This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

June 6, 2012

Northwest announces spring 2012 trimester graduates

MARYVILLE, Mo. - The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University in Maryville have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2012 spring trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's spring 2012 graduates listed by, country, state and hometown:

 

HOMETOWN

NAME

DEGREE

MAJOR(S)

Alberta (Canada)

Beaumont *** Calvin Patterson B.S. 1. Business Management
2. Marketing

China

Beijing Yuxin Wu B.S. Finance: Financial Services
Xi'an Xiangni Yan B.S. Finance: Financial Services

India

Guntur Manikanta Sanisetty M.S. Applied Computer Science
Hyderabad Rajesh Akinepalli M.S. Applied Computer Science
Karthik Chandra Amudha M.S. Applied Computer Science
Venkata Srinivasulu Batte M.S. Applied Computer Science
Venkata Satyaraghu
Ramanjaneya Dokku
M.S. Applied Computer Science
Sraven Kumar Kande M.S. Applied Computer Science
Shyam Kumar Putnala M.S. Applied Computer Science
Sandeep Gattoju Satyanarayana M.S. Applied Computer Science
Khammam Jayakrishna Reddy Gokul M.S. Applied Computer Science
Prakasam District Satagopan Srivatsava Sesham M.S. Applied Computer Science
Rajahmundry Sivaji Nalamothu M.S. Applied Computer Science
Ravulapalem Srinivasa Siva Harsha Tatini M.S. Applied Computer Science

Veera Venkata Pratap Moturi M.S. Applied Computer Science
Vijayawada Maniharsha Anne M.S. Applied Computer Science

Tejitha Sirigiri M.S. Applied Computer Science
Warangal Sandeep Kumar Ankam M.S. Applied Computer Science
Phaneendra Brahmadevara M.S. Applied Computer Science
Karthik Devulapally M.S. Applied Computer Science
Kiran Rondla M.S. Applied Computer Science
Satya Kishore Thomurothu M.S. Applied Computer Science

Korea

Seoul Jun-Hwan Jang B.S. Computer Science

Arkansas (United States)

Rogers Patricia Marianne Hawkinson M.S.Ed. Special Education

California (United States)

Camp Pendleton Douglas Jackson Siers B.S. Marketing
Los Alamitos Jayson Michael Huett B.S.Ed. Physical Education
Port Hueneme Amanda Jane Glover M.S.Ed. Special Education

Colorado (United States)

Aurora Shawna Ellen Barnett B.S. Biology/Psychology
Denver *** Britany Jordan Bahr B.S.Ed. Elementary Education
Highlands Ranch Michael James McClanahan B.S. Management Information Systems
Louisville Bryce Christian Patterson M.S. Applied Health Sciences

Florida (United States)

Tallahassee Sai Susi Monika Bolleddula M.S. Applied Computer Science
The Villages * Bruce J DuVall, Jr. B.S. Broadcasting

Georgia (United States)

Kennesaw Davie Lee Crawford M.S. Geographic Information Science

Idaho (United States)

Eagle ** Jamie Lyn Harrison B.S. Psychology

Illinois (United States)

Peoria Terol Randolph Pursell B.F.A. Art
Quincy Robert Thomas McNett B.S. History
Brandon Lee William Stehl B.S. Wildlife Ecol & Conservation
*** Wendy Nicole Whelan B.S. IDM: New Media

Iowa (United States)

Afton Jessie Ray McClellan M.S.Ed. Guidance and Counseling
Ames Kathryn Lynnae Witt B.S. Psychology/Sociology
Ankeny Julie Cleone Tarasi B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Atlantic Jeffrey Paul Gude B.S. Accounting
* Emily Lynn Jenkins B.S. Psychology/Sociology
Katie Lynn Wright B.S. English
Avoca * Veronica Ann Nihsen B.S.Ed. Elementary Education
Bedford Shean Elton Fletcher B.S. Finance: Financial Services
Brayton * Justice Jeanene Simpson B.S. Broadcasting
Carroll ** Kayla Marie Knobbe B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Emily Elizabeth Sparks B.S. Psychology
Casey *** Toni Lee Scheloski B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Cedar Rapids Joshua Charles Lorenson B.S.Ed. Social Science
Centerville Kyle Christopher Berry B.S. Marine Biology
Clarinda * Paul Eugene Brothers B.S. Political Science
J. Kathy Linke M.S.Ed. Guidance and Counseling
Fredrick Marvin Mascher B.T. BT - Other
Kody James Sump B.S. Agronomy
*** Paul Steven Wilson B.S. Political Science
Colfax Kalyn Alice Halferty B.S. Biology/Psychology
Corning * Paden Randall Goldsmith B.S. Psychology/Sociology
Council Bluffs Kayla Rae Babbitt B.S. Agricultural Business
Aaron Jeffry Behrens B.S.Ed. Physical Education
Kelsey Marie Cox B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Andrew Jack Ernst B.S. Marketing
* Emily Lynn Heithoff B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Richard James Hemmingsen II B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Courtney Lynn Kmezich B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Andrew Thomas Maddux B.S. Public Relations
* Daniel Timothy Temeyer B.S. Agronomy
Kimberly Kay VanNordstrand M.B.A. MBA
Crescent Eric Clayton Baines B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Cumberland * Diane Marie Jurchen B.S.Ed. Elementary Education
Des Moines Christine Rocz Josephson M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Dexter Thomas Russell Stiles B.S. IDM: New Media
Diagonal ** Taylor Lee Cameron B.S. Biology/Psychology
Elk Horn David Maxwell Struve M.A. History
Elliott Hannah Lynn Thomas B.S. Animal Science
Farmington ** Erin Marie Ekle B.S. Psychology/Sociology
Farragut Brian James Nebel B.S. Sociology: Social Control
Fort Dodge Lindsay Sue Boeckman B.S. Organizational Communication
Glenwood Alisa Marie Winquist B.S.Ed. Elementary Education
Greenfield Austin Levi Davis B.S. Agricultural Business
Griswold Christopher Blake Steinbeck B.S. Agronomy
Guthrie Ctr Spencer Lee Sloss B.S. Agricultural Science
Harlan Kyle Allen Haake B.S. Biology/Psychology
Preston Michael Nelson B.S. Agricultural Business
** Cody Richard Petersen B.S. Biology: General Biol Emphasis
Indianola Lauren Green B.F.A. Art
Knoxville * Kitty Lea Daugherty B.S. Psychology
Lake View Christopher Brice Nelsen B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Larchwood Jessica Marie Jensen B.S.Ed. Elementary Education
Leon Caleb Joseph Hayworth B.S. Broadcasting
** Amanda Beth Waddell B.S.Ed. Elementary Education
Missouri Valley Christopher Adam Holcombe B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Mount Pleasant Yahaya Samuel Gwamna B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Mt. Pleasant Miranda Kay Ernst M.S.Ed. Teacher Leadership
Mystic Jessica Mary Acheson B.S. Agricultural Science
Nevada Michael Spike Webster B.S. Industrial Psychology
New Market ** Fletcher Russell Sunderman B.S. Agricultural Business
Oakland Jordan Mitchell Newberg B.S.Ed. Elementary Education
Onslow * Samantha Jo Reid B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Osceola * Brooke Ann Berryhill B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Adrienne Gail Burgus B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
** Stephanie Johnston Shields B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Rathbun * Michelle Lynne Russell B.S. Animal Science
Red Oak Beth Deane Bruce B.S.Ed. Elementary Education
Alix Nicole Euken B.A. Psychology
Michelle Dawn Griffey B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Jason Randall Orme M.B.A. MBA
*** Justin Lee Ranney B.S. 1. Accounting
2. Accounting
*** Justin Lee Ranney B.S. 1. Finance: Financial Services
2. Finance: Corporate Finance
Redding James Cord Walkup B.S. Agricultural Business
Rolfe * Angela Marie Wasko B.S. Public Relations
Seymour Nathaniel Luke Brand B.S. Public Administration
Shenandoah Adam Duane Greenwalt B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Crystal Diane Hensen B.S. English
Alexander J Noto B.A. Humanities
* Dale Eugene Stogdill Jr. B.S. Psychology
Jessica Mae Williams M.S.Ed. Special Education
Sidney Paige Elizabeth Moreland B.S. Psychology
Stuart Emily Crystal Marnin B.S. Biology/Psychology
Thurman Danielle Elise Morgan B.S.Ed. Mathematics Education
Treynor Kyle Steven Strohbehn B.S. Agricultural Business
Morgan Faye Vorthmann B.S.Ed. Elementary Education
Urbandale Brian Thomas Ascheman B.S. Psychology
Villisca Matthew Ross Herzberg B.S. Agricultural Science
West Des Moines * Amber Marie Cordell B.S.Ed. Middle School
Winterset Laura Frances Scott B.S.Ed. Middle School

Kansas (United States)

Denton * Paul Douglas Johnson B.S. Management Information Systems
Emmett Margaret Lucille Thibodeau B.S.Ed. Middle School
Eudora Alexandra Brooke Baslee B.S. Agricultural Business
Garden Plain Stacey Nicola Black B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Kansas City Kelly Renee Hanson B.S. English
* Katherine Marie Horvat B.F.A. Art
Robert Alan Simcoe Jr. B.S. Economics
Chelsey Candice Thibodo B.S. Business Management
Manhattan Sarah Christine Peters M.S. Applied Computer Science
Marion Toni Joelle Gordon B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Olathe Kofi Agyemang Duah B.A. Psychology/Sociology
Megan Nichole Lynch B.A. Psychology/Sociology
Overland Park Venkata Jyothi Swaroop Gujjarlapudi M.S. Applied Computer Science
Johnathon Brett Hilton B.S. Agricultural Business
Kerry Kathleen Nease M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Dinesh Reddy Parne M.S. Applied Computer Science
Sean Roger Peterson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Vinay Vijayadharan M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis
Kristen Vogel M.B.A. MBA
Roeland Park Jaymi Cotter M.B.A. MBA
Ian Michael Stanek B.S. IDM: Computer Sci Programming

Massachusetts (United States)

Westborough Vijay Kumar Vanam M.S. Applied Computer Science

Minnesota (United States)

Mazeppa Katrin Ashley King B.F.A. Art
Oakdale * Jaclyn Renee LeCuyer B.S. Child and Family Studies

Missouri (United States)

Agency Deron Hunter Adkins B.S.Ed. Mathematics Education
Ashlee Sharon Reed B.S. Biology/Psychology
Alma Bryan Jacob Sander B.S. Agricultural Science
Altamont Samantha Jean Mott B.S.Ed. Social Science
* Kari Leigh Youtsey B.S.Ed. Elementary Education
Archie Ashley Nicolle Parker B.S. Psychology/Sociology
Arnold Melissa Jeane Bowers M.S.Ed. Health and Physical Education
Barnard * Colin Brayton Flannigan B.S. Management Information Systems
* Alexandra Shay Helzer B.S.Ed. Art Education
Jessica Lynn Coleman Salsbury M.B.A. MBA
Bates City * Jamie Rae Davis B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Lauren Michelle Richeson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Bellflower Curtis Lee Twellmann B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Belton Morgan Gale Good B.S. Psychology/Sociology
Timothy Michael Monnig B.S. GIS: Geographic Emphasis
Nicholas Christian Rodriguez B.S. Management Information Systems
Bethany Jessica Lynn Kemp B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
* Jacob Lee Klingensmith B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Bloomsdale * Alishea Marie Elifrits B.S.Ed. Elementary Education
Blue Springs Laira Kathleen Akin B.S. GIS: Geographic Emphasis
Megan Christine Best B.S. Psychology
* Amanda Rachelle Kinzel B.S. Public Relations
Clay Stuart Martin B.S. Chemistry
* Kelsey Ann Matthias B.S. Theatre: Performance
Taylor Nathan Moore B.S. Biology/Psychology
* Sydney Marie Priest B.S. Pre-Professional Zoology
Katherine Ann Ross M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Molly Kate Sams B.S. Broadcasting
* Kylie Rishelle Sikes B.S.Ed. Mathematics Education
Eric Allen Smith B.S. Psychology/Sociology
Blythedale Amanda Shirley Hannah M.S.Ed. Guidance and Counseling
Bolivar Abigail Marie Wall B.S.Ed. Elementary Education
Braymer Curt Allen Rennison B.S. Animal Science
Breckenridge Patrick Joseph Herrington B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Brookfield Adrienne Christine Palmer B.S. Psychology
Brunswick ** Jeremy Richard Drewitz B.S. Agronomy
Buckner * Jacob Wade Culbertson B.S. Biology: General Biol Emphasis
Butterfield Kristen Dale Inman M.A. English
Camden Jesse Randall Pena B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Camden Point Jaimee Lynn O'Brien M.B.A. MBA
Cameron * Brooke Rayne Assel B.S. Journalism
Erika Lynnette Baker B.A. Theatre
** Connor Scott Kellerstrass B.S.Ed. Mathematics Education
* Angelo Mark Manuele B.A. Chemistry
* Angelo Mark Manuele B.S. Biology: General Biol Emphasis
James Allen Oehring B.S. Psychology/Sociology
Amanda Marie Parr B.S. Psychology/Sociology
Jeffrey Paul Rooney B.S.Ed. Social Science
Danica May Wiechman B.S.Ed. Elementary Education
Carrollton *** John Carl Famuliner B.S. Agronomy
Centralia Brandon Ray Boles B.S. Business Management
Chillicothe Matthew Allan Crawford B.S. Agricultural Business
Katelin Elizabeth Gann B.S.Ed. Elementary Education
Eric James Stockard B.S. Sociology: Social Control
Elizabeth Alexandria Williams B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Clarence Katti Laine Carroll B.S. Agricultural Business
Clarksdale Cheryl E Allen M.S.Ed. Special Education
* Heidi Leann Johnson B.S. 1. Recreation: Rec & Park Mgt
2. Recreation: Corp Rec/Wellness
* Brandi Renee Stagner B.S.Ed. Agricultural Education
Clearmont Megan Marie Koger B.S. Psychology
Columbia Mohammed Saeed Abdelrahman M.S. Applied Computer Science
Kevin Lee Smith B.S. English
Johanna Kay Young B.S. Psychology
Conception Mark A Bailey M.A. History
Conception Jct. Keisha Lynnea Holtman B.S. Business Management
Concordia Lauren Taylor Bredehoeft B.S. Finance: Financial Computing
*** Haley Lynn Schelp B.S. Psychology
Darlington Lacey Ann Rice B.S. Child and Family Studies
Dearborn Dakota Wayne Marti B.S. Biology: Cell/Molecular Emph
Deepwater Veronica Rae Davis B.S. Biology: General Biol Emphasis
Defiance ** Rebecca Jean Wilson B.S.Ed. Elementary Education
Denver *** Kimberly Ann Harding B.S. 1. Accounting
2. Accounting
3. Business Management
Drexel Jessica Caitlin James B.S.Ed. Business Education
Jordan Paul William Raffety B.S. Political Science
Eagleville Kyla Annette Emig B.S.Ed. Elementary Education
** Kasey Joe Parkhurst B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Edwards Juliette Star Shull B.S. Agricultural Science
Elmo Kendall Robert Calfee B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Samantha Leigh Honan B.S. Agricultural Science
Lisa Perkins B.S.Ed. Business Education
Excelsior Springs Angela Lynn Bright Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Christine Renee Rice Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Teresa Marie Smith B.S.Ed. Elementary Education
Fairfax Allison Rogers M.S.Ed. Guidance and Counseling
Jon Joseph West B.S. Accounting
Farber Tara Lynn Ellis B.S. Psychology/Sociology
Faucett *** Robin Ann Jago B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
** Samantha Jo Miller B.S.Ed. Elementary Education
Festus Josh David Lammert M.S. Applied Health Sciences
Fillmore Ashley Marie Gay B.F.A. Art
Terry W. Lance B.S. Accounting
Florissant Joseph Thomas Crets B.S. 1. Business Management
2. Accounting
Frankford * Jason Lee Kurz B.S.Ed. Mathematics Education
Gallatin ** Kathryn Ann Everly B.S. Biology: General Biol Emphasis
** Emily Jo Michener B.S.Ed. Elementary Education
Daniel William Pierce B.S. Biology: General Biol Emphasis
Gladstone Michael Paul Goodwin B.S.Ed. Physical Education
Alexander Jerome Jobe B.S. Spanish
Sarah Elizabeth Kemp M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Chasity Matus Vorbeck Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Travis Jordan Oakes B.S. Finance: Financial Management
Travis Jordan Oakes B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Gower Nicholas Joe Karguth B.S. GIS: Earth Technology Emphasis
Douglas Stuart Miller Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Jacqueline Louise Pottier B.S.Ed. Family & Consumer Sci Educ
Graham * April Salinas B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Grain Valley Donald Douglas Porter B.S. Business Economics
Robert W Williams B.S. Chemistry
Grandview Matthew Thomas Bader B.F.A. Art
Kathryn Elizabeth Donovan M.S. Higher Education Leadership
Clyde Daleshawn Turner III B.S. Psychology
Grant City Christopher Andrew Healy M.S.Ed. Ed Leadership: K-12
Alexander Lynn Mullock B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Greentop * Jacob Bryan Shipman B.S.Ed. Physical Education
Guilford * Miranda Shayleen VanPelt B.S. 1. Accounting
2. Accounting
3. Agricultural Business
Hale Gregory Shane Cooper B.S. Agricultural Business
Hallsville Margaret Alice Corwin B.S.Ed. English Education
* Justin Allen Wehmeyer B.S. 1. Wildlife Ecol & Conservation
2. Agronomy
Hamilton * Jordan Katherine Esry B.S. Biology: General Biol Emphasis
Hannibal Brian Alan Shadensack B.A. 1. Philosophy
2. English
Harrisonville ** Caitlynn Marie Bartles B.S.Ed. Elementary Education
Heather Nicole Moeller B.S. Biology/Psychology
Hartsburg Jordan Orie Whitworth B.S. Chemistry
Helena Joseph Simon Barbosa B.S.Ed. Social Science
Holts Summit Matthew Robert Loudon M.A. English
Hopkins David William Brand B.S. Agricultural Business
Angela Marie Davison M.S.Ed. Reading
Abby Lynn Kreps B.S.Ed. Elementary Education
Humphreys Sallie Ray Lake Haviland B.S. Business Management
Huntsville Lindsey Renee Dodds B.S. Clinical Laboratory Sciences
Independence Samantha Jean Bell B.S. Child and Family Studies
Samuel Allen Clark B.S. Business Management
Douglas Duane DeHart, Jr. M.B.A. MBA
Robert Joseph Eskew B.S. Public Relations
Derrick Joel Evans B.S. Psychology/Sociology
Kenneth Aaron Harding B.S. Business Management
Kristen Elizabeth Jonas B.S. Public Relations
Michael Stephen Kelly B.S.Ed. Social Science
* Jason Michael Lawrence B.S. Journalism
Aaron Mark Oppermann B.S. Biology: General Biol Emphasis
** Kay-Leigh Marie Scheffler B.S. Biology: General Biol Emphasis
Samantha Renee Schemmel B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Lindsey Ann Steele B.S. Public Relations
Eric Buchanan Ulleberg B.S. Business Management
Robert Chad Wilson B.S. Broadcasting
Jefferson City David L Coulston M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Kansas City ** Angela Dawn Adams B.S. Biology/Psychology
Katherine Kennedy Bean M.S.Ed. Special Education
Christopher Lee Becker M.B.A. MBA
Caroline Marie Bowlin B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Adam Lewis Brown M.B.A. MBA
Marsha Brown Roth Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Kiana Janae Byers B.S. Foods & Nutr:Rest/Food Srv Mgt
April Campbell Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
** Nicole Charlene Collins B.S.Ed. Elementary Education
* Brandon Mitchel Conrady B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lauren Leigh Davis B.S.Ed. Elementary Education
Emily Ann DeMarea B.S. Journalism
* Adam Merle Folken B.S. Political Science
Courtney Renee Fritts B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Haley Dawn Graves B.S.Ed. Elementary Education
Ranjith Gunasekera M.B.A. MBA
Kyle Austin Hendricks B.S. Journalism
Chad R Johnson M.B.A. MBA
Ashley Nicole Joiner B.S.Ed. Elementary Education
Brett Jones M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Lisa Anne Kanoy M.S. Biology
Ryan Alan Langemach B.S. Business Management
Bryan Eugene Lawson B.S. Business Management
Kristen J Mack M.S.Ed. Teacher Leadership
Nichole Melby Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Valerie Anne Neal B.S. Psychology/Sociology
* Abby Christine Nease B.S. Biology: Zoology Emphasis
* Jenifer Elaine Nezerka B.S. Biology: General Biol Emphasis
* Brittany Michelle Parker B.S. Child and Family Studies
Tara Nicole Pickarell B.S. Public Relations
Jessica Catherine Prather Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Allison Brittany Mack Raney M.S.Ed. Reading
Leslie Anne Reiley M.B.A. MBA
Jennifer Nicole Robinson B.S. Psychology
Karen Lyle Salsbury M.S.Ed. Reading
* Matthew Zapata Sanchez B.S.Ed. Speech/Theatre Education
Tyler Patrick Shannon Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
** Cassandra Kiana Shearholdt B.S. Psychology
Charles David Skorepa B.S. Marketing
** Kearsten Rae Smith B.A. English
Shelly Marie Southworth B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Meredith Elaine Spillman B.S. Business Management
Chacey Christiana Steen B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Chad Thomas Stephens B.S. Broadcasting
Stanley Bernard Taylor Jr. B.S. Business Technology
Jamie Tindall M.B.A. MBA
Matthew Wylie Trowbridge M.S.Ed. Health and Physical Education
Mitchell Brent Wahlen B.S. Public Relations
Stephanie Elizabeth Walter B.S. Applied Advertising
Joel Anthony Williams B.S. Business Technology
Julie Patricia Young B.S.Ed. Elementary Education
Kearney Sarah Suzanne Grimm B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Selena Darlene Harms B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
** Lauren Ann Henrichs B.S.Ed. Elementary Education
Andrea Bentzinger Morrison M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Kidder Kala DeAnn Roberts B.S. Marketing
King City Chase Allan Cook B.S. Business Management
* Kolby Lee Lewis B.S. Political Science
Seth Wyatt Slayden B.S. Political Science
Knob Noster *** Chelsea Lillian Wallace B.S.Ed. Elementary Education
Lake Lotawana Alexandra Christine Huxol B.S. Public Relations
Lamar Miranda Paige Maberry B.S. Biology/Psychology
Lancaster Sarah Diann Pantry B.S. Horticulture
Lathrop Scott Hill M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Lawson Marissa Renae Long B.S. Psychology
** Dana Marie Vogliardo B.A. Psychology
Lebanon Lauren Corina Gobet B.S.Ed. Elementary Education
Lee's Summit Lauren Paige Birch B.S. Psychology
Matthew Wayne Cole B.S. Public Relations
Megan Nicole Dworak B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lindsay Marie Edwards B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lindsey Nicole Graves B.S. Industrial Psychology
Joseph Michael Herman B.S. Political Science
Courtney Marie Hill B.S. Broadcasting
Emily Katherine Homan B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Brianna Danielle Moseman B.S. Broadcasting
Erin Elizabeth Norris B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Matthew Walter Rippe B.S. Business Management
Laura Ann Sims M.S.Ed. Reading
* Richard Dale Swaney B.S. Pre-Professional Zoology
Leonard Tyler Ray Otto B.S. Agricultural Science
Libert Angalena Marie Scavuzzo B.S. Public Relations
Liberty Sarah Ann Barmann-Smith M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
* Destinee Nicole Biesemeyer B.A. Political Science
* Destinee Nicole Biesemeyer B.A. Psychology
Stephanie Elaine Buck M.S.Ed. Teaching: Early Childhood
John Tate Buckner B.S. Business Management
Clayton Joseph Eddy B.S. Business Management
Janie Rebecca Einerson M.S.Ed. Reading
Sheryl Lynn Ferguson M.S.Ed. Special Education
Sandra L Hinton M.B.A. MBA
Rachel Elizabeth Orr M.S.Ed. Reading
* Jennifer Marie Patton B.S. Child and Family Studies
Kristine Nicole Schemmel B.S.Ed. Elementary Education
John Miles Skillman B.S.Ed. Special Educ:Cross Categorical
Wade Smith M.B.A. MBA
RhoDana Louise Snider B.S. Psychology
Sara Rose Stratton B.S.Ed. Physical Education
Lockwood * Natalee Erika Skrenes B.S. Psychology
Lone Jack Brandon Michael Rasmussen B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Macon Erica Jo Brownfield B.S. History
Austin Doyle Rash B.S. Animal Science
Marceline Kasey Anne Schneider B.S. Child and Family Studies
Marshall Derek Joseph Barr B.S. Agricultural Business
Jason Andrew Browning B.S. Agricultural Business
Marthasville Brooke Nicole Hartzell B.S. 1. Animal Science (Pre-Vet)
2. Pre-Professional Zoology
Martinsburg Jenny Gastler M.S.Ed. Teaching: English (Option II)
Maryville Kelley Elizabeth Ables B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Manisha Ananth M.S. Applied Computer Science
Courtney Elizabeth Beck B.S. Biology: General Biol Emphasis
Jeffrey Carl Bowman B.S. Agricultural Business
*** Courtney Ann Byron B.S. Industrial Psychology
John Alexander Carr B.S. Psychology
Vijender Reddy Chintalapudi M.S. Applied Computer Science
Brian J. Copsey B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Cody Scott Coulter B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Andrew James Dickel B.S. Computer Science
Jennifer Sue Dickel B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
** Serena Nakale Euler B.S. Public Relations
Stephanie Suzanne Gaa M.B.A. MBA
Cathy George M.S.Ed. Teaching: Mathematics
* Andrew James Haring B.S. 1. Chemistry
2. Psychology
Jared Kyle Hunter B.S. IDM: Visual Imaging
Zachariah Michael Hutchinson B.S. Biology: Zoology Emphasis
** Ugochukwu Kelvin Ihenacho B.S. Biology: General Biol Emphasis
Subbaraya Chowdary Kavuluri M.S. Applied Computer Science
Erika Fatima Leston B.S. Biology: General Biol Emphasis
* Christopher James Lewis B.S. Geology: Environmental
Xiaofen Li B.S. Accounting
Xin Li B.S. Finance: Financial Services
Phillip Ryan McGary B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Shruthin Metpally M.S. Applied Computer Science
Abdul Aleem Mohammed M.S. Applied Computer Science
Michael Ryan Moran M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Dinesh Nadipalli M.S. Applied Computer Science
Amy Lynn Pettit Nally M.S. Applied Health Sciences
Tierney Nashleanas M.S. Applied Health Sciences
Matthew Frederick Parker B.S. Business Management
Xuanwen Qin B.S. Finance: Corporate Finance
Daniel Quesada B.S. Finance: Financial Services
Janae Lee Renfro B.S.Ed. Elementary Education
*** Sarah Elizabeth Rice B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Kevin Dale Schluter B.S. Sociology: Corrections
Clayton James Scott B.S. 1. Broadcasting
2. History
Vijit Sehgal B.S. Finance: Financial Services
Neha Sharma M.S. Applied Computer Science
James Matthew Stephens B.S. Psychology/Sociology
Colby David Stiens B.S. Agricultural Business
* Sunshine Rea Sutherland B.S. Psychology
Daniel Kristopher Swan M.S. Applied Computer Science
Athena Reggae Thompson B.S. Psychology
Ekaterina Voronchikhina B.S. Pre-Professional Zoology
Kelly Lynn Weigel B.S.Ed. English Education
David John Wilkinson B.A. Philosophy
* Jonathan David Wilmes B.S. Psychology
* Leah Emily Wilmes B.S. Psychology
Tara Michelle Wilmes B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Rachel Wistrom M.S.Ed. Guidance and Counseling
* Kimberly Ann Wolfer B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Tianli Wu B.S. Finance: Corporate Finance
Maysville Gina Marie Lucas B.S. Finance: Financial Services
Memphis Leslie Faye Duley M.S. Applied Health Sciences
Brandi Lee Kapfer B.S. IDM: New Media
Aaron Lee Shaffer B.F.A. Art
Moberly Kelsey Marie Fusselman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Bonnie Jean Yates M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Mooresville John Rockhold M.S.Ed. Teaching: Mathematics
Neosho Tabitha Lyn Farris M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Ryan Carter Gates B.S. History
Dove Evonne Hayes M.S.Ed. Teaching: Science
O'Fallon * Megan Danielle Cooper B.S. 1. Marketing
2. Advertising
Kayla Danielle Koester B.S. Theatre: Technical and Design
Odessa James Dean Ford B.S. Marketing
*** Kelsey Ann Waibel B.S.Ed. Elementary Education
Oregon Allyson Lynn Bradley B.S. Psychology
Osage Beach Kathleen Amber Ann Mauzy B.S. Child and Family Studies
Osceola ** Caleb Michael Gilmore B.S. 1. Statistics: Actuarial Science
2. Economics
Parkville Isabella Olivia Dell B.S. 1. Management Information Systems
2. Business Management
Nicole Elizabeth Elo M.S.Ed. Special Education
Kent Robert Obico B.S.Ed. Elementary Education
Parnell Jackie Suzanne Runde B.S. IDM: New Media
Pattonsburg Alyssa Brooke Lambert B.S.Ed. Agricultural Education
Peculiar * Marina Nineth Lopez B.S.Ed. English
Perry Rachel Dean Harrison B.S. Agricultural Science
Perryville Melissa Ann Fritzler B.S. Business Management
Platte City Jill Lee Brock M.S.Ed. Guidance and Counseling
Heather Brown M.S.Ed. Guidance and Counseling
Chet Clifton Chenoweth B.S. Business Management
Samuel Dollins M.S.Ed. Teaching: Music
John Wesley Fritz B.S. Political Science
Plattsburg * Amanda Gail Cover B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Lauren Beth Shaver B.F.A. Art
Lauren Beth Shaver B.S. IDM: Visual Imaging
Derrick James West B.S. Theatre: Performance
Pleasant Hill Suzan Julia Ruehter B.S. Accounting
Pleasant Valley Kayla Ann Armstrong B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Powersville Reggie Dwain Dunkin B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Princeton *** Troy Thomas Meinke B.S. Agricultural Business
Marcie J Moore B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Zane W Myers B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Katie Nichea Whitt B.F.A. Art
Ravenwood Sarah Jade Bryant B.S. 1. Horticulture
2. Wildlife Ecol & Conservation
Randa Nichole Delp M.A. English
Wade Russell Hall B.S.Ed. Social Science
Raymore Victoria Helen Hadel B.S. Finance: Financial Computing
Martell Deron Love B.S. Broadcasting
Stephanie Wilson B.S. Psychology/Sociology
Raytown Tanya Marisa Anders B.S. Biology/Psychology
Bryce Corbin Davis B.S. Public Relations
Shakiera Ja'Nae Golden B.S. Child and Family Studies
LaToya Nicole Harris B.S. 1. Accounting
2. Accounting
3. Finance: Corporate Finance
Kathyrene S. Hayes M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Megan Marie Koenig B.A. Music
Holly Elizabeth Moon B.S. IDM: New Media
Bryce Alan Randol B.F.A. Art
Rea Miles George Chambers B.S. Management Information Systems
Madison Leveta Chambers M.S.Ed. Guidance and Counseling
Richmond * Katie Lynn Cazzell B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Rock Port Adam Wesley Alitz B.S. Biology: General Biol Emphasis
Melinda Dawn Bell B.S. Public Relations
Jalainey Michelle McMahon B.S. Child and Family Studies
** Jay Stanton B.S. Biology/Psychology
Saint Ann Amanda Nicole Chandler B.A. Art
Saint Charles Laura Ann Denneny B.S. Psychology
Anna Christine Heitz B.S. Psychology
Kelly Jane Snider B.S. 1. Recreation: Therapeutic Rec
2. Recreation: Corp Rec/Wellness
Saint Joseph Katherine Marie Balak B.S. Biology: Zoology Emphasis
Crystal Bosch M.S.Ed. Special Education
Diane Marie Cudworth B.F.A. Art
Kaysie Ann Curran B.S.Ed. Social Science
* Lindsey Davis B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Roberta McDaniel Dias Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Casey Michael Dupree B.S.Ed. Elementary Education
Landinn Patrick Eckhardt B.A. History
Todd L. Edwards M.B.A. MBA
** Katherine Ann Famuliner B.S.Ed. Instru Music Educ/Non Piano
Cassie Krull Halling M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Michael Tyler Hamblen B.S. Management Information Systems
Jill Heath Huntsman Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Rachel Stevens Jermain M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Rebecca Killgore M.A. History
Brice Dean Lilly M.S. Biology
Robert Farris Lindsay B.S. IDM: New Media
Michael Brian Loving Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Quentin F. Mayer M.B.A. MBA
Megan Elizabeth Miller M.S.Ed. Guidance and Counseling
** Melanie Anne Pankiewicz B.S.Ed. Elementary Education
* Kelsey Blair Pasley B.S.Ed. Elementary Education
Tasha Elaine Sherman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Heidi Lynn Shires M.S.Ed. Guidance and Counseling
Amanda Marie Johnson-Sollars B.S.N. Nursing
K'Lea Snyder Steeby M.S.Ed. Guidance and Counseling
* Abigail Marie Swett B.S. Psychology/Sociology
Emily Beth Thomas B.S. Child and Family Studies
Casey Lynn Townsend B.S. Horticulture
Craig Douglas Vulgamott B.S.Ed. Social Science
Olivia Katherine Weidmaier B.S. Animal Science
** Sarah Jane-Ann Wilson B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Saint Louis Anthony LaVear DuPree B.S. Broadcasting
Saint Peters * Rachel Lynne Diekmann B.S. Marine Biology
Samantha Alexandra Smith B.S. Advertising
Saint Robert Aaron William Brayman B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Savannah Richard Roy Calloway Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
Michael John Joseph Malhiwsky B.S. Geology: Environmental
Rebekah Ann McClurg M.S.Ed. Guidance and Counseling
Sedalia ** Brittney Caroline Poynter B.S.Ed. Elementary Education
Seymour Tamera Ann Dunn B.S. History
Shell Knob Darrelle Danielle Debra Duym B.S. 1. Recreation: Therapeutic Rec
2. English
Skidmore Kelsey Marie Clement B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Colton Dale Coffelt B.S. Agricultural Business
Kristine Marie Mitchell B.S.Ed. Middle School
Slater Keli Elizabeth Kruger B.S.Ed. Agricultural Education
Smithville * Mallory SueAnne Burchett B.S.Ed. Elementary Education
Molly Anne Grusenmeyer B.S.Ed. Family & Consumer Sci Educ
Jared Spencer Williams B.A. Music
Springfield ** Lauren Marie Peters B.S. Psychology
Stanberry *** Jennifer Marie Evans B.S. Psychology
Justin Wiley Jones B.S. 1. Geography
2. Psychology
Ryann Rychelle Kemper B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Sugar Creek Heather Sky McKeever B.F.A. Art
Sweet Springs Madison Marie Marshman B.S. 1. Statistics: Actuarial Science
2. Business Economics
Tarkio * Dillon Robert Martin B.S. Public Relations
*** Rachel Lee McEnaney B.S.Ed. Elementary Education
Tina * Katherine Elizabeth Eggers B.S.Ed. Agricultural Education
Trenton ** Jennifer LeAnn Kennebeck B.S.N. Nursing
Tiffany Rose LaSalle B.A. English
Union Star Emily Elizabeth Fox B.S. Child and Family Studies
Unionville *** Brady Asa Fleshman B.S. Biology: General Biol Emphasis
** Kaitlyn Renee Loughead B.S.Ed. Elementary Education
Matthew Lee McCollom B.S. Management Information Systems
Warrensburg * Jordan Spenser McCrady B.S. Broadcasting
* Jordan Spenser McCrady B.A. Speech Comm/Org Comm
Weatherby Lake * Clair Elise Gordon B.A. Organizational Communication
Webb City Man Lan B.S. Accounting
Wellington Kenith Andrew Strohman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Wentzville Brooke Louise Koehler B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jesse Anderson Pierce M.B.A. MBA
Weston Anissa Lynn Evans B.S. Applied Advertising
* Michael John Hoffman B.S.Ed. Physical Education
Windsor Kayley Anne Reedy B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Winfield Katrina Ann Wilsey B.S. Biology: Botany Emphasis

Nebraska (United States)

Ashland Ivette Marie Lichtas B.S. Psychology
Auburn *** Mackenzie Yvonne Gerdes B.S.Ed. Elementary Education
Megan Ashley Mary Simpson B.S. Public Relations
Beatrice * Jill Elizabeth Meints B.S.Ed. Elementary Education
Bellevue Joshua Jay Smith B.S. Marketing
Bennington * Alex Lauren Zenz B.A. English
Blair Alana Kathryn Mount B.S. Public Relations
Cramer John Peterson B.F.A. Art
Boelus * Roseanna Kay Sonnenfeld B.A. Public Relations
Cook * Jordan Michael Schmidt B.S. Computer Science
Cozad Alycia Lynn Gilbert B.S.Ed. Vocal Music Educ/Voice
Elkhorn * Susan Ann Koll B.S.Ed. Spanish
Katelyn Christine Rachwalik B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Exeter * Megan Marie Kuska B.S. Agricultural Business
Filley Nicole Gayle Jay B.S.Ed. Elementary Education
Fremont * Diana Lea Schoenherr B.S.Ed. Elementary Education
Gretna Courtney Ann Fruhling B.S.Ed. Elementary Education
Hoskins ** Virginia Robin Fleer B.S. 1. Marine Biology
2. Biology/Psychology
La Vista * Anne Katherine Spencer B.F.A. Art
Lincoln * Anne Catherine Berke B.S.Ed. Elementary Education
Mindy Diller Halstrom M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
** Tiffany Marie Maske B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Jocelyn Michelle Stahl B.S. Child and Family Studies
Mead * Allysia Marie Selko B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Nebraska City ** Michael Thomas Gude B.S. Biology: General Biol Emphasis
Odell Bryce Noel Duis B.S. Psychology
Omaha Lindsay Christine Carroll B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Danielle Lynn Cole B.S. 1. International Business
2. Spanish
Garrett Geoffrey Gassman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Josh Ryan Grandquist B.S. Chemistry (ACS Accredited)
** Ashley Marie Herring B.S. Public Relations
Megan Rae Keathley B.S. Public Relations
Illia Khokholkov M.S. Applied Computer Science
*** Kelli Jo Kirkendall B.S.Ed. Elementary Education
** Jillian Leigh Kozel B.S.Ed. Social Science
Samantha Renee Moore B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Tyler Alexander Otis B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Jana Lynn Parsons B.S.Ed. Elementary Education
Nathan Allen Retzlaff B.S. International Business
Dylan Elizabeth Roberts B.S.Ed. Spanish
* Lyndsey Blaire Thompson B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Nicole Marie Welborn M.S.Ed. Reading
* Emily Anne White B.S.Ed. 1. Elementary Education
2. Spanish
Papillion Michaela Ann Fernen B.S. IDM: New Media
Ayleice Irene Wilkinson B.S. Child and Family Studies
Seward James Ryan Douty B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Wahoo Elizabeth Ellen Bettendorf B.A. 1. Theatre
2. Psychology
Katie Mae Luers B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Wymore Bryce Adam Coffendaffer B.S. Management Information Systems
York * Alex Hitz B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Ohio (United States)

Oxford Brandon Keith Clark B.S. 1. Speech Comm/Org Comm
2. Spanish

Oklahoma (United States)

Oklahoma City Harsha Kanagala M.S. Applied Computer Science

Rhode Island (United States)

Cumberland Melynda Ann West M.S.Ed. Guidance and Counseling

South Dakota (United States)

Brandon * Rebecca Kaye Bly B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Rapid City Gregory Dale Simpson M.S. Geographic Information Science

Tennessee (United States)

Nolensville Justin Wayne Ortega B.S. History

Texas (United States)

College Station David E. Hubbard M.S. Geographic Information Science
Garland Mary Irena Connors B.S. Political Science
Houston Mahesh Bikumalla M.S. Applied Computer Science
Cierra Chante' Williams B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Karnack * Leslie Ann Hollingsworth B.S. Business Management
San Antonio Andrew Paul Lunning B.S. Chemistry
Wylie Rakesh Rao Gadapa M.S. Applied Computer Science
Shiva Charan Reddy Muduganti M.S. Applied Computer Science

Utah (United States)

Salt Lake City Joan Biediger M.S. Geographic Information Science
Springville * Hannah JaNae Silvey B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness

Virginia (United States)

Herndon Sai Sandeep Edupuganti M.S. Applied Computer Science
Mythri Putta M.S. Applied Computer Science
Williamburg Megan Elizabeth McElroy B.S. 1. Biology: Zoology Emphasis
2. Wildlife Ecol & Conservation

Washington (United States)

Kennewick Adam Randal Kunkel B.S. Chemistry
Port Angeles Nicole Arline Merrigan B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness

Wyoming (United States)

Worland Robert James Shelton B.S. Agricultural Business

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468