This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

Jan. 24, 2012

Northwest announces fall 2011 trimester graduates

MARYVILLE, Mo. - The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University in Maryville have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2011 fall trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's fall 2011 graduates listed by, country, state and hometown:

 

HOMETOWN


NAME

DEGREE

MAJOR(S)

Brazil

Sao Paulo Giovanni Miranda Auricchio B.S. International Business

China

Beijing Muzi Nie B.S. Business Economics
  Huang Hu B.S. Finance: Corporate Finance
  Rong Hu B.S. Finance: Financial Services
  Xiaobei Sun B.S. Finance: Financial Management
  Wenhui Wang B.S. Finance: Corporate Finance
  Ziqiang Yan B.S. Finance: Corporate Finance
Hui Zhou B.S. Finance: Corporate Finance
Guangxi Yu Zhang B.S. Accounting
Hang Zhou, Zhejiang Ying Zhang B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Shenyang
Jiachen Duan M.S. Applied Computer Science
Shenyang
Huiyuan Wang B.S. Accounting
Tianjin Bo Dong B.S. Business Economics
Yiyang City, Hunan * Shan Jiang B.S. Finance: Corporate Finance
Yueyang, Hunan * Zhen Qin B.S. Finance: Corporate Finance

India

Bapatla Sri Kanth Ramineni M.S. Applied Computer Science
Chennai Senthil Srinivasan M.S. Recreation
Gudivada Sravanendra Bala M.S. Applied Computer Science
Guntur Ram Saran Vuppuluri M.S. Applied Computer Science
Hyderabad Jaya Naga Tirumala Rao Boppana M.S. Applied Computer Science
  Spoorthi Charlakola M.S. Applied Computer Science
  Nanda Kishore Chigullapally M.S. Applied Computer Science
  Sudha Rasmi Chittajallu M.S. Applied Computer Science
  Sindhuja Dathrika M.S. Applied Computer Science
  Shravya Rao Gangavelli M.S. Applied Computer Science
  Tejaswini Makkapati M.S. Applied Computer Science
  Vamshidhar Reddy Pailla M.S. Applied Computer Science
  Vishwanath Poodari M.S. Applied Computer Science
  Sreenidhi Pooreddy M.S. Applied Computer Science
  Prasanna Kumar Rajasekaran M.S. Applied Computer Science
  Balaji Sunku M.S. Applied Computer Science
  Abhijit Vanama M.S. Applied Computer Science
  Ganesh Madhav Veeramaneni M.S. Applied Computer Science
Karimnagar Srikanthreddy Patel M.S. Applied Computer Science
Nizamabad Sreevani Gaddam M.S. Applied Computer Science
Piduguralla Purna Vijaya Bhaskara Reddy Annapureddy M.S. Applied Computer Science
Rajahmundry Venkata Sirish Gitta M.S. Applied Computer Science
Secunderabad Ramakrishna Reddy Vusike M.S. Applied Computer Science
Suryapet Veerendra Bhongiri M.S. Applied Computer Science
Vijayawada Srilekha Bade M.S. Applied Computer Science
Vootlapally Praveen Reddy Gajjala M.S. Applied Computer Science

Connecticut (United States)

Avon * Connor Lee Gary B.S. Applied Advertising

Iowa (United States)

Anthon Ross Virgil Baldwin B.S. Animal Science
Bedford Megan Michele Roberts B.S.N. Nursing
Bondurant Abby Beth Hood B.S. Accounting
Carroll Jessica S. Grossman B.S. Agricultural Science
Clarinda ** Bethany Ann Honkomp B.S. IDM: New Media
  ** Caitlin Janelle Phillips B.S. Biology/Psychology
Clearfield * Katrina Elisabeth Kemery B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
  Logan Russel Larsen B.S. Agricultural Business
Corning * Ashlee Elizabeth Peckham B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
  Anthony John Donahoo M.S.Ed Health and Physical Education
Council Bluffs Courtney Ann Heitman B.S. IDM: Visual Imaging
  Samantha Marie Juel B.S. Psychology/Sociology
  Laura Martha Sales B.S. Broadcasting
Creston Stacey Lou Stark B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Des Moines Shannon Matthew Wohl B.S. History
  ** Brittany Lynn Curtis B.S.Ed Elementary Education
Durant ** Jacob Christopher Soy B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Essex * Jill Danae Freed B.S.Ed Elementary Education
  Keisha Marie Maher B.S.Ed Physical Education
Glenwood Gillian Renee Turcotte B.S.Ed Elementary Education
Greenfield Nicholas Chance Standley B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Griswold Ben Micheal Rush B.S. Accounting
  Stephanie Jo Steinbeck B.S. Advertising
  Keenan Richard Weaver B.A. Philosophy
Harlan Petrea Johanna Nelson B.S.Ed Elementary Education
Honey Creek Anthony Scott Leapley B.S. Biology: General Biol Emphasis
Huxley Trinity James Weatherman B.S. Finance: Financial Management
Indianola Adam John Brummer B.S. Agricultural Business
Manilla Jade Anthony Gross B.S. 1. Agronomy
2. GIS: Earth Technology Emphasis
Manson * Justin David Waller B.S.Ed Agricultural Education
Menlo * Traci Gwen Scheloski B.S. Biology/Psychology
Mount Ayr Amanda Rae Cannon B.A. Public Relations
Muscatine Bryan Scott Boettcher M.S.Ed Health and Physical Education
New Market Lara Ann Schenck B.S. Agronomy
Red Oak Kassandra Kae Wenstrand B.S. Biology: General Biol Emphasis
Seymour Ryan Andrew Beenken B.S.Ed Social Science
Shenandoah Cari Walker M.S.Ed Health and Physical Education
Slater Kelby Lynn Jamison B.S. 1. Horticulture
2. Agronomy
Treynor Lee Michel Volkens B.T. BT - Other
Urbandale Cassy Michelle Clark B.S. Recreation: Therapeutic Rec
  Christian Ryan Dekker B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
  * Claire Marie Patterson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Derek Emerson Tapps B.S. Business Management
  Chelsea Christine Gundersen B.S.Ed Elementary Education
Van Horne Daniel Joseph Schmidt B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Waukee Alexandria Kathleen Follett B.S.Ed Elementary Education
West Des Moines Joshua Michael Craig B.S. Foods & Nutr:Rest/Food Srv Mgt
Winterset * McKenzee Brooke Bass B.S.Ed Elementary Education
Kansas (United States)
Bendena Kamron David Winchester MBA MBA
Derby Brett Aaron Richey B.S. Geography
Humboldt ** Alana Britt Heisler B.S.Ed Elementary Education
Kansas City Timothy Monroe Maxey B.S. GIS: Geographic Emphasis
Louisburg Tyler Scott Shiney B.S. Industrial Psychology
Olathe Brittany Morgan Borchardt B.S. Finance: Financial Management
  Alissa Michele Baswell B.S.Ed Family & Consumer Sci Educ
  Jennifer Rose Kelly B.S.Ed Elementary Education
Wathena * Seth Michael Nelson B.S. Biology: General Biol Emphasis

Minnesota (United States)

Burnsville Taylor Iacarella MBA MBA
Jackson ** Kendra Lanay Grupe B.S.Ed Elementary Education
Rochester Christopher S Park M.S. Geographic Information Science

Missouri (United States)

Adrian Wesley Earl McDonald B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Albany * Jennifer Lee Findley B.S. Applied Advertising
Allendale Allison Jane Hunt B.S. Agricultural Science
Arnold * Kenneth Joseph Brengle B.S.Ed Physical Education
Atlanta Amy Ruth Coleman M.S.Ed Teaching: Sec Agriculture
Auxvasse Kristina Nicole Maddox B.S. IDM: New Media
Belton John Bradley Duncan B.S. Public Relations
  Derrick Jamel Hightower B.S. Business Technology
  Mallory Diane Wilmot B.S. Marine Biology
  * Amber Nichole Stevens B.S.Ed Elementary Education
Blue Springs Travis Alan Luethje B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Natalie Elise Nowiszewski B.S. Public Relations
  Jeremiah Michael Biggar B.S.Ed Physical Education
  * Bridget Leanne Kleine B.S.Ed English
  Lindsey Nicole Solon B.S.Ed Elementary Education
  Brandon Guffey B.F.A. Art
Boonville Glenda Louise Schnuck B.S. Agricultural Science
Brashear ** Kale Lee Watson B.S.Ed Physical Education
Braymer * Trevor Don Tutt B.A. Humanities
Buffalo Andrea Jacquelyn Bintliff B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Burlington Junction Dorothy Lee Carroll B.S. Finance: Financial Services
Cainsville Casey Lee Campbell B.S. Business Management
California Megan Shayne Davis B.S. Journalism
Cameron ** Sara Dawn Leibrandt B.S.Ed Elementary Education
  ** Leticia Renee Moore B.S.Ed Elementary Education
  Amanda K. Brown M.S. Agriculture
  Jessica Renee Hennrich M.S.Ed Guidance and Counseling
Carl Junction Christopher Michael Green B.S. Finance: Financial Management
Cassville Benedict Wayne Eschbach B.A. Geology: General
Catawissa Nathaniel Christopher Morche B.S. Applied Advertising
Centralia Melanie LeAnn Snook B.S.Ed Agricultural Education
Chillicothe Lisa Ann Cooper B.S. Child and Family Studies
  Tyler Scott Hardie B.S. 1. Accounting
2. Accounting
  Jason Bradley Quick B.S. 1. Wildlife Ecol & Conservation
2. Marine Biology
Clearmont * Jordan Alexandra Beiermann B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Cassie Jo Johnson B.S.Ed Elementary Education
Clever Jessica Winkler M.S. Agriculture
Conception Junction Cody Ryan Jenkins B.S.Ed Physical Education
Concordia Michael Charles Koonce B.S. Business Management
Cosby ** Sarah Marie Hurst B.S.Ed Elementary Education
Dardenne Prairie * Erin Leda DuPont B.F.A. Art
Downing Jonathon Paul Norman B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Eldon Leslie Hubner MBA MBA
Elsberry William Joseph Howard B.S. GIS: Geographic Emphasis
Fairfax ** Shelby Fisher B.S.Ed Elementary Education
  Jaymee Rae Koop B.S.Ed 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Farber Ryan Patrick Hesse B.S. Accounting
Fillmore Kaleb Wardlow B.S.Ed Social Science
Florissant Samantha Jeanne Bergfeld B.S.Ed Elementary Education
Fordland *** Katherine Beatta Byers B.S. IDM: Visual Imaging
  *** Katherine Beatta Byers B.F.A. Art
Gallatin Christopher Eric Lucas B.S. Mathematics
Gilman City ** Kyla Kay Payne B.S. Agricultural Science
Gladstone Miranda Lynn Head B.S. Advertising
  Katherine Leigh McFerran B.S. Psychology
Gower Ashley Marie Slayden M.S. Applied Health Sciences
Grain Valley * Donovan Jordan Brooks B.S. 1. Finance: Financial Services
2. Finance: Financial Management
  * Sarah Marie Gover B.S. 1. Finance: Financial Services
2. Finance: Financial Management
  Ashley Brooke Hottel B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
  Jared Anthony White B.A. English
  *** Sydney Anne Craddock B.S.Ed Elementary Education
Grant City Bailey Renee Greene B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Austin James Hann B.S. Public Relations
  ** Cody Leon Moore B.S.Ed Physical Education
  Austin Dale Gray M.S. Agriculture
Hamilton Ethan Thomas Merrigan B.S. Agricultural Science
Harrisonville Kevin John Haug B.S. Finance: Financial Services
  *** Heather Nicole Cooney B.S.Ed Speech/Theatre Education
  Margaret Alison Mollenhour B.S.Ed Family & Consumer Sci Educ
Hatfield Gina Renee Richardson B.S.Ed Elementary Education
Hopkins Alan Russell Nicholson B.S. Chemistry
Independence Jory Joseph Baker B.S. Speech Communication
  Rachel Ann Butts B.S. Business Management
  Emily Marie Krickle B.S. Applied Advertising
  Cody Daniel Lane B.S. Biology: Cell/Molecular Emph
  Lauren Rene McCulley B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Timothy Wayne Royer B.S. Psychology
  Ashley Marie Steele B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Christopher Charles Stoll B.S. Business Management
  Justine Marie Wallace B.S. Accounting
  Shelby Elizabeth Eagan B.S.Ed Social Science
  Keely Renee Kendall B.S.Ed Elementary Education
  ** Michaela Marie Rowland B.S.Ed 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
  Janell McKinney Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Jefferson City * AmberLea Marie Loudon B.S. 1. Biology: Zoology Emphasis
2. Psychology
Joplin Daniel Zachariah Holden M.S.Ed Tchg: Instructional Technology
  Erik Scot Wright MBA MBA
Kansas City Vincent Michael Armilio Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
  Christabel Adoma Appiah B.S. Psychology/Sociology
  Spencer Ray Beagle B.S. Horticulture
  Alexander Todd Bryant B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Tamara Colleen Maddox B.S. Theatre: Technical and Design
  Matthew James LaGrange B.S. Biology/Psychology
  Joshua Kody Leap B.S. Computer Science
  Samantha Kaye Leggett B.S. Advertising
  Chaasia Chanell Marshall B.S. Applied Advertising
  Tracy Anne O'Neall B.S. Child and Family Studies
  * Sterling Rochelle Swayze B.S. Psychology/Sociology
  Hannah Kathryn Swihart B.S. Psychology
  Peter James Trujillo B.S. 1. Biology/Psychology
2. Psychology
  Joshua Louis Welch B.S. Management Information Systems
  Gina Marie Horn B.A. Broadcasting
  Kathryn Frances Bruto B.S.Ed Elementary Education
  Amber Nicole Dougan B.S.Ed Elementary Education
  Sarah Nereida Jackson B.S.Ed Family & Consumer Sci Educ
  Courtney Ranee Jefferson B.S.Ed Elementary Education
  Samantha Maureen Kapp B.S.Ed Elementary Education
  ** Matthew James Larson B.S.Ed Social Science
  Ericka Nicole Lohman B.S.Ed English
  Whitney Suzanne Pollard B.S.Ed Elementary Education
  Thomas Orlyn Regan B.S.Ed Social Science
  ** Kate Lynn Silver B.S.Ed Elementary Education
  Daniel Cobb M.S. Geographic Information Science
  Sarah Jean Booth M.S.Ed Reading
  Casey Carlson M.S.Ed Special Education
  Robert Brandon Freeborn M.S.Ed Health and Physical Education
  Michele Newland Grinnan M.S.Ed Teaching English Lang Lrnrs
  Madison Rommel M.S.Ed Teaching: Early Childhood
  Megan Joy Schonhorst M.S.Ed Reading
  Crystal Marie Sutherland M.S.Ed Reading
  Marc Asquith Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
  Kristy Wolfer Barnes Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
  Christopher Lee McCullough Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
  Jill Ellyn Mullen Ed. Spec. Ed Specialist: Superintendent
  Dara Poteet Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
  Amy Dawn Wazac Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Kearney Blake Robert Christopher B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Victoria Rae Harms B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Nicholas Neil Brent B.S.Ed English Education
  Annette D. Bartow M.S.Ed Reading
  Richard Lee Tingler Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Sec
Lake Lotawana Kevin Richard Davis B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lancaster Tanner Janson Weaver B.S. Agricultural Science
Laredo Emily Elizabeth Schmidt B.S. Agricultural Science
  * Lindsey Ann Dustman B.S.Ed Elementary Education
Lee's Summit Colby Andrew Case B.S. Broadcasting
  Shadoe Steven Miller B.S. Psychology
  Corey Michael Newman B.S. Business Management
  Melissa Janea Nyquist B.S. Psychology
  Amy Alyce Rutherford B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
  Gabriel Eric Sells B.S. 1. Finance: Financial Management
2. Business Management
  Bryan Adam Picard B.S.Ed Physical Education
  Megan Childs M.S. Applied Health Sciences
  Jamie Lynn Jensen M.S.Ed Guidance and Counseling
Lexington Courtney Lynn Schreier B.T. BT - Agriculture
Liberty Claude Chester Jr. B.S. Broadcasting
  Hannah Coe Corwin B.S. Psychology/Sociology
  James E Gentry B.S. Business Management
  Shae Cameal Gillum B.S. Business Management
  MaryAnne Rachel Hall B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
  Katelyn Louise Hansen B.S. Child and Family Studies
  * Andrew Reed B.S. Recreation: Therapeutic Rec
  Katherine Lynn Chabak B.A. Art
  * Kylie Ann Clawson B.S.Ed Elementary Education
  Jordan Gregory Drew B.S.Ed Physical Education
  * Meredith Leigh Troutwine B.S.Ed Elementary Education
  Heather Rae Dale M.S.Ed Reading
  Bret Michael Harper MBA MBA
  Rena Ann Hawkins Ed. Spec. Ed Specialist: Principal-Elem
Marceline Blaine Edward Gordon B.S. International Business
Marshall Breinne Elyse Clemens B.S. Agricultural Science
  Brian Monroe Hart B.S. Agricultural Science
Marshfield * Erin Michelle Swan B.S. Geography
Maryland Heights Carlie Hannah Taschner B.S. Psychology/Sociology
Maryville Aaron James Auten B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Erin Lee Billesbach B.S. Business Management
  Tanner Justin Burch B.S. Business Management
  Bruce Wayne Carmichael B.S. Business Management
  Lloyd Eugene Griffey B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Gina Christine Kenny B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
  Sarah Jane Hayes B.S. Psychology/Sociology
  Charles Cameron McClellan B.S. Marketing
  * Carissa Marie Palmer B.S. 1. Public Accounting
2. Private Accounting
  Ismot Ara Parvin B.S. Biology: General Biol Emphasis
  Nathaniel Willis Rice B.S. History
  Brian Michael Sears B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  *** Amanda Jo Sherry B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Logan Anthony Sherry B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
  Haleigh Michelle Vest B.S. 1. Agricultural Business
2. Business Management and Marketing
  Racyndeah C Wake B.S. Business Management
  Halea Laine Woods B.S. Psychology/Sociology
  Alex Mitchell Wray B.S. Broadcasting
  Elizabeth Anne Logsdon B.S.Ed Physical Education
  ** Devon Marie Ulmer B.S.N. Nursing
  Elizabeth Savage Hawkins MBA MBA
Maysville Jason Austin Graven B.S. Agricultural Business
  Charles Madison Wright B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
  * Brooke Michelle Ebersold B.S.Ed Elementary Education
Meadville ** Haylee Ryann Zell B.S.Ed Elementary Education
Mexico Kristen Maria Myers MBA MBA
  Cody S. Melton MBA MBA - IT Mgmt Emphasis
Mound City Shannon Lee Griffin B.A. Philosophy
  ** Lauren Elizabeth Rosier B.S.Ed Elementary Education
  Jordan Taylor Brown M.S.Ed Health and Physical Education
Oak Grove * Zachary Tyler Graham B.S. Finance: Financial Services
Odessa Rena Kay Thompson B.S. Public Administration
  Reid Douglas-Joseph Heller B.S.Ed Physical Education
O'Fallon Stephanie Ann Lackey B.S. Marine Biology
Oregon Samantha Jo Jackson B.S.Ed Physical Education
  Stephen Mark Waigand M.S.Ed Educational Leadership: Elem
Osborn Lane Ann Traub M.S.Ed Reading
Oxford Justin Wayne Gabbert M.A. English
Parkville Sydney Marie Askin B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
  Christian Alexander Hackett B.S. Broadcasting
  ** Kristin Anne-Louise Rembolt B.S.Ed Elementary Education
  Anderson Behnken Willms B.F.A. Art
Pilot Grove Andrew Leslie Felten B.S. Agricultural Business
Platte City Joseph Espey Attema B.S. Agricultural Business
  Samuel Wade Fain B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
  Andrew Eston Silcott B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Plattsburg Courtney Lea Sandefur B.S. Psychology/Sociology
Pleasant Hill Coleman Patrick Gregg B.S. Broadcasting
Princeton Erin J Moore B.S. 1. Agricultural Business
2. Animal Science
Ravenwood Shannon Nicole Wonderly B.S. Child and Family Studies
Raymore * Traci Louise Copenhaver B.S.Ed Elementary Education
Raytown Khristian Shemin Cooper B.S.Ed Social Science
Richmond Samantha Lea Eldridge B.S. Business Management
  Michelle Leigh Oyler B.S. Advertising
Ridgeway Jesse Arlo Price B.S. Business Management
Rock Port Breanna Sue Parkhurst B.S. Office Information Systems
  Ryan James Parkhurst B.S. Mathematics
  ** Stephanie Renee Burge B.S.Ed Business Education
  ** Thomas Earle Herron B.S.Ed Social Science
  * Jared Martin McMahon B.S.Ed Elementary Education
  * Ashley Marie Pfeil B.S.Ed Elementary Education
Savannah James Allen Fisher B.S. 1. Animal Science
2. Agricultural Business
  *** Elizabeth Suzanne Reine B.S. Accounting
Sheridan Zachary Tyler Allee B.S. Agricultural Business
  Andrew Scott Davidson B.S. Marketing
  Casey Jo O'Grady B.S. Animal Science
Smithville Tamara Nicole Tuckwood-Pugh B.S. 1. Animal Science
2. Spanish
  ** Rachel Marie Sneed B.S.Ed Instru Music Educ/Non Piano
St. Charles Catherine Elizabeth Ann Lewis B.S.Ed 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
St. Joseph James David Carrington B.S. Broadcasting
  Seth Josef Cook B.S. Journalism
  Cristopher James Drake B.S. Sociology: Corrections
  Ethan Jayce Estes B.S. Computer Science
  Ryan Mitchell Hook B.S. Finance: Financial Management
  David Earl Jones B.S. 1. Accounting
2. Accounting
  Kristin Lanelle Jones B.S. Child and Family Studies
  *** Colin Joseph Pettegrew B.S. Chemistry (ACS Accredited)
  Amanda Josephine Smith B.S. 1. Accounting
2. Accounting
  Anthony Terrance Texeira B.A. Political Science
  Amanda Lynn Benton B.S.Ed Elementary Education
  * Mackenzie Dale McKnight B.S.Ed Physical Education
  * Katherine Anne Meyer B.S.Ed Elementary Education
  * Caitlin Marie Bocquin Parker B.S.Ed Elementary Education
  Ashley Lynn Rich B.S.Ed Elementary Education
  * Colbey Mae Rush B.S.Ed Elementary Education
  LeRoy E Hall M.S. Applied Computer Science
  Amy Lynn Cardwell M.S.Ed Reading
  Ronald Wayne Knight M.S.Ed Tchg: Instructional Technology
  Stephanie Marie Ridens M.S.Ed Tchg: Instructional Technology
St. Louis Erica Faness Carson B.S. Psychology/Sociology
  Alexandra Rosina Henning B.S. Psychology
  David Joseph Qaoud B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Ashley Lauren Metzger B.S.Ed Family & Consumer Sci Educ
  Stephen William Sanford M.S. Geographic Information Science
St. Peters Eric David Mitchell B.S.Ed Physical Education
Stanberry Kevin Jackson Birdsell B.S. Journalism
  * Cassandra Leigh Ann Walker B.S. Agricultural Business
Stewartsville Stefani Kate Reed B.S. Public Relations
Tarkio Matthew Blake Amthor B.S. Agricultural Business
  Olivia Janae Hawkins B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Tina * Brittany Kay Maasdam B.S.Ed Elementary Education
Trenton Richard Wynn Etter B.S. Agronomy
  David Thomas Chaney B.T. BT - Agriculture
Warrenton * Ruby Kaye Rahn B.S.Ed Family & Consumer Sci Educ
Waynesville Christina Michelle Wills B.F.A. Art
Webb City Cody John Johnson B.S. Sociology: Corrections
Wentzville Taylor Gregory Pierce B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  * Samantha Marie Besselman B.S.Ed Mathematics Education
Weston * Amanda Garlyn Wahlenmaier B.S.Ed English Education

Nebraska (United States)

Beatrice * Mary Patricia Jantz B.S.Ed 1. Elementary Education
2. Spanish
Bellevue * Amy Marie Schafer B.S. Child and Family Studies
Blair Anna Marie Bohling B.S. Biology: General Biol Emphasis
Crete Chelsea Anne Morris B.S.Ed Elementary Education
DeWitt Kassandra Linn Crawford B.A. Political Science
Falls City Jessica Camille Harris MBA MBA
Falls City * Brittany Renae Keithley B.S. Journalism
Firth * Amanda Lynn Docter B.S. 1. Sociology: Social Control
2. Psychology
Fort Calhoun Jackie Marie Smith B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Lincoln Dylan Thomas Foss B.S. Biology/Psychology
  * Andrea Marie May B.S. Psychology/Sociology
Madison Jordan Michael Pfeifer B.S. Agricultural Science
Omaha * Denise Elizabeth Barmore B.S. Biology: General Biol Emphasis
  Sara Nicole Falcone B.S. 1. Business Management
2. Office Information Systems
  Allison Holly Jones B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
  Elise Idella Jones B.S. IDM: Computer Sci Programming
  Andrew Charles Linafelter B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  Robert Ray O'Doherty B.S. Public Relations
  ** Patrick Robert Pick B.S. Biology: General Biol Emphasis
  Eric J Rickert B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  * Meryl Ann Engen B.S.Ed Elementary Education
  Mikaela Katherine Zielke B.S.Ed Vocal Music Educ/Voice
Oxford Glenna Marie Hallgren B.S.Ed Elementary Education
Papillion Kyle Franklin Sunderman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
  ** Danielle Marie Filkins B.S.Ed Spanish
Raymond Brittany Lynn Davis MBA MBA
Rulo Abbie Ann Koelzer-Diveley B.S. Agronomy
Swanton Megan Faye Jiskra B.S. Agricultural Science
York Clay Alan Blum B.S. Agronomy

New York (United States)

Valley Stream Craig Adalphous Flemmings B.S. Management Information Systems

North Carolina (United States)

Boone Jeffrey Eisman M.S. Geographic Information Science

South Dakota (United States)

Vermillion Doug Junker M.S.Ed Educational Leadership: Sec

Washington (United States)

Seattle Kevin M. Stan M.S.Ed Teaching: History

For more information, please contact:

Mark Hornickel, Media Relations Specialist
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468