S. Foods & Nutrition: Dietetics

Illinois (United States)

Carthage Rachel Irene Weinberg B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Fairview Heights Troy Aaron Peck B.S. Biology/Psychology
Marine Philip Arthur Carter B.S. 1. Psychology
2. Spanish
Quincy *** Katie Maria Whelan B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical

Iowa (United States)

Algona Megan Marie Gerhardt B.S. Animal Science
Ames Benedict John McConville M.S. Geographic Information Science
Anita Mariah Liuzhou Mailander B.S. IDM: New Media
Ankeny Rachael Rebecca Ware B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Atlantic Tiffanie Joann Jacobs B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Dylan J Kay B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Ryan D. Taylor B.S. Computer Science
* Alisha Jane Welter B.S. Biology/Psychology
Blanchard Christina Nicole Williamson B.S.Ed. Agricultural Education
Bloomfield Clinton Vernon Utter B.F.A. Art
Boone Blane Jacob Reutter B.S. Finance: Financial Services
Brayton Nickolas Lee Johnson B.S. History
Centerville Christopher Lee Schoonover B.S. Mass Media: Sports Media
Chariton ** Jessica M Lundquist B.S. 1. English
2. Spanish
Charter Oak * Nolan Dean Staley B.S. Agricultural Science
Churdan Devon P Geisler-Piihl B.S.Ed. Social Science
Clarinda * Bryant Austin Hummel B.S.Ed. Mathematics Education
Corning Rachel Ellen Peterson B.S. Biology/Psychology
Corydon Katelyn Anne Swearingin B.S.Ed. Elementary Education
Council Bluffs Denver Hunter Lohnes B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Cumberland Brittany Marie Dorscher B.S.Ed. Elementary Education
Derby Torren Anders Miller B.S. Agricultural Business
Exira Lacey Shay Heinrichs B.S. Mass Media: Appld Advertising
Fort Dodge *** Marissa Lyn Bell B.S. Marketing
Glenwood Trent Michael Jameson B.S. Communication:Public Relations
Greenfield Laura Jo Marnin B.S.Ed. Elementary Education
Griswold * Courtney Ann Denne B.S.Ed. Elementary Education
Hamburg Melanie Eileen Lang B.S. Animal Science
Harlan * Kirsten Marie Applegate B.S.Ed. Middle School
Matthew Christian Rasmussen B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Huxley *** Bethany J Leach B.S.Ed. Elementary Education
Indianola Todd James Suntken B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Iowa City Kevin Allen Arnold B.S. Finance: Financial Management
Jefferson Eric Lloyd Swain M.B.A. MBA
Kellerton * Adler Mason Adams B.S.Ed. Elementary Education
Knoxville Tara Michelle Wilson B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Latimer Hannah Nicole Lupkes B.S. Animal Science
Massena * Faith Olivia McCunn B.S.Ed. Elementary Education
Melrose Donald Michael Conway B.T. BT - Agriculture
Neola Kelli Sue Hubbard B.S. Psychology
Oakland Chelsey Jalyn Leighton B.S. Management Information Systems
Odebolt Joshua David Blair B.S. Agronomy
Otley Trenton P Killam B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Portsmouth Darla K Havens B.S.N. Nursing
Polk City Shelby Elizabeth Fourez B.S. Horticulture
Russell * Tessa Olivia White B.S.Ed. Elementary Education
Sheldon * Kelsey Ann Buyert B.S. Biology/Psychology
Sidney Treigh Michael Crouch B.S.Ed. Physical Education
Treynor * Sarah Ann Nielsen B.S.Ed. Elementary Education
Underwood * Lacey J Madsen B.S.Ed. Elementary Education
Urbandale Cassondra Kay Denison B.S.Ed. Elementary Education
** Micaela Ann Hauschel B.S.Ed. Elementary Education
Van Meter Nicole Mae Blackford B.S. Child and Family Studies
Winterset * Dakota John Sullivan B.S. Political Science
Walnut * Ronda Jean Clark B.S.Ed. Elementary Education
Logan Michael Thomas B.S. Finance: Financial Management

Kansas (United States)

Atchison Valerie Noelle Neibling B.S. Business Management
Galena Ethan Hunter Boyes B.S. Agricultural Science
Leawood Nathan William Durie B.S. English
Nortonville Dalton J Pierce-Speer B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Olathe Kyle Gallagher M.S. Geographic Information Science
Morgan L Trowbridge M.S. Agriculture
Overland Park Brandon M Huske B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Carolyn Janette Kinde B.S.Ed. Elementary Education
Clinton Harrison Snead B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Alexander Kilburn Visk B.S. Biology: General Biol Emphasis
Russell Elizabeth Anne Mercer B.S.Ed. Elementary Education
Troy * Hana Elyse Speaks B.S. Biology/Psychology
Wathena ** Mary Elizabeth Nelson B.S.Ed. Elementary Education

Maryland (United States)

Montgomery Village John Andrew Domeny M.B.A. MBA

Michigan (United States)

Jasper ** Jessica M Pinner B.S.Ed. 1. Special Educ:Cross Categorical
2. Elementary Education
Saginaw Anne Wooden Elias M.S. Geographic Information Science

Minnesota (United States)

Minneapolis Michael James Eull M.S. Geographic Information Science

Mississippi (United States)

New Albany Martel V Ingram B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness

Missouri (United States)

Adrian Phillip Alan Gregg B.S. 1. Biology: Cell/Molecular Emph
2. Chemistry: Biochemistry Emph
Tuff Mikell Wimberly B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Agency Morgan Brittany Urban B.S.Ed. Elementary Education
Albany Bryant Ray Cottrill B.S. Economics
Dakota Sue Putz B.S. 1. Business Management
2. Accounting
Ashland Gregory Daniel Hayes B.S. Geology: Environmental
Belton David Scott Williams B.S. Psychology
Bethany Alyssa Kayleigh Graham B.S. Biology/Psychology
McKenzie Rae Mulnix B.S. Agricultural Business
Blue Springs Jasmine Anya Elbert B.S. Business Management
Garrett Michael Hellon B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Michael Curtis Klaus B.S.Ed. Physical Education
Dillon David Poole B.S.Ed. Elementary Education
Taylor Morgan Wilhelm B.S. Child and Family Studies
Brashear Jennifer Elizabeth Blakely B.S. Biology: General Biol Emphasis
Brunswick ** Nathaniel M Drewitz B.S. Agronomy
Spencer D Harmon B.S. Agricultural Business
Burlington Junction Dylon Reid Hagey B.S. Agronomy
Cameron Jessica Lerae Knott M.S.Ed. Teaching: Elem Self-Contained
Clarence Jakob Claude Barry B.S. Agricultural Business
** Daniel James Chinn B.S.Ed. English
Clarksdale Chaz Caleb Johnson M.S. Biology
Clinton Caraline Elizabeth Harrelson B.S. Animal Science
Columbia Caitlyn Elizabeth Beck B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Courtney Leigh Billings B.S.Ed. Elementary Education
Brandon Ronald Fulcher M.S. Geographic Information Science
Philip Harrell Marley M.S. Geographic Information Science
Hillary Lynn Snyder B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Conception Junction Linda Marie Mattson Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Concordia ** Sara LeAnn Parks B.S. 1. Comprehensive Crisis Response
2. Geography
De Soto Erin Rose Clark M.S. Geographic Information Science
Dexter ** Crystal L. McCoy B.S. Business Management
Easton Kelsey Renee Bower B.S. Psychology
Edgerton Ian Tanner James B.S. Psychology
Elmo Ryan Lee Henry B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Elsberry Tamara Nicole Moore B.S. Psychology
Excelsior Springs * Madison Louise Haugland B.S.Ed. Elementary Education
Kerri Rene Thieman B.S. Biology: General Biol Emphasis
Fair Play * Kelsey Ann Fish B.S.Ed. Biology Education
Faucett Warren Scott Kalin M.B.A. MBA
Florissant Kiersten Alyse Mottl B.S. Marine Biology
Foley Jacob James Shanahan B.S. Advertising
Fulton Shawn Richard Callahan B.S. Biology: Cell/Molecular Emph
Gallatin * Jason C. Dalton B.S. Agronomy
* Bryce Duaine Young B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Gladstone Kathryn Margaret Baker B.S.Ed. Elementary Education
Brittany E. Parker B.S. IDM: New Media
Grandview Philon K Barr-Manning B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Graham Patrick James O'Riley B.S. Agricultural Science
Grain Valley Kevin Charles Boren B.S.Ed. English Education
Greenwood ** Hanna Kathleen Bowman B.S.Ed. Elementary Education
Laura Noel Hartman M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Hamilton Alisa Ann Evans B.S. Agricultural Business
Erica Deanne Fuhr B.S. Agricultural Business
Hannibal Kayle Allen Boehmer B.S.Ed. Physical Education
Caitlin Marie Rosenkrans B.S.Ed. Middle School
Harrisonville Justin Timothy Hicks M.B.A. MBA
Helena Adam Warren Parry B.S. Biology: General Biol Emphasis
Higginsville Clinton Reed Schlatter B.S. Management Information Systems
Hopkins ** Natasha N Blackford B.S.Ed. English Education
Felicia Adele Frueh B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Melissa Dianne Schmitz M.B.A. MBA
** Cynthia Ann Wood B.S. Office Information Systems
Imperial Kelsey Joy Holder B.S. 1. Marine Biology
2. Biology: Zoology Emphasis
Independence Caylee Dawne Combs B.S. Psychology
Alisha Janelle Harkins B.S.Ed. Elementary Education
Stephanie Elizabeth Huezo B.S.Ed. Elementary Education
Kelli Susan Kootsikas B.S. Applied Advertising
* Katherine Melissa McDill B.S. Business Management
Rachael Schulte M.S.Ed. Teaching: Science
Kristina Marie Shelton M.B.A. MBA
Samantha Page Stone B.S.Ed. Elementary Education
* Brandon Lee Thomas B.S.Ed. Physical Education
Hannah Kay Wilson B.S. Psychology
Jameson Bryce Wayne Burton B.S. Agricultural Science
Jamesport Turner Neal Cotton B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Jefferson City Wesley Trickey Cotten B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Richard P Rahe M.S. Geographic Information Science
Zachary Sumner Williams B.S. Horticulture
Joplin Holly Lynn Dodson M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Kansas City Jeffrey A Armstrong M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Jordanne Jo Batten M.S. Applied Health/Sport Sciences
* Joni Elizabeth Bean B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Michael Brandon Beard B.S. Business Management
* Kristen Nicole Cavaliere B.S.Ed. Elementary Education
Mercedes Jaclyn Cooper B.A. English
Brian James Crane M.S.Ed. Reading
Sekou Cortez Finley B.S. Psychology/Sociology
William P. Gazall Jr. B.S. Management Information Systems
Brett Michael Gillum B.S. Business Management
Molly Elizabeth Hayde B.S.Ed. Elementary Education
Reid Douglas-Joseph Heller M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Kayla Elon Hines B.S. Finance: Financial Services
Tierra Leann Hogan B.S. Mass Media: Brdcast Production
* Mackenzie Caroline Janner B.S. Biology/Psychology
Abby Christine Jewell B.S.Ed. Elementary Education
Clinton James Keeney B.S. Marine Biology
Nicholas Daniel Kirse B.S. English
Robert Louis Kosorog B.S. Comprehensive Crisis Response
Casey John Kuska M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Sondra Elizabeth Langley B.S. English
** Alexis N Leggett B.S.Ed. English Education
Kelly Marie Madden B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Adam Christopher McNairy B.F.A. Art
Brett Matthew Paterson B.S.Ed. Elementary Education
Danh K. Phan B.S. 1. Business Management
2. Finance: Financial Management
Casey Lea Poole B.S. Marketing
Jacob Thomas Rosenquist B.S. Management Information Systems
Ashley M. Shurn B.S.Ed. Mathematics Education
Ross Anthony Sissel Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Amanda Diane Stine M.S.Ed. Reading
** Katelynn Marie Surber B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Elizabeth Paige Sweeten B.S. Public Relations
Paul Joseph Vaillancourt M.S.Ed. Reading
Katheryn Sue Weber M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Mary Bethany Welborn M.S.Ed. Reading
DaMona Marie Williams B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Nicole Danielle Witt B.A. Psychology
Xiao Ya Zhou B.S. Psychology
Kearney Matthew Ryan Dirksen B.S. Business Management
* Tyler Harris Funk B.S.Ed. Physical Education
Chandler Jean Gassman B.S. Communication: Organizational
Zachary Aaron Montgomery B.S. Computer Science
Randi Marie Myers B.S. Psychology/Sociology
Robert Joseph Pence B.S. Marketing
Ariel Dione Shadid B.S. Mathematics
Janessa Loren Smith B.S. Psychology/Sociology
Dillon Michael Starzl B.S.Ed. Mathematics Education
Jessica Marie Weir B.S. IDM: New Media
Kirksville Tyler L Hays B.S.Ed. Elementary Education
William Jevon Wilburn B.S. Public Relations
La Plata * Caleb Joseph Gladbach B.S. Animal Science
Lathrop Kelsey Marie Bailey B.S.Ed. Agricultural Education
Lawson Jordan Joseph Akers B.S. Business Management
Lee's Summit Kyle Robert Dempski B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Parker Mitchell Higgins B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Haley Michele Monaco B.S. Psychology
Anthony Michael Nastasi B.S. Political Science
Claire Marie Todd B.S.Ed. Elementary Education
* Hayley Erin Wagner B.S.Ed. Elementary Education
Tyrell Dontay Wheeler B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Lexington Kelsey Elizabeth Nordsieck B.S.Ed. Elementary Education
Sarah Jessica Short B.S. Communication: Interpersonal
Liberty Dalton Joseph Decker B.S. Computer Science
Alyssa Renea Duncan B.S.Ed. Social Science
Benjamin James Eisenhutt B.S. 1. Psychology
2. Industrial Psychology
David Michael McDorman Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Jordan M Moree M.S.Ed. Teaching: History
Hollie Lynn Smith B.S. Public Relations
* Samantha Kay Wynne B.S.Ed. Middle School
Macon Beau Daniel Baker B.S. Mass Media: Brdcast Production
Marthasville Jacob Allan Brunkhorst B.S. Animal Science
Maryville Kristen Marie Aley B.S.Ed. Elementary Education
Kyle Linn Blackford B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Cory Grant Booth B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Meagan Elizabeth Cofer B.S. Psychology
Kevin Robert Dodson B.S.Ed. Business Education
Cole Thomas Dougan B.S. Agricultural Business
*** Connor Dean Duis B.S. Business Management
Jessica Renee Eidson M.S. Agriculture
Rachel Marie Fink B.S. Biology: General Biol Emphasis
Shari Aigner' Ford B.S. Marketing
Aaron Ray From B.S. Agricultural Business
Sarah K Graham B.S. Business Management
Courtney Leigh Ingram B.S. Psychology/Sociology
** Emily Faith Keller B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
* Coby W Keyes B.S. Accounting
Angela Norris Lane M.S.Ed. Teaching: English (Option II)
Alvin Le B.S. Biology/Psychology
Travis Michael Manning B.S. Speech Communication
Nicholas Clifton Mattson B.S.Ed. Physical Education
Gordi Metezier B.S. Broadcasting
* Mikayla C Murphy B.S.Ed. Elementary Education
Trever Glendon Nicholas B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Brittany Trishawn Page B.S. Animal Science (Pre-Vet)
* Jessica Mae Sigman B.S. Comprehensive Crisis Response
Jessica Inez Stoehr B.A. Music
Gavin Eugene Talmadge B.S. Agricultural Business
* Martrez Te'velle Taylor B.S.Ed. Physical Education
Steven Joshua Valentine B.F.A. Art
** Katelynn Rose Monnett Wilson B.S. Psychology
Alex Reed Witthar B.S. Marketing
Maysville Julia Leigh Huffaker B.S. Business Technology
Tyler Nicholas Zimmerman B.S.Ed. Social Science
Mercer Karl Joseph Dailey B.S.Ed. Social Science
Mexico Heather Leigh Elder B.S. Public Relations
Christina Elizabeth Smith B.S. Marketing
Middletown Thomas William Clayton Harby B.S. Biology: General Biol Emphasis
New Boston * Allison Nicole Liebhart B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Noel Tileana Louise Skivers Waterman M.B.A. MBA
O'Fallon Grace Elizabeth Horvath B.S. Computer Science
Oak Grove Keith Andrew Gass B.F.A. Art
Odessa Kelsey Waibel Smith M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Oregon Jammi M Daise M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Mark Andrew Kauffman B.S. Mass Media: Multimedia Journal
Toby Ray Prussman B.S. Agricultural Science
Theodore T. Quinlin Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Oronogo Mariya O Pruitt M.B.A. MBA
Osborn Alissa Marie Jones B.S. Business Management
Parkville Kelley Anne Gates B.S. Mass Media: Brdcast Production
Emily A Mynatt B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Parnell Austin Taylor Thummel B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Peculiar ** Parker Alan Worden B.S.Ed. English Education
Perry * Jeffrey Austin Willingham B.S. Pre-Professional Zoology
Pilot Grove * Zachary Joseph Twenter B.A. Chemistry
Pineville Martin Richard Sandoval B.S. Mathematics
Platte City Paige Allison Malinowski B.S. Public Relations
Joshua Wallingford True B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Pleasant Hill Katherine Mari Springer B.S. Agricultural Business
Pleasant Valley Amanda J Moore B.S. Business Management
Ravenwood Rose M Buholt B.S. Business Management
Raymore Maria Alejandra Bueno B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Alexa Tayler Williams B.S. Finance: Corporate Finance
* Brooke D Fuller B.S. Marine Biology
Johnathan Tyler Gay B.S. Computer Science
Brian Keith Sharpton B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Rolla Kari Jane Craun M.S. Geographic Information Science
Saint Charles Jennifer Lynn Gruenloh B.A. English
Saint Joseph Benjamin Aaron Baker B.S.Ed. Physical Education
Marie Elizabeth Barbee M.S.Ed. Teaching: Elem Self-Contained
Roxann Beckham B.S. Business Management
Ashly Bliss M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Amanda Laine Brown M.S. Biology
Heidi Lucille Clerveaux B.A. Theatre
Calyn Elizabeth Cook B.S.Ed. English
Joseph L. Davis M.S.Ed. Guidance and Counseling
* Terner Adam Ervin B.S. Psychology/Sociology
Jared Isaac Fox B.S. Finance: Financial Management
Troy Damon Hutchcraft M.B.A. MBA
Joyce Torrey Lochhead M.A. History
Kurt William Nagel M.S. Agriculture
** Daniel Austin Newman B.S. Geology: Environmental
Alisha Rae Payne M.S.Ed. Teaching: Elem Self-Contained
Beth Ann Reinert Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Thomas Lee Schoeneck B.S.Ed. Physical Education
Matthew Schoenfelder M.S. Geographic Information Science
Jason T Simpson M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Allan Housell Smith B.S. Psychology
Brock Joseph Spinner M.B.A. MBA
Travis Martin Urban M.B.A. MBA
* Maria Kay Wellman B.S.Ed. Elementary Education
Courtney Reneé Wilson B.S.Ed. Elementary Education
Lindsey Rebekka Wright B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Saint Louis ** Matthew William Tohl B.S. Biology: Zoology Emphasis
Saint Peters Jacob Andrew Sumpter B.S. Psychology/Sociology
Savannah Chase Jackson Crane B.S. Geology: General
Roy Noellsch M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Jennifer Kaylee Sanders M.A. History
Sheridan Thomas Jefferson Stephens V B.S. Agricultural Business
Sibley Michelle Louise Daubendiek B.S.Ed. Agricultural Education
Smithville Taylor Jacob Mothershead B.S. English
Ryan Dean Quackenbush M.B.A. MBA
Christie Stringer Witthar M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Hillary Gabriel Whitacre B.S. Marketing
Stanberry Jordan Daniel Bottiger B.S. Agronomy
Stormy Mae Alice Cogdill B.S.Ed. Elementary Education
Jordan David Eiberger B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Kimberly Joan Jensen B.S. Public Administration
Summner Zachery Brandon Watts B.S. Agricultural Business
Trenton * Jason Robert Bailey B.S. Business Management
Jamie Renee Cotton B.S. Agricultural Science
Trent J Ireland B.S.Ed. Physical Education
** Bailey Jo Snuffer B.S. Business Management
Union Star Ally Jo Varner M.S.Ed. Special Education
Unionville * Amanda N Baum B.S.Ed. Elementary Education
* Kailee Nicole Sherer B.S. Psychology
Warrensburg Jacob Alan Shuster B.S. Management Information Systems
Waynesville Trevor Dakota-Nolen Johnson B.S. Business Management
Weatherby Lake Michelle Ann Beale B.S.Ed. Speech/Theatre Education
Webb City Amanda Erin Curtis M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Webster Groves Robert James Miller M.S. Geographic Information Science
Wentzville Brittany Lynn Sheridan B.S. Biology: Botany Emphasis
Winston Cally Leann Mastin B.S. Agricultural Science
Rachel Marie Michael M.B.A. MBA
Woolridge Stephanie Lee Schrader B.S. Animal Science

Nebraska (United States)

Beatrice Elizabeth Kay Schwartz B.S. Business Management
Bellevue Megan Marie Nielson B.S. 1. Accounting
2. Accounting
3. Marketing
Bennington Jordan Christine Andersen B.S. Communication:Public Relations
Abby Christine Larson B.S.Ed. Elementary Education
Blair Lauren Leslie Nelson B.S.Ed. Middle School
Firth Brandi Allyn Docter B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Geneva * Amaly Nicole Reinsch B.S. 1. Business Management
2. Marketing
LaVista Marysha Kerry Brown B.S. Biology/Psychology
Lincoln *** Alexis Lauren Bartek B.S.Ed. Elementary Education
** Kally Lynnae Brennan B.S.Ed. Elementary Education
Justin Owen Bruss B.F.A. Art
* Harley James Peters B.S. Biology: Cell/Molecular Emph
Jocelyn Michelle Stahl M.S.Ed. Guidance and Counseling
Louisville Chase Colton Bauers B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Martell Taylor Madison Sims B.S. Computer Science
Mead Amy Lou Wimer B.S.Ed. Business Education
Omaha Alyssa Dawn Burns B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Anna Christine Calgaard B.S. Biology: General Biol Emphasis
Kaitlin Elizabeth Carnazzo B.S.Ed. Elementary Education
Andrew Jason Elliott M.S. Geographic Information Science
Joshua Theodore Gusak B.S. Communication: Organizational
Ryan Christopher Hoover B.S. Business Management
Emilee Jill Krzyzanowski B.S. Business Management
Brandon Scott Mahon B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jessica Fabiola Reyes B.A. Psychology/Sociology
Jessica Lynn Stungis B.S.Ed. Elementary Education
Papillion * Emily Kay Barnes B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Schuyler Caleb Martin Kort B.T. BT - Agriculture
Valparaiso Brenton Joseph Matulka B.S. Pre-Professional Zoology
Wymore Lindsey Jo Wooton B.S. Marketing

Nevada (United States)

Fallon Colton Ray Oney B.S. Animal Science (Pre-Vet)

New Mexico (United States)

Clovis Rex Allen Peacock M.S. Geographic Information Science

North Carolina (United States)

Cornelius Christopher Irving Harris B.S. Business Management

Tennessee (United States)

Goodlettsville Eric Randolph Redmond M.S. Geographic Information Science

Texas (United States)

Houston Michael Wen M.S. Geographic Information Science

Utah (United States)

Vernal Daniel Anthony Burk M.S. Geographic Information Science

Virginia (United States)

Suffolk Dinah Olivia Morris M.S. Geographic Information Science
Virginia Beach Stephanie Kay Aitchison M.S. Geographic Information Science

Wisconsin (United States)

Menomonee Falls ** Eric James Reimer B.S. Business Management

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468