This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

Jan. 17, 2013

Northwest announces fall 2012 trimester graduates

The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University in Maryville, have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2012 fall trimester.

Degree recipients include: ✝ posthumous degree,  bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in clinical laboratory sciences (B.S. CLS), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's fall 2012 graduates listed by, country, state and hometown:

 

Hometown Name Degree Major

China

Tianjin Tingting Sun B.S. Business Management

India


Sravanthi Panjagutta M.S. Applied Computer Science
Greather Noida Kushal Pal Nagar B.S. Computer Science
Hyderabad Srilaxmi Ravalakola M.S. Applied Computer Science
Hyderabad Sravanthi Cheera M.S. Applied Computer Science
Secunderabad Sreekanth Vasarla M.S. Applied Computer Science
Warangal Vamshi Krishna Vangara M.S. Applied Computer Science

California (United States)

Cypress Cameron Michael Bedard B.S. Business Management
El Dorado Hills Ashley Marie Cross B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Los Alamitos Geno Todd DeAngelis B.S.Ed. Physical Education
Walnut Creek Yishu Chen B.S. Accounting

Colorado (United States)

Colorado Springs Jennifer R Martinez B.S. History

Florida (United States)

Lake Park Caleb Decius B.S. Broadcasting

Georgia (United States)

Douglasville Jason Venson M.S. Applied Health/Sport Sciences
Lilburn Kanis Fatima M.B.A. MBA
Suwanee Sindhuja Edupuganti M.S. Applied Computer Science

Illinois (United States)

Decatur Christopher Reno Venverloh B.S. Biology: Zoology Emphasis
Geneseo Collin Douglas DeBuysere B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Mount Sterling Jackson Arthur Yingling B.S. Animal Science
West Chicago Carmella A. Burdi M.S. Geographic Information Science

Iowa (United States)

Adel ** Megan Marie Kearney B.S.Ed. Elementary Education
Atlantic Paul Svend Kite B.S. Biology/Psychology
Chelsea Elizabeth Ross B.S.Ed. Elementary Education
Avoca Ashley Marie Sieh B.S.Ed. Elementary Education
Beaver Jennifer Ann Evans B.S. Child and Family Studies
Bedford Gary Duane Ewart B.S. Marketing
Braddyville Benjamin Paul Johanns B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Brighton Colton Dean Drish B.S. Finance: Financial Management
Carroll Reginald Joseph Freese B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Cedar Rapids Joseph Anthony Bedard B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Clarinda Katharine Renee Bates B.S. Psychology
Casey Matthew Hill B.S.Ed. Elementary Education
Tonya Sue Hutt B.S. Agricultural Business
* Ajia Lynne Whipp B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
College Springs Kaitlyn Joanne Zogleman B.S.Ed. Elementary Education
Corning ** Megan Kalene King B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Ashley Nicole Pegg B.S.Ed. Elementary Education
* Sharday Ann Swartz B.S.Ed. Family & Consumer Sci Educ
Council Bluffs * Kristin Kelli Parent B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
** Hannah Marie Washburn B.S.Ed. Elementary Education
Des Moines Brad Aaron Kromrie M.A. History
Elliott Shelby Erin Ayres B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Essex Chelsea Suzanne Tillman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Fort Dodge *** Kaitlin Noelle Cole B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Glidden ** Brooke Mary Graves B.S. Agricultural Science
Greenfield ** Melanie Ann Sorensen B.S. English
Jefferson Daniel James Rasmussen B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Daniel James Rasmussen B.S. Broadcasting
Lacona Wade S Young B.S. Geology: Environmental
Lake Mills Michael Alan Johnson B.T. BT - Agriculture
Lewis Jessica Marie Muhlbauer B.S. 1. Accounting
2. Business Management
Libertyville Eric Taylor Godwin B.T. BT - Agriculture
Malvern * Amber Marie Greiner B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Milo Bill Edward Anders B.S. IDM: New Media
Mount Ayr Kelsey Kay Geist B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Murray * Julianna Lois Hartwell B.S.Ed. Elementary Education
New Market Amanda Mae McNees B.S. 1. Agronomy
2. Agricultural Business
Lauren Kay McNees M.S. Recreation
Nodaway ** Blake Howard Anderson B.S.Ed. Agricultural Education
Norwalk Kelly Lynne Obley B.S.Ed. Elementary Education
Promise City ** Abigail Lyn Allen B.S.Ed. Elementary Education
Red Oak * Jacqueline Renee Carlson B.S. 1. Animal Science
2. Agricultural Business
Rock Rapids * Nathan Jon De Jong B.S. Biology: General Biol Emphasis
Salem Jennifer M Meierotto B.T. BT - Agriculture
Seymour Taylor John Banks B.T. BT - Agriculture
Shenandoah Jessica Dawn Allan B.A. Art
Stanton Justin Dale Williams B.S. Industrial Psychology
Toddville William Louis Meiners B.S.Ed. Elementary Education
Villisca Nicole Elizabeth Fisher B.S. Agricultural Business
Julie Anne Gray B.S. Agricultural Business
West Des Moines Christopher Robert Fuller B.S. Animal Science
Winterset Bryce James Webb Jr B.S. Horticulture
Woodburn * Heather Ruth Stearns B.S.Ed. Agricultural Education

Kansas (United States)

Atchison Derek Steven Warden B.S. 1. Accounting
2. Accounting
3. Finance: Corporate Finance
Bonner Springs Megan Aileen O'Bryan B.S. Biology/Psychology
Ryan Allen Sirridge B.S. Economics
Gardner Nichole Kathrine Nace B.S. Advertising
Highland Andrea Collins Keller M.S. Higher Education Leadership
Olathe Ashlea Anne Fales B.S.Ed. Elementary Education
Meghan Ashley Frampton B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Monica Lucile Vezendan B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Suchandran Vullengala M.S. Applied Computer Science
Overland Park Whitney Larson M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Gautham Sura M.S. Applied Computer Science
Roeland Park Theresa Beth Mischel Smith M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Shawnee Sarah Kristine Snyder B.S. Business Management
Taylor Tyree Wissel B.S.Ed. Social Science
Shawnee Mission *** Alicia Dawn Watson B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Stilwel Benjamin James Ehret M.S. Applied Health/Sport Sciences
Wathena * Alyssa Lynn Foley B.S. Psychology

Louisiana (United States)

Prairieville Ryan Keith Darling B.S. Biology: Cell/Molecular Emph

Maryland (United States)

Elkridge Sukumar Reddy Devireddy M.S. Applied Computer Science

Minnesota (United States)

Minneapolis Reed Marvin Iacarella M.B.A. MBA
Saint Michael Amanda Joy Engelhart M.B.A. MBA

Missouri (United States)

Adrian Kirsti LeAnn Miller B.S. Biology/Psychology
Agency ** Megan Hurst B.S.Ed. Elementary Education
Anderson Christina Louise Cullers M.B.A. MBA
Barnard *** Alyssa Anne Pulley B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Bates City Brien Curtis Salley B.S. Business Management
Bethany Hayley Jo Yates B.S. Child and Family Studies
Blue Springs Megan Elizabeth Cromwell B.S.Ed. Elementary Education
Willie Horn B.S.Ed. Physical Education
Megan Nicole Karst B.S.Ed. Elementary Education
Natalee Nicole Smith B.S. Biology/Psychology
Boonville Glenda Louise Schnuck M.S. Agriculture
Brookfield Catherine Anne Garvey B.S.Ed. Elementary Education
Brunswick Tyler Austin Breshears B.S. Agricultural Business
Buckner Brent Aaron Jackson B.S. 1. Comprehensive Crisis Response
2. History
Butler Kaitlin Kristine Hendrick B.S. Agricultural Business
Cainsville Micah Renee Doty B.S. Agricultural Business
Cameron Heather Michelle Rivera B.S.Ed. Elementary Education
Michael Alexander Smith B.S.Ed. Physical Education
Whitney Leigh Stock B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Jordan Tyler Tharp B.S. Biology/Psychology
Alexandria Lee Webster B.S. Advertising
Carthage Sarah Angeline Tilton M.B.A. MBA
Centralia Rena Marie Coen B.S. Horticulture
Cody Dean Lynch B.S. Agricultural Science
Chesterfield * Clarke Lancaster Snodgrass B.S. Biology: General Biol Emphasis
Chillicothe James Johnathon Griesbach B.A. English
Chula * Andrea Renee Williams B.S.Ed. Elementary Education
Clarksdale Jacob Angus Conley B.S. History
Craig Amanda Rochelle Corbin B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Crestwood Sean Eugene Gorham Phipps B.T. BT - Other
Drexel * Chelsea Leigh Smith B.S. Biology/Psychology
Elmo Cody Allen Alexander B.S. Public Relations
Alan James Calfee B.S.Ed. Physical Education
* Jennifer Michelle McGinness B.S.Ed. Elementary Education
Fairfax Lexi Lee Anne Heck B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Brian Scott Hunter B.S. Geology: Environmental
Robert Joseph Pester B.S.Ed. Physical Education
Florissant Michelle Davis-Robinson M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Forest City Timothy Aaron Gordon B.S. Animal Science
Foristell Andrea Christina Vohsen B.S. Child and Family Studies
Garden City ** Anna Nicole Ward B.S. Psychology
Gladstone Jill L. Lathrop B.S. Foods & Nutr:Rest/Food Srv Mgt
** Sarah Christine Pfeifer B.S. 1. Child and Family Studies
2. Recreation: Therapeutic Rec
Gower * Lonny William Branstuder B.S. Geography
Grain Valley * Ieishia Irene Muncy B.S. 1. English
2. History
Grandview Te'Airra RyShayn Posey B.S. Child and Family Studies
Grant City Logan Thomas Dignan B.S. 1. Agricultural Business
2. Business Management
Hartsburg Clayton O. Whitworth B.S. Business Management
Holt Kyle Bryson Evans B.S. Biology/Psychology
Holts Summit ** Rachel Elizabeth Sloan B.S. History
Hopkins Kaitlin Beth Drobny B.S. Child and Family Studies
Huntsville Melissa Ann Head B.S. Business Management
Independence Karen Becker Estep M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Ethan Griffith Elgin B.S. Public Relations
Kyle Andrew Kirk B.S.Ed. Elementary Education
Ryan Vincent Montenguise B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Tara Michael Nelligan B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Shelby Ellen Roberson B.S.Ed. Physical Education
Carmika Donielle Sims B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jefferson City Stephanie Michelle Kroner B.S. History
Kansas City Blaine Andrew Adams B.S.Ed. Elementary Education
Drew Scott Antle M.B.A. MBA
* Kathryn Carol Bastob B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Kipton R Belcher B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Jasmine Shanae Black B.S. IDM: Computer Sci Programming
Gail Veatrice Brown B.S. Journalism
Timothy Patrick Bruns B.S.Ed. Social Science
* Megan Leanne Campo B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Aaron Montale Childs B.S. Business Management
Olivia Alyson Clark B.S.Ed. Social Science
Moira Antonia Cozad B.A. Public Relations
Andrea J Dixon Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Cody Allen Ford B.S. 1. Political Science
2. Geography
Lori Jo Frankenfield B.S. Journalism
Tiffany Nicole Fry B.S.Ed. Elementary Education
Ashley Haney M.S.Ed. Reading
Lauren Taylor Hawk B.S. Psychology
Noelle Madalynn Heller B.S.Ed. Physical Education
Onisha Monique Henderson B.S. Child and Family Studies
Sara Elaine Hill Herrera B.S. 1. Recreation: Corp Rec/Wellness
2. Recreation: Therapeutic Rec
Maureen Virginia Hudson M.S.Ed. Teaching: Elem Self-Contained
Kyla Nashea' Johnson B.S. Psychology
* Jennifer Diane Jones B.S. Child and Family Studies
Tara Elizabeth Ketchum B.S. Biology: General Biol Emphasis
Olivia Brooke Kirby B.S. 1. Child and Family Studies
2. Recreation: Therapeutic Rec
* Kayla Elizabeth Levan B.S.Ed. Business Education
* Kayla Elizabeth Levan B.S. Management Information Systems
Leilei Li B.S. Marketing
* Nichole Elizabeth Lieb B.S.Ed. Elementary Education
* Amber Nicole Matheney B.S. Child and Family Studies
Amy Nicole McAdam B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Christopher Michael McCabe M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
LeAnn McDermott-Stiens M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Taylor Houston McElhaney B.S. Industrial Psychology
David Joseph Nourse B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jordan Francis Peter B.S. Business Management
Jeffrey Scott Quigley B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Alejandra Raquel Ramirez B.S.Ed. Elementary Education
Jasmine Rachelle Rencher B.S. Biology: General Biol Emphasis
Lindsey Nichole Rheuport B.A. Organizational Communication
Keyaira J Richest B.S. Broadcasting
Kristina Rinard Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Amy Elizabeth Slagle B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Ryan Lawrence Stegall M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Lucas Benjamin Stickney M.B.A. MBA
Tracy L. Waggoner M.S.Ed. Guidance and Counseling
Dustin Lea Whelchel B.S.Ed. Physical Education
Lindsay M Winters B.A. Public Relations
Weinan Xu B.S. Finance: Financial Management
Kali Alexandra Young Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Kearney Jeremy Wayne Bowles B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Paul Zachary Crawford B.S. 1. History
2. Comprehensive Crisis Response
Courtney Lea East B.S.Ed. Elementary Education
Chelsea Nicole Gassman B.S. Business Management
Jeanne Hinnenkamp Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Julie Anne Overmeyer M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Aaron Joseph Pryor B.S. Business Management
Jennifer Renee Schmit B.S. Marketing
Katherine Claire Stevenson B.S. Advertising
King City *** Todd Parker Shifflett B.S.Ed. Social Science
*** Kirk Alan Skoglund B.S.Ed. Mathematics Education
Shelby Lynn Stoll B.F.A. Art
Lake Ozark Derek Steven Lake B.S. Biology: General Biol Emphasis
Lawson * Michael Joseph Turpin B.S.Ed. Speech/Theatre Education
Lee's Summit Jessica Rae Craddock B.S. Biology/Psychology
Jennifer Christy Galate B.S. Business Management
* Stephanie Marie Gorman B.S. 1. Child and Family Studies
2. Recreation: Therapeutic Rec
Justin Craig Hawkins B.S. Computer Science
* Chase Matthew Miller B.S.Ed. Physical Education
Sarah Joyce Monson B.S. Biology: Zoology Emphasis
Austin Royal Montgomery B.S. Broadcasting
Renee Elizabeth Reno B.S. Finance: Corporate Finance
Hollie Ann Ryan M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Jessica Michele Stubbeman B.S. 1. Accounting
2. Accounting
** Lyndsey Nicole Thornhill B.S.Ed. Elementary Education
Sarah Elizabeth Williams B.S.Ed. Elementary Education
Liberty * Audra Lynn Bunch B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
* Megan Cook B.S.Ed. Elementary Education
Eric Dierkens M.B.A. MBA
Kristin Ann Evans B.S.Ed. Elementary Education
Chanda Nicole Moran M.S.Ed. Special Education
Jonathan Garrett Moree B.S. Industrial Psychology
Bethany Katherine Smith B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
* Lauren Brooke Taylor B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Mallory Brooke Williams B.S.Ed. Elementary Education
Linn ** Emily Sarah Anderson B.S. Agricultural Business
Macon * Michael Ryan Stith B.S. Agricultural Business
Marceline Jason K Ewigman B.S. Agricultural Science
** Casandra Rose Gladbach B.S.Ed. Elementary Education
Tianna Faye Jacobs B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Marshall Whitney Michele Tuck B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
*** Rachel Lynn Willis B.S.Ed. Middle School
Maryville Ramakishore Ancha M.S. Applied Computer Science
Hemantha Kumar Bandari M.S. Applied Computer Science
* Chayse Martin Barr B.S. 1. Applied Advertising
2. IDM: New Media
Julie Ann Best B.S. Biology: Zoology Emphasis
Samantha Dawn Bethards B.S. Animal Science
Manoj Kumar Bobba M.S. Applied Computer Science
Jaclyn Mae Cochenour M.S.Ed. Guidance and Counseling
Jeremy Espey M.B.A. MBA
Hang Gao B.S. Finance: Financial Management
Jonathan Lee Gardner B.S. Biology: General Biol Emphasis
Sarah Ann Groteluschen B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Derek Otto Heideman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Amanda L Holland B.S. Child and Family Studies
Rahul Reddy Koppula M.S. Applied Computer Science
* Corbin Elle Kreamalmeyer B.S.Ed. Spanish
Torri Lynn Kuonen B.S. Business Management
Charles Anthony Lowe B.S. Political Science
*** Beth Anne Lundgren B.S. Chemistry
Venkat Ram Reddy Maltumeda M.S. Applied Computer Science
Paige Marie Meyer B.S. Animal Science
Robert Gordon Nelson B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Tyler Scott Oglesby B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Vishwa Chandra Padaraju M.S. Applied Computer Science
Curtis Andrew Parsons B.S. 1. Wildlife Ecol & Conservation
2. Marine Biology
Cynthia Carol Perkins B.S.Ed. Elementary Education
Shelly Wynne Robertson M.S. Recreation
Sheri Ellen Roush B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Ryan F. Schleusner M.S. Recreation
* Dale Allen Sharp II B.S. Business Management
Yang Shen B.S. Finance: Financial Services
Sanchez Amaris Stubbs B.S. Accounting
Heather Renee Townsend B.S.Ed. Elementary Education
Andrew John Walter B.S. Business Management
Jake Lee Wightman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Evan William Wilmes M.A. English
Sherry G Wray B.S. Recreation: Therapeutic Rec
* Amanda Leigh Yocum B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Wenjing Zhao B.S. Broadcasting
Maysville Laci Shannel Steiner B.S.Ed. Elementary Education
Meadville * Scott Wallace Singleton B.S.Ed. Business Education
Mercer Ashton Pauline Ellis B.S. Accounting
Moberly *** Ronald Edward Schmidt B.S. Agricultural Science
Monett * Laura Nicole Swanson B.S. Foods & Nutr:Rest/Food Srv Mgt
Mound City Sarah K Hall B.S. Animal Science
** Anna Faire Schoonover B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Nelson Demetria Mae Sprigg B.S. Agricultural Science
Neosho Tiffany Marie Clark B.S. Psychology/Sociology
New London ** Katherine Jean Land B.S.Ed. Elementary Education
Novinger * Teale Dawn Hocker B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Cory Lee Smith B.S. Agricultural Business
O'Fallon Andrea Katherine Dixon B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Amber Marie Eaves B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Odessa Patrick Wayne Laky B.S. Public Relations
* Giavanna Marie Macaluso B.S.Ed. Elementary Education
** Deanna Marie Snedeger B.S.Ed. Elementary Education
Oregon Rachel Leigh Crider B.S. Animal Science
Orrick Teresa LeeAnn Cole B.A. English
Parkville Ryan Samuel Cuddy B.S. Psychology
Cristy Ann Pacheco M.S.Ed. Special Education
Parnell Stacy R. Mason M.S.Ed. Teaching: Elem Self-Contained
Peculiar Cassandra Elaine Fuller B.S.Ed. Elementary Education
Pickering * Emily Annette Frueh B.S.Ed. Business Education
* Emily Annette Frueh B.S. Finance: Financial Computing
Platte City Lauren Michele Gramann B.S. Foods & Nutr:Rest/Food Srv Mgt
Amber Kay Guthrie B.S.Ed. Elementary Education
Cody Morgan Hunt B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Austin Jay Lintner B.S. Mathematics
Amanda Michelle Livesay M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Plattsburg Jasmine Darlene Pollom B.S. Psychology
Pleasant Hill Megan Elizabeth Benware M.B.A. MBA
Kyra Nicole McNeal B.S.Ed. English
Nathaniel Roach M.S.Ed. Health and Physical Education
Pleasant Valley Erica Lynn Williams B.S. Public Relations
Raymore ** Emily Anne Barnes B.S.Ed. English Education
Angela Michelle Cunningham B.S. Business Management
* Kristen Leann Kientz B.S.Ed. Elementary Education
Anne Elizabeth Schupp M.S.Ed. Teaching: Music
Raytown Taylor McKenzie Allan B.S. IDM: New Media
Steven Michael Casey B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Rebecca Elizabeth Collins B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Richmond William Timothy Crosser Jr. B.S. Business Technology

Christina Ann Cunningham Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Ridgeway ** Ronalda Gay Gibson B.S. Business Management
Rock Port Ronald Clayton Marriott B.S. Psychology
Courtney Lechner Meyerkorth M.S.Ed. Teacher Leadership
Karrington Brooke Mackenzie Miles B.S.Ed. Elementary Education
Rosendale Toni Gayle Hurst B.S. Psychology/Sociology
Saint Catharine Cassie Dayle Frock B.S.Ed. Elementary Education
Saint Joseph Thomas James Bauer M.B.A. MBA
Brea N. Capell M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
* Josh Michael Davis B.S.Ed. Mathematics Education
Tim Lynn Ford M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Jennifer M Frazier M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Michael David Herring B.S. 1. Finance: Corporate Finance
2. Accounting
3. Accounting
Andrew James Lotito B.S. Computer Science
Stacey Jean Reinert B.S. Business Management
** Hillary Kay Sanz B.A. Music
** Gunnerson Cale Sumy B.S. Political Science
Jessica Mae Velder M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Lori Kay West M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Bridgette Suzanne Wilkerson B.S.Ed. Elementary Education
Daryl Antwaun Williams M.S.Ed. Health and Physical Education
Saint Louis Kaitlin Marie Gebel B.S. Biology: Zoology Emphasis
Tomarken Smith B.S. ✝ Recreation: Corp Rec/Wellness
Saint Peters Jeremy David Ihler B.S. Business Management
Savannah Madison Kay Adkins B.S. Agricultural Business
Lauren Nicole Baker B.S. Child and Family Studies
Courtney Sue Hopkins B.S. Broadcasting
Sedalia Anna Chaille McGeehan B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Skidmore Clint Eldon Coffelt B.S. Agricultural Business
Smithville William Rowland Snyder B.S. Agricultural Business
Springfield Alexander Arden Olive B.S. Geography
Stanberry Tara Bethany Gillespie B.S. 1. Finance: Financial Services
2. Finance: Financial Computing
** Marci Janette Luke B.S.Ed. Family & Consumer Sci Educ
Sugar Creek * Matilyn Helene Salva B.S.Ed. Elementary Education
Sweet Springs Hilary Kate Barnett B.S. IDM: Visual Imaging
Trenton Nichole DeAnn Robertson M.A. English
Christina Ruth Taylor B.T. BT - Other
Turney * Elizabeth Janel Beers B.S. Accounting
Union Star Rose A. Eaton M.S.Ed. Guidance and Counseling
Unionville Rebecca Elizabeth Rouse B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Vandalia Jason Michael Deppe B.S. Agricultural Science
Walnut Shade Courtney Leist B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Webb City Bethany Ann Lansaw M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Wellington Timothy Craig Welsh B.S. Broadcasting

Nebraska (United States)

Amherst Zachary Ryan Ross B.S. Psychology
Auburn ** Donald Jacob Dea B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Bellevue Emily Ann Graham B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Abigail L Henry B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Cortland *** Christine Elise Rahorst B.S.Ed. Spanish
Elkhorn * Sarah Rose Morman B.F.A. Art
Falls City Austin Mathew Duerfeldt M.B.A. MBA - Ag Economics Emphasis
Kevin Wayne Rieger B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Fremont * Jordyn Mae Styskal B.S.Ed. Elementary Education
Friend ** Jenny A Hoffman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Gretna Amanda Jo Fannon B.S.Ed. Elementary Education
Howells Matthew Paul Kampschnieder B.S. Agricultural Business
Lincoln Duoth Gatour Kuon B.S. Organizational Communication
Nathan Michael Tucker B.S. 1. Finance: Corporate Finance
2. Finance: Financial Services
Louisville * Josee Ilene Simonson B.S.Ed. Social Science
Milford Brice Jeffrey Blair B.S. Marketing
Nebraska City Darcy Jeannine Blobaum B.S. English
Omaha *** Darcy Lynn Epstein B.S. Business Management
Megan Ellen Fogarty B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Christopher Mark Frans B.S. Business Economics
* Felicia Marie Howe B.S.Ed. Elementary Education
Andrea Nicole Jansen B.S. Marketing
Katie Marie Knudson B.S. Theatre: Technical and Design
Lacie Jean Nielsen B.S.Ed. Elementary Education
Tara Lynn Roach B.S. Broadcasting
Jason James Romano B.S. Broadcasting
Kasha Rachell Tafoya B.S.Ed. Elementary Education
* Monica Lynette West B.S.Ed. Elementary Education
Osceola ** Shelby Rae Sterup B.S. Psychology
Papillion * Lauren Rose Christensen B.S. Psychology/Sociology
** Tara Lynn Rechkemmer B.S.Ed. English Education
Peru Josey Jack Whisler B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Plainview Jamie Daniel Stark B.S.Ed. Agricultural Education
Ralston Christine Elizabeth O'Brien B.S. Advertising
Springfield Bryce C Stoddard B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Verdon Shelby Shilo Hitchcock B.T. BT - Agriculture
Wymore Brady J Meyer B.S. Agricultural Science
* Nicholas Gene Thompson B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Yutan * Nicolas James Anderson B.S. 1. Geography
2. Geology: Environmental
York Eric Charles Barnes B.S. Agricultural Science

New York (United States)

Fishkill Renuka Jayini M.S. Biology
Jamaica Poojitha Pallay M.S. Applied Computer Science
Woodside Subas Thapalia B.S. Finance: Corporate Finance

South Dakota (United States)

Sioux Falls Kyla Roehrig M.S.Ed. Health and Physical Education

Texas (United States)

Dallas Karthik Vempati M.S. Applied Computer Science
Irving Mudassir Ali Khaja M.S. Applied Computer Science
Prosper Cole Alan Dafft B.S. Agricultural Science
Sugar Land Zachary Lloyd Coovert B.S. Geography
Wylie Shravankumar Reddy Gantala M.S. Applied Computer Science

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468