This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


News Release

Jan. 25, 2010

Northwest announces fall 2009 trimester graduates

MARYVILLE, Mo.-The Office of the Registrar and the Graduate School at Northwest Missouri State University in Maryville, have released the names of students who completed requirements for degrees at the conclusion of the 2009 fall trimester. Degree recipients include: bachelor of science (B.S.), bachelor of science in education (B.S. Ed.), bachelor of technology (B.T.), bachelor of arts (B.A.), bachelor of fine arts (B.F.A.), master of science (M.S.), bachelor of science in medical technology (B.S. MT), master of arts (M.A.), master of business administration (M.B.A.), master of science in education (M.S. Ed.), and education specialist (Ed. Spec.) Due to space limitations, minors are not listed.

Undergraduate students graduating with honors are designated with asterisks as follows:

*** Summa Cum Laude (cumulative grade point average of 3.95 to 4.0 on a 4.0 scale)
** Magna Cum Laude (cumulative GPA of 3.75 to 3.94)
* Cum Laude (cumulative GPA of 3.50 to 3.74)

Northwest's fall 2009 graduates listed by state and hometown:

CITY

NAME

ZIP

MAJOR 1

MAJOR 2

DEGREE

Arizona

Gilbert

Jacy Nicole Rohlfs

85296

Merchandising-Tex Apprl Furn

B.S.

California

San Clemente

Kaylyn D. Kling

92672

Public Relations

B.S.

Santa Clara

Fan Jiang

95051

Journalism

B.S.

Colorado

Estes Park

Anne Marie Dewey

80517

Reading

M.S. Ed.

Fort Collins

*

Nichole Leigh Syverson

80525

Elementary Education

B.S. Ed.

Florida

Ft. Myers

Brittney Lynn Lohman

33901

Elementary Education

B.S. Ed.

Lakeland

Ramiro Vega

33810

Geographic Information Science

M.S.

Iowa

Adair

John Richard Kesselring

50002

Physical Education

B.S. Ed.

Ankeny

Adam Wayne Jackson

50021

Finance: Financial Management

Business Management

B.S.

Audubon

Kyle Colby Jensen

50025

Biology/Psychology

B.S.

 

Erika B. Muzney

50025

Merchandising-Tex Apprl Furn

B.S.

Bedford

Nicole Christine Barrans

50833

Journalism

B.A.

 

Jordan Dean Rowe

50833

Wildlife Ecol & Conservation

B.S.

Bettendorf

**

Sean Michael Paddock

52722

Business Management

Marketing

B.S.

Blanchard

Jenna Leigh Carlson

51630

Finance: Financial Management

B.S.

Blockton

Jeffery Allen Hansen

50836

Wildlife Ecol & Conservation

B.S.

Bloomfield

***

Ryan Matthew Crady

52537

Business Management

Marketing

B.S.

Braddyville

*

Kyleen Sue Henry

51631

Elementary Education

B.S. Ed.

Carlisle

*

Kendra Rae Sogard

50047

Mathematics Education

B.S. Ed.

Clarinda

Aaron David Linke

51632

Agricultural Science

B.S.

 

Shaylen Christine Malcom

51632

Agricultural Business

B.S.

 

Bradley Edward Sorensen

51632

Agricultural Science

B.S.

Coin

Jessa Lynn Bears

51636

IDM: New Media

B.S.

Corning

Douglas Butcher

50841

Psychology/Sociology

B.S.

Council Bluffs

*

Thomas Sims Hutchinson

51501

Mathematics Education

B.S. Ed.

 

Claire Elissa Knigge

51503

Agricultural Science

B.S.

 

*

Bridgette Ellen Liston

51503

Public Relations

B.A.

Crescent

Thomas Edward Rasmussen

51526

Business Management

B.S.

Creston

Dustin James Mullin

50801

MBA

M.B.A.

Elk Horn

David Struve

51531

Social Science

B.S. Ed.

Fontanelle

**

William Albert Baudler

50846

Agricultural Business

B.S.

Fort Dodge

Kathryn Elizabeth Hazel

50501

Business Management

B.S.

Glenwood

Brett Jay Borden

51534

Speech/Theatre Education

B.S. Ed.

Gravity

Stephanie Elizabeth Sleep

50848

Art Education

B.S. Ed.

Greenfield

**

Carrie Jo Pauline BreDahl

50849

Middle School

B.S. Ed.

Grimes

**

Alexandra Kaye Shafer

50111

Business Education

B.S. Ed.

 

**

Alexandra Kaye Shafer

50111

Finance: Financial Computing

B.S.

Hastings

Tamara Marie Blum

51540

Accounting

B.S.

 

Nathan James Paul

51540

Geographic Information Science

M.S.

Indianola

Kelsey Marie Bowlin

50125

Biology: General Biol Emphasis

B.S.

Knoxville

**

Lindsey Ann Avitt

50138

Middle School

B.S. Ed.

Lamoni

***

Michelle Ranee Bjorland

50140

Accounting

B.S.

New Sharon

Eric Wayne Franje

50207

BT - Agriculture

B.T.

Newell

Kacie Rae Baak

50568

Geology: Environmental

B.S.

Orient

**

Dawna Elizabeth Cooley

50858

Elementary Education

B.S. Ed.

Osceola

*

Vanessa Kristine Hewlett

50213

Biology: General Biol Emphasis

B.S.

 

Jamie Renae Sullivan

50213

Elementary Education

B.S. Ed.

Portsmouth

Robyn Danielle Reinig

51565

Business Management

Marketing

B.S.

Red Oak

SueAnn Michelle Crouse

51566

Elementary Education

B.S. Ed.

 

Jacob Ryan Govig

51566

GIS: Geographic Emphasis

B.S.

 

Tina Lynn Treat

51566

Computer Science

B.S.

 

Kyle Clifford Weber

51566

Accounting

Finance: Financial Services

B.S.

Russell

**

Kelsey Jane Brown

50238

Family & Consumer Sci Educ

B.S. Ed.

Shenandoah

Kelly Ann McQueen

51601

Psychology

B.S.

Sidney

Jeffrey Thomas Johnson

51652

Agricultural Business

B.S.

Swea City

Jonathan William Zinnel

50590

BT - Other

B.T.

Villisca

Greggory James Herzberg

50864

Agricultural Science

B.S.

Webster City

Ho-Yin Cho

50595

Merchandising-Tex Apprl Furn

B.S.

 

Man Ho Cho

50595

Art

B.A.

Winterset

Wade Emerson McConnelee

50273

Social Science

B.S. Ed.

 

Lee Andrew Pope

50273

IDM: Computer Sci Programming

B.S.

Kansas

Bonner Springs

Kori Michelle McGinnis

66012

Psychology

B.S.

Cheney

**

Jennifer Leigh Riepe

67025

Horticulture

B.S.

Olathe

**

Kayla Nicole Rausin

66062

Elementary Education

B.S. Ed.

Overland Park

Ramez Al Nazer

66210

MBA - Accounting Emphasis

M.B.A.

 

*

Jessica Lee Burton

66213

Special Educ:Cross Categorical

Elementary Education

B.S. Ed.

 

**

Kerry Kathleen Nease

66210

Elementary Education

B.S. Ed.

Maryland

Accident

*

Tina Marie Opel

21520

Wildlife Ecol & Conservation

B.S.

Silver Spring

John Edward Hickman III

20910

Business Management

B.S.

Michigan

Troy

Shirisha Sriramula

48084

Applied Computer Science

M.S.

Minnesota

Brownsville

*

Allison Rose Wagner

55919

Applied Advertising

B.S.

Maple Grove

Sarah Lynn Olsen Bach Kulisky

55311

Journalism

B.S.

Missouri

Agency

*

Amber Leigh Corkins

64401

Middle School

B.S. Ed.

 

Brent Paul Ussary

64401

International Business

B.S.

Albany

Richard Lincoln Jones

64402

Agricultural Business

B.S.

 

Haley Erin Moldenhauer

64402

Finance: Financial Management

B.S.

 

Chelsey Adrian Wilson

64402

Accounting

Finance: Corporate Finance

B.S.

Belton

Ashley Pauline Eberhart

64012

Elementary Education

B.S. Ed.

Bethany

*

Sarah R. Meissen

64424

Agricultural Business

Animal Science

B.S.

 

Bill Pottorff

64424

Ed Specialist: Superintendent

Ed. Spec.

Blue Springs

Suzanne D. Gilbert

64015

Broadcasting

B.S.

Daniel James Malone

64014

Physical Education

B.S. Ed.

Brandon Allen Torres

64014

Business Management

Marketing

B.S.

Bolivar

JoAnna Dayle Newcomb

65613

Agricultural Business

B.S.

 

Andrea Lauren Richardson

65613

Art

B.A.

Boonville

*

Ryan E. Gillespie

65233

Business Management

Political Science

B.S.

Bourbon

Audrey Rose Strothkamp

65441

Biology/Psychology

B.S.

Brashear

Brent Alan Platz

63533

Biology: General Biol Emphasis

B.S.

 

Katie Lynn Thudium

63533

MBA

M.B.A.

Braymer

Rachel Marie Hunt

64624

Teaching: Mathematics

M.S. Ed.

Breckenridge

Joshua Kent Gannan

64625

Physical Education

B.S. Ed.

Browning

Caleb Duane Rehbein

64630

BT - Agriculture

B.T.

Brunswick

*

Jared Evan Smith

65236

Physical Education

B.S. Ed.

Buckner

**

Brittany Lynn Sleyster

64016

Pre-Professional Zoology

B.S.

Cameron

Bethany Long Clark

64429

Educational Leadership: Elem

M.S. Ed.

Chamois

Alex Louis Paulsmeyer

65024

Agronomy

B.S.

Chillicothe

Tyler Williams Griesbach

64601

Computer Science

B.S.

 

Billy Ishmael

64601

Recreation: Rec & Park Mgt

B.S.

 

Brett Eric Johnson

64601

GIS: Geographic Emphasis

B.S.

Conception Junction

Andrew William Swinford

64434

MBA - Ag Economics Emphasis

M.B.A.

Craig

Travis Eugene Kent

64437

BT - Agriculture

B.T.

Downing

Kendra Marie Hansen

63536

Agricultural Business

Animal Science

B.S.

Ewing

Kyle Mathew Brown

63440

Psychology/Sociology

B.S.

Excelsior Springs

Sara Louise Bright

64024

Public Relations

B.S.

Fair Play

Deborah Sue Evans

65649

Business Management

B.S.

Fairfax

Kerry Ann Baker

64446

Elementary Education

Special Educ:Cross Categorical

B.S. Ed.

 

Ashley Raye Clarkson

64446

Animal Science

B.S.

 

Amy Colleen Fast

64446

Child and Family Studies

B.S.

Florissant

Ibraham Jamil Qaoud

63031

Business Management

Marketing

B.S.

Freeman

Kylie Nicole Guier

64746

Journalism

B.S.

Gallatin

**

Kyle Keith Andrew

64640

Advertising

B.S.

 

Erin Leigh Croy

64640

Agricultural Science

B.S.

Galt

Whitney Lacygne Allen

64641

MBA - Accounting Emphasis

M.B.A.

Gilman City

John Runde

64642

Animal Science

B.S.

Gower

Kristin Michelle Giffin

64454

Tchg: Instructional Technology

M.S. Ed.

 

Jennifer Ryan Greub

64454

MBA

M.B.A.

 

Lindsey Johnson Minson

64454

Ed Specialist: Superintendent

Ed. Spec.

 

Mallory Lauren Stanton

64454

Elementary Education

B.S. Ed.

Graham

Heather Dawn Sego

64455

Psychology/Sociology

B.S.

Grain Valley

Whitani Jordan Beck

64029

Psychology

B.S.

Grandview

*

Melissa Kathleen Morkus

64030

Broadcasting

B.S.

Grant City

Nickolas Allen Freeman

64456

Office Information Systems

B.S.

Green City

Derek Kirk Lorence

63545

Physical Education

B.S. Ed.

Greenwood

**

Chelsea Ann Huggins

64034

Industrial Psychology

B.S.

Hannibal

*

Bridgett Lynn Barton

63401

Psychology

B.S.

Harrisonville

**

Jaclyn Marie Birchmeier

64701

Family & Consumer Sci Educ

B.S. Ed.

 

Ginney Louise Davis

64701

Public Relations

B.S.

 

***

Kayli Marie Pozniak

64701

Mathematics Education

B.S. Ed.

Hillsboro

Jacob Robert Kemper

63050

Recreation: Rec & Park Mgt

B.S.

Holt

Ciera Jae Adkins

64048

Business Management

Marketing

B.S.

Independence

**

Ami Elizabeth Beck

64057

Psychology

B.S.

 

Lyndsay Jean Carson

64057

Public Relations

B.S.

 

**

Dannelle Alys Davis

64057

Mathematics Education

B.S. Ed.

 

Nadia Majma Fassaei

64055

Industrial Psychology

B.S.

 

Devon Vaughn Thompson

64056

Business Management

Marketing

B.S.

 

Jessica Mae Velder

64055

Social Science

B.S. Ed.

Jefferson City

**

Cole Jeremiah Darnel

65109

Biology/Psychology

B.S.

Kahoka

Jessica Lynn Nance

63445

Instru Music Educ/Non Piano

B.S. Ed.

Kansas City

*

Kellie Lauren Albers

64119

Public Relations

B.A.

Nicole Danielle Arnsmeyer

64139

Educational Leadership: Sec

M.S. Ed.

Jessica Marie Boatright

64116

Advertising

B.S.

Jake Steven Bradshaw

64118

Physical Education

B.S. Ed.

*

Tara Nicole Brooks

64151

Spanish

B.S. Ed.

Sarah Elizabeth Bryan

64154

Elementary Education

B.S. Ed.

Stephanie René Cain

64116

Accounting

B.S.

Jared James Davis

64119

Business Management

Marketing

B.S.

Tara Ann Dohrmann

64119

Teacher Leadership

M.S. Ed.

*

Clayton Alan Feurer

64119

Business Management

Marketing

B.S.

James V. Gagne

64151

Psychology

B.S.

Melissa Fay Gigot

64137

Psychology

B.A.

*

Amanda Marie Golden

64137

Elementary Education

B.S. Ed.

Brian Frederic Gould

64155

Marketing

B.S.

Heidi Ann Hester

64119

Educational Leadership: Sec

M.S. Ed.

Abigail Marie Hobgood

64133

Biology/Psychology

B.S.

Tiffany Christine Hunter

64131

Public Relations

B.S.

Kevin James Inman

64153

Psychology

B.S.

Jared David Lainhart

64119

Psychology

B.S.

Brandon Joseph Legg

64167

Agricultural Business

Animal Science

B.S.

David Andrew Lewey

64157

Psychology/Sociology

B.S.

Carie Ann Marrah

64155

Reading

M.S. Ed.

Zanah McCauley

64157

Reading

M.S. Ed.

Natalie Darlene More

64158

Elementary Education

B.S. Ed.

Lauren Elizabeth Noonan

64145

Elementary Education

B.S. Ed.

Brett Mitchell Olson

64117

Physical Education

B.S. Ed.

Melissa Marie Patton

64157

Teacher Leadership

M.S. Ed.

Amy Christine Rev

64154

Elementary Education

Special Educ:Cross Categorical

B.S. Ed.

Jeffrey Lynn Rodgers

64157

Teaching: Science

M.S. Ed.

***

Vanessa Lynn Ross

64155

Elementary Education

Special Educ:Cross Categorical

B.S. Ed.

**

Megan Marie Ryer

64152

Family & Consumer Sci Educ

B.S. Ed.

Jacquelyn Corinne Schworer

64167

Animal Science (Pre-Vet)

B.S.

Harrison Sissel

64155

Broadcasting

B.S.

Jeffery Scott Talley

64118

Theatre: Performance

B.S.

RoseAngela Giacomo Taney

64155

Ed Specialist: Principal-Sec

Ed. Spec.

*

Ashley J. Voyles

64155

Child and Family Studies

B.S.

Christine Elizabeth Walter

64154

Elementary Education

B.S. Ed.

Kearney

**

Leslie Renea Arnold

64060

Elementary Education

Special Educ:Cross Categorical

B.S. Ed.

Jennifer Anne Bowen Reynolds

64060

Teacher Leadership

M.S. Ed.

Jonathon Eric Goss

64060

MBA

M.B.A.

Steven Martin Gouge

64060

Wildlife Ecol & Conservation

B.A.

Kingsville

Kelcey Renee McCloud

64061

Elementary Education

B.S. Ed.

Laredo

Derek Lowrey

64652

BT - Agriculture

B.T.

Lathrop

Amy Guion Barrett

64465

Guidance and Counseling

M.S. Ed.

Lawson

Marissa Sue Hubbard

64062

Speech Comm/Org Comm

B.S.

 

Bernadette R. Richardson

64062

Elementary Education

B.S. Ed.

Lebanon

*

Ashley Renate Gobet

65536

Elementary Education

Special Educ:Cross Categorical

B.S. Ed.

Lee's Summit

Breck David Baker

64082

Business Management

Marketing

B.S.

Lindsey Breanne Cracraft

64086

Elementary Education

B.S. Ed.

Stephanie Meagan Fairless

64086

Business Management

B.S.

Joseph Edward Krebbs

64081

Business Management

Marketing

B.S.

Shawn D. Reed

64064

Chemistry (ACS Accredited)

B.S.

*

Hollie Anne Ryan

64063

Elementary Education

B.S. Ed.

Jeffery Daniel Schnell

64081

Business Management

Marketing

B.S.

Maddison Jo Tobin

64064

Public Relations

B.S.

Ikechukwu O. Urum-Eke

64460

Business Management

Marketing

B.S.

Lexington

Julia Ann Neer

64067

Business Management

Marketing

B.S.

Liberty

Deana Branson

64068

Educational Leadership: Elem

M.S. Ed.

Rachel Lynn Drummond

64068

IDM: Visual Imaging

B.S.

**

Emily Jean Hart

64068

Elementary Education

B.S. Ed.

Lone Jack

Chelsee M. Keuck

64070

IDM: New Media

B.S.

Maitland

Rita Lager Carroll

64466

Ed Specialist: Principal-Elem

Ed. Spec.

Maryville

Niraj Byanjankar

64468

Management Information Systems

B.S.

Trevor Ryan Arnold

64468

Physical Education

B.S. Ed.

*

Ramsey Saleh Atieh

64468

Physical Education

B.S. Ed.

Brittany Marie Cash

64468

Middle School

B.S. Ed.

Ashok Kumar Chaudhary

64468

MBA - IT Mgmt Emphasis

M.B.A.

*

Clint Thomas Coffey

64468

Wildlife Ecol & Conservation

B.S.

Sean Michael Collins

64468

IDM: Computer Sci Programming

IDM: Visual Imaging

B.S.

Travis Dimmitt

64468

Educational Leadership: Sec

M.S. Ed.

Jaylene R. Dredge

64468

Business Management

Marketing

B.S.

Timothy R. Dreyer

64468

Business Management

B.S.

Danielle Maria Fernandez

64468

Business Management

Marketing

B.S.

Ashley Christine Heckman

64468

Elementary Education

B.S. Ed.

*

Karissa Leighanne Hill

64468

Biology: Zoology Emphasis

B.S.

*

Ky David Hill

64468

Geography

B.S.

Courtney LeAnn Holt

64468

Teaching: Early Childhood

M.S. Ed.

*

Kenneth Dale Hull

64468

BT - Other

B.T.

Ashlee Jean James

64468

Guidance and Counseling

M.S. Ed.

Aislinn Renee Johnson

64468

BT - Other

B.T.

Arica Lynnette Kaler

64468

Art Education

B.S. Ed.

Subodh Khatiwada

64468

Management Information Systems

B.S.

*

Chenille Nicole Laffoon

64468

Child and Family Studies

B.S.

Shu-Hua Lee

64468

MBA

M.B.A.

Courtney Anne Loucks

64468

Biology/Psychology

B.S.

Chelsey Lowrey-Cain

64468

Finance: Financial Services

Finance: Financial Management

B.S.

Jason Kenneth Marshall

64468

Animal Science

B.S.

Tyler M. Martin

64468

Health and Physical Education

M.S. Ed.

Francisco J. Martinez

64468

English

M.A.

Michael James Meade

64468

Social Science

B.S. Ed.

Abdul Muqtadeer Mohammed

64468

Applied Computer Science

M.S.

William Patrick Murphy

64468

Tchg: Instructional Technology

M.S. Ed.

*

Miranda Oehler

64468

Psychology

B.S.

Nathan T. Palmer

64468

Sociology

B.A.

Michelle Randall

64468

MBA

M.B.A.

Heather Nicole Schmitz

64468

MBA

M.B.A.

*

Brandon Mark Schuster

64468

GIS: Earth Technology Emphasis

B.S.

Steven George Seipel

64468

Office Information Systems

B.S.

*

Alok Shrestha

64468

Management Information Systems

B.S.

Jacqueline M. Twaddell

64468

Psychology/Sociology

B.S.

Miki Uemura

64468

MBA

M.B.A.

Chad Michael Van Riessen

64468

Health and Physical Education

M.S. Ed.

Amee Kathleen Wilmes

64468

Higher Education Leadership

M.S.

Wanda M. Wolmar

64468

Art

B.F.A.

Maysville

Joanne Renae Estes

64469

Teaching: Elem Self-Contained

M.S. Ed.

Mexico

Allison Marie Wilson

65265

IDM: New Media

Applied Advertising

B.S.

Monroe City

Adrian Ray Luttrell

63456

Biology/Psychology

B.S.

Montrose

Jessica Anne Day

64770

Agricultural Business

B.S.

Mound City

*

Jamie Lea Webster

64470

Business Management

Marketing

B.S.

Nevada

Gina Leigh Pendrak

64772

Elementary Education

B.S. Ed.

New Florence

**

Stephanie J. Jahnssen

63363

Elementary Education

B.S. Ed.

O'Fallon

**

Lydia Marie Farmer

63366

Business Management

Marketing

B.S.

 

Michael Clark Lockwood

63366

Recreation: Corp Rec/Wellness

B.S.

Oak Grove

Jessie Leigh Benson

64075

Finance: Financial Management

B.S.

 

Simon Justin Schupp

64075

Elementary Education

B.S. Ed.

Oregon

Dustin Lee Price

64473

Psychology/Sociology

B.S.

Parnell

**

Jeremiah Lee Mullock

64475

Agronomy

B.S.

Pattonsburg

Craig Russell Brown

64670

Physical Education

B.S. Ed.

 

Whitney Marie Mason

64670

Agricultural Business

B.S.

Peculiar

Lisa Marie Peters

64078

Business Management

Marketing

B.S.

Platte City

*

Luke Matthew Crawford

64079

Industrial Psychology

B.S.

**

Allison Pettit Grandfield

64079

Elementary Education

Special Educ:Cross Categorical

B.S. Ed.

Cynthia A. Ready

64079

Educational Leadership: Sec

M.S. Ed.

Princeton

Seth Wayne Moore

64673

Wildlife Ecol & Conservation

B.S.

 

Mitchell Gregory Reger

64673

MBA - Ag Economics Emphasis

M.B.A.

Raymore

**

Sarah Nicole Jackson

64083

Psychology

B.S.

Ridgeway

Gretchen Allison Garrett

64481

Teaching: Science

M.S. Ed.

Rock Port

Kelly Marie Peterson

64482

Elementary Education

B.S. Ed.

Salisbury

Jesse Clayton Shipp

65281

Broadcasting

B.S.

Savannah

Heather Renee Edwards

64485

Child and Family Studies

B.S.

Taylor Scott Farris

64485

MBA

M.B.A.

Philip Ray Morey

64485

Business Management

B.S.

Courtney Morgan

64485

Educational Leadership: Elem

M.S. Ed.

Sheridan

Megan Nicole Fletchall

64486

Psychology/Sociology

B.S.

Sikeston

Gordon Wayne Clark

63801

Business Management

B.S.

Skidmore

**

Dana Rae Estes

64487

Computer Science

B.S.

Slater

Kristyn Haley Thomas

65349

Foods & Nutr:Rest/Food Srv Mgt

B.S.

Smithville

Ashley Louise Blackwell

64089

Elementary Education

B.S. Ed.

 

Joshua David Stanze

64089

IDM: New Media

B.S.

St. Louis

Joel Miles Epley

63114

Broadcasting

B.S.

 

Raymond Russell

63116

Business Management

B.S.

 

Peter C. Hodges

63123

Chemistry (ACS Accredited)

B.S.

St. Charles

Michael Sean O'Connor

63301

Business Management

Marketing

B.S.

St. Joseph

Courtney Elizabeth Carr

64503

Business Management

Marketing

B.S.

Bradley Wayne Cawley

64505

Wildlife Ecol & Conservation

Agronomy

B.S.

Bradley Michael Dahl

64503

MBA

M.B.A.

Karrie Engel

64506

Guidance and Counseling

M.S. Ed.

Kasey Leigh Gerjevic

64501

Elementary Education

B.S. Ed.

Michael Ryan Moran

64504

Physical Education

B.S. Ed.

Larissa Noonan

64507

MBA

M.B.A.

Brian Robert Pierce

64507

Business Management

B.S.

Jenny May Salisbury

64507

Political Science

B.S.

Sandra Beth Steggall

64506

Ed Specialist: Superintendent

Ed. Spec.

Jenna Hofmeister Whittington

64505

Teacher Leadership

M.S. Ed.

Nicole Ranae Williams

63501

Educational Leadership: Sec

M.S. Ed.

Stewartsville

*

Rachel Alene Euler

64490

Child and Family Studies

B.S.

 

*

Rebekah Ann Euler

64490

Psychology/Sociology

B.S.

Trenton

Logan Brice Campbell

64683

Broadcasting

B.S.

Trimble

Doran Hayter

64492

MBA

M.B.A.

Union Star

April Suzanne Whorton

64494

Accounting

B.S.

Unionville

*

Amy Nichole McCormack

63565

Accounting

Finance: Financial Services

B.S.

 

*

Amanda Grace Shahan

63565

Business Management

B.S.

Waynesville

Elisha Marie Watson-Gittings

65583

Business Management

Marketing

B.S.

Winfield

Trevor Dale Theismann

63389

Business Management

Marketing

B.S.

Worth

Valerie Fletchall Kemery

64499

Child and Family Studies

B.S.

Montana

Ekalaka

Michael Francis Morgan

59324

Agricultural Business

B.S.

North Carolina

North Wilkesboro

Julia Christine Hardy

28659

Animal Science

B.S.

Nebraska

Auburn

Christopher Russell Koerner

68305

Business Management

Marketing

B.S.

Bellevue

Catrina Sheree Bennett

68123

Child and Family Studies

B.S.

Beatrice

Emily Anne Saathoff

68310

Elementary Education

B.S. Ed.

Bellevue

Anthony M. Armstrong

68005

Marketing

B.S.

Blue Springs

Autumn Dawn Disney

68318

Applied Advertising

B.S.

Columbus

*

Melissa Giebel Wiest

68601

Business Management

B.S.

Elkhorn

Kristen Maureen Koll

68022

Mathematics Education

B.S. Ed.

 

Tyler Louis Roach

68022

Industrial Psychology

B.S.

Kearney

*

Erin Marie Jenkins

68845

Elementary Education

B.S. Ed.

Lincoln

Joseph Louis Chudomelka

68506

Pre-Professional Zoology

B.S.

 

Stephanie Nicole Hardin

68516

Psychology

B.S.

 

***

Alison Faye Nickolaus

68504

Elementary Education

Special Educ:Cross Categorical

B.S. Ed.

Nebraska City

Brooke Kathleen Shanholtz

68410

Public Relations

B.S.

Nemaha

Maren MacKenzie Kennedy

68414

Agriculture

B.T.

Omaha

*

Jessica Sue Braun

68137

Public Relations

B.S.

Lorrie Marie Corbett

68107

Elementary Education

B.S. Ed.

**

Amanda Michelle Davis

68130

Elementary Education

B.S. Ed.

Jennifer Jean Hall

68164

Elementary Education

B.S. Ed.

Elizabeth Marie Herschlag

68116

Speech Comm/Org Comm

B.A.

**

Lisa Anna Johnson

68118

Elementary Education

Special Educ:Cross Categorical

B.S. Ed.

Troy Jacob Matthews

68136

Finance: Corporate Finance

B.S.

*

Jaime Lynne Redmond

68135

Elementary Education

B.S. Ed.

Papillion

Sarah R. York

68046

Marketing

B.S.

Plattsmouth

Nicholas James Maassen

68048

Business Management

Marketing

B.S.

Roseland

Daniel W. Trausch

68973

Agricultural Business

B.S.

Stanton

Danielle Lynn Henrickson

68779

Biology/Psychology

B.S.

Stromsburg

Leann Lin Baker

68666

Merchandising-Tex Apprl Furn

B.S.

Syracuse

Kyle William Kreifels

68446

Agricultural Business

B.S.

Valley

Hayley Marie TenEyck

68064

Business Management

Marketing

B.S.

Verdon

Alan M. Kreifels

68457

MBA

M.B.A.

York

Maura B. Shelden

68467

Elementary Education

B.S. Ed.

Nevada

Las Vegas

Diraj Kumar Potlapally

89119

Applied Computer Science

M.S.

New York

Queens Village

Vickeita Lashea Streeter

11429

Political Science

B.S.

Oregon

Eugene

Craig Dean Frisby

97404

Geography

B.S.

Texas

Port Neches

Jeremy Allen Davis

77651

Recreation: Corp Rec/Wellness

B.S.

Wisconsin

Nashotah

Casey Elizabeth Cox

53058

History

B.S.




For more information, please contact:

Mark Hornickel, Communication Manager
mhorn@nwmissouri.edu | 660.562.1704 | Fax: 660.562.1900

Northwest Missouri State University
215 Administration Building | 800 University Drive | Maryville, MO 64468