This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

June 29, 2011

Northwest announces spring 2011 trimester graduates

MARYVILLE, Mo.-The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University in Maryville, have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2011 spring trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's spring 2011 graduates listed by, country, state and hometown:

HOMETOWN


NAME

DEGREE

MAJOR(S)

India

Karimnagar

Dinesh Boinpally
M.S. Applied Computer Science
Nizamabad

Suman Ankampally
M.S. Applied Computer Science
Secunderabad

Soujanya Mandala
M.S. Applied Computer Science
Srikakulam

Vishal Mylapalli
M.S. Applied Computer Science
Chennai

Nancy Preethi Antony
M.S. Applied Computer Science
Gudivada

Chandu Surapaneni
M.S. Applied Computer Science
Hyderabad

Sumalatha Devaki
M.S. Applied Computer Science


Abhimanyu Gullapalli
M.S. Applied Computer Science


Rakesh Gundapaneni
M.S. Applied Computer Science


Gopikrishna Kondabolu M.S. Applied Computer Science


Madhuri Pati
M.S. Applied Computer Science


Sireesha Tammina M.S. Applied Computer Science


Srikanth Gaikwad
M.S. Applied Computer Science

Mexico

Monterrey, N.L.
Gabriela Maria Martinez Ramirez
M.S. Higher Education Leadership

Spain

Salou
Daniel Jorge Usieto M.B.A. MBA

Alaska (United States)

Chugiak ***
Margaret Jean Martens B.A. History

Arkansas (United States)

Cave Springs
Jonathan Jacob Maloney B.S. Applied Advertising
Harrison
Cory William Davis B.S. IDM: Computer Sci Programming

Arizona (United States)

Tempe
Sri Vidya Pulli Gyaneshwar M.S. Applied Computer Science

California (United States)

Alpine *
Amanda Rae Olah B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Fullerton Rebecca Ann Irwin B.A. Psychology/Sociology
Rancho Cucamonga Emily Ada Fuentes M.S. Higher Education Leadership

Colorado (United States)

Edwards * Kelsey Amelia Sanders B.S. Biology/Psychology

Florida (United States)

Boca Raton * Elizabeth Jo Nunn B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Tallahassee Michael Anthony Berzinis II M.S. Geographic Information Science

Georgia (United States)

Decatur Christopher Joseph Edwards B.S. Political Science
Grovetown * Tamara Shannon Simmons B.S. Vocal Music Educ/Voice
St. Simons Island Lori Michelle Chalmers M.B.A. MBA
Savannah Jonathan Patrick Hughes B.S. Political Science
Iowa (United States)
Afton Mallory Lynn Peterson B.S. Mathematics Education
Aurelia Andrew Ray Perry B.T. BT - Agriculture
Bettendorf Sean Paddock M.B.A. MBA
Braddyville * Tyler Eugene Stevens B.S. Mathematics
* Zachary Eugene Stevens B.S. Mathematics
Britt Mandy Dawn Hiscocks B.S. Animal Science
Carroll Scott William Saunders B.T. BT - Other
Cedar Rapids Andrea Mae Freeman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Charles City Christopher Joel Hall B.S. Finance: Financial Management
Cherokee Thomas Scott Corrington M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Clarinda ** Justine Lynn McCall B.S. Agricultural Education
Kara Ann Piveral B.S. Psychology
Erica Lea Zoucha B.S. Child and Family Studies
Clive * Kirsten Mae Hansen B.S. Business Management
Corning ** Chelsea Suzanne Nett B.S. Theatre: Performance
Corydon Laura Velva Raven B.S. Child and Family Studies
Council Bluffs Molly Anne Hansen B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Sara Eden Triplett B.S. History
Crescent Janay Diane Campin B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Creston Meghann Marie Kosman B.S. Child and Family Studies
Kelli Nicole McKee B.S. Business Management
Doug Richard North B.S. Business Management
Breanna Marie Steinkamp B.S. Social Science
* Sierra Dawn White B.S. Elementary Education
Denison Sarah Jo Gaughan B.S. 1. Horticulture
2. Recreation: Therapeutic Rec
Des Moines Shayne Marcus Shade B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Dexter Jessica Kay Buttler B.S. Business Management
Earling Jeffrey Michael Bissen M.S.Ed. Health and Physical Education
** Nicole Renae Schwery B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Emerson Kara Leanna Pearson B.S. Elementary Education
Emmetsburg Kyle Duane Malm B.S. Agricultural Business
Jeremy James Wickman B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Farragut Nathan Allen Whitehead B.S. Agricultural Business
Fontanelle William Albert Baudler M.S. Agriculture
Fort Dodge Ashley Miller B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Glenwood * Kerry Lynn Haynes B.S. Elementary Education
Glenwood Travis Franklin Overhue B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Granger * Benjamin John Heasley B.S. 1. Business Management
2. Marketing
*** Martin Joseph Seivert B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Indianola Keri Anne Crowley M.S. Applied Computer Science
Iowa City * Jessica Marie Feuerbach B.S. Horticulture
Johnston Todd Michael Sexton B.S. Biology: General Biol Emphasis
Laurens Matthew Adam Hertz B.T. BT - Agriculture
Lidderdale ** Michael Lynn Wernimont B.S. Middle School
Malvern Steven Robert Blum B.S. Agricultural Business
Nicholas Allen Greiner B.S. Social Science
Massena Chase Richard Wheatley M.S. Agriculture
Moulton Dakota Lee Knowler B.S. Business Management
Mt. Ayr Callie Dawn Poore M.S.Ed. Guidance and Counseling
Murray Elizabeth Renee Shaw B.S. Animal Science
Muscatine Abram Paul Ales B.T. BT - Agriculture
New Market Lauren Kay Sharky B.S. Child and Family Studies
New Sharon Zachary James Sours B.S. Horticulture
Newton * Mallory Kay Smith B.S. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Norwalk Kelly Jo McGonegle M.S.Ed. Guidance and Counseling
Pacific Junction Cory Richard Landon B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Ashley Lorraine Lovely B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Pella * Kayli Renae Hrdlicka B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Pleasant Hill ** Aslynn Alyse Loveless B.S. Elementary Education
Pleasantville Cassidy Rae Caulkins B.S. Agronomy
Promise City Kevin Andrew Allen B.S. Agricultural Science
Red Oak Alexander Thomas Crouch B.S. Business Management
Redding * Christopher Edwin King B.S. Physical Education
Zachary Wade Lynch B.S. Agricultural Business
Shenandoah Breanna Kay Clark B.S. Geology: Environmental
Storm Lake *** Abraham Edward Flanigan B.S. Psychology
Thayer Hannah Lynn Henrichs B.S. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Treynor Josh Cleon Lammert B.S. Agricultural Business
Urbandale Stephanie Nicole Rix B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Villisca Hannah Kathryn Dunn B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
* Paige Micah Spangenberg B.S. Social Science
Winfield Trevor Jaymes Hamilton B.S. Finance: Financial Services

Illinois (United States)

Oglesby Swapna Gouri Lakshmi Venkata Satya Kalanidhi M.S. Applied Computer Science
Springfield Kevin Robert Meyerhoff B.S. Wildlife Ecol & Conservation

Indiana (United States)

Butler Lance Mitchell Shepherd B.S. Agricultural Science
Indianapolis Iesha Elyse Haskins B.S. 1. Recreation: Corp Rec/Wellness
2. Psychology

Kansas (United States)

Bel Aire Felipe Gennari B.S. 1. International Business
2. Marketing
Effingham Maura Danielle Sheeley B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Leawood ** Emma Kate Bergin B.A. Sociology
Joseph William Mendrala B.S. Spanish
Olathe Jennie Sue Bolyard B.S. Sociology: Corrections
Overland Park Randi Leigh Henderson B.S. Business Management
Prairie Village Devin Patricia Aaron B.S. Public Relations
Stephanie Rae Schultz B.S. Child and Family Studies
Shawnee Craig Thomas Halley B.S. Organizational Communication
Troy Abigail Alana Winder M.S.Ed. Guidance and Counseling
Wathena Kimberly Marie Eversgerd B.F.A. Art
Brandon Ross Nolan B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Maryland (United States)

Harwood Colten Richard Catterton B.S. Agronomy

Michigan (United States)

Novi Divyasree Koppala M.S. Applied Computer Science

Minnesota (United States)

Esko * Amber Marie Ryan B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Missouri (United States)

Agency Nancy Jo Trail Cornelius Ed. Spec Ed Specialist: Superintendent
Rachel Dawn Moore M.B.A. MBA
Brent Paul Ussary M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis
Albany Anthony Wayne Atkins M.S.Ed. Teaching: Science
Payden Cale Harris B.S. Broadcasting
Amity Zackary Scott Armstrong B.S. Physical Education
Archie ** Morgan Lee McCoy B.S. Biology: General Biol Emphasis
Baring Brandi Lee Kapfer B.S. IDM: Computer Sci Programming
Barnard Aricca Michelle Lance B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
** Tamra Coline Ruehter B.S. Psychology
Bates City Johanna Paige McPherson B.S. Psychology
Belton Michelle Ann Barton B.S. Psychology
Jonathan Christopher Cook B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jonathon Richard Guyer B.S. Middle School
John Adam Jursch B.S. Marketing
Stevie Nicole Phillips B.S. Biology/Psychology
Tiffany Lynn Rose B.S. Accounting
Ashley Jenae Sasser B.S. Social Science
Bethany ** Taryn Renee Hill B.S. Business Management
Jared Alan Rose B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Danyel Kay Thomas B.S. Family & Consumer Sci Educ
Blue Springs ** Allyson Rae Abbott B.S. Elementary Education
Denea Lee Aldridge B.S. Industrial Psychology
Jennifer Biggar M.S.Ed. Guidance and Counseling
* Stacia Renea Bricker B.S. Marketing
Elizabeth Anne Bubalo B.S. Marketing
Ashley Nicole Girtch B.S. Psychology
Shawn Christopher Hornick B.S. Business Management
Nicole Carolyn Krueger M.B.A. MBA
Justin Michael Loper B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Brooke Nicole Mansfield B.S. Biology/Psychology
Zach Scott McNulty B.S. English Education
Kaitlin Marlene Mickey B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Anna Marie Montgomery B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Alex Quinn Newmaster B.S. Elementary Education
Megan Terese Simpson M.B.A. MBA
Rhonda Marie Williams B.S. Psychology
Bowling Green Grace Ann Becker B.S. Agricultural Education
Branson ** Breanna Renee Asher B.S. Biology/Psychology
Browning Nicholas Paul Lentz B.S. Agronomy
*** Shari Ann May B.S. Elementary Education
Lydia Crystal Rehbein B.S. Psychology
Brunswick Joshua Edward Swan B.S. Physical Education
Burlington Jct. * Michael Lee Goff B.S. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
California Kati Lynn Pugh B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Camden Point * Trina Marie Day B.S. Biology/Psychology
Cameron ** Megan Lynn Chaney B.S. Elementary Education
Layna Marie Fairman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Roxanne Richey Rooney Ed. Spec Ed Specialist: Principal-Elem
Carrollton Sarah Justine Moentmann B.S. Agricultural Science
Chillicothe Tyler William Griesbach M.S. Applied Computer Science
* Kelly Darlene Griffith B.S. Elementary Education
Clifton David Lauhoff B.S. Agricultural Education
Clarksdale James Arther Burris B.S. Marketing
Chaz Caleb Johnson B.S. 1. Psychology
2. Biology/Psychology
Cleveland Jacqueline Lee Seidelman B.S. Biology/Psychology
Cole Camp * Chadric Devin Harms B.F.A. Art
Columbia * Hollie Roshann Mohi B.S. Elementary Education
* Christopher T Pinnell B.S. GIS: Geographic Emphasis
** Molly Joanna Ramsey B.S. Geology: Environmental
Conception Junction Timothy Jermain Ed. Spec Ed Specialist: Superintendent
Craig Caitlin Hannah Altena B.A. 1. Journalism
2. Psychology
Defiance Andrew Quinton Yates B.A. English
Dixon James Robert Tafoya B.S. Psychology/Sociology
Drexel Ashleigh Dawn Loe B.S. Industrial Psychology
Kelli Michelle Martin M.B.A. MBA
Eagleville * Catherine Joy Clark B.S. English Education
Lance Lee Norman B.T. BT - Other
El Dorado Springs * Sara Nicole Ridinger B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Eldon Zhengjia Cui B.S. Finance: Financial Services
Excelsior Springs Jacob Stephen Basnight Ed. Spec Ed Specialist: Principal-Sec
*** Lia Anne Goldman B.S. Industrial Psychology
Pratik Kirtikumar Patel B.S. Computer Science
Fairfax Andrea Elizabeth Ilsley M.B.A. MBA
*** Sarah Katherine Scarbrough B.S. English
Farley, Hannah Porter Kasner M.S.Ed. Educational Leadership: Sec
Faucett Andrew Joseph Brewer B.S. Pre-Professional Zoology
Fayette Paden Wayne Boulden B.S. Animal Science
Florissant Kelvin Lamont Austin Jr. B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
* Rachel Chardéa Lewis B.A. Mathematics
Reginald Andre Sims B.S. Management Information Systems
Fordland Leah Lynne Sooy B.S. 1. Biology: Zoology Emphasis
2. Wildlife Ecol & Conservation
Gallatin Matthew Lee Jessmer B.S. Psychology
Brandon Scott Meseberg B.S. Biology: General Biol Emphasis
Michael Charles Trowbridge B.S. Agricultural Science
Brett Jeffrey Wilkinson B.S. Computer Science
Gladstone MaryLouise Balano B.S. Broadcasting
Paige Elaine Bartholomew B.S. Public Relations
Francesca Mari Belfonte B.S. Business Management
Adam Christopher Hector B.S. Psychology
Renee' Gail Tate M.S.Ed. Special Education
Grain Valley ** Grant Taylor Kirk B.S. Biology: General Biol Emphasis
** Ashley Mae Smith B.S. Instru Music Educ/Non Piano
Matthew Ryan Smith B.S. Office Information Systems
Joseph Scott Tucker M.S.Ed. Health and Physical Education
Grant City * Cassie Renae Gilland B.S. Mathematics Education
Green City * Michael David Jamison B.S. Business Management
Greentop Justin Michael Dent B.S. Psychology/Sociology
Greenwood Jeffrey Michael Gann B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Guilford Mary Jane LaMaster B.S. Finance: Financial Computing
Hannibal *** Mallory Lea Brown B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Eric Wayne Pabst B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Cassandra Danielle Smith B.S. IDM: New Media
Harrisonville Christine Nicole Hodges B.F.A. Art
Hermann Danielle Nicole Zastrow B.S. Middle School
Higginsville * Ashley Renee Bowman B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Erica Dawn Wiedmaier B.S. Elementary Education
Holden Marcus Daniel Martin B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Hopkins * Kristin Marie Gray B.A. English
Huntsville Hannah Marie McDonald B.S. Agricultural Business
Independence ** Kevin Douglas Arnold B.S. Industrial Psychology
Grace Elizabeth Baker M.B.A. MBA
Bree Ashley Berner B.S. Political Science
*** Joshua William Coburn B.S. 1. Marketing
2. Advertising
** Rachel Katherine Cramer B.A. Music
Aron Christopher Cromley B.S. Business Management
Michael Wayne Cummins Ed. Spec Ed Specialist: Principal-Elem
** William Milton Dodgen B.S. Computer Science
Francesca Suzanne Elgin B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Megan Elizabeth Laughlin B.S. Biology: General Biol Emphasis
** Coleman Alan Marquess B.S. Accounting
Ashley Paige Miller B.S. Child and Family Studies
Morgan Bree Parisa B.S. Marketing
Thomas Kyle Pitts B.S. Finance: Corporate Finance
Erin Roberson M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Jeffrey Raymond Scott B.S. Political Science
Sean Michael Shelton B.S. Marketing
Laura Lynn Triffet B.S. Mathematics Education
Nicole Anne Williams B.S. English Education
Brittny Michele Wisong B.A. Public Relations
Jefferson City Alycean Bergh B.S. Biology/Psychology
** Erin Alisha Kleffner B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Jessica Owens M.S.Ed. Guidance and Counseling
Joplin Mandy Witt-Aubert M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
Kahoka Schuyler James Lovell M.B.A. MBA
Jessica Lynn Nance M.S.Ed. Teaching: Music
Kansas City Rachel Simone Allegree B.S. Elementary Education
Lyndsy Marie Anderson M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Paemon Lee Honest Aramjoo B.A. Philosophy
Brandon John Barney B.S. 1. Business Management
2. Marketing
James Hugh Berry B.S. Broadcasting
Michael James Bertken B.S. Business Management
Aaron Dwight Biddle B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Arielle Bisoglio B.S. Geology: Environmental
Brittany Ann Braugh B.S. Marketing
Sara Jayne Brungardt B.S. Business Management
* Thomas Victor Calia B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Ryan Bradley Capps B.S. Physical Education
Andrea Edit Caspari M.S.Ed. Teacher Leadership
Justin Michael Coatney B.S. Physical Education
Roxanne Marie Davitt M.B.A. MBA
** Andrea Deanne DiMiceli B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Ashley Jade Draper B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Courtney Leigh Edwards B.S. IDM: New Media
* Danielle Renae Ewing B.S. Biology/Psychology
Mark Robert Falke B.S. Biology Education
Kevin W Faulkner M.B.A. MBA
James Alexander Ferguson B.S. Psychology
Terrie Ann Goble M.B.A. MBA
* Audrey Maureen Goebel B.S. Psychology/Sociology
Mary Elizabeth Gould B.S. Business Management
Katie Jean Britton Goulding M.S.Ed. Reading
Swanee Paulette Griffin B.S. Applied Advertising
** Bradley Garrett Gummig B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Timothy Scott Haer B.S. Marketing
Mataschawa Ayanna Herndon Ed. Spec Ed Specialist: Superintendent
Stephen Alex Hinkle B.S. Management Information Systems
Stephen Christopher Jackson B.S. History
* Sara Michelle Jobe B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Daniel Scott Kiser B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Katheryn Renea Liseo B.S. Elementary Education
Britni Linn Mapel B.S. Public Relations
Abraham Alier Mayola B.S. Finance: Financial Computing
Lucinda Ann Millson B.S. Elementary Education
Elizabeth Marie Most B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Shamika Michelle Murrell B.S. Business Management
** Cassandra Rae Nettle B.S. Elementary Education
** Amy Michelle Regan B.S. Elementary Education
Andrew Joseph Rembecki B.S. Vocal Music Educ/Voice
* Christopher Michael Robbins B.S. Elementary Education
Emily Caitlin Schmeltz B.S. History
Susan McGee Short M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Roneisha Marie Smith B.S. Business Management
Katherine Lynn Walter B.S. Marine Biology
** Jaime Allison Webb B.S. Elementary Education
Anissa Devon White B.S. Biology: General Biol Emphasis
Justin Christopher Wilson B.S. Sociology: Corrections
Andrea Jo Worden B.S. Physical Education
Ryan Matthew Wright B.S. Business Management
Ashley Marie Yeo B.S. Psychology
Sharon Bennett Yoder M.S.Ed. Teaching English Lang Lrnrs
Kearney Seth Aaron Butler B.S. Broadcasting
Kyle Andrew Easter B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Jory Travis Galloway B.S. IDM: Computer Sci Programming
Kristen Lind Hessel B.S. 1. Mathematics
2. Economics
Bethany Joanna Rowell B.S. IDM: New Media
* Shawn Eric Scrivner B.S. Mathematics
** Quentin Marc Templeton B.S. 1. Business Management
2. Spanish
King City Alisha Rae Derks B.S. Biology/Psychology
Kingsville Bailey Katelin Greer B.S. Applied Advertising
Kirksville Jessica Mae Harris B.S. IDM: Visual Imaging
Laddonia * Mackenzie Dianne Becker B.S. Psychology
Lake Lotawana Joshua William Moore B.S. Business Management
Lake Tapawingo Bennett Fitzgerald Comfort B.S. Marketing
Lamar ** Christina Leah Schutzenhofer B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Lathrop * Reese Anthony Hammond B.S. Physical Education
Melissa Caroline Robbins B.S. Child and Family Studies
Lawson Angela Renee Marshall B.S. Elementary Education
Andrew Scott Nolker B.S. Business Management
Travis Wayne Taylor B.S. Agricultural Business
Lebanon Ryan Michael Gobet B.S. Business Management
Justin Ray Wieners B.S. IDM: New Media
Lee's Summit Trisha LeAnn Campbell B.S. Instru Music Educ/Non Piano
Kristie Lee Carter B.S. 1. IDM: New Media
2. IDM: Computer Sci Programming
Dustin Todd Conard M.S.Ed. Health and Physical Education
Mallory Kiersten Dahmer B.S. Journalism
Jeremy Michael Ford B.S. 1. Business Management
2. International Business
* Brittany Ann Shaw B.S. Elementary Education
Patrick Joseph Solomon B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Clayton Read Akard B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Caitlin Elizabeth Brown B.S. Sociology: Social Control
Eric Dalton Budd B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Shawn Kyle Flippo B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Christine Elizabeth Lamb M.S.Ed. Reading
Olivia Rose McGhee B.S. Public Relations
Jeffrey Allen McWhirt B.S. Political Science
Ashley Dawn Phillips B.S. Physical Education
Jessica Sue Plymell B.S. Social Science
** Kyle Robert Pressly B.S. 1. Business Management
2. Marketing
* Eric Matthew Ulrich B.S. Accounting
Kevin Michael Zubeck B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Liberty Lori Agee M.S.Ed. Tchg: Instructional Technology
** Kelsey Renae Amensen B.S. Elementary Education
** Ashley Marie Asbury B.S. Elementary Education
Kristen Nicole Guest B.S. Middle School
Ryan Edward Lemon M.B.A. MBA
Jared Tyler Scobee B.S. Animal Science (Pre-Vet)
Sarah Marie Smith B.S. Elementary Education
Lone Jack Rachel Marie Dyer B.S. Theatre: Technical and Design
Madison Clinton Lucas Gesling B.S. Agricultural Business
Marshall * William David Gorrell B.S. Agricultural Science
Martinsburg * Lauren Elizabeth Arens B.S. 1. Accounting
2. Accounting
Marville Neil J. Hatfield M.S.Ed. Teaching: Mathematics
Maryland Heights Michael John Fuller B.S. Instru Music Educ/Non Piano
Maryville Bryan John Baker B.S. Social Science
Kassie Lane Bounds B.S. Recreation: Therapeutic Rec
Megan Erin Burley B.S. 1. Business Management
2. Marketing
** Elizabeth Suk Chipps B.S. Biology: General Biol Emphasis
Nathan Robert Claycamp B.S. Chemistry (ACS Accredited)
** Emily Nicole Cloughly B.S. Instru Music Educ/Non Piano
Traci Marie DeMott B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Nicole Jean Dean B.S. Spanish
Sean Matthew Eddington M.S. Higher Education Leadership
* Emily Joanne Felton B.S. Biology: Cell/Molecular Emph
Amarjeet Singh Gambhir B.S. 1. International Business
2. Marketing
Dennis Farrel Gatewood B.S. Industrial Psychology
Sree Himaja Chowdary Gorripaty M.S. Applied Computer Science
Lisa Marie Hamblen M.S. Higher Education Leadership
Luke Robert Herzberg B.S. Psychology
Annette M. Hill M.B.A. MBA
Ky David Hill M.S.Ed. Health and Physical Education
Larry Don Hollingsworth M.A. English
Emily Howell B.S. Biology/Psychology
Camron Nathaniel Hull B.S. GIS: Geographic Emphasis
Brock Andrew Hullinger B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Ryan Matthew Jackson B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Jerome Johnson B.T. BT - Other
Rahul Singh Joshiya M.S. Applied Computer Science
* Justin Reid Kearns B.S. Business Management
* Whitney Layne Kinman B.S. Elementary Education
Anand Kumar Yog M.S. Applied Computer Science
* Jacob Ray Kunkel B.S. 1. Sociology: Social Foundations
2. Psychology
Pamela Annette Lager B.S. Child and Family Studies
Linda Diane Lajcak B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
* Alisha Colleen Lemons B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Bradley Thomas Macias B.S. Business Management
Taylor Don McClellan M.B.A. MBA
Carli May Mercer B.S. Speech Comm/Org Comm
David Jeffery Morgan M.B.A. MBA
Matthew Blake Nelson M.S. Applied Health Sciences
Scott David Neth B.S. Agricultural Education
Joel Adam Osborn M.S.Ed. Health and Physical Education
Momoko Otsuka B.S. Applied Advertising
* Selena Rae Owens B.S. Psychology
Travis Lee Payne B.S. English Education
Heather Mari Pijanowski B.S. Psychology/Sociology
Angad Pun M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis
** Ryan Daniel Schieber B.S. Chemistry (ACS Accredited)
Keaton Joel Schmidt B.A. Theatre
Andrew Joseph Schmitz B.S. Physics
Andrew Joseph Schmitz B.A. Chemistry
Jessica Nicole Seipel B.S. Public Relations
Jeffrey Lynn Smith M.B.A. MBA
Kelly S Smith M.S. Higher Education Leadership
Jason Thomas Sybert B.S. Management Information Systems
* Krista Lynn Thompson B.S. 1. Recreation: Corp Rec/Wellness
2. Recreation: Therapeutic Rec
Robert Earl Wallace B.S. Journalism
Vincent Paul Wiederholt B.S. Social Science
Spencer Michael Williams B.S. Public Relations
Joshua Lee Young B.S. Industrial Psychology
Vladimir Eugene Younger B.F.A. Art
Ashley Beth Pride Yount M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Meadville ** Alisha Kaye Clem B.S. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Memphis ** Brandon Lee Alexander B.S. 1. History
2. Public Administration
Sidney Marie Priebe B.S. Psychology
Mercer Steven Glen Bagley B.S. Agricultural Science
Milan Crystal Ann Damewood B.S. Biology: General Biol Emphasis
Mark Anthony Reek B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Missouri City * Rebekah Joy Poteet B.S. IDM: Visual Imaging
Moscow Mills Jamie Lynn Hafeli B.S. Speech/Theatre Education
Mound City *** Dylan Brock Rosier B.S. Agricultural Business
Jamie Lea Webster M.B.A. MBA
Nevada Klemens Anthony Ast B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
New Cambria Kendra Anne Boone B.S. Chemistry Education
Newtown Krista Lea Abernathy B.S. 1. Business Management
2. Marketing
North Kansas City Mathew Nettleton Kiefer B.S. IDM: New Media
Austin Michael Martens B.S. 1. Business Management
2. Marketing
O'Fallon Lydia Marie Farmer M.B.A. MBA
Oak Grove * Stephanie Rachelle Keen B.S. Vocal Music Educ/Voice
* Courtney Nicole Nelson B.S. 1. Special Educ:Cross Categorical
2. Elementary Education
Joshua Adam Rector B.A. Humanities
Robert Galen Votaw Jr. B.S. Broadcasting
Katherine Pearl Wilson B.S. 1. Biology: Zoology Emphasis
2. Marine Biology
Odessa Melissa Marie Boehmer B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Eryn Nicole Walters B.S. Psychology
Osceola * Weston Ray Shelby B.S. Agricultural Business
Ozark Renee Lynn Forgey M.S. Agriculture
Palmyra Abbey Danielle Reed B.S. Public Relations
Parkville Travis John Mauzey B.S. English
** Cassondra Anastasia Swoboda B.S. Biology: Zoology Emphasis
** Samantha Anne Wylie B.S. Mathematics Education
Pattonsburg Blaine Ryan Martin B.S. Agricultural Education
Pickering * Megan Mae Frueh B.S. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Platte City Jason Harold Ciemiega B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Janiece Lightfoot Martin M.S.Ed. Special Education
Matthew S Smith M.B.A. MBA
Jeremy Allan Werner B.S. Broadcasting
* Shaylee Jae Yount B.S. IDM: New Media
Plattsburg Steven Delayne Wilson B.S. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Danielle Sue Wright B.S. 1. Industrial Psychology
2. Psychology
Pleasant Hill ** Megan Elizabeth Benware B.S. 1. Business Management
2. Marketing
*** Nathaniel Ryan Roach B.S. Social Science
Polo ** Kandace Lea Claypole B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Katherine Louise Seeman B.S. Finance: Financial Services
Princeton Tanner Wade Pickett B.S. Animal Science
Wesley Dean Reger B.S. Animal Science
Ravenwood Matthew Schieber M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis
Megan LeAnn Sherry B.S. Agricultural Business
Raymore Mindy R. Guthrie M.S.Ed. Special Education
** Michelle Marie Nolan B.S. Elementary Education
Raytown Leslie Ann Davis B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Rock Port Bret Ryan Baldwin B.S. Agricultural Education
Savannah Andrew Ronald Abbott B.S. Political Science
Stancy Orr Bond M.A. English
Caleb Jameson McDonald B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Michael Seufert M.S.Ed. Guidance and Counseling
Saverton Courtland Ian Ingram M.S. Applied Health Sciences
Sheridan Kally Jo Lee Wolfe B.S. Animal Science
Sibley ** Michelle Nicole Brooker B.S. Elementary Education
Sibley Alysha Christine Miller B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Skidmore * Michelle Nicole Law B.A. Psychology
Smithville Katelyn Rose Ronning B.S. 1. Psychology
2. Spanish
Springfield Ashley Michele Spalding B.S. IDM: New Media
St. Joseph Amanda Kathleen Steidel B.S. Business Management
Eric Campbell M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Heather Rashell Flinn B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Megan Michele Free M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
Madison Elise Glidewell B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Joshua Wayne Lock B.S. Instru Music Educ/Non Piano
Joshua David Maggart B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Casey Phillip Siela B.S. 1. Finance: Financial Services
2. Finance: Financial Management
Samantha Jo Davis M.S.Ed. Guidance and Counseling
Tia Frahm M.S.Ed. Educational Leadership: Elem
** Kelsi Jo Franklin B.S. Organizational Communication
Blair ReNae Sample B.S. Physical Education
William Colby Snyder B.S. 1. Business Management
2. International Business
Kevin Lee Wyble B.S. 1. Accounting
2. Accounting
St. Louis Dominique Angela Evans B.S. Psychology/Sociology
Jacquelyn Bernadette Lohse B.A. Psychology
Morris Edward White III M.S.Ed. Health and Physical Education
St. Peters Peter N. Hantack M.S.Ed. Health and Physical Education
Rachael Anne Hoeme M.S.Ed. Guidance and Counseling
Stanberry Clinton Stephen Brady B.S. 1. Finance: Financial Services
2. Finance: Financial Management
Tarkio Bryce Allen Clifton B.S. Office Information Systems
Thompson Derek Dean Clithero B.S. Management Information Systems
Tina Cortnie Lynn Hoover B.S. Animal Science
Trenton Miles Marsena Moore B.S. Business Management
Zane Allan Robinson B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
*** Camie Rae Steinhoff B.S. Psychology
Stefanie Still B.S. Business Management
Trimble Shannon Colleen Roberts B.S. Business Management
Union Star Steven Wayne Steiner B.T. BT - Agriculture
Kari Lynn Stock M.S. Recreation
Matthew Lee Tritten B.S. Broadcasting
Emily Jill Whorton M.B.A. MBA
Unionville Brandon Melvin Thomas B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Waynesville Sasha Ann Mulvihill B.S. IDM: New Media
Weatherby Lake Elliott Tyler Ludy B.S. 1. Accounting
2. Finance: Corporate Finance
Westboro Kevin Scot Sundermann B.S. Horticulture
Weston Lauren Marie Driskell B.S. Accounting
Katherine Nicole Richardson B.S. Agricultural Science
Winfield Trevor Theismann M.S. Applied Health Sciences
Wyaconda Jessica Darlene Humes B.S. Business Management

Nebraska (United States)

Adams * Justin Michael Yates B.S. Psychology
Aurora ** Amanda Susan Davis B.S. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Beatrice Travis Rex Carmichael B.S. Horticulture
Beatrice * Anthony Michael Mittan B.S. Business Management
* Anthony Michael Mittan B.S. 1. Finance: Financial Services
2. Finance: Financial Management
Jamie Lynn Theasmeyer B.S. Elementary Education
Bellevue Mollie Marie Hotchkiss B.S. Broadcasting
* Ashley Nicole Schmitt B.S. Psychology
Bennington Lacy Marie Cheers B.S. Biology/Psychology
Blair Hayley Joelle Adams B.S. Psychology/Sociology
* Jessica Lynn Bruce B.S. Industrial Psychology
Zachary John Hall B.S. Public Relations
Nathan Michael Jessen B.S. Computer Science
Brian Lee Johnson B.S. Journalism
Bradley Robert Wenz B.S. Geology: Environmental
Burr Ryan James Panko B.S. Agricultural Education
Carleton Ross Nathan Volkmer B.S. Broadcasting
Dodge Nicole Marie Kreikemeier B.F.A. Art
Elkhorn * Nicole Rae Skutnik B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Exeter Casey John Kuska B.S. Elementary Education
Falls City Dustin Ray Koopman B.F.A. Art
** Kara Diane Rieger B.A. Music
Sarah Jean Rowan B.S. English Education
Fort Calhoun Beth Ann Stratbucker B.S. Psychology
*** Jaclyn Marie Strohm B.S. Psychology/Sociology
Fremont Megan Elizabeth Paulsen B.S. 1. Finance: Corporate Finance
2. Finance: Financial Management
Hebron Daniel Scheuler M.S. Higher Education Leadership
Henderson Dane Michael Scott Bolte B.T. BT - Agriculture
Kearney Jake Saulsbury M.S.Ed. Health and Physical Education
La Vista ** John Philip Noker B.S. Horticulture
Lincoln * Nichole Marie Beckman B.S. Public Relations
Diana Dakan Walker M.S. Recreation
Madison * Colby Lee Freudenburg B.T. BT - Agriculture
Nehawka Tyler Duane Uhe B.S. Agronomy
Omaha * Alexander Brockton Anderson B.S. Biology: General Biol Emphasis
Brian Daniel Bosiljevac B.S. Journalism
Kirsten Rae Brown B.S. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Michael Gregory Bumpus B.S. IDM: Visual Imaging
Gentry Faye Dietz B.S. Psychology
Brett Tyler Fischer B.T. BT - Agriculture
* David John Groth B.S. Vocal Music Educ/Voice
** Erin Michele Johnson B.S. Mathematics Education
Troy J. Matthews M.B.A. MBA
Kelsey Christine McKeever B.S. Psychology
Julius Nero III B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
*** Julie Ann Newlin B.S. Elementary Education
Brooke Jean O'Donnell B.S. 1. Psychology
2. Child and Family Studies
* Kathryn Donna Pierce B.S. 1. IDM: New Media
2. Psychology
* Jacob James Ridder B.S. Biology: General Biol Emphasis
Andrea Lee Rose B.S. Child and Family Studies
Matthew Leo Stice B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Jonathon Benjamin Wattnem-Haug B.T. BT - Agriculture
* Christa Michelle Webber B.S. Wildlife Ecol & Conservation
Emily Rachael Wilkins B.A. Speech Communication
Clinton Tyler Williams B.S. 1. Special Educ:Cross Categorical
2. Elementary Education
Laura Christine Yeager B.S. Speech Comm/Org Comm
Osmond ** Gabriel Paul Gubbels B.T. BT - Agriculture
Papillion ** Erin Marie Colasacco B.S. Applied Advertising
Kelsey Dee Dempsey B.S. Advertising
** Tyler Jeffrey Ramaekers B.S. IDM: Computer Sci Programming
Plattsmouth ** Andrew Scott Frazier B.S. Biology: General Biol Emphasis
Randolph Gene L. Pfanstiel Jr. B.T. BT - Agriculture
Seward Mattie Leann Hans M.B.A. MBA
Springfield Kristin Nicole Mangelsen B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Waco * Katie Laine Ziemke B.T. BT - Agriculture
West Point * James Kevin Knobbe B.S. Management Information Systems
Wilber Tyler Jacob Havel B.S. 1. Business Management
2. Marketing

New Jersey (United States)

Parlin Adam Joseph Drici M.A. English

Nevada (United States)

Carson City Dacey Rai Hassey B.S. Psychology

Ohio (United States)

Mayfield Heights Vijay Mohan Dantuluri M.S. Applied Computer Science

Oklahoma (United States)

Edmond Laura Diamond B.S. Business Management
Stillwater * Helen Elaine Zwiebel B.S. Biology/Psychology

Oregon (United States)

Beaverton Meettu Rajendran Aneesi M.S. Applied Computer Science

South Dakota (United States)

Parker Max Robert Masters M.S. Geographic Information Science

Texas (United States)

Dallas Aldwin RaShone Foster-Rettig B.S. Biology: General Biol Emphasis
Mckinney John Aaron Shipley B.A. Philosophy
Spring Branch Andrew Robert Brainerd M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis

Wisconsin (United States)

Green Bay Jordan Luke Bischel M.S.Ed. Health and Physical Education
Waukesha Benjamin Thomas Shinyambala M.S. Applied Computer Science

Wyoming (United States)

Casper Cinthia June Eichhorn M.S. Geographic Information Science


For more information, please contact:

Mark Hornickel, Media Relations Specialist
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468