This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

March 22, 2011

Northwest announces fall 2010 trimester graduates

MARYVILLE, Mo.-The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University in Maryville, have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2010 fall trimester.

Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education  (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.)

Due to space limitations, minors are not listed. Multiple majors are numbered accordingly. 

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
  ** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
    * Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's fall 2010 graduates listed by, country, state and hometown:

HOMETOWN


NAME

DEGREE

MAJOR(S)

China

Shen Yang
Qian Zhang B.S. Finance: Financial Management

India

Adilabad
Rakesh Kumar Kandekar M.S. Applied Computer Science
Hyderabad
Rohit Kanwar M.S. Applied Computer Science


Kalyan Punukollu M.S. Applied Computer Science


Shiva Krishna Vadugam M.S. Applied Computer Science


Sufyaan Ahmed Hayath M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis


Navaneetha Mareddy M.S. Applied Computer Science


Nikhil Kumar Kasula M.S. Applied Computer Science


Sandeep Kumar Goud Manda M.S. Applied Computer Science


Bharath Kiran Ammanamanchi M.S. Applied Computer Science


Balakrishna Reddy Goli M.S. Applied Computer Science


Sireesha Gyara M.S. Applied Computer Science


Pavithra Shruta Kirti Karcharla M.S. Applied Computer Science


Satya Samba Siva Rao Vejella M.S. Applied Computer Science
Kothagudem
Sirish Nelapati M.S. Applied Computer Science
New Delhi
Shikher Saxena M.S. Applied Computer Science
Visakhapatnam
Srinivas Reddy Goluguri M.S. Applied Computer Science

Indonesia

 
James Gunawan B.S. 1. Finance: Financial Management
2. Finance: Financial Services

Korea

Seoul
Jeong Yun Nam M.B.A. MBA

Nepal

Kathmandu
Alina Shrestha M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis

Serbia

Veternik
Kristina Vucenov B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness

Taiwan

Hsinchu
Che-Hung Lin M.S. Applied Computer Science

Arizona (United States)

Fort Definace 
Michael Joseph Gagnon B.S. Agricultural Science
Scottsdale
Brianne Nicole Fernandez B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Hawaii (United States)

Wahiawa
Matthew Andrew Hatcher B.S. 1. Business Management
2. Marketing

Iowa (United States)

Alta
Nathan Kyle Nickolisen B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness
Anthon * Kelsey Genevieve Clark
B.S. Ed. Elementary Education
Atlantic
Zachary Robert Van Cleave M.S. Recreation
Bedford
Kerri Marie Meredith B.A. English


Jeffrey Tyler Ritchie B.A. Philosophy


Boyd Keith Taylor B.S. Psychology


Caleb Ryan Holder B.S. Public Administration
Blockton
Sarah Marie Hudson B.S. Ed. Elementary Education
Carson
William Eugene Henry B.S. Computer Science
Chariton
Cody Michael Spoon B.S. IDM: New Media
Charles City
Christopher Joel Hall M.B.A. MBA
Clarinda
Misty Aray Jago B.S. Ed. Elementary Education


Michael Brett Johnston B.S. Business Management

* Jared Levi Sunderman
B.S. Business Management

* Michala Rae Wilson B.S. Child and Family Studies
College Springs
Jessica Lynn Sunderman B.S. Child and Family Studies
Colo
Christopher Wayne Watts B.T. BT - Agriculture
Corning
Joel Daniel Harderson B.S. Computer Science

* Brent Anthony Mullen B.S. 1. Finance: Financial Services
2. Finance: Financial Management


Anthony John Donahoo B.S. Ed. Physical Education
Creston
Anthony Alan Hartman M.B.A. MBA


Trevor John Beck B.S. 1. Accounting
2. Accounting


Alexis Lynn Miller B.S. Agricultural Science


Fredrick Wardenburg B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness


Shannel Lynn Troutwine B.S. Business Management


Joseph Ray Otten B.S. Ed. Social Science
Des Moines
Kelli Jo Heuer B.S. Business Management
 
Lori Ann Puls M.S. Ed.  Guidance and Counseling
Farragut *** Hilary Christine Coy B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
  ** Cassidy Paige Bredensteiner B.S. 1. Marketing
2. Advertising
Fort Dodge
Cameron Mecham Adams B.S. 1. Recreation: Rec & Park Mgt
2. Recreation: Therapeutic Rec
Glenwood
Aubrey Lauren Swanson B.S. Public Relations
Grimes ** Mollie Kay Shelley B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Hancock
Skyler Burmeister M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis
Harlan
Katie Lynn Suntken B.S. International Business
Hastings
Matthew Roy Loehr B.S. 1. Geography
2. Geology: Environmental
Hudson
Luke Christian Albertson M.B.A. MBA
Indianola
Ashley Marie Ackerson B.S. 1. Animal Science
2. Agricultural Business
Lenox
Amber Lynn Miller B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Leon
Tara Sloan Spidle B.S. Business Management
Macksburg
Brett Allen Waddingham B.S. Geography
Manson
Lindsay Marie Troshynski B.S. Ed. Elementary Education
Marshalltown
Aric John Rush B.S. Ed. Physical Education
Martensdale
Jaclynn Kathrine Sonnek M.B.A. MBA - IT Mgmt Emphasis
Massena
Kelsey Jo Bower B.S. Foods & Nutrition: Dietetics
Mount Ayr
Adam W. Jackson M.B.A. MBA
  * Sarah Lynn Geist B.S. Ed. Elementary Education
 
Kelsey Marie Meester B.S. Agricultural Business
Northboro
Shannon Jeanette Ducharme B.S. Sociology: Social Control
Norwalk ** Kaila Jena Ballard B.S. Ed. Physical Education
Panora
Shelby Maura Godwin B.S. Ed. Elementary Education
Red Oak
Jason Randall Orme B.S. 1. Accounting
2. Accounting
 
Matthew Kirby Jasinski M.B.A. MBA
Salisbury
Cody Nolan Kesler B.S. Marketing
Sharpsburg
September Dianna Oliveira B.S. Ed. Spanish
Shenandoah * Cassie Jo Givens B.S. Ed. Elementary Education
  ** Stephanie Anne Laughlin B.S. Ed. Elementary Education
Sioux City
Andrea Rose Tritz B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
 
Adam Gregory Vondrak B.S. 1. Business Management
2. Finance: Financial Management
 
Alexander Richard Tomes B.S. Biology: Environ Sci Emphasis
Truro
Jacob Paul Rockey B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Vail
Kari Jo Kasperbauer B.S. Child and Family Studies
Wellsburg
Brian Allen Lage B.S. Agronomy
Martensdale 
Ryan Thomas Gray B.S. Business Management

Illinois (United States)

Galesburg
Kelsey Rose Stuff B.S. Ed. 1. Special Educ:Cross Categorical
(2) Elementary Education
Gurnee
Ryan Elizabeth Hawkins B.S. Business Management

Kansas (United States)

Cherryvale
Jeremy Ryan Williams B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Leawood
Matthew Tyler McGrory B.S. Ed. Instru Music Educ/Non Piano
  * Nicole Lorene Anderson B.S. Ed. Elementary Education
Lenexa ** Nicole Marie Cannavo B.S. Ed. Spanish
Pleasanton
Sarah Katharyn Woody B.S. Biology: General Biol Emphasis
Shawnee
Erin Rae Leslie B.S. Marketing
Wichita
Stephen Wayne Myrick M.S. Ed.  Educational Leadership: Elem

Michigan (United States)

Oxford
German Guerrero B.S. Recreation: Rec & Park Mgt
Saginaw
Mary Constance Symons B.S. Ed. Social Science

Minnesota (United States)

Barnesville 
Bryana Marie Haugen B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Hokah
Alex Francis Scholze B.T. BT - Agriculture

Missouri (United States)

Albany
Bradley Paul Cottrill B.S. 1. Agronomy
2. Accounting
 
Haley Erin Moldenhauer M.B.A. MBA
Atlanta ** Amy Ruth Coleman B.S. Ed. Agricultural Education
Ballwin * Jamie Dianne Alexander B.S. Child and Family Studies
Barnard * Jessica Lynn Coleman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Belton
Kristen Michelle Gray B.S. Ed. Elementary Education
 
Justin Tyler Welch B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Bethany
Amanda Lynn Mullen B.S. Psychology/Sociology
Blue Springs * Kirsti Lynne Harrison B.S. Ed. Elementary Education


Jessica Lynn House B.S. Child and Family Studies


Kayla Renee Littrell B.S. Ed. Elementary Education


Kevin Lee Postlethwait B.S. Ed. Elementary Education

* Nicole Suzanne Stetzler B.S. Ed. Elementary Education

** Shella Rae Embree B.S. Ed. Elementary Education
Brashear
Andrew Nicholas Linhart B.S. Ed. Physical Education
Brunswick
Hailey Michelle Clubine B.S. Animal Science
 
Jordan Michael Harmon B.S. Animal Science
Burlington Junction
Chelsea Ann Ellis B.S. Psychology/Sociology
 
Mark Robert Yates B.S. Industrial Psychology
Butler
Lisa Joy VanBiber B.S. Geology: Environmental
California
Amy Lynn Lehman B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Callao ** Andrew Brian Coleman B.S. Agricultural Business
Camden Point
Jaimee Lynn O'Brien B.S. 1. Accounting
2. Accounting
  * Katharine Elise Percell B.S. Biology/Psychology
Cameron
Erik William Schrader B.F.A. Art


Amanda Leanne Carr B.S. 1. Business Management
2. Marketing


Curtis Lynn Seabolt B.S. Agricultural Science
Carrollton *** Stephen Dale Eschenbach B.S. Agronomy
Centralia
Suzanne Renee Hedberg B.S. Public Administration

Meghan Rene Maxwell B.S. Biology: General Biol Emphasis
Chillicothe
Charlotte Bigler Ed. Spec.  Ed Specialist: Principal-Sec


Rebecca Lynn Fender B.S. Business Management


Tyler Scott Hardie B.S. Finance: Corporate Finance


Angelica Denise Maxwell B.S. Ed. Physical Education


Tyler Douglas Way B.S. Agricultural Business


Brett Andrew Grozinger B.S. Agricultural Science
Clearmont ** Amy Jeanette Hallenberg B.S. Ed. 1. Special Educ:Cross Categorical
2. Elementary Education
  * Miranda D'Anne Henggeler B.S. Psychology/Sociology
Columbia
Sarah Lynn Mosby B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Conception Junction
Thomas Jefferson Bloom B.S. Accounting
Country Club
Ryan Alan Hulleman M.B.A. MBA
Craig
Brittiany J.C. Turner B.A. English
Dover
Megan Marie Dunkle B.S. Agricultural Business
Eagle Rock ** Casey Marie Andrews B.S. Ed. Speech/Theatre Education
Eagleville
Chris Osborn Parsons B.S. Broadcasting
El Dorado Springs
Pamela Lynn Robison B.S. IDM: New Media
Eldon
Desiree Lynn Campbell M.S. Recreation
Ewing
John Mark Lomax B.A. Chemistry
Excelsior Springs ** Katie Jo Lee B.S. Ed. Speech/Theatre Education


Kayla Michelle Lindsey B.S. Broadcasting

** Michelle Ann Logston B.S. Ed. Elementary Education
Fairfax
Brice Edward Ball B.S. Agricultural Science
Florissant
Colleen Ann Koester B.S. Ed. English Education
Gallatin
Devin Renae Hamilton M.S. Ed.  Guidance and Counseling
Gentry
Kristopher Kyle Asher B.S. Sociology: Social Foundations
Gladstone
Adam Lewis Brown B.S. Marketing


Matthew C. Tomlin B.S. Ed. Physical Education


Mathew Michael Vetter B.S. IDM: Visual Imaging


Mallory Ann Johnson B.S. Business Management


Travis James Rude B.S. Business Management
Gower
Laura Ann Schwarz M.S. Ed.  Teaching: Early Childhood
  * Chester Eugene Greub B.S. 1. Agronomy
2. Agricultural Business
  ** Curtis Thane Rogers B.S. 1. Sociology: Corrections
2. Psychology
Grain Valley
Tyler Keith Owen B.S. Horticulture
Grant City
Gene Edward Auten B.S. Psychology/Sociology
 
Nathan Aric Munyon B.S. 1. Business Management
2. Marketing
 
Lyndsay June Irvin B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Greenwood
Michael Phillip Martin B.F.A. Art
Hamilton
Eric Todd Fairchild B.S. Ed. Social Science
 
Blair Elizabeth Henry B.A. Political Science
Hannibal ** Amy Louisa Sweets B.S. Ed. Vocal Music Educ/Voice
Harrisonville
Jason Michael Wiseman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
 
Michael Charles Stadler B.S. Speech Comm/Org Comm
 
Elizabeth Nicole Throckmorton B.S. Agricultural Business
Helena
Brock Charles Houston B.S. Marine Biology
  ** Mackenzie Rae Neil B.S. Psychology
Hopkins
Jeffrey Dean Blackford Ed. Spec.  Ed Specialist: Superintendent
Independence
Sean Joseph Callahan B.S. IDM: New Media


Zachary Derek Jason B.S. Ed. Physical Education


Natalie Rochelle Lyons M.S. Ed.  Teaching English Lang Lrnrs


Jessica KateLynn Moore B.S. Child and Family Studies


Frances Marie Petty B.A. Journalism

* Stacia Kristine Privett B.S. Ed. Elementary Education


Brett Cameron Read B.S. Statistics: Actuarial Science


Erica Nicole Rockley B.S. Political Science


Baylee Colleen Williams B.S. Ed. Elementary Education
Jefferson City
Vincent Anthony Belfiore B.S. 1. Wildlife Ecol & Conservation
2. Marine Biology
 
Christopher Douglas Galloway B.S. History
Joplin
T. Grant Bennett M.S. Ed.  Tchg: Instructional Technology
Kahoka * Kayla Marie Otte B.S. Biology/Psychology
  * Jennifer Josephine Plenge B.A. 1. Psychology
2. Spanish
 
Jennifer Lynn Hamilton B.S. Child and Family Studies
Kansas City
Brandi Fulton B.S. Business Management


Alexander Steven Gore B.S. Ed. Elementary Education


Elyse Marie Berardi B.S. Ed. Middle School

* Ashley Nicole Blanchard B.S. Biology/Psychology


Jene Bradham M.S. Ed.  Reading

*** Megan Lynn Burroughs B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical


Eric Kent Carlin B.S. Ed. Elementary Education


Cambrin Doran Cobb B.S. 1. International Business
2. Business Management


Kelly Jean Copeland B.S. Public Relations


La'Ron Durrell Council B.S. Statistics: Actuarial Science

* Melissa Marie Estes B.S. Marketing


Derek Reid Etheridge B.A. History


Jessica Noel Freund B.S. Ed. Elementary Education


Kevin Daniel Frojd B.S. IDM: New Media

* Erica Lynn Hutchinson B.S. Ed. Elementary Education


Sarah Renee Knudsen B.S. Marketing


Terrance LaMonte Logan M.B.A. MBA


Benjamin Michael Lynn B.S. Public Relations


Jeanne Ann Modin M.S. Ed.  Special Education


Whitney LaShea Olson M.S. Ed.  Educational Leadership: Elem


Vincent James Petit B.S. GIS: Civil/Public Emphasis

* Anthony Lawrence Reed B.S. Theatre: Technical and Design


Brent Thomas Rice B.S. Broadcasting


Jennifer Jo Rouse M.S. Ed.  Teaching: Elem Self-Contained

** Sean Andrew Smetana B.S. Accounting


Katlin Elizabeth Stark B.S. 1. Business Management
2. Marketing


Stephen Patrick Steiner B.S. Psychology/Sociology


Robert Daniel Johnson M.S. Agriculture


John Kenneth Miles II B.S. Business Management
Kearney
Allison Sue Flinn B.S. Marketing
  * Katherine Lynn Hoy B.S. Ed. Elementary Education
 
Kelly Warren M.S. Ed.  Special Education
 
Mary Bethany Welborn B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
King City
Elizabeth Ann Brown B.S. Ed. Elementary Education
  * Emilea Elizabeth Davis B.S. Ed. Elementary Education
 
Cole Christian Parsons B.S. Biology/Psychology
Kirksville
Anne Kathleen Bethel B.S. Ed. Elementary Education
 
Joshua Thomas Hensley B.S. 1. Business Management
2. Marketing
 
Randy Mikel Ed. Spec.  Ed Specialist: Superintendent
  *** Amanda Kay Rice B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical
Lake Lotawana
Kaytlyn Charlene Gardner B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Lawson * Kerrie Lynne Bales B.S. Industrial Psychology
  ** Erica Kay Carr B.S. 1. Psychology
2. Child and Family Studies
 
Kelly Ann Raffety B.S. Ed. Elementary Education
Lees Summit
Joshua Robert Dean B.S. Horticulture


Benjamin Vincent Duffin B.S. Marine Biology

* Katherine Ann Fowler B.S. Ed. Elementary Education


Stefanie Ann Gabrielli B.S. Ed. Elementary Education


Hannah Marie Northway B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn


Jessica Erin Powell B.S. 1. Business Management
2. Marketing


Tiffany Wade M.B.A. MBA


James Kody Hawkins B.S. Biology/Psychology


Hanna Lee Mitchell B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
Lexington
Derek Russell Edmonds B.S. Business Management
  * Sara I. Hulver B.S. Ed. Elementary Education
Liberty
Jacob Michael Dupin B.S. Ed. Social Science


Daisy Lillian Michelle Neenah Myrick M.S. Ed.  Teaching English Lang Lrnrs


Christopher Lee Goll M.S. Ed.  Special Education

* Cameron David Hill B.S. Ed. Middle School


Joseph Steven Masciovecchio B.S. Ed. Physical Education


Micayla Nicole Miller B.S. Ed. Elementary Education


Krystle Leigh Roark B.S. Ed. Elementary Education


Katie Theresa Scassellati B.S. Ed. Elementary Education


Susan Elizabeth Slone Ed. Spec.  Ed Specialist: Principal-Sec


Timothy Edward Wilson B.S. 1. Business Management
2. Recreation: Rec & Park Mgt


Dilniya Dawoudi B.S. Psychology
Linneus
Ashley Marie Brandes B.S. Psychology/Sociology
Lone Jack
Stacy Ann Hayes B.S. Ed. Elementary Education
Marceline
Mandy Lynne Threlkeld B.S. Psychology
Maryville
Kara A Adams B.S. Recreation: Therapeutic Rec


Venkata Satya Prasanth Kumar Botta M.S. Applied Computer Science


Myles Minton Burnsides M.B.A. MBA


Amber Andrea Cervantes B.S. Advertising


Marcee LeAnn Dougan B.S. Biology: General Biol Emphasis

*** Lindsey Joy Frisbie B.S. Foods & Nutrition: Dietetics


Deandra Marie Jacobs B.S. Recreation: Therapeutic Rec


Jaclyn Nichol Kunkel B.S. Psychology/Sociology


Nicholas Dale Loghry B.S. Agricultural Business


Mark Gordon McCulloch M.B.A. MBA - Quality Emphasis


Marcus Jude Meade M.A. English


Shana LaRae Miles B.S. Office Information Systems


John Allyn Nichols B.S. Business Management


Adam Wade Palmer B.A. 1. Geography
2. Spanish


Krista Lynn Reisig B.S. 1. Office Information Systems
2. Business Management


Tyler Brian Schmidt M.S. Ed.  Educational Leadership: Sec


Colin James Wilmes M.B.A. MBA


Ramya Muddu M.S. Applied Computer Science
Maysville
Andrew David Whitsell B.S. Geology: Environmental
 
Matthew David Jundy B.S. GIS: Geographic Emphasis
Meadville
Kristen Renee Ackley B.S. Ed. Elementary Education
Mendon
Kayla Anna Bloemendaal B.S. Agricultural Business
 
Kali Renee Leppin B.S. Psychology/Sociology
 
Chase Richard Young B.S. Animal Science
Mexico
Charles Harry Baker B.S. Speech Comm/Org Comm
  ** Kimberly Renee Hoagland B.S. Ed. Middle School
Milan ** Christopher Ewing Lake B.S. Ed. Elementary Education
 
Vance Christopher Proffitt B.S. Ed. Physical Education
Montgomery City
Brittany Ann Readey B.S. 1. Marine Biology
2. Biology: Zoology Emphasis
Mound City
Carolyn Renee Hall M.S. Ed.  Educational Leadership: Elem
New Cambria
Corbin Ray Coe B.S. Ed. Physical Education
 
Christopher James Woodland M.B.A. MBA
Novinger
Clay Tyler McClanahan B.S. Management Information Systems
Oak Grove
Megan Jane Newcomer B.S. Ed. Family & Consumer Sci Educ
O'Fallon
Ashley Denise Hicks B.S. Psychology/Sociology
 
Courtney Sarah Marie Pacheco B.S. Ed. 1. Elementary Education
(2) Special Educ:Cross Categorical
Oregon
Lee Ann Blevins B.S. Spanish
Orrick
Courtney Ann Twyman B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Parkville
Hannah Clara Boehner B.S. Psychology/Sociology
  *** Tracy Marie Gilbertson B.S. History
 
Stephanie Renee Sachs B.S. International Business
Philadelphia * Rachel Elizabeth Graves B.S. Animal Science
Platte City
Alece DeJong Attema B.S. Ed. Elementary Education


Abby Leigh Cockrill B.S. Ed. Elementary Education


Heather Dombek B.S. Child and Family Studies


Kathleen Elizabeth Miller M.S. Ed.  Teaching: Elem Self-Contained


Joel Michael Nespory B.S. Pre-Professional Zoology


Katherine Suzanne Zion B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Plattsburg
Shannon Lynn Fowler B.S. Business Management
Pleasant Hill
Tiffany Kay Sims B.S. Business Management
Princeton
Clint Allen Moore B.S. Horticulture
Ravenwood
Micheal David Clements B.S. Broadcasting
Raymore
Ashley Rochelle White B.S. Biology/Psychology
Raytown
Megan Marie Koenig B.A. Music
Riverside
Christopher Paul Snyder B.S. 1. Business Management
(2) Marketing
Rock Port
Jessica Marie McGuire B.S. Marketing
 
Laura Jane Thomas B.S. 1. Business Management
2. Finance: Financial Management
Rushville
Brady Andrew Miller B.S. Agricultural Business
Savannah
Lori A. Cole M.S. Ed.  Guidance and Counseling


Erin Marie Hunter M.S. Ed.  Guidance and Counseling


Maranda Lynn Hunter B.S. 1. Business Management
2. Marketing

* Denise Lyn Lancey B.S. Psychology
Schell City
Willy Robert Dains B.S. Office Information Systems
Skidmore 
Lauren Ashley Zeliff B.S. Child and Family Studies
Smithville
Craig Steven Addison B.S. Ed. Social Science


Joseph Richard Brown B.S. Biology: Ecology Emphasis


Andrew Grant Carey B.S. Ed. Physical Education


Matthew Ross Carey B.S. Psychology/Sociology

** Rachael Anne Coleman B.S. Ed. Elementary Education


Eric Matthew Daraban B.S. Ed. Physical Education


Abby Beth Hastings B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Springfield
Shannon Elizabeth Dirksen B.S. Ed. Elementary Education
 
Katie Louise Johnson B.S. Merchandising-Tex Apprl Furn
St. Charles
Meghan Marie O'Connor B.S. Biology: General Biol Emphasis
St. Charles
Michael David Rieger B.S. International Business
St. Charles
Timothy Michael Avants B.S. Ed. Business Education
St. Charles
Adam Thomas DeGraaf B.S. 1. Business Management
2. Marketing
St. Joseph
Alisha Ranee Fordice B.S. Business Management
 
Samantha Jo Pulley B.S. Ed. Instru Music Educ/Non Piano

** Kristin Leann Stewart B.S. Psychology/Sociology

* Christen Nicole Turner B.S. Ed. Vocal Music Educ/Voice


Gregory Ryan Miller B.S. Journalism


Hannah Rae Barnett B.S. 1. Pre-Professional Zoology
2. Spanish


Paula Michele Chambers Ed. Spec.  Ed Specialist: Principal-Elem


Kristine Grace Gould B.S. Child and Family Studies


Rachel Sportsman Hessemyer M.B.A. MBA

* Sara Kate Kendall B.S. Public Relations


Stephanie Ilene Black B.S. Statistics: Actuarial Science


Jacqueline Lee Ketter B.S. Ed. Elementary Education


Abby Leigh Patterson B.S. Ed. Elementary Education


Scott Ryan Shavnore B.S. 1. Geology: Environmental
2. GIS: Earth Technology Emphasis


Brenda Smith M.S. Ed.  Guidance and Counseling


Natalie Lynn Swope B.S. Wildlife Ecol & Conservation
St. Louis
Brittany Nicole Lynn B.S. Psychology/Sociology
 
Cherece Nicole Milton B.S. Broadcasting
 
Donald Bolander Simon B.S. IDM: Visual Imaging
Stanberry
Brett Andrew McQuinn B.S. 1. Business Management
2. Marketing
 
Cassie Janine Noble B.S. Child and Family Studies
 
Sarah Willis Wood M.S. Applied Health Sciences
Stewartsville
Rebecca Lea Whitmer M.S. Ed.  Guidance and Counseling
Tarkio
Seth Joseph Spire B.S. Wildlife Ecol & Conservation


Caitlin Maureen Higgins B.S. Biology: General Biol Emphasis


Kyler James Rohlfsen B.S. Ed. Physical Education
Trenton * Mitchell Brantley Bailey B.S. Business Management
  * Cady Alaine Taylor B.S. Ed. Elementary Education
 
Laura Leanne Youtsey B.T. BT - Agriculture
Unionville * Nicole Elizabeth Casady B.S. Ed. English Education
  * Kayla Dawn Ray B.S. Business Management
 
Emily Ann McQueen B.S. Agronomy
Warrensburg
Kiley Lyne Swopes B.S. 1. Broadcasting
2. Journalism
Waynesville
Joanna Marie Pimentel B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Wentzville
Jesse Anderson Pierce B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Winigan
Nicholas Gene Pfeiffer B.S. Ed. Physical Education

North Carolina (United States)

Durham
Kelvin Maurice Cayruth B.S. Recreation: Rec & Park Mgt

Nebraska (United States)

Bellevue
Alyssa Virginia Berg M.S. Ed.  Health and Physical Education
  * Kaitlyn Marie Petrmichl B.S. Agricultural Science
Burwell
Kaci Nicole Nelson B.T. BT - Agriculture
Chesterfield 
Kimberly Danielle Snodgrass M.S. Applied Health Sciences
Columbus
Eric M Puckett B.S. 1. Agricultural Business
2. Agronomy
Elkhorn
Brooke Ann Greve B.S. Ed. Elementary Education
 
Daniel Joseph Stava B.S. Psychology
Falls City
Austin Mathew Duerfeldt B.S. Accounting
Fremont
Justin L. Brandt B.S. Marketing
La Vista
Alicia Marie Bergstrom B.S. Ed. Elementary Education
Lincoln * Kara Danielle Siefker B.S. 1. Sociology: Social Foundations
2. Spanish
Murray
Karlie Marie Sherlock B.S. Biology: Zoology Emphasis
Omaha
Whitney L. Harris-Carter B.S. Industrial Psychology


Devin Timothy Beach B.S. Biology/Psychology


Marcus D Benzel B.S. Broadcasting

** Jessica Michelle Brown B.S. Ed. Middle School


Erin Alyse Dooney B.S. Biology/Psychology


Jennifer Nicole Eldridge B.S. Ed. Elementary Education


Kelsie Ann Ivers B.S. History


Jason Michael Kieffer B.S. 1. Accounting
2. Accounting

** Kathleen Sue Kozol B.S. Ed. 1. Elementary Education
2. Special Educ:Cross Categorical

* Sara Jayne Meidlinger B.S. Ed. Elementary Education


Joseph P Murray B.S. Ed. Elementary Education


Trevor Jon Nashleanas B.S. Biology/Psychology
Pierce
Trevor Dean Toelle B.T. BT - Agriculture
Schuyler
Lynne Marie Cuda B.S. Marketing
Stella * Caitlin Ann James B.S. Ed. Elementary Education
Stromsburg
Tommy Lee Hester B.A. Philosophy
Syracuse
Whitney Nicole Vestal B.S. Finance: Financial Services
Valparaiso
Brandon Michael Matulka B.S. 1. Business Management
2. Marketing
Verdigre
Lianne Lynn Boggs B.S. Biology: General Biol Emphasis

Oklahoma (United States)

Newcastle
Teresa Jane Bland M.S. Ed.  Tchg: Instructional Technology

South Dakota (United States)

Miller ** Ashley Marie Chipman B.S. Recreation: Rec & Park Mgt

Texas (United States)

Dallas
Addae M Houston M.S. Ed.  Health and Physical Education
Richmond
Matthew Aaron Lowrey B.S. Recreation: Corp Rec/Wellness

Washington (United States)

Yakima
Nicole Danica Ljutic B.S. Business Management


For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468