This website is best viewed in a browser that supports web standards.

Skip to content or, if you would rather, Skip to navigation.

Northwest Missouri State University


Major Contacts

+ Expand All- Collapse All

College of Arts and Sciences

Fine and Performing Arts

Major

Contact

Email

Phone

Room

Fine Arts Office
Office Manager Ms. Nikki Hackett NIKKIY 1326 FA101
Part-time Secretary Ms. Melissa Chesnut MELISSAC 1326 FA101
Speech/Theatre Education
Dr. Joe Kreizinger JKREIZI 1326 FA101
Theatre
Mr. Pat Immel PIMMEL 1171 RHCPA127
Theatre:Performance
Ms. Kat Bilbo KBILBO 1045 RHCPA126
Dr. Theo Ross ROSS 1176 WH133
Theatre:Technical
Mr. Pat Immel PIMMEL 1171 RHCPA127
Photography/Printmaking
Ms. Sarah Sipling SARAHS 1323 FA248A
Art History
Dr. Martha Breckenridge MARTHAB 1796 FA251
Art Education
Dr. Stuart Robinson STUARTR 1314 FA24
Ceramics
Mr. Bobby Tso KTSO 1324 FIR117
Graphic Design
Mr. Christopher Graves CGRAVES 1322 FA132A
Mr. Armin Muhsam AMUHSAM 1789 FA253
Painting/Drawing
Mr. Glenn Williams GWILLMS 1788 FIR109
Director of Bands / Orchestra
Mr. John Bell JBELL 1952 FA220
Director of Athletic Bands / Percussion
Dr. Kathryn Strickland KSTRICK 1794 FA111
Flute
Dr. Rebecca Dunnell DUNNELL 1791 FA232
High Brass / Jazz Ensemble
Dr. William Richardson BILLR 1316 FA238
Low Brass
Mr. Robert Pippin PIPPIN 1731 FA241
High Strings
Ms. Alyssa Bell ABELL
Low Strings
Mr. Matthew McGrory MCGRORY
Percussion
Dr. Kathryn Strickland KSTRICK 1794 FA111
Piano/Harpischord/Theory
Dr. Ernest Kramer KRAMER 1319 FA229
Piano/Organ
Dr. Anthony Olson AOLSON 1318 FA228
Piano/Accompanying
Dr. Jowon Choi JIWONC 1030 FA 107A
French Horn
Dr. Elizabeth Dunning LIZD 1326 FA101
Voice
Dr. Pamela Shannon SHANNON 1793 FA223
Dr. Sheila Phillips SKPHILL 1792 FA110
Voice: Madraliers / Northwest Celebration / Chorale
Dr. Brian Lanier BLANIER 1790 FA231
Voice: Tower Choir
Dr. Stephen Town STOWN 1795 FA230
Woodwinds
Dr. Christopher Gibson REEDS 1607 FA235

Humanities and Social Science

Major

Contact

Email

Phone

Room

Geography
Dr. Kevin Romig ROMIG 1201 GS 1323
Dr. Brett Chloupek BRETT 1385 GS 1343
Dr. Ted Goudge TGOUDGE 1798 GS 1327
Dr. Mark Corson MCORSON    1672 GS 2610
Mr. Jeff Bradley JBRADLE 1818 GS 1347
Geographic Information Science
Dr. Ming Hung MHUNG 1797 GS 1333
Dr. Yi-Hwa Wu YWU 1869 GS 1227
Dr. Patricia Drews DREWS 1273 GS 1357
Emergency & Disaster Management
Mr. John Carr JCARR 1008 GS 1075
Mr. Matt Johnson MJOHNSO 1697 VLK 63
History   
Dr. Elyssa Ford EBFORD 1213 VLK 53
Dr. Dawn Gilley DGILLEY 1839 VLK 66
Dr. Joel Benson JBENSON 1613 VLK 95
Mr. Matt Johnson MJOHNSO 1697 VLK 63
Ms. Dana Ternus TERNUS 0808 VLK 55
Dr. Robert Voss ROBVOSS 1294 VLK 56
Philosophy
Dr. Jim Eiswert JEISWER 1257 VLK 52
Dr. Richard Field RFIELD 1296 VLK 57
Social Science Education
Dr. Robert Voss ROBVOSS 1294 VLK 56
Political Science
Dr. Brian Hesse BHESSE 1761 VLK 61
Dr. Luke Campbell LCAMPBELL 1760 VLK 64
Dr. Jessica Gracey JESSICAG 1055 VLK 68
Dr. David Jerome DJEROME 1991 VLK 65
Ms. Kamala Tabor KAMALA 1291 VLK 58
Pre-Law
Mr. Daniel Smith DESMITH 1293 VLK 67
Public Administration
Dr. David Jerome DJEROME 1991 VLK 65
Criminal Justice (minor)
Dr. Kim Casey KCASEY 1471 VLK 62
Ms. Kamala Tabor KAMALA 1291 VLK 58
International Studies (minor)
Dr. Brian Hesse BHESSE 1761 WH 105
Criminology
Dr. Kim Casey KCASEY 1471 VLK 62
Ms. Kamala Tabor KAMALA 1291 VLK 61
Liberal Arts & Sciences
Dr. Dawn Gilley DGILLEY 1839 VLK 66
Military Science
Cpt. Tamir Middleton TMIDDLETON 1727 GS 1372

Language, Literature and Writing

Major

Contact

Email

Phone

Room

English
Dr. Michael Hobbs mhobbs 1285 CH 2860
English Education
Dr. Joseph Haughey haughey 1389 CH 2730
Sign Language
Mrs. Marcy Roush mroush
Spanish
Dr. Eric Dickey edickey 1737 CH 2865
Spanish Education
Dr. Jose Palacios Perez jpperez    1268 CH2870

Mathematics and Statistics

Major

Contact

Email

Phone

Room

Mathematics
Dr. Brian Haile BHAILE 1375 GS 1667
Dr. Mary Shepherd MSHEPRD 1205 GS 1677
Mr. Dave Vlieger VLIEGER 1811 GS 1663
Mathematics – Data Sceince Emphasis
Mr. Dave Vlieger VLIEGER 1811 GS 1663
Mathematics Education
Dr. Jennifer Wall JWALL 1729 GS 1637
Dr. Cheryl Gregerson-Malm CGMALM 1206 GS 1647
Dr. Christine Benson CBENSON 1807 GS 1617
Statistics
Mr. Dave Vlieger VLIEGER 1811 GS 1663

Natural Sciences

Major

Contact

Email

Phone

Room

Freshman/Sophomore Biology Advisor
Julie Johnson JBEST 0836 GS 2665
Biology: Cellular/Molecular
Dr. Gretchen Thornsberry GTHORNS    0827 CIE 1410
Dr. Alisha Campbell AGCAMP 1538 CIE 1408
Dr. Jim Campbell JHCAMP 1196 CIE 1422
Biology: Botany   
Dr. Karen Schaffer KLS 1815 GS 2663
Biology: Ecology/Environmental
Dr. Kurt Haberyan KHABER 1568 GS 2673
Biology: General
Dr. Karen Schaffer KLS 1815 GS 2663
Ms. Kelsey Bowlin KBOWLIN 1604 GS 2657
Biology: Zoology
Dr. Peter Adam PADAM 1256 GS 2667
Dr. Kurt Haberyan KHABER 1568 GS 2673
Biology   
Dr. Karen Schaffer KLS 1815 GS 2663
Ms. Kelsey Bowlin KBOWLIN 1604 GS 2657
Dr. Jeff Thornsberry JTHORNS 1812 CIE 1411
Biology: Biomedical
Dr. Jeff Thornsberry JTHORNS 1812 CIE 1411
Dr. Jim Campbell JHCAMP 1196 CIE 1422
Biology Education
Ms. S. Rena’ Smith SRSMITH 1509 GS 3655
Biology/Psychology
Ms. Lisa Stobbe LSTOBBE 1497 GS 2665
Clinical Laboratory Science
Dr. Gretchen Thornsberry GTHORNS    0827 CIE 1410
Nanoscience: Biology
Dr. Gretchen Thornsberry GTHORNS    0827 CIE 1410
Pre-Chiropractic
Dr. Jeff Thornsberry JTHORNS 1812 CIE1711
Pre-Dental
Dr. Peter Adam PADAM 1256 GS 2667
Ms. Kelsey Bowlin KBOWLIN    1604 GS 2657
Pre-Dental Hygiene
Dr. Karen Schaffer KLS 1815 GS 2663
Pre-Medicine
Dr. Jeff Thornsberry JTHORNS 1812 CIE 1411
Dr. Katie Spears KSPEARS 1204 CIE 1413
Pre-Nursing
Dr. Karen Schaffer KLS 1815 GS 2663
Pre-Occupational Therapy
Dr. Peter Adam PADAM 1256 GS 2667
Dr. Rex McAliley REXMCAL 1175 GS 2645
Pre-Optometry
Dr. Alisha Campbell AGCAMP 1538 CIE 1408
Pre-Osteopathic Medicine
Dr. Jeff Thornsberry JTHORNS 1812 CIE 1411
Pre-Pharmacy
Dr. Katie Spears KSPEARS    1204 CIE 1413
Pre-Physical Therapy
Ms. Lisa Stobbe LSTOBBE 1497 GS 2665
Dr. Rex McAliley REXMCAL 1175 GS 2645
Pre-Podiatry
Dr. Peter Adam PADAM 1256 GS 2667
Pre-Veterinary (Biology)
Dr. Peter Adam PADAM 1256 GS 2667
Wildlife Ecology & Conservation
Dr. Jay McGhee JMCGHEE 1416 GS 2677
Dr. Rex McAliley REXMCAL 1175 GS 2645
Pre-Mortuary Science
Dr. Karen Schaffer KLS 1815 GS 2663
Marine Biology
Dr. Kurt Haberyan KHABER 1568 GS 2673
Pre-Physician Assistant
Dr. Rex McAliley REXMCAL 1175 GS 2645
Dr. Jeff Thornsberry JTHORNS 1812 CIE 1411
Pre-Radiology
Dr. Karen Schaffer KLS 1815 GS 2663
Dr. Katie Spears KSPEARS 1204 CIE 1413
Pre-Respiratory Therapy
Dr. Rex McAliley REXMCAL 1175 GS 2645
Chemistry
Dr. Ahmed Malkawi AMALKAW 1295 GS 2637
Dr. Mike Bellamy BELLAMY 1514 GS 2647
Dr. Shelley Rabel Riley SRILEY 1605 GS 2643
Dr. Rafiq Islam ISLAMR 1210 GS 2619
Dr. Rick Toomey TOOMEY 1207 GS 2623
Ms. Patricia Warner TISHWAR 1753 GS 2635
Chemistry Education
Ms. S. Rena’ Smith SRSMITH 1509 GS 3655
Nanoscience: Chemistry
Dr. Jaouad Meziani MEZIANI 0828 CIE 1409
Nanoscience: Physics
Dr. David Richardson DRICHAR 1447 GS 2625
Dr. Himadri Chakraborty HIMADRI 1715 CIE 1428
Pre-Engineering
Dr. Himadri Chakraborty HIMADRI 1715 CIE 1428
Safety
Dr. Redempta Kegode RKEGODE 1215 GS 3390
Geology
Mr. Jeff Bradley JBRADLE 1818 GS 1347
Dr. Raj Goswami GOSWAMI 1719 GS 1325
Dr. Nivanthi Mihindukulasooriya    MIHINDU    1817 GS 1335
Dr. John Pope JPPOPE 1211 GS 1353
Environmental Geology
Dr. Nivanthi Mihindukulasooriya MIHINDU    1817 GS 1335
Unified Science: Earth Science
Ms. Rena Smith    SRSMITH    1509 GS 3605

Professional Schools

Agricultural Sciences

Major

Contact

Email

Phone

Room

Agricultural Business
Dr. Arley Larson ADMIRAL 1161 VLK 112
Dr. Seth Soman SSOMAN 1084 VLK 114
Mr. Rusty Shipley RSHIPLEY 1619 VLK 104
Dr. Michael Miller MDMILLER 1341 VLK 112
Agricultural Education
Mr. Rod Barr RBARR 1620 VLK 102
Mrs. Jackie Lacy JLACY 1126 VLK 107A
Agricultural Science
Dr. Tom Zweifel Z 1364 VLK 121
Mr. Rod Barr RBARR 1620 VLK 102
Mr. Kevin Royal KROYAL 1158 VLK 106
Agronomy
Dr. Thomas Zweifel Z 1364 VLK 121
Dr. Nigel Hoilett HOILETT 1659 VLK 125
Dr. Connor Ferguson CFERGUSON 1157 VLK 105
Animal Science / Animal Science (Pre-Veterinary)
Dr. Callie Mullins CWALKER 1160 VLK 119
Horticulture
Mr. Rego Jones RJONES 1190 VLK 122
Farm Operations (2 year)
Dr. Arley Larson ADMIRAL 1161 VLK 112
Bachelor of Technology
Mr. Rod Barr RBARR 1620 VLK 102
Dr. Tom Zweifel Z 1364 VLK 121

Business

Major

Contact

Email

Phone

Room

Accounting – Private/Public
Dr. Steve Ludwig sludwig 1749 CH 2150
Ms. Doni Mollus dmollus 1063 CH 2163
Mr. Mike Northup northup 1891 CH 2145
Ms. Malinda Tobin mshanks 1754 CH 2090
Business Economics/Economics
Dr. Casey Abington casey 1284 CH 2147
Dr. Ben Collier collier 1762 CH 2130
Dr. Tolina Fufa    tfufa 1850 CH 2125
Finance
Mr. Dave Johnson djohnso 1752 CH 2115
Dr. Al Kelly akelly 1698 CH 2135
Management
Dr. Terry Coalter coalter 1656 CH 2650
Dr. Ben Blackford blkfrd 1282 CH 2660
Ms. Cindy Kenkel ckenkel 1652 CH 2630
Dr.  Chi Lo Lim chilol 1758 CH 2620
Mr. Jeff Nickerson jnick 1751 CH 2667
Ms. Allison Hoffmann astrong 1028 CH 2600
Dr. Tekle Wanorie tekleow 1283 CH 2640
Marketing
Ms. Brenda Jones brjones 1766 CH 2645
Ms. Lisa Bishop lphilli 1757 CH 2647
Mr. Doug Russell russell 1756 CH 2670
Dr. Tiebing Shi tshi 1757 CH 2610
Dr. Deb Toomey debs 1053 CH 2665
Dr. Jim Walker jwalker 1858 CH 2680
International Business
Dr. Janet Marta jmarta 1859 CH 2635

Communication and Mass Media

Major

Contact

Email

Phone

Room

Speech Pathology
Mrs. Lori Durbin LDURBIN 1826 WH 102
Forensics
Mr. Brian Swafford SWAFF 1506 WH 101
Public Relations
Dr. Dave Shadinger DASHAD 1048 WH 136
Dr. Joy Daggs JDAGGS 1439 WH 144
Organizational Communication
Dr. Matt Walker MATT 1173 WH 238
Dr. Nathan Wilson NWILSON 1274 WH 104
Speech Communication
Dr. John Katsion JOHNKAT 1286 WH 103
Dr. Bayo Joachim AYO 1510 WH 134
Advertising
Mr. Fred Lamer LAMER 1617 WH 235
Mrs. Jacquie Lamer JPLAMER 1618 WH 234
IDM: New Media
Mrs. Jacquie Lamer JPLAMER 1618 WH 234
Dr. Jody Strauch JODY 1823 WH 231
Mass Media: Applied Advertising
Mr. Fred Lamer LAMER 1617 WH 235
Mrs. Jacquie Lamer JPLAMER 1618 WH 234
Mass Media: Broadcasting & Production
Mr. Fred Lamer LAMER 1617 WH 235
Mr. Philip Beskid PHILB 1677 WH 105
Mass Media: Multimedia Journalism
Mr. Steven Chappell STEVENC 1365 WH 228
Mr. Jason Offutt SOFFUTT 1391 WH 239
Dr. Jody Strauch JODY 1823 WH 231
Dr. Doug Sudhoff DSUDS 1822 WH 236
Mass Media: Sports Media
Mr. Steven Chappell STEVENC 1365 WH 228
Mr. Jason Offutt SOFFUTT 1391 WH 239
Dr. Jody Strauch JODY 1823 WH 231
Dr. Doug Sudhoff DSUDS 1822 WH 236

Computer Science and Information Systems

Major

Contact

Email

Phone

Room

Business Education
Dr. Nancy Zeliff NZELIFF 1292 CH 2310
Ms. Cari Cline CCLINE 1103 CH 2305
Computer Science
Dr. Charles Badami CBDAMI 0814 CH 1050
Dr. Scott Bell SBELL 1699 CH 2220
Dr. Ankit Chaudhary CHAUDHARY 1549 CH1100
Dr. Nathan Eloe NATHANE 0832 CH1804
Dr. Aziz Fellah AFELLAH 0803 CH2290
Dr. Doug Hawley HAWLEY 1200 CH 2260
Dr. Charitha Hettiarachchi CHARITHA 0804 CH1810
Dr. Charles Hoot HOOT 1801 CH2163
Mrs. Diana Linville DIANAR 1734 CH 1806
Dr. Michael Oudshoorn OUDSHOORN 1764 CH 2147
Dr. Zhengrui (Jerry) Qin ZQIN 1932 CH1806
Dr. Michael Rogers MICHAEL 1551 CH 2280
Dr. Carol Spradling C_SPRAD 1588 CH 2240
Dr. Roger VonHolzen RVH 1933 CH 2300
Dr. Tianyang (Timmy) Wang TWANG 1078 CH2149
Dr. Dennis Wong DENNISW 1802 CH2210
Data Science and Informatics - Computer Science Emphasis
Dr. Nathan Eloe NATHANE 0832 CH 1804
Interactive Digital Media
Dr. Carol Spradling C_SPRAD 1588 CH 2240
Mrs. Diana Linville DIANAR 1734 CH 1806
Management Information Systems
Dr. Joni Adkins JADKINS 1803 CH 2230
Mr. Matt Schieber MSCHIEB 1185 CH 2149
Business Technology
Dr. Nancy Zeliff NZELIFF 1292 CH 2310
Ms. Cari Cline CCLINE 1103 CH 2305
Business Technology Certificate (2 yr)
Dr. Nancy Zeliff NZELIFF 1292 CH 2310
Ms. Cari Cline CCLINE 1103 CH 2305

Education

Major

Contact

Email

Phone

Room

Elementary Education: Elementary (self-contained)
Dr. Sue Wood SUEWOOD 1232 BH 232
Early Childhood
Dr. Pradnya Patet PPATET 1889 BH 210
Middle School
Ms. Pat Thompson PTHOM 1775 BH 226
Special Education: Cross Categorical
Dr. Shantel Farnan SFARNAN 1450 BH 203
Reading
Dr. Summer Christensen SCHRIST 1779 BH 231
E.L.L.
Dr. Nissa Ingraham NISSAI 1776 BH 207
Secondary Education Coordinator
Ms. Pat Thompson PTHOM 1775 BH 226

Health Science and Wellness

Major

Contact

Email

Phone

Room

Graduate Programs
Dr. Tyler Tapps TYTAPPS 1781 MH 208
Applied Health Science
Dr. Matt Symonds MSYMOND 1069 FFC 103
Dr. Rhonda Beemer RBEEMER 1938 MH 206
Dr. Bryan Dorrel BDORREL 1298 MH 108
Corporate Recreation/Wellness
Dr. Tyler Tapps TYTAPPS 1781 MH 208
Dr. Augustus Hallmon AHALLMON 1651 MH 204
Food and Nutrition: Dietetics
Ms. Karen From FROMKAR 1167 AD 307B
Ms. Kelli Wilmes WILMESK 1451 AD 311
Human Services
Ms. Cris Jacobson CRISJ 1243 CH 2080
Industrial Psychology
Dr. Alisha Francis ALISHAF 1269 CH 2325
Physical Education Teaching
Dr. Rhonda Beemer RBEEMER 1938 MH 206
Dr. Loren Butler LBUTLER 1066 MH 205
Dr. Jodie Leiss JLEISS 1962 MH 203
Ms. Gina McNeese GSCOTT 1301 MH
Dr. Matt Symonds MSYMOND 1069 FFC 103
Dr. Bryan Dorrel BDORREL 1298 MH 108
Psychology
Dr. Shelly Hiatt HIATT 1287 CH 2420
Psychology/Biology
Dr.  Ryan Wessell WESSELL 1264 CH 2410
Psychology/Sociology
Dr.  Shelly Hiatt HIATT 1287 CH 2420
Recreation and Park Management
Dr. Alice Foose AFOOSE 1300 MH 207
Therapeutic Recreation
Dr. Sue Myllykangas SUSANM 1377 MH 210
Therapeutic Recreation (Graduate)
Dr. Terry Long TLOND 1706 MH 206

Minor

Contact

Email

Phone

Room

Coaching
Dr. Loren Butler LBUTLER 1066 MH 205
Dr. Matt Symonds MSYMOND 1069 FFC 103
Mr. Bryan Dorrel BDORREL 1298 MH 107
Gerontology
Dr. Sue Myllykangas SUSANM 1377 MH 210
Health
Dr. Rhonda Beemer RBEEMER 1938 MH 206
Dr. Matt Symonds MSYMOND 1069 FCC 103

Other

Deciding

Major

Contact

Email

Phone

Room

Deciding
Advisement Assistance & Resource Office ADVISE 1695 AD 237