This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

Northwest agriculture students competed at the North American Colleges and Teachers of Agriculture (NACTA) contests, where they earned numerous team and individual awards, including the sweepstakes award.

Northwest agriculture students competed at the North American Colleges and Teachers of Agriculture (NACTA) contests, where they earned numerous team and individual awards, including the sweepstakes award.

April 18, 2012

Northwest students claim top award at national agriculture contest

The Department of Agriculture at Northwest Missouri State University competed April 12-14 in the North American Colleges and Teachers of Agriculture (NACTA) contests and returned with numerous awards, including the sweepstakes award given to the four-year institution with the highest point total.

Northwest sent 32 agriculture undergraduate students and five faculty and graduate student coaches to Coffeyville Community College in Kansas, where they competed with ag students from colleges and universities throughout the country.

Northwest teams placed among the top three teams in the nation in nine contest categories, and individual Northwest students earned 12 top-five-overall finishes. 

In 35 other instances, Northwest placed among the top three teams or among the top five individuals in contest sections such as horticulture ID or agriculture computers applications.

The NACTA contests occur each spring and provide the opportunity for Northwest undergraduate students to compete in various skill and knowledge-based events. This year, 900 registrants representing 40 two-year and four-year institutions competed. The contests consisted of a quiz bowl, horticulture, agricultural business management, horse judging, livestock judging, agricultural computers, crops judging, agricultural mechanics, soil judging, dairy judging, livestock management, agricultural communications and meat judging.

A list of Northwest individuals and teams who earned awards at the NACTA contests appears below. Complete contest results and a listing of all participating schools is available by clicking here.

 

Agricultural communications

  • First place (overall): Team consisting of Megan Adkins, Emily Anderson, Gail Bauer and Hannah Hegeman

Agricultural mechanics

  • Second place (overall): Team consisting of Eric Barnes, Ethan Boyes, Matt Brown and Eric Schneider
  • Fifth place (overall): Michael Brown
  • Sixth place (overall): Eric Schneider
  • Fifth place (Test): Michael Brown
  • Third place (ID): Eric Barnes
  • Sixth place (ID): Ethan Boyes

 

Agriculture business management

  • Fourth place (overall): Team consisting of Blake Anderson, Emily Anderson, Eric Schneider and Kacie Wright
  • Fourth place (general exam): Team
  • Fourth place (problem solving): Team
  • Fifth place (general exam): Blake Anderson

 

Agriculture computers

  • Second place (overall): Team consisting of Blake Anderson, Emily Anderson, Brooke Graves and Kayley Reedy
  • Second place (applications): Team  
  • Third place (written exam): Team
  • Third place (overall): Kayley Reedy
  • Second place (applications): Kayley Reedy

 

Livestock management

  • Second place (overall): Team consisting of Matt Herzberg, Kayley Reedy, Michelle Russell and Edward Schmidt
  • First place (math): Team
  • Second place (test and ID): Team
  • First place (overall): Kayley Reedy  
  • Fifth place (overall): Edward Schmidt
  • Second place (test): Kayley Reedy
  • First place (math): Kayley Reedy
  • Second place (math): Edward Schmidt

 

Crops judging

  • Third place (overall): Team consisting of Derek Ketelsen, Edward Schmidt, Krista Townsend and Justin Wehmeyer
  • Third place (math): Team

 

Horse judging

  • Third place (overall): Team consisting of Matt Herzberg, Amanda McNees, Kayley Reedy and Allyson Vonderschmidt
  • Third place (performance): Team
  • Third place (halter): Team
  • Third place (reasons): Team

 

Horticulture

  • Second place (overall): Team consisting of Marisa Algaier, Callie Kaiser, Lisa Matherly, Taylor Olson and Sarah Pantry
  • Second place (test, ID and tool ID): Team
  • Fourth place (overall): Lisa Matherly
  • Fifth place (overall): Marisa Algaier
  • Third place individual (test): Taylor Olson
  • Fourth place individual (test): Lisa Matherly
  • Fourth place individual (ID): Sarah Pantry
  • Fifth place individual (ID): Marisa Algaier
  • Third place individual (tool ID): Lisa Matherly
  • Fourth place individual (tool ID): Marisa Algaier

 

Soil judging

  • Second place (Pit No. 4): Justin Wehmeyer

 

Dairy judging

  • First place (overall): Team consisting of Blake Anderson, Eric Barnes, Jessica Murphy and Eric Schneider
  • First place (overall): Jessica Murphy
  • Second place (overall): Eric Schneider
  • Third place (overall): Blake Anderson
  • Fourth place (overall): Eric Barnes

 

Meats

  • Third place (overall): Team consisting of John Famuliner, Derek Ketelsen, Anthony Lane, Tyler Otto and Clint Thilking
  • Third place (overall): Anthony Lane
  • Third place (beef carcass judging): Anthony Lane
  • Fourth place (swine carcass judging): John Famuliner
  • Fifth place (swine carcass judging): Derek Ketelsen
  • Fourth place (questions): Derek Ketelsen
  • Third place (beef quality and yield grading): Anthony Lane

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Media Relations Specialist
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468